Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 

Roaming Vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
1265 replies to this topic

#973
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai tocmai am zis ca doar 2 sunt restricționate (GR, ES) , in rest ai acces 5G - IT, PT, UK, IE, NL, DE, TR, HU.

CZ mai rămâne de verificat.

Edited by MembruAnonim, 02 April 2022 - 00:12.


#974
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,649
  • Înscris: 14.10.2004
Salut,
a ramas o singura extraoptiune roaming in Turcia pentru abonament sau nu stiu unde sa caut?

Attached Files



#975
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cea de 6 euro e si cea mai avantajoasa.

Edited by MembruAnonim, 24 April 2022 - 09:45.


#976
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Tarife roaming , azi 27.04.2022 , cu Serbia . Mai ieftin ca niciodata ... ; am claculat de 3 x ori , si tot atat mi-a dat ref la net MB - 1 GB consum : 1 GB in roaming SRB = 849,92 eur ( TVA inclusi ) .

Gresesc eu pe undeva ?

#977
balazscsaba

balazscsaba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 28.11.2009
Acum vreo 4 Ani, cānd am tranzitat Serbia, era vreo 13Euro si ceva 1 MB de date.

E zona 4 încā, dacā nu gresesc.

Attached Files



#978
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La abonament aveti extraoptiune 2.5GB+100min cu 6 euro, si urmatoarele pachete de 2.5GB+100min cu 4 euro.

Valabila in Serbia, Albania, Turcia.

#979
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 09.02.2007
Echipa Vodafone de management - marketing nu e în stare să gândească de exemplu faptul că nu va folosi aproape nimeni roaming Vodafone în Turcia din cauza prețului care a fost o adevărată bătaie de joc, iar acum încă a rămas scump și cu muuuuult peste principalul concurent din RO, Digi Mobil.
EU am abonament Vodafone fără roaming, ceea ce pentru mine a fost avantaj mare în Turcia, fiindcă nu am avut riscul să fac cost suplimentar.
Deoarece am telefoane compatibile cu serviciul VoWiFi și am activat VoLTE și VoWiFi, în Turcia am ținut abonamentul de Vodafone conectat pe VoWiFi, având IP de România cu ajutorul roaming-ului disponibil pe abonamentul Digi Mobil de 2 euro pe care îl mai am. De menționat este faptul că atunci când găsește un IP de altă țară, abonamentele și cartelele prepaid Vodafone RO și Orange RO nu se mai conectează la VoWiFi. Vodafone RO și Orange RO au setări care să detecteze conexiunile tip VPN tunneling, deci să știți din start că degeaba vă conectați la un VPN din RO când sunteți în altă țară, fiindcă VoWiFi nu o să meargă, indiferent de tipul de conexiune VPN.
La Digi Mobil în Turcia 1 GB (nu 1 MB!!!) m-a costat 1,34 euro cu TVA inclus. În Serbia este și mai ieftin: 1,03 euro 1 GB cu TVA inclus.
În Turcia eu am mai folosit roaming și mai ieftin decât la Digi, pe care îl am pe o cartelă prepaid de la Vodafone Ucraina. Cu 125 hrivne (vreo 21 lei) reprezentând contravaloarea opțiunii lunare, am avut 10 GB. Oferta Vodafone Ucraina este nouă. În timp ce eram în Turcia, au mai adăugat încă o ofertă, dar nu am citit detaliile valabilității ei: 5 GB cu 50 hrivne (vreo 8 lei).
Deci ar fi timpul să se trezească din somnul cel dulce și Vodafone România...

#980
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Digi e intr-adevar cel mai ieftin acum, dar doar de cateva luni au ieftinit, pana acum erau de vreo 3 ori mai scumpi ca VF pe date in TR.

Si sunt accesibile si tarifele Vodafone in continuare, pentru cine are nevoie sa isi foloseasca numarul propriu si nu danseaza cu artificii pentru wificalling ca sa salveze 2 lei.

Anul trecut am folosit de 2 ori in TR roamingul VF RO. Cu 10 euro ai 5GB si ceva voce, erau de departe cei mai ieftini.
La Orange sau Telekom chiar nu ai variante pentru TR, doar tarifele enorme.

Vorbesti cam mult la persoana I si presupun si ca esti un marketing guru, pui problema de parca le-ai facut business case-ul cap coada.
Btw principalul concurent din piata al VF RO e Orange RO, nu Digi.

Legat de VPN, merge wificallingul prin el, doar ca nu conectat fiind direct pe telefon. Telefonul va face bypass la orice vpn pentru iwlan, nu operatorul detecteaza vpn.

Edited by MembruAnonim, 17 May 2022 - 16:08.


#981
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 09.02.2007
Digi a avut tarif mai mare decât acum pentru traficul de date în Turcia. Din ce îmi amintesc, totuși nu era mai mare decât la Vodafone. Acum iar ai să zici că le fac marketing la unii... Eu am vorbit la persoana întâi prezentând practică și nu teorie, adică ceea ce eu însumi am testat. Dacă vorbeam teoretic, atunci era reclamă indirectă.
„Danseaza cu artificii pentru wificalling” = expresii metaforice, hiperbole... Literatură!
Te rog să ne pui și nouă aici un link către oferta Vodafone de roaming pentru Turcia, care costă 10 euro și oferă 5 GB de trafic. Eu nu o găsesc nici pe site, nici în My Vodafone. Găsesc doar o ofertă cu 2,5 GB trafic și 20 minute, la 6 euro cu TVA inclus. Este cumva disponibilă doar pe abonamentele business? Dacă da, atunci nu este la îndemâna oricui.
Nu uita că sunt și abonamente fără roaming, fiindcă nu oricine este dispus să plătească abonamente mari pentru că are nevoie de roaming o dată pe an. Dacă Vodafone voia să încaseze, găsea variante să încaseze puțin chiar și de la aceștia, însă nu se doresc încasări mici...
Să nu uităm că numărul clienților Vodafone (pe atunci Connex) a explodat atunci când au redus abonamentele la 7 dolari/lună prin introducerea abonamentelor Connex Cent. Au ieftinit și au încasat mai mult decât atunci când erau scumpi.
Locuiesc aproape de granița cu Ucraina. Am 2 SIM-uri de Ucraina. L-am luat pe routerul Dovado Tiny, l-am conectat electric în mașină (are alimentare pe 5 V), am introdus în USB-ul lui un modem Huawei E3276s în care am pus un SIM de Ucraina. În meniul lui Dovado Tiny m-am conectat la VPN-ul din routerul de acasă. Am conectat telefoanele Samsung S21+ și Huawei Mate 10 Pro la wifi-ul routerului Dovado Tiny. VoWiFi pe SIM-ul de Vodafone nu am avut nicidecum. Pe SIM-ul de Digi desigur că aveam VoWiFi.
L-am lăsat pe Dovado Tiny cu aceleași setări. Din modemul Huawei E3276s am scos SIM-ul de Ucraina și am pus un SIM de România. Am restartat routerul. Imediat am avut VoWiFi și pe SIM-ul de Vodafone.
Te rog să ne înveți și pe noi cum să facem să avem VoWiFi Vodafone prin VPN. Eu așa am făcut, și nu am avut. Adică am testat băbește, lăsând la o parte toată știința.

#982
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am spus deja in postarea #978. Daca citeai detaliile ofertei inainte sa postezi era ceva.

Primii 2.5GB = 6 euro. Urmatorii 2.5GB consumați sunt 4.8 euro fiecare. (am zis eu gresit 4 euro dar cred ca au modificat-o intre timp, anul trecut tin minte ca erau 4, oricum irelevant)
=>
5GB = 10.8 euro
7.5GB = 15.6 euro
10GB = 20.4 euro
etc

Edited by MembruAnonim, 18 May 2022 - 09:56.


#983
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postsarighiol, on 18 mai 2022 - 09:01, said:

Te rog să ne înveți și pe noi cum să facem să avem VoWiFi Vodafone prin VPN. Eu așa am făcut, și nu am avut. Adică am testat băbește, lăsând la o parte toată știința.
ai testat babeste dar ai uitat complet de partea de vpn client.

#984
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 09.02.2007
Am scris că m-am conectat la clientul VPN din routerul de acasă. Arată ca în imaginea de mai jos.

Attached Files



#985
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 08.01.2009
Problema nu e la ce server (nu client) VPN te-ai conectat ci care device a fost clientul ; daca ai ridicat VPN-ul direct de pe telefon atunci e normal ce s-a intamplat pt. ca link-ul intre telefon si IMS core-ul VDF nu foloseste rutele VPN-ului ci cele normale ale gateway-ului de iesire directa in internet caz in care au vazut ca te conectezi dintr-o tara straina . Daca ai folosit tiny-ul ca si client PPTP atunci probabil e ceva defectuos in implementarea acestuia sau in configurare (in manualla pag 16 Advanced Settings > Routing of Internal services ar trebui sa fi fost ON ) pt. ca normal ar fi trebui sa tuneleze tot traficul clientilor wifi prin Romania ( dar evident nu a facut-o  ).
Ti-a mers in schimb cu cartela Digi pt. ca implicit traficul de roaming al acesteia era un tunel catre Romania .
Trebuia sa verifici de pe telefon pe ce IP iesi in internet si sa confirmi ca e unul de Ro .

Edited by me_iauras, 18 May 2022 - 19:32.


#986
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
imaginea arata doar ca te-ai conectat la vpnul de tip  pptp de pe routerul asus.
asta nu inseamna ca si traficul trece prin acest vpn. probabil iti lipseste routa statica corespunzatoare.
si atunci e clar de ce nu iti merge...

#987
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 09.02.2007

View Postme_iauras, on 18 mai 2022 - 19:32, said:

Problema nu e la ce server (nu client) VPN te-ai conectat ci care device a fost clientul ; daca ai ridicat VPN-ul direct de pe telefon atunci e normal ce s-a intamplat pt. ca link-ul intre telefon si IMS core-ul VDF nu foloseste rutele VPN-ului ci cele normale ale gateway-ului de iesire directa in internet caz in care au vazut ca te conectezi dintr-o tara straina . Daca ai folosit tiny-ul ca si client PPTP atunci probabil e ceva defectuos in implementarea acestuia sau in configurare (in manualla pag 16 Advanced Settings > Routing of Internal services ar trebui sa fi fost ON ) pt. ca normal ar fi trebui sa tuneleze tot traficul clientilor wifi prin Romania ( dar evident nu a facut-o  ).
Ti-a mers in schimb cu cartela Digi pt. ca implicit traficul de roaming al acesteia era un tunel catre Romania .
Trebuia sa verifici de pe telefon pe ce IP iesi in internet si sa confirmi ca e unul de Ro .
Da, asta am bănuit și eu, că e ceva ce nu se configurează cum ar trebui în Dovado Tiny. Setările acestui router au rămas neschimbate de atunci; m-am uitat acum în meniul lui acolo la Advanced Settings > Routing of Internal services și este ON. Nu mi-a lipsit însă nici bănuiala că Vodafone și Orange au ceva pe IMS care detectează „tunelul” și închide accesul și conectarea numărului la VoWiFi, mai ales că pe telefon într-o aplicație și în browser îmi apărea IP de România. Bănuiala asta am avut-o deoarece Digi nu face asta; după cum spuneam, SIM-ul Digi se conectează la VoWiFi indiferent din ce țară este IP-ul. Din această cauză VoWiFi Digi mi-a mers din toate țările în care am fost: Israel, Republica Moldova, Ucraina, Turcia.
Eu mai am un SIM de MTS Rusia, pe care VoWiFi s-a conectat întocmai ca la Digi, din orice țară în care am fost, inclusiv România. Îl folosesc în România la aceleași tarife ca și cum aș fi în Rusia.

View Postcarmenclara1, on 18 mai 2022 - 19:38, said:

imaginea arata doar ca te-ai conectat la vpnul de tip  pptp de pe routerul asus.
asta nu inseamna ca si traficul trece prin acest vpn. probabil iti lipseste routa statica corespunzatoare.
si atunci e clar de ce nu iti merge...
În routerul Dovado Tiny nu am configurat nici o rutare statică. Doar am setat pe ON ceea ce am precizat mai sus, care este tot un fel de rutare statică. Deși nu am făcut asta, pe telefoanele conectate apărea IP de România.
Deci undeva este un chițibuș...

#988
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
"Nu mi-a lipsit însă nici bănuiala că Vodafone și Orange au ceva pe IMS care detectează „tunelul” și închide accesul și conectarea numărului la VoWiFi, mai ales că pe telefon într-o aplicație și în browser îmi apărea IP de România."

Tunelul nu se detecteaza de nimeni, nu exista asemenea concept in telecom.

Orange nu are nimic aditional, ultima data cand am testat, acum cativa ani, mergea VoWiFi perfect cu VPN Client de pe Routerul WiFi. Orange bana strict pe clase de IP.

Vodafone baneaza pe clase de IP, lasand doar IPurile de Romania sa se conecteze pe VoWiFi. Aditional e posibil ca VDF sa verifice si in ce tara este conectat telefonul cu SIM VDF pe 2G/3G/4G si daca face asta, nu mai merge smecheria cu VPN. Nu am mai urmarit demult topicul dar nici nu am vazut pe nimeni care sa puna teste cu VoWiFi VDF in Roaming prin VPN.

Edited by SethNY, 19 May 2022 - 08:27.


#989
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, pe lângă filtrul IP, roaming trigger taie accesul la wificalling pana la revenirea in RO.

Nu stiu cum se comporta pe abonamente fara acces roaming dar presupun ca simpla incercare va duce la anularea accesului.

La orange inca merge, cu datele pe sim1 VDF in roaming (IP RO) si sim2 un orange yoxo fara optiune roaming, se conecteaza wificalling peste datele mobile ale sim1 si merg apelurile in/out. (functie disponibila doar pe cateva telefoane Android 12, mostly Samsung, si iPhone 12/13).

Edited by MembruAnonim, 19 May 2022 - 08:37.


#990
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Atunci singura solutie e sa se plece cu telefonul VoWiFi cu modul avion activat din Romania si in strainatate sa se deschida doar WiFi ul si asta a fost, VDF nu are de unde stii ca telefonul e in roaming.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate