Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Roaming Vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
1265 replies to this topic

#1153
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,589
  • Înscris: 11.02.2016
În UE minutele naționale, care sunt nelimitate în cazul tău, sunt disponibile către rețelele din România. Alea 1000 minute internaționale sunt disponibile din România și UE către rețelele din UE. Cele 100 min internaționale sunt disponibile din UE și România către destinații mai exotice, la fel și acel 1GB trafic.

#1154
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 04.10.2005

 heinz, on 04 iunie 2023 - 07:02, said:

În UE minutele naționale, care sunt nelimitate în cazul tău, sunt disponibile către rețelele din România. Alea 1000 minute internaționale sunt disponibile din România și UE către rețelele din UE. Cele 100 min internaționale sunt disponibile din UE și România către destinații mai exotice, la fel și acel 1GB trafic.
Acele 100 min/sms-uri sunt pt roaming non-ue... Ai 14 tari parca... Exotice... In See ai nelimitat min/SMS..

#1155
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 29.10.2007
Mulțumesc. Deci pot să sun în țară fără probleme. Dar când primesc apeluri din România de unde se vor scădea? Cel care mă sună din România consumă din minutele naționale pe care le are. Dar la mine, fiind în roaming de unde se deduc? Mulțumesc.

#1156
rromcic

rromcic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 29.05.2014
Ai apeluri de intrare gratuit.

#1157
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 04.10.2005
Ai nelimitat min/sms in roaming... E RLH.... Eu de 6 ani asta in UE... N-ai mai ieșit din tara?

#1158
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 29.10.2007
Am mai ieșit, dar eram la Orange pe vremea aia. Iar mesajele de la cost control erau mai clare.

#1159
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La toti operatorii e aceeași politică RLAH, traficul de minute si SMS e la fel ca in țară, doar cantitatea de date e proportionala cu valoarea abonamentului.

 heinz, on 04 iunie 2023 - 07:02, said:

Cele 100 min internaționale sunt disponibile din UE și România către destinații mai exotice, la fel și acel 1GB trafic.

Și cum faci 1GB din UE și Romania catre destinatii exotice? Incearca sa faci diferenta intre trafic international și roaming.

1GB si 100min sunt din pachetul de roaming worldwide inclus in Red23. Trafic facut din roaming, nu spre "destinații exotice".

Edited by MembruAnonim, 04 June 2023 - 11:59.


#1160
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,589
  • Înscris: 11.02.2016
Dacă e trafic de date eu zic ca se înțelege automat ca îl faci în tara respectiva, nu către tara respectiva...

#1161
ser23vl

ser23vl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 26.10.2013

 bikermanro, on 04 iunie 2023 - 05:17, said:

Salutare.

Am 2 abonamente Red Infinity 23. Urmează să plec în concediu în UE și este neclar cum este cu minutele disponibile în roaming. Din mesajele primite de la cost control ar fi doar cele 100 din extraopțiune. Fiind un abonament cu minute nelimitate nu are nelimitat și în roaming UE? Am fost la reprezentanță, dar erau băieții mai amețiți decât mine.

Mulțumesc.

normal, la valoarea acestui abonament ai Nelimitat Convorbiri in UE si Trafic in limita a Max 21GB, cele 100 min fiind World Wide dar si acel 1GB ( exemplu in Turcia, Albania ) fiind tari NON UE
dar daca nu esti linistit, poti suna in Call Center pentru a cere informatii suplimentare.
inainte de a fi pe vodafone, am fost pe orange si am avut un Abonament identic cu resurse ca al tau si a fost exact cum ti-am relatat.

#1162
mardan66

mardan66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 15.10.2010
Am fost săptămâna trecută în Israel și am avut la mine 2 telefoane in roaming, unul în Vodafone și unul în Digi. Cel de la Vodafone a fost aproape inutilizabil, a intrat in roaming doar în câteva locuri, extrem de puține. Cu cel de la Digi am folosit Waze și radio online la greu, a mers peste tot in Israel și am dat 4.2 euro pe 6 giga de trafic și vreo câteva telefoane in tara. Asta că sa comparam servicii in utilizare reală. La Vodafone abonament business de 22 de euro, la Digi de 5 euro...

#1163
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai multe detalii ca sa inteleaga si cei pe care ii avertizezi... Cum poate intra in roaming doar in cateva locuri cand retelele sunt nationale si operatorul de acasa evident nu te poate limita geografic? Pe ce retea s-a conectat? Ai încercat selectie manuala pe alta retea si nu a mers?

Edited by MembruAnonim, 06 June 2023 - 17:44.


#1164
mardan66

mardan66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 15.10.2010
Pur și simplu Vodafone apărea fara semnal aproape tot timpul. Când a mers a mers in Cellcom. Nu am stat sa mă conectez manual pe nicaieri. La Digi a stat conectat permanent în Hot Mobile. Telefoane identice OnePlus 10 Pro...

#1165
Adrian1509

Adrian1509

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 11.06.2020
Se mai poate activa roamingul la abonamentele nationale prin activarea acelei optiuni de 12 euro cu extrabeneficii roaming SEE?

#1166
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,994
  • Înscris: 04.10.2007
Vineri 2 Iunie plec din Timisoara spre Calafat, si pentru ca nu ma grabeam am zis sa fac traseul pe clisura Dunarii...
Inainte sa plec de acasa opresc Roaming-ul din telefon pentru ca stiam ca o sa conecteze telefonul pe Serbia... Ajung la destinatie si primesc mesaj ca mi s-a activat o extraoptiune de 12.6 Euro ce include 3 GB net in afara SEE.... in My Vodafone aparea acea optiune de 3 Gb dar faca nici macar un kb de date consumat. Nu aveam cum sa consum cat stiu sigur ca atunci cand am plecat am dezactivat roaming-ul si pe telefonul meu si pe al sotiei.

In data de 03.06 scriu pe chat catre Tobi de problema mea... bineinteles ca nu ma poate ajuta, si imi zice ca o sa ia cineva legatura cu mine.
A doua zi ma contacteaza cineva din partea lor, verifica, confirma ca nu am avut consum de date si imi zice ca acel cost va disparea din My Vodafone....
Azi dupa 10 zile costul inca apare in aplicatia My Vodafone, si i-am contactat din nou sa clarific problema.
Am reusit sa intru in legatura cu cineva de la ei, mi-a zis ca da, inca apare in aplicatie dar cand mi se va emite factura se va emite si cu minus si nu voi plati in plus...

Astept data de facturare cu emotii... dar daca factura e cu 12.6 Euro mai mare in secunda 2 am renuntat la abonament dupa 18 ani abonat la ei + perioada inainte de abonament cand am avut servicii prepay... Le dau si cei 12.6 Euro, le platesc si despagubirea pentru lunile ramase dar nu vreau sa mai aud de ei...

#1167
ser23vl

ser23vl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 26.10.2013

 mirel3003, on 13 iunie 2023 - 09:52, said:

Vineri 2 Iunie plec din Timisoara spre Calafat, si pentru ca nu ma grabeam am zis sa fac traseul pe clisura Dunarii...
Inainte sa plec de acasa opresc Roaming-ul din telefon pentru ca stiam ca o sa conecteze telefonul pe Serbia... Ajung la destinatie si primesc mesaj ca mi s-a activat o extraoptiune de 12.6 Euro ce include 3 GB net in afara SEE.... in My Vodafone aparea acea optiune de 3 Gb dar faca nici macar un kb de date consumat. Nu aveam cum sa consum cat stiu sigur ca atunci cand am plecat am dezactivat roaming-ul si pe telefonul meu si pe al sotiei.

In data de 03.06 scriu pe chat catre Tobi de problema mea... bineinteles ca nu ma poate ajuta, si imi zice ca o sa ia cineva legatura cu mine.
A doua zi ma contacteaza cineva din partea lor, verifica, confirma ca nu am avut consum de date si imi zice ca acel cost va disparea din My Vodafone....
Azi dupa 10 zile costul inca apare in aplicatia My Vodafone, si i-am contactat din nou sa clarific problema.
Am reusit sa intru in legatura cu cineva de la ei, mi-a zis ca da, inca apare in aplicatie dar cand mi se va emite factura se va emite si cu minus si nu voi plati in plus...

Astept data de facturare cu emotii... dar daca factura e cu 12.6 Euro mai mare in secunda 2 am renuntat la abonament dupa 18 ani abonat la ei + perioada inainte de abonament cand am avut servicii prepay... Le dau si cei 12.6 Euro, le platesc si despagubirea pentru lunile ramase dar nu vreau sa mai aud de ei...


salut. asa am patit-o la Cazane si cand s-a emis factura, acel cost nu a fost tiparit,

Edited by ser23vl, 13 June 2023 - 12:34.


#1168
Lord_Paul

Lord_Paul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 18.11.2015

 mirel3003, on 13 iunie 2023 - 09:52, said:

Vineri 2 Iunie plec din Timisoara spre Calafat, si pentru ca nu ma grabeam am zis sa fac traseul pe clisura Dunarii...
Inainte sa plec de acasa opresc Roaming-ul din telefon pentru ca stiam ca o sa conecteze telefonul pe Serbia... Ajung la destinatie si primesc mesaj ca mi s-a activat o extraoptiune de 12.6 Euro ce include 3 GB net in afara SEE.... in My Vodafone aparea acea optiune de 3 Gb dar faca nici macar un kb de date consumat. Nu aveam cum sa consum cat stiu sigur ca atunci cand am plecat am dezactivat roaming-ul si pe telefonul meu si pe al sotiei.

In data de 03.06 scriu pe chat catre Tobi de problema mea... bineinteles ca nu ma poate ajuta, si imi zice ca o sa ia cineva legatura cu mine.
A doua zi ma contacteaza cineva din partea lor, verifica, confirma ca nu am avut consum de date si imi zice ca acel cost va disparea din My Vodafone....
Azi dupa 10 zile costul inca apare in aplicatia My Vodafone, si i-am contactat din nou sa clarific problema.
Am reusit sa intru in legatura cu cineva de la ei, mi-a zis ca da, inca apare in aplicatie dar cand mi se va emite factura se va emite si cu minus si nu voi plati in plus...

Astept data de facturare cu emotii... dar daca factura e cu 12.6 Euro mai mare in secunda 2 am renuntat la abonament dupa 18 ani abonat la ei + perioada inainte de abonament cand am avut servicii prepay... Le dau si cei 12.6 Euro, le platesc si despagubirea pentru lunile ramase dar nu vreau sa mai aud de ei...

Salut! După 21 de ani în rețeaua Vodafone și eu am hotărât să portez în Digi în urma mesajelor de indexare. O indexare am anulat în noiembrie, dar în luna mai am primit din nou o înștiințare de indexare. Aveam RED18 redus la 13. Acela a fost momentul în care am hotărât să portez. Menționez, că eu NU am plătit nimic, conform contractului, 18% din valoarea abonamentului x 19 luni rămase. Am fost lăsat în pace, însă nu știu dacă se comportă la fel cu toți clienții?!

#1169
romeorada

romeorada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 02.10.2006

 dargonar, on 01 iunie 2023 - 11:35, said:

Stie cineva, acum nu mai exista perioada de gratie la Vodafone in roaming?
Sunt afara, am o cartela prepaid, am reincarcat-o acum 2 luni, mi-a expirat valabilitatea si in mod normal stiam ca pot sa primesc mesaje si apeluri (fara sa formez/trimit) intr-o perioada de gratie. Acum se pare ca nu mai e posibil, trebuie sa reincarci mereu ca sa poti sa primesti apeluri/mesaje in roaming (un abonament mascat). Cand au facut schimbarea asta? E la fel la Orange?

Si eu am aceeasi problema.

Sunt cu catela Vodafone in perioada de gratie in UE. Nu mai mai pot loga nici macar in cont sa o incarc ca au activat autentificarea in 2 pasi si cica imi trimit un cod prin SMS, pe care binainteles nu-l receptionez.

Cartela a fost abonament din 2006, iar in 2019 am tranformat-o in cartela, intrucat o folosesc doar sa primesc SMS-uri pe ea, iar acum se pare ca nu mai primesc. Probabil o sa o portez cand ajung in tara. Vreo idee ce operator din Romania sa o folosesc strict pentru primit SMS (in roaming bineinteles) si fara sa o reincarc lunar?

Multumesc!

Edited by romeorada, 13 June 2023 - 17:06.


#1170
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
abonament digi optim 2

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate