Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Roaming Vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
1265 replies to this topic

#1135
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
Portează-te, pentru binele tău. :)

Cel puțin în roaming, Digi este #1.

#1136
espero_klm

espero_klm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.02.2008

View Postr_ionescu, on 18 mai 2023 - 21:32, said:

Portează-te, pentru binele tău. Posted Image

Cel puțin în roaming, Digi este #1.

Probabil, doar ca deocamdata mi se pare mai utila varianta cu cartela prepaid. Din cate am vazut la DIGI roaming este doar la abonament nu si la cartela?

#1137
ser23vl

ser23vl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 26.10.2013

View Postespero_klm, on 18 mai 2023 - 16:20, said:

Buna ziua,

Sunt cu cartela prepaid Vodafone, si am avut activat o optiune nationala care urma sa expire in cateva zile dupa ce am plecat in strainatate. Cand am ajuns in acea tara UE, n-am mai primit nici un SMS acolo... am dezactivat din aplicatia Vodafone optiunea nationala, dar SMS-urile tot n-au venit... insa a doua zi cand a expirat de fapt optiunea nationala (pe care am dezactivat-o intre timp), am inceput sa primesc SMS-uri. Mentionez ca am activat doar roaming-ul fara sa fi trecut la o optiune internationala de-al lor compatibila cu roaming.

Nu stiu daca este normal ceea ce am patit, si nu inteleg de ce n-a fost suficient sa dezactivez optiunea nationala?

In cazul in care plec doar pentru cateva zile in strainatate cu o optiune nationala activa, exista oare vreo solutie ca aceasta optiune sa fie doar suspendata pe cateva zile ca sa pot primi macar SMS-uri in strainatate, si pe urma revenind in tara reactivata optiunea nationala?

Am incercat sa sun la *222 pentru a vorbi cu un operator Vodafone de la Relatii cu Clientii despre aceste probleme, dar e imposibil sa vorbesc cu cineva de acolo in afara de robotul Andreea. Stiti cumva o solutie cum se poate vorbi totusi cu un operator, fara sa folosesc acel numar special care e taxat?

Multumesc anticipat.

salut

cu oferta nationala Nu ai posibilitatea de a iti folosi telefonul in roaming, decat daca iti activezi o Optiune cu beneficii in romaning,
iti spun din propria experienta, am avut Oferta Regionala de 3 euro si, desi aveam Roaming Activ, cand ma iesit in tara, desi aveam semnal, nu puteam primi sau initia apeluri, CHIAR DACA incarcasem cu 2 zile inainte cartela ce 3 euro, deci, aveam Credit, puteam Folosi acel credit.

se pare ca, nu poti folosi Telefonul Mobil daca nu ai o Oferta cu Roaming Activ, de aceea am prins o oferta de Portare de la RED 9 euro la 4 euro si cu Kaufland Card am obtinu 3,40 euro / luna, cu 3,7 GB in Roaming dar si Nelimitat Voce.

vezi in aplicatia Vodafone la eShop, la Abonamente, ce oferta ai, sigur gasesti oferta mea

View Postr_ionescu, on 18 mai 2023 - 21:32, said:

Portează-te, pentru binele tău. Posted Image

Cel puțin în roaming, Digi este #1.

nu e asa cum zici, am avut Orange si acum Vodafone si sotia a ramas pe DIGI.
Vodafone in prezent sta foarte bine, chiar 5G in multe retele din Europa dar si in Turcia sau Albania.
sincer, mai tine si de telefonul mobil,

#1138
espero_klm

espero_klm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.02.2008

View Postser23vl, on 19 mai 2023 - 12:18, said:


salut

cu oferta nationala Nu ai posibilitatea de a iti folosi telefonul in roaming, decat daca iti activezi o Optiune cu beneficii in romaning,
iti spun din propria experienta, am avut Oferta Regionala de 3 euro si, desi aveam Roaming Activ, cand ma iesit in tara, desi aveam semnal, nu puteam primi sau initia apeluri, CHIAR DACA incarcasem cu 2 zile inainte cartela ce 3 euro, deci, aveam Credit, puteam Folosi acel credit.

Aparent am fost si eu exact in aceasta situatie. Desi am avut credit pe cont, din moment ce oferta nationala era activa, n-am putut primi si initia apeluri dar nici macar SMS-uri...

Ceea ce mi se pare ciudat totusi este ca nu era suficient sa dezactivez optiunea nationala... trebuia sa astept expirarea ofertei, ori sa trec (cum zici) direct la o oferta compatibila roaming... deci practic ar trebui sa platesc pentru o noua optiune compatibila roaming daca vreau sa primesc SMS-uri, care de altfel ajung gratuit dupa expirarea ofertei nationale...

#1139
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postser23vl, on 19 mai 2023 - 12:18, said:

nu e asa cum zici, am avut Orange si acum Vodafone si sotia a ramas pe DIGI.
Vodafone in prezent sta foarte bine, chiar 5G in multe retele din Europa dar si in Turcia sau Albania.
sincer, mai tine si de telefonul mobil,

El a iesit odata din tara, in Grecia evident, si da sfaturi de roaming.

VF e cel mai reliable in Europa. Digi are cele mai bune tarife in afara SEE insa in Europa sunt multe tari in care au agreement cu o singura retea, eventual si fara acces 5G (ex Spania, Portugalia). Un combo VF+Digi e ideal pentru roaming, sunt avantaje de ambele parti.

Edited by MembruAnonim, 19 May 2023 - 12:39.


#1140
ser23vl

ser23vl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 26.10.2013

View Postespero_klm, on 19 mai 2023 - 12:35, said:

Aparent am fost si eu exact in aceasta situatie. Desi am avut credit pe cont, din moment ce oferta nationala era activa, n-am putut primi si initia apeluri dar nici macar SMS-uri...

Ceea ce mi se pare ciudat totusi este ca nu era suficient sa dezactivez optiunea nationala... trebuia sa astept expirarea ofertei, ori sa trec (cum zici) direct la o oferta compatibila roaming... deci practic ar trebui sa platesc pentru o noua optiune compatibila roaming daca vreau sa primesc SMS-uri, care de altfel ajung gratuit dupa expirarea ofertei nationale...

trebuia sa Activezi din My Vodafone, o Extra Optiune valabila 7 zile cu doar 4 euro dar se pierdea automat Optiunea Prezenta.
repet, sigur este o Politica la toti Furnizorii.

View PostMembruAnonim, on 19 mai 2023 - 12:37, said:

El a iesit odata din tara, in Grecia evident, si da sfaturi de roaming.

VF e cel mai reliable in Europa. Digi are cele mai bune tarife in afara SEE insa in Europa sunt multe tari in care au agreement cu o singura retea, eventual si fara acces 5G (ex Spania, Portugalia). Un combo VF+Digi e ideal pentru roaming, sunt avantaje de ambele parti.

Digi in prezent iti ofer 3,5 GB Trafic in Roaming ( am vazut in mesajul pe care l-a primit pe telefon sotia cand am traversat Bulgaria, fiind in drum spre Istanbul ), deci interesanta abordarea lor, oricum, cel mai bine pe International ca si Semnal stau Vodafone si Orange

#1141
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Digi ofera cantitate de trafic roaming SEE proportionala cu costul lunar al abonamentului, la fel ca toți ceilalți, regulile RLAH.

Edited by MembruAnonim, 19 May 2023 - 13:46.


#1142
ser23vl

ser23vl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 26.10.2013

View PostMembruAnonim, on 19 mai 2023 - 13:46, said:

Digi ofera cantitate de trafic roaming SEE proportionala cu costul lunar al abonamentului, la fel ca toți ceilalți, regulile RLAH.

inainte, digi nu oferea trafic de date in roamming, am fost la ei decand a aparut in valcea. nu e de mult acest lucru cu digi-ul

#1143
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stiu, inainte era chiar mai bine, taxare de la primul MB dar tariful scazuse pana la 0,4EUR/GB inainte de intrarea in RLAH. Bine, sunt ieftini si acum, cu 0,9EUR/GB in SEE.

Edited by MembruAnonim, 19 May 2023 - 14:20.


#1144
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010

View Postespero_klm, on 19 mai 2023 - 11:58, said:



Probabil, doar ca deocamdata mi se pare mai utila varianta cu cartela prepaid. Din cate am vazut la DIGI roaming este doar la abonament nu si la cartela?
Corect. Doar la abonament.

View PostMembruAnonim, on 19 mai 2023 - 12:37, said:



El a iesit odata din tara, in Grecia evident, si da sfaturi de roaming.

VF e cel mai reliable in Europa. Digi are cele mai bune tarife in afara SEE insa in Europa sunt multe tari in care au agreement cu o singura retea, eventual si fara acces 5G (ex Spania, Portugalia). Un combo VF+Digi e ideal pentru roaming, sunt avantaje de ambele parti.
Italia - roaming 5G pe Digi :)
Măcar la Digi nu sunt legat de o singura rețea ca la Vodafone : Vodafone din tara respectiva care merge prost, de cele mai multe ori. :)

#1145
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai esti legat si la Digi in functie de destinatie, asta ziceam, am dat si exemple mai sus de tari in care ai acces pe un singur operator cu Digi. Doar ca tu nu prea stii ce e ala roaming, ai iesit din tara de 2 ori si insisti sa te faci de ras pe forum.

In Germania de exemplu Vodafone e singurul care ofera acces pe toate retelele, 5G Vodafone, 5G Telekom, 4G O2.

Edited by MembruAnonim, 19 May 2023 - 16:19.


#1146
IaBaDaBadU

IaBaDaBadU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2022

View PostMembruAnonim, on 19 mai 2023 - 12:37, said:



El a iesit odata din tara, in Grecia evident, si da sfaturi de roaming.

VF e cel mai reliable in Europa. Digi are cele mai bune tarife in afara SEE insa in Europa sunt multe tari in care au agreement cu o singura retea, eventual si fara acces 5G (ex Spania, Portugalia). Un combo VF+Digi e ideal pentru roaming, sunt avantaje de ambele parti.
serios? Este 5g la digi in spania. La fel si in franta, austria germania etc. Eu nu stiu cum comentati asa sa va aflati in treaba.

#1147
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
FR, AT, DE si in multe alte tari da, este roaming 5G.
In Spania cu Digi nu e, au acces pe Movistar doar 4G (dovada in ss) si Yoigo care stim ce acoperire are (clientii nativi Yoigo stau mai mult pe Orange).

Movistar e si MNO pentru Digi Mobil ES, si nu le ofera acces la 5G-ul lor.

Deci cine comenteaza doar sa se bage in seama?

Attached File  Screenshot_20230520_101834_Gallery.jpg   157.99K   46 downloads

Edited by MembruAnonim, 20 May 2023 - 09:26.


#1148
IaBaDaBadU

IaBaDaBadU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2022
Eu bat spania in lung si lat si iti zic sigur  ca digi are 5g pe movistar.

Eu bat spania in lung si lat si iti zic sigur  ca digi are 5g pe movistar. O sa-ti fac un test de viteza, pe moment sunt intr-o zona fara 5g pe movistar.

#1149
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bati campii momentan, nu are cum sa fie la unii da si la altii ba, ai dovada mai sus. Nu au acord care include acces 5G cu Movistar nici pentru roaming RO, nici pentru MVNO Digi ES.

Daca ai vreun xiaomi vezi ca e un bug in MIUI care afiseaza icon 5G in aria de acoperire 5G chiar daca accesul e restricționat, trafic tot prin 4G faci.

View PostIaBaDaBadU, on 20 mai 2023 - 09:11, said:

Eu nu stiu cum comentati asa sa va aflati in treaba.

Edited by MembruAnonim, 20 May 2023 - 09:37.


#1150
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
@IaBaDaBadU vezi sa n-o iei si tu pe urma lui r_ionescu, mai am puncte la dispozitie.

#1151
dargonar

dargonar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.09.2006
Stie cineva, acum nu mai exista perioada de gratie la Vodafone in roaming?
Sunt afara, am o cartela prepaid, am reincarcat-o acum 2 luni, mi-a expirat valabilitatea si in mod normal stiam ca pot sa primesc mesaje si apeluri (fara sa formez/trimit) intr-o perioada de gratie. Acum se pare ca nu mai e posibil, trebuie sa reincarci mereu ca sa poti sa primesti apeluri/mesaje in roaming (un abonament mascat). Cand au facut schimbarea asta? E la fel la Orange?

Edited by dargonar, 01 June 2023 - 11:36.


#1152
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,485
  • Înscris: 29.10.2007
Salutare.

Am 2 abonamente Red Infinity 23. Urmează să plec în concediu în UE și este neclar cum este cu minutele disponibile în roaming. Din mesajele primite de la cost control ar fi doar cele 100 din extraopțiune. Fiind un abonament cu minute nelimitate nu are nelimitat și în roaming UE? Am fost la reprezentanță, dar erau băieții mai amețiți decât mine.

Mulțumesc.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate