Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Roaming Vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
1265 replies to this topic

#685
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005
Da. Sunt de cateva zile in Serviciile tale -> Bonusuri si optiuni

#686
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,642
  • Înscris: 14.10.2004
Cum a zis si Marius totul este ok.
Cum am scos telefonul din mod avion am avut date mobile.
Sta pe Vodafone TR.
Nu am facut teste de viteza si nici nu cred ca este cazul.

#687
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Salut, urmează să tranzitez Macedonia de Nord și Serbia, in drum spre casa, din Grecia.
Nu voi folosi net numai pt Gmaps, mă va rupe la preț? Sau e mai bine sa folosesc hărțile offline, cu netul oprit?
Menționez că am abonament Vodafone, cu 4,04 GB in țările SEE. In spațiul european non SEE am văzut că prețurile sunt mari la roaming.
Thx

#688
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 04.10.2005
Daca nu te "rupe" abonamentul, nu te rupe nici internetul...

#689
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postmojook, on 19 august 2019 - 07:56, said:

Salut, urmează să tranzitez Macedonia de Nord și Serbia, in drum spre casa, din Grecia.
Nu voi folosi net numai pt Gmaps, mă va rupe la preț? Sau e mai bine sa folosesc hărțile offline, cu netul oprit?
Menționez că am abonament Vodafone, cu 4,04 GB in țările SEE. In spațiul european non SEE am văzut că prețurile sunt mari la roaming.
Thx
Ambele tari au tariful de 0.83 euro per MB. Google maps nu cred sa consume mai mult de cativa MB, deci tu stii daca merita un 2-5 euro.

#690
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010
Pe langa Maps mai sunt și alte aplicații care sunt active și consuma net. Instalează Here Maps și descarca offline hărțile și nu mai consumi date mobile.

#691
MariusXT

MariusXT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 03.03.2008

View Postmojook, on 19 august 2019 - 07:56, said:

Salut, urmează să tranzitez Macedonia de Nord și Serbia, in drum spre casa, din Grecia.
Nu voi folosi net numai pt Gmaps, mă va rupe la preț? Sau e mai bine sa folosesc hărțile offline, cu netul oprit?
Menționez că am abonament Vodafone, cu 4,04 GB in țările SEE. In spațiul european non SEE am văzut că prețurile sunt mari la roaming.
Thx

Cumpara o cartela prepaid cu oferta 15 si ai 1GB de internet atat in Macedonia de Nord cat si in Serbia si abonamentul ii dezactivezi date de roaming. Daca ai un telefon prin casa de nu ai ce face cu el , il faci navigator. Cand ajungi in Grecia, cartela aia prepaid are si 6,7 GB de internet in Roaming + 2000 de minute

* Țările din afara Spațiului Economic European (SEE) pentru Oferta 15 cu roaming: Australia, Canada, Elveția, Hong Kong, India, Indonezia, Israel, Japonia, Jersey, Kenya, Kuweit, Malaezia, Macedonia, Republica Moldova, Qatar, Serbia, Singapore, SUA, Thailanda, Turcia, Vietnam

#692
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
Am fost recent in Austria si am observat ca netul a mers extrem de prost, ba chiar multe zone unde aveam net, dar nu de deschidea nici o pagina.
Recent am aflat ca Orange a operat niste limitari referitoare la viteza de navigare in roaming SEE, oare si Vodafone a recurs la acelasi gest? pentru ca acum cateva luni, la ultima mea vizita nu am avut probleme deloc cu internetul in Austria.

#693
AI1

AI1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.10.2018

View PostEagle Raider, on 04 septembrie 2019 - 15:35, said:

Am fost recent in Austria si am observat ca netul a mers extrem de prost, ba chiar multe zone unde aveam net, dar nu de deschidea nici o pagina.
Recent am aflat ca Orange a operat niste limitari referitoare la viteza de navigare in roaming SEE, oare si Vodafone a recurs la acelasi gest? pentru ca acum cateva luni, la ultima mea vizita nu am avut probleme deloc cu internetul in Austria.
Da, am observat si eu de ceva timp. Vodafone a inceput de anul trecut sa faca asta la zonele 2,3,4,5.....am inceput sa limiteze viteza. Testat in Tanzania pe acelasi operator: eu cu abonament de 60 eur si sotia cu cartela de 5 euro, conectati la acelasi operator. Ghiciti cine avea viteza mai buna ?:))))
Anul asta au inceput si un Europa. Pana acum mergeam in Europa si si unde aveam 4G / 4G+ aveam viteza normala la fel ca orice sim din tara respectiva (indiferent de operatorul la care ma conectam). Acum am vazut diferente treptat. Adica de la inceputul anului am inceput sa vad diferente (ex Italia, Spania) cand depaseam oarecum o limita de trafic (~2Gb, fara sa fie o regula). Mai exact: la depasirea mentionata incepeau problemele gen scadere de viteza si cu precarede deconectare de la retea (chiar si cu retea preferata Vodafone!)
Mai nou limitarea e direct de viteaza. Am fost in August in Italia si am pus problema asta cu viteza / lag pe seama aglomerarii, condediu, etc. Dar de fapt era peste tot.
Testat si invers: cartela VDF Franta (SFR) venita in roaming in Ro, pus langa un telefon cu cartela VDF Ro, ambele cu conexiune 4G+, ambele conectate la aceeasi celula / site -> cartela de VDF Franta aveam viteza de download max 1 Mps!.
Probabil ca fac limitarea direct din proxy / IP la nivel de APN. Ma gandesc ca au inceput sa raporteze mai nou costul la timpul de conexiune / site / viteza si prin faptul ca limiteaza viteza obtin un avantaj / cost mai mic de la partener.
Oricum ideea este ca se simte deja si e cel putin incorect fata de utilizatori, asta ca sa evitam cuvinte gen... ilegal.
Daca Directiva UE a incercat sa rezolve o situatie cu diferentele de costuri in Uniune, ce s-au gandit operatorii? S-au adaptat si probabil au gasit o modalitate prin care sa ocoleasa legea, au limitat viteza.
Sunt curios cand o sa isi dea seama si restul lumii.

#694
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,997
  • Înscris: 18.12.2007
Nu mai pune acelasi post pe mai multe topicuri, este impotriva regulamentului.

#695
AI1

AI1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.10.2018

View PostAlexEn, on 04 septembrie 2019 - 19:36, said:

Nu mai pune acelasi post pe mai multe topicuri, este impotriva regulamentului.
De acord, cerem scuze. Nemultumirea e mare fata de cum considera operatorii sa ne trateze :))

#696
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Mie cu Vodafone UK, in Ro si peste tot unde am fost imi merge netul foarte bine. In schimb cu Orange RO, peste tot unde am fost m-am lovit de limitari.

#697
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
am sunat astazi la vodafone sa vad daca au introdus limitari si mi-au zis ca ei n-au introdus limitari in roaming si ca depinde de viteza operatorului local, fara ca ei a limita in vreun fel acest lucru.
sper ca a fost un caz izolat...

#698
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Am avut 1 euro credit, fara alte opțiuni.
Apelurile primite au fost gratuite!
Attached File  Screenshot_20190908-231524_My Vodafone.jpg   81.18K   68 downloads

#699
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 04.10.2005
În roaming apelurile primite sunt gratuite... Vdf nu-i digi
Sau vrei sa spui altceva?

Edited by khristian78, 09 September 2019 - 00:52.


#700
manci

manci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 03.03.2007
Salut, sunt portat de 1 saptamana la cartela VDF si am activata oferta nationala de 6 euro la pret de 5, ca asa e promotia la portare. Urmeaza sa plec din tara pentru 10 zile. Voi avea semnal (Germania) sau trebuie neaparat sa cumpar si sa trec pe o oferta de roaming?
Daca activez alta oferta, voi pierde cea de acum, adica in loc de 5 euro voi da 6.

#701
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 04.10.2005
Prima luna e 5 in loc de 6 euro... oferta e nationala asa ca trebuie s-o dezactivezi si/sau activezi o optiune cu roaming

#702
manci

manci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 03.03.2007
Deci imi trebuie neaparat optiune cu roaming ca sa am semnal si sa pot primi apeluri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate