Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Constructie casa la rosu d+p+e 325mp - preturi

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
oanaboldureanu

oanaboldureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.04.2014
Buna,

Ma apropii de definitivarea proiectului pentru o noua casa si caut mester (echipa) constructor(i). As fi foarte recunoscatoare pentru niste oferte de pret.

Casa este pe langa Oradea (Hidisesu de Sus), are 325 mp demisol, parter plus etaj. S-a facut studiul geo , s0a tras current si apa si am autorizatia de constructive.

Apreciez si orice fel de opinii. Va rog sa tineti cont ca ferestrele nu sunt definitivate si inca astept niste modificari din partea arhitectului.

Va multumesc!

Attached Files



#2
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Este frumoasa, dar o sa te coste ceva. La ferestre nu ai ce sa modifici.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Bafta la executie si sa va bucurati de casa!Posted Image

#4
Aleppo

Aleppo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 30.05.2015
Pare desprinsa din filmele cu haiducii lui Saptecai

#5
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
se numeste stil neoromanesc si este un diamant prin comparatie cu ce se construieste azi.

#6
oanaboldureanu

oanaboldureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.04.2014
Multumesc foarte mult pt complimente. :)

Are cineva idee care mai sunt costurile pe mp le rosu cu materiale sau doar manopera?

#7
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
eu zic ca te duci de la 600 de eupo pe mp in sus. Este motivul pentru care eu, cu mare regret, am renuntat la un stil arhitectonic similar.

#8
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
La rosu intre 150-200 euro/mp. La gata, dupa cat te tine buzunarul.

#9
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
cat a costat studiul geo? a fost facut efectiv pe teren?

#10
oanaboldureanu

oanaboldureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.04.2014
Studiul geo a costat 800 RON pt 2 case alaturate.

#11
oanaboldureanu

oanaboldureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.04.2014
Si a fost efectuat pe teren (am uitat sa spun ) :)

#12
oanaboldureanu

oanaboldureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.04.2014
Tocmai am discutat cu arhitectul pentru adaugarea undei intrari secrete :D din birou in demisol , acces printr-o scara elicoidala. Mi-a spus ca va fi nevoie de reproiectarea a aprox. 45mp (reproiectarea fundatiilor in zona de demisol de sub birou; ampasarea unui nou acces in demisol; o scara elicoidala care sa duca din birou/spatele baii in demisol; creearea unui gol in placa de peste sol in zona birou/baie; reconfigurarea baii de servici si crearea unui nou acces din birou spre demisol). Pretul oferit pt aceste modificari: 300 eur. Suna ok?

#13
llama

llama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 11.07.2007

 oanaboldureanu, on 10 iulie 2015 - 19:56, said:

Apreciez si orice fel de opinii.

Intrucat ai spus asta imi voi da si eu un pic cu parerea.
Aspectul exterior - stilul neoromanesc - este intr-adevar diamant, jos palaria.
Cand e vorba de interior as avea totusi niste sugestii pentru ca la o casa cu un exterior atat de frumos ar fi minunat daca si elementele interioare ar fi perfecte.

1. Intrarea/casa scarilor
Din cate am mai observat, solutia adoptata aici este destul de comuna la casele construite in Romania. De indata ce deschizi usa de la intrare si pasesti in casa dai cu ochii de o scara (relativ ingusta - 1.10m) care urca drept spre etaj. Desi lumea s-a obisnuit probabil cu asta, dupa parerea mea aspectul de ansamblu nu e prea grozav. Desi acel spatiu este deschis deasupra spre etaj vederea de ansamblu este limitata, "aglomerata" de trepte si dispare senzatia de "grandios" care ar putea exista datorita dimensiunilor holului de la intrare si a deschiderii catre etaj. Personal, singurele solutii constructive "aratoase" cu scara direct in fata intrarii pe care le-am vazut au fost casele cu o scara impunatoare, mult mai lata, amplasata pe centrul unui hol foarte lat cu spatiu pe ambele parti si cu treptele incepand la o distanta considerabila de intrare - acolo ai senzatia de "palat" in timp ce solutia constructiva adoptata aici arata mai mult a "London townhouse". Alfel, alternativa ar fi o scara in arc de cerc ale carei trepte nu sunt orientate direct catre intrare. Si in orice caz consider ca ar fi perfect daca ar exista ceva mai multa distanta intre capatul treptelor si usa de la intrare. Asa cum stau lucrurile acum, atunci cand ai cativa musafiri (3-4 in acelasi timp, de pilda o familie cu copii) care vin/pleaca se creeaza un fel de "aglomeratie" la intrare, lumea se incurca in prima treapta si apare iarasi senzatia de spatiu ingust (in special iarna, cand lumea mai trebuie sa petreaca ceva timp acolo sa imbrace/scoata o haina groasa, etc.). Si daca tot am vorbit de haine poate exista suficient spatiu acolo ca sa amenajezi un dulap in perete in care sa stea hainele/pantofii/umbrela in loc de un cuier direct pe perete in spatele usii.
2. Spatiul larg de la parter (bucatarie, living, dining)
Solutia constructiva e frumoasa si moderna, fara pereti inutili si va arata foarte bine. Insa ai nu mai putin de 3 usi care dau inspre terasa - fiecare "camera" cu usa ei desi acela este un "open space". In opinia mea ai putea elimina cel putin usa de la camera de zi inspre terasa si sa o inlocuiesti cu o fereastra. Aceasta iti va da o mai mare flexibilitate in amenajarea mobilierului in acel spatiu (sugestia de pe plan e doar o sugestie care demonstreaza cat de larg e acel spatiu, in final vei muta destul mobilierul de colo colo Posted Image) - o usa de obicei incurca cand e vorba de asta.
3. Zona de depozitare de pe parter
Eu consider acea zona de o utilitate indoielnica avand in vedere ca ai deja o camara la bucatarie si pivnita in demisol. Avand in vedere ceea ce mentionai inainte despre scara aditionala la demisol poate ai putea considera ca o alternativa relocarea scarii principale in acel spatiu - pare suficient de mare pentru o scara frumoasa in arc de cerc.
4. Dormitorul mic de la etaj
Chiar daca nu intentionezi sa utilizezi acel dormitor mie mi se pare nedemn de o casa asa frumoasa. E foarte, foarte mic comparativ cu restul casei si va fi dificil de mobilat/folosit. Iarasi senzatia de "London townhouse"Posted Image Insa sunt de acord ca in configuratia actuala a scarii si a bailor arhitectul nu prea avea alta solutie. Poate daca muti scara/baia...
5. Demisol
Planul prevede un spatiu mare neexcavat si o camera de dimensiunea camerei de zi folosita drept pivnita. Te va costa mai mult ca sa excavezi tot demisolul dar asta iti va permite sa muti pivnita in zone mai periferice iar acel spatiu de langa crama sa-l amenajezi in alte scopuri. Cateva sugestii ar fi masa de biliard, masa de ping-pong, spatiu de dans, sala de sport, sala pentru proiector (home theatre), etc. Avand in vedere ca acel spatiu are doua ferestre (chiar daca mai mici) ar fi pacat sa nu consideri si alte alternative de amenajare.

 alexpet, on 11 iulie 2015 - 20:53, said:

eu zic ca te duci de la 600 de eupo pe mp in sus. Este motivul pentru care eu, cu mare regret, am renuntat la un stil arhitectonic similar.

Spui asta pentru ca ai vorbit cu constructori care au sugerat acest pret sau e doar o opinie?

Edited by llama, 14 July 2015 - 22:27.


#14
oanaboldureanu

oanaboldureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.04.2014
Multumesc pentru opinii llama si le apreciez! :)
1.In legatura cu scara, nu urmaresc in mod necesar opulenta. Vezi in poze ce mi-am imaginat eu sa fie acolo.

2.Un spatiu mic pt depozitare mi-ar placea acolo la intrare si chiar m-am gandit sa fur din birou. Ma mai gandesc. :D

3.La fel in legatura cu multele usi duble din living+bucatarie, dar mi-e teama ca va strica aspectul exterior . Chiar ma gandisem sa renunt la aia din bucatarie pt ca vad mai degraba o bucatarie in forma de L decat in linie dreapta, dar e aceeasi problema cu aspectul exterior. Cred ca arata mai frumos asa cum e acum. Dpdv practic, ... nu stiu.

4.Zona de depozitare la parter e de fapt pt masina de spalat/ uscator si de asemenea intrare pt vreme rea cu cizme noroioase si catelul meu lup (pe care il voi avea -vezi poza 3 pt catelul de acum :D).  Poate masa de calcat etc. Va fi utila, crede-ma.

5.Nu prea stiu ce as putea sa fac in legatura cu dormitorul. Am nevoie de 3 si un dressing (care va fi ceea ce pe plan se numeste spalatorie)

6.Demisolul a fost prevazut in mod special pentru partea barbateasca Posted Image . Este un "man cave"Posted Image in mare parte. Asta e si motivul pe care as fi vrut intrarea secreta (e o surpriza) pt sufletul lui de James Bond si unde sa poate bea cu baietii afara din calea mea.Posted Image

Inca astept oferte de pret. Se parctica asa ceva aici pe site sau nu am sanse ?

Attached Files



#15
llama

llama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 11.07.2007

 oanaboldureanu, on 14 iulie 2015 - 23:38, said:

4.Zona de depozitare la parter e de fapt pt masina de spalat/ uscator si de asemenea intrare pt vreme rea cu cizme noroioase si catelul meu lup (pe care il voi avea -vezi poza 3 pt catelul de acum Posted Image).  Poate masa de calcat etc. Va fi utila, crede-ma.
Asta intr-adevar face mult mai mult sens - laundry/mud room e perfect acolo.

 oanaboldureanu, on 14 iulie 2015 - 23:38, said:

5.Nu prea stiu ce as putea sa fac in legatura cu dormitorul. Am nevoie de 3 si un dressing (care va fi ceea ce pe plan se numeste spalatorie)
Aici nu prea exista optiuni Posted Image Doar sa extinzi amprenta la sol cu inca vreun metru in spate - dar nu cred ca vrei sa auzi de asa ceva...

 oanaboldureanu, on 14 iulie 2015 - 23:38, said:

6.Demisolul a fost prevazut in mod special pentru partea barbateasca Posted Image . Este un "man cave"Posted Image in mare parte. Asta e si motivul pe care as fi vrut intrarea secreta (e o surpriza) pt sufletul lui de James Bond si unde sa poate bea cu baietii afara din calea mea.Posted Image
Awesome! Posted Image

#16
oanaboldureanu

oanaboldureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.04.2014
Ok, am vorbit cu un mester constructor si urmeaza sa imi trimita o oferta de pret la rosu si la cheie cu materialele lui. Voi publica oferta atunci cand o primesc. Pana atunci,  daca are cineva ceva sfaturi pentru mine in urmatorul pas, as fi foarte recunoascatoare. Ma refer la intrebari ce ar trebui sa le pun constructorului sau lucruri pe care ar trebui sa le stabilim de la inceput ca sa evitam discutii sau confuzii mai apoi . :)
e.g stiu ca trebuie sa verific daca ei au popi si cofraje. Sunt sigura ca sunt multe alte lucruri, dar eu nu le stiu.

#17
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
De ce cu materialele lui?

#18
oanaboldureanu

oanaboldureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.04.2014
Intelegerea e cu materialele lui, dar daca eu gasesc altceva putem folosi materialele mele. Asa am gandit pentru ca proiectul e supravegheat de tata :) care tocmai finalizeaza constructia lui si cred ca deja a pierdut jumatate din par de nervi si as vrea sa nu-l incarc prea tare cu sarcini. Daca gasescte altceva e super, daca nu, macar stim de la inceput la ce sa ne asteptam. Sper sa fie ok. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate