Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Roaming Vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
1265 replies to this topic

#649
cata31lin

cata31lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 09.05.2005
Pe partea de roaming Vodafone sta mai bine decat Orange, cel putin in Europa, pentru ca aproape in fiecare stat exista ca si operator, pe cand Orange cam lipseste.

#650
MariusXT

MariusXT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 03.03.2008

 cata31lin, on 12 iulie 2019 - 09:31, said:

Pe partea de roaming Vodafone sta mai bine decat Orange, cel putin in Europa, pentru ca aproape in fiecare stat exista ca si operator, pe cand Orange cam lipseste.

Aici ca sa nu fiu carcotasi , nu mai postez de 5 ani in treadul Orange decand mi-au tras-o cu ip-ul fix, au si ei aceiasi operatori pe acord roaming. Situatia diferta cand exista disfunctionalitati de roaming. Adica utilizatori Orange Romania au probleme de semnal pe Vodafone Germania sau Telekom sau chiar Orange Franta. Exista disfunctionalitati mai toti timpul la toti operatorii. Nu poti spune ca Vodafone are semnal mai bun in roaming sau Orange acolo te conectezi la operatorii straini. A ca Vodafone are mai multe acorduri in Roaming asta asa este

#651
NotEasy

NotEasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.10.2010
Eu sunt mulțumită pentru ca opțiunea de 4Euro pe roaming mi-a funcționat perfect in Grecia și Cipru.

#652
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Se poate activa de mai multe ori ?
Personal mi se pare de kko dezactivarea ofertei nationale la activarea celei de roaming !

#653
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
Da, se poate activa de mai multe ori. N-ai ce face, asa e regula lor cu roamingul. Trebuie sa faca ceva diferente intre cartele si abonamente.

#654
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Pai da, dar ar putea suspenda nationala,adica sa dai de buton cand sa activezi roamingul si apoi invers .

Eu daca azi activez o EO de 10 euro si maine ma duc sa fac o baie la Varna la intoarcere ciuciu optiune, in contextul in care am platit in avans pentru o luna niste servicii....

Edited by SSpantzer, 26 July 2019 - 15:53.


#655
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 11.01.2005

 Buxelm, on 26 iulie 2019 - 11:28, said:

Da, se poate activa de mai multe ori.
Trebuie dezactivata cea anterioara sau merge pusa peste asta noua? Beneficiile din cea anterioara oricum se pastreaza pana la data valabilitatii

#656
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015

 SSpantzer, on 26 iulie 2019 - 15:53, said:

Pai da, dar ar putea suspenda nationala,adica sa dai de buton cand sa activezi roamingul si apoi invers .

Eu daca azi activez o EO de 10 euro si maine ma duc sa fac o baie la Varna la intoarcere ciuciu optiune, in contextul in care am platit in avans pentru o luna niste servicii....

Of, chiar asa de greu e sa mergi pe vodafone.ro la promotii si acolo in sectiunea roaming dai click pe aici. Dupa care selectezi tara unde vrei sa mergi si ai ofertele. Mai mult ai niste taburi cu inainte in roaming si dupa iar acolo ai TOT ce trebe sa stii. Spre exemplu in cazul tau scrie asa:

qte
Toate cartelele Vodafone au acces la serviciul Roaming cât timp NU ai o ofertă națională pe cont. Pentru acces la serviciul roaming poți dezactiva oferta activă și poți folosi telefonul la tarife standard sau poți activa oferta potrivită cu beneficii incluse valabile și în roaming. Activarea oricărei oferte de roaming conduce automat la dezactivarea ofertelor naționale de pe cont, fiind incompatibile.
unqte
Tu vrei sa ai toate mocaciunile de la cartela cu beneficiile de la abonamente, ei bine nu se poate. In cazul asta ce faci??? Iti cumperi alta cartela cu 0 credit si incarci 4 euro activezi roaming si ai timp de o luna. Nu gasesti cu 0 credit iei una de 5 si schimbi tariful dupa ce anulezi optiunea, sper ca stii cum se face. Costa prea mult? Avantaje si dezavantaje. Trebuia inainte sa te gandesti la treaba asta stiind ca esti cartelar. Daca doar odata pe an ai nevoie de roaming atunci plateste si asta e, altfel abonamentul e recomandat.

 vladut_v, on 26 iulie 2019 - 16:45, said:

Trebuie dezactivata cea anterioara sau merge pusa peste asta noua? Beneficiile din cea anterioara oricum se pastreaza pana la data valabilitatii

Sincer nu am facut asa ceva. Cel mai bine sunati la RC sa va lamureasca, sper sa fie capabili. Din ce-am vazut eu optiunea nationala se anuleaza, doar nu ati vrea sa canibalizeze abonamentele, ar fi sinucidere curata pentru vodafone, nimeni n-ar mai face abonamente.

#657
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Greu cu priceputul !
Deci, activez o EO nationala si platesc IN AVANS niste servicii pentru o perioada de timp.
In momentul in care activez o EO cu roaming se dezactiveaza cea nationala. Normal ar fi ca cea nationala sa se suspende pe durata in care cea de roaming este activa, nu sa se dezactiveze.
Asa cum la activarea celei de roaming scrie ca se dezactiveaza cea nationala normal ar fi ca la activarea celei nationale sa scrie ca aceasta se va dezactiva in caz ca se activeaza una cu roaming !
Altfel...

Edited by SSpantzer, 26 July 2019 - 18:11.


#658
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
Bingo!!!

#659
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015

 SSpantzer, on 26 iulie 2019 - 18:10, said:

Greu cu priceputul !

Altfel...

Nimeni nu ar mai face abonamente iar Vodafone... ar purta ochelari de soare. Acum e mai bine pentru tine?

#660
Formhault

Formhault

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,380
  • Înscris: 22.12.2016

 NotEasy, on 26 iulie 2019 - 09:13, said:

Eu sunt mulțumită pentru ca opțiunea de 4Euro pe roaming mi-a funcționat perfect in Grecia și Cipru.

Teoretic, dacă n-ai o extraopțiune activă de cel puțin 6 euro, n-ai acces la rețeaua 4G. Să-nțeleg că n-ai avut astfel de probleme?

Vreau să plec 4 zile în Bulgaria și parcă n-aș mai activa opțiunea de 15 euro... e prea mult, nici în Grecia (7 zile) n-am folosit nici jumate din traficul pe care mi-l oferă ei.

 SSpantzer, on 26 iulie 2019 - 18:10, said:

Greu cu priceputul !
Deci, activez o EO nationala si platesc IN AVANS niste servicii pentru o perioada de timp.
In momentul in care activez o EO cu roaming se dezactiveaza cea nationala. Normal ar fi ca cea nationala sa se suspende pe durata in care cea de roaming este activa, nu sa se dezactiveze.
Asa cum la activarea celei de roaming scrie ca se dezactiveaza cea nationala normal ar fi ca la activarea celei nationale sa scrie ca aceasta se va dezactiva in caz ca se activeaza una cu roaming !
Altfel...

E stupid, știu. Pentru noi, clienții, cel puțin. Tre' să fii precaut puțin și să-ți faci niște calcule :))

Eu îmi făceam calcule, mă gândeam cam când o să expire opțiunea națională... câte zile mai sunt până plec în vacanță peste graniță... ca să știu ce opțiune să activez între timp, și când!

De exemplu, eu folosesc opțiunea de 8 euro de obicei, care are valabilitate 42 zile. Ultima încărcare înainte de vacanță a trebuit s-o fac cu 5 euro, că erau mai puțin de 42 de zile (dar și puțin mai mult de 28 de zile) până la vacanță. Și tot am stat 2 zile fără extraopțiune deloc, și eu și prietena. Noroc c-am stat în casă zilele alea Posted Image

Și mai stupid mi se pare faptul că au scos extraopțiunea de 10 euro (care era disponibilă vara trecută) și le-au băgat p-astea de 4, 15 și 35 euro. Ai naibii... Opțiunea de 15 euro are de 3 ori și un pic trafic cât aia de 4. Opțiunea de 35 euro are de 2 ori și un pic trafic cât aia de 15. Ok, îi înțeleg, vor bani, dar totuși... Posted Image

Edited by Formhault, 27 July 2019 - 01:13.


#661
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Optiunile de 15 si 35 euro au minute si trafic si in afara SEE.

#662
sopavh

sopavh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.12.2018
Sunt in Polonia de o saptamana si am activa oferta 4 cu roaming, care e valabila acum pentru 21 zile.
Am ramas fara minute nationale (100), pentru ca le-am consumat. Am zis ok, asta e.
Am incercat sa o sun pe mama, pe vodafone, si-mi zice numar invalid.
Sun la RC si mi se spune ca nu mai am minute nationale si ca nu pot sa apelez utilizand minutele nelimitate in retea. Ce?!
Imi reativeaza nenea de acolo oferta. Am primit inca 100 minute national si in SEE.
O sun pe mama, pe vodafone, si vorbim 3 minute. Dupa, sun la cost control. Mai am 97 minute nationale.
Ce face vodafone? Dupa ce face scumpire, ne mai taie si din beneficii?!

Edited by sopavh, 10 August 2019 - 10:47.


#663
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,051
  • Înscris: 04.10.2005
Pai cu ți-a tăiat din beneficii? Ai 100 min/SMS în roaming după cum și tu ai spus...

#664
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,593
  • Înscris: 14.10.2004
Buna seara, pentru Turcia exista la cartela o optiune de date in roaming?
Eu nu gasesc pe site dar poate nu caut unde trebuie.

Multumesc

#665
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,051
  • Înscris: 04.10.2005
Este... cea de 15 euro... cu 100 min/sms si 1 gb... pe langa restul in see

#666
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,593
  • Înscris: 14.10.2004
Cred ca o sa merg pe asta.
Este incredibil ce scumpe sunt la turci cartelele preplatite cu internet.

Era buna o extraoptiune  ceva de 5 euro pe zi.
O activai in zilele cand iesi din hotel.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate