Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

Ce este Corectitudinea Politica daca nu Marxism Triumfator?

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
325 replies to this topic

#181
lefcadio

lefcadio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 11.06.2016

 althea, on 29 august 2016 - 11:54, said:

N-am ce să recunosc, e o aberație științifică.
Nu e.
Te nasti cu un retard, ajungi rareori geniu cand cresti mare.

Asa cum exista familii in care se repeta mai des ca-n altele tot felul de tare, asa e si-n etnii.

Edited by lefcadio, 29 August 2016 - 12:00.


#182
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,867
  • Înscris: 07.02.2003

 althea, on 29 august 2016 - 11:54, said:

N-am ce să recunosc, e o aberație științifică. Genele conțin doar informații biologice. Părerea mea e că dezvoltarea intelectuală, comportamentul și caracterul nu au nicio legătură cu ce culoare are pielea ci aproape exclusiv cu tipul de educație (sau cu lipsa ei) și cu mediul în care trăiesc comunitățile.
Corect. Extremistii/rasistii fiind paraleli cu stiinta intrucat nu le confirma agenda, nu au de unde sa stie...

Edited by andreic, 29 August 2016 - 12:21.


#183
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009

 andreic, on 29 august 2016 - 12:20, said:

Extremistii/rasistii fiind paraleli cu stiinta intrucat nu le confirma agenda, nu au de unde sa stie...

Uite că lefcadio nu e chiar paralel:

 lefcadio, on 29 august 2016 - 11:58, said:

Asa cum exista familii in care se repeta mai des ca-n altele tot felul de tare, asa e si-n etnii.
lefcadio, să înțeleg că admiți că nu există gene (tare, cum le zici tu) prezente la toți membrii unei etnii?  

Și asta ce înseamnă?

 lefcadio, on 29 august 2016 - 11:58, said:

Nu e.
Te nasti cu un retard, ajungi rareori geniu cand cresti mare.
Mă scuzi că nu accept Nu e (aberație științifică faptul că există rase inferioare, ci doar rase diferite) numai pentru că spui tu. Argumentează dacă poți.
Și care e retardul ăla?

Edited by althea, 29 August 2016 - 14:42.


#184
lefcadio

lefcadio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 11.06.2016

 althea, on 29 august 2016 - 13:05, said:

1lefcadio, să înțeleg că admiți că nu există gene (tare, cum le zici tu) prezente la toți membrii unei etnii?  

Și asta ce înseamnă?

2Mă scuzi că nu accept Nu e (aberație științifică faptul că nu există rase inferioare, ci doar rase diferite) numai pentru că spui tu. Argumentează dacă poți.
1Diferentele rasiale sunt chestii de probabilitati mai mari sau mai mici in diverse domenii, nu e nimic batut in cuie.
Diferentele sunt insa acolo si nu pot fi ignorate.
Asa cum negrii in medie se nasc negri desi exista albinosi sau unii mult mai deschisi intre ei, asa cum galbenii se nasc galbeni dar prin Malaezia is unii aproape negri etc, diferentele sunt mult mai multe si mai mari decat simpla culoare. Ca si la culoare, exista exceptii si-n alte domenii dar media conteaza.
2Uite, IQ-ul de pilda, diferenta nu vrea sa dispara oricat educi la ei, in medie.
Sau caracterul in medie mult mai impulsiv sau coleric.
Nu e doar chestie de individ sau de cultura.
Intreaga civilizatie e dependenta de structura genetica a majoritatii membrilor ei.
https://jaymans.word...d-fundamentals/

Edited by lefcadio, 29 August 2016 - 14:42.


#185
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009

 lefcadio, on 29 august 2016 - 14:37, said:

2Uite, IQ-ul de pilda, diferenta nu vrea sa dispara oricat educi la ei, in medie.

https://jaymans.word...d-fundamentals/
Am păstrat doar asta pentru că în rest vorbești de diferențele biologice despre care zic, la fel ca tine, că există între rase. Diferențe, nu superioritate sau inferioritate intelectuală programate genetic.
Ce sursă pui tu pentru o afirmație atât de categorică, un blogger care se descrie ca fiind un observator al lumii?

#186
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,867
  • Înscris: 07.02.2003

 althea, on 29 august 2016 - 13:05, said:

Uite că lefcadio nu e chiar paralel:
Nu stiu daca nu copiaza idei de la eugenici... mediul este cel care influenteaza cel mai mult, cel care stimuleaza creierul.

Edited by andreic, 29 August 2016 - 14:53.


#187
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005

 lefcadio, on 29 august 2016 - 14:37, said:


2Uite, IQ-ul de pilda, diferenta nu vrea sa dispara oricat educi la ei, in medie.


Nu vreau sa te judec greșit: poate ai in spate ani de experiență didactică cu populații de culoare. Atunci cuvintele tale au într-adevăr greutate, n-ar strica sa ne mai împărtășești câteva detalii ale vieții tale fascinante.
Sau poate nu ai și reciti dogme. Atunci ai dreptate, problema e de IQ.

Devine greu de stapanit discutia daca amestecam notiunile de rasism si identitate social-culturala. Si eu cred ca invazia in desfasurate in Europa nu poate sa aduca nimic bun pentru viitor. Probabil ca in doua generatii va oferi o baza mai mare de impozitare si bani teoretici la fondurile de pensii, dar va aduce si probleme imense si costuri sociale si culturale insuportabile, si da, si eu as vrea sa “izolez” Europa acum ca am reusit si noi romanii sa punem un picior pe scara trenului :)

Dar exact in  momentele cand valorile cultural si sociale ale civilizatiei europene sunt puse la grea incercare ar fi regretabil sa ne aruncam cu entuziasm in bratele unei fantasmagorii maligne precum cea a inferioritatii genetice a raselor ne-albe.

Ar fi iarasi gresit si probabil foarte regretabil sa nu ne folosim inteligenta sociala si experienta de viata pentru a evita situatii neplacute si asta nu ne-ar face nici macar rasisti light. A evita indivizi grupati de orice rasa, popi sau evrei in afaceri, etc tine strict de inteligenta sociala. Pana la urma cheia individuala sta in capacitatea de a gasi un echilibru intre bun simt si ratiune.

#188
lefcadio

lefcadio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 11.06.2016

 SIR, on 29 august 2016 - 14:56, said:

1Nu vreau sa te judec greșit: poate ai in spate ani de experiență didactică cu populații de culoare. Atunci cuvintele tale au într-adevăr greutate, n-ar strica sa ne mai împărtășești câteva detalii ale vieții tale fascinante.
Sau poate nu ai și reciti dogme. Atunci ai dreptate, problema e de IQ.

2Devine greu de stapanit discutia daca amestecam notiunile de rasism si identitate social-culturala. Si eu cred ca invazia in desfasurate in Europa nu poate sa aduca nimic bun pentru viitor. Probabil ca in doua generatii va oferi o baza mai mare de impozitare si bani teoretici la fondurile de pensii, dar va aduce si probleme imense si costuri sociale si culturale insuportabile, si da, si eu as vrea sa “izolez” Europa acum ca am reusit si noi romanii sa punem un picior pe scara trenului Posted Image

3Dar exact in  momentele cand valorile cultural si sociale ale civilizatiei europene sunt puse la grea incercare ar fi regretabil sa ne aruncam cu entuziasm in bratele unei fantasmagorii maligne precum cea a inferioritatii genetice a raselor ne-albe.

4Ar fi iarasi gresit si probabil foarte regretabil sa nu ne folosim inteligenta sociala si experienta de viata pentru a evita situatii neplacute si asta nu ne-ar face nici macar rasisti light. A evita indivizi grupati de orice rasa, popi sau evrei in afaceri, etc tine strict de inteligenta sociala. Pana la urma cheia individuala sta in capacitatea de a gasi un echilibru intre bun simt si ratiune.
1Da' tu ce dovezi ai ca totul e roz in paradisul multiculti?
2Aici suntem de acord.
3E suficient ca suntem incompatibili. Mai mult nu-mi pasa asa de tare.
4Cand ai numere mari din rase/culturi/religii diferite, oamenii inceteaza sa mai actioneze ca indivizi. Actioneaza ca MASE.
Iar masele nu-s niciodata inteligente. Cel mult au cate o rabufnire de bun-simt/instinct de prezervare, dar atat.
Exact sosirea masiva a barbarilor face imposibila tratarea lor individuala.

 althea, on 29 august 2016 - 14:52, said:

1Am păstrat doar asta pentru că în rest vorbești de diferențele biologice despre care zic, la fel ca tine, că există între rase. Diferențe, nu superioritate sau inferioritate intelectuală programate genetic.
2Ce sursă pui tu pentru o afirmație atât de categorică, un blogger care se descrie ca fiind un observator al lumii?
1Diferente SI inferioritati/superioritati.
2Are acolo o lista de linkuri care trateaza totul in detaliu.

Edited by lefcadio, 29 August 2016 - 15:04.


#189
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009

 lefcadio, on 29 august 2016 - 15:03, said:

1Da' tu ce dovezi ai ca totul e roz in paradisul multiculti?
Cine a zis că e totul roz?!  Mă refer la ultimele pagini.


 lefcadio, on 29 august 2016 - 15:03, said:

1Diferente SI inferioritati/superioritati.
Exact ce am zis, deci nu superioritate sau inferioritate absolută și în niciun caz intelectuale ci doar biologice.

 lefcadio, on 29 august 2016 - 15:03, said:

2Are acolo o lista de linkuri care trateaza totul in detaliu.
Zi să mori tu că ai citi genetică dacă aș pune link-uri. Lasă-le naibii că nu le deschide nimeni, nici măcar cine e de aceeași părere cu tine.

Edited by althea, 29 August 2016 - 15:17.


#190
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

 SIR, on 29 august 2016 - 14:56, said:

Nu vreau sa te judec greșit: poate ai in spate ani de experiență didactică cu populații de culoare. Atunci cuvintele tale au într-adevăr greutate, n-ar strica sa ne mai împărtășești câteva detalii ale vieții tale fascinante.
Sau poate nu ai și reciti dogme.
Umorul e important ca să destindem atmosferă pe un astfel de topic iar searcher nu se supără când e luat la caterincă. :D

 althea, on 29 august 2016 - 15:16, said:

Exact ce am zis, deci nu superioritate sau inferioritate absolută și în niciun caz intelectuale ci doar biologice.
SIR a vorbit de dezastrul social din ţările africane. Problema e strict de natură culturală?

#191
lefcadio

lefcadio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 11.06.2016

 althea, on 29 august 2016 - 15:16, said:

1Exact ce am zis, deci nu superioritate sau inferioritate absolută și în niciun caz intelectuale ci doar biologice.

2Zi să mori tu că ai citi genetică dacă aș pune link-uri. Lasă-le naibii că nu le deschide nimeni, nici măcar cine e de aceeași părere cu tine.
1Biologia determina buna parte din intelect. Si cat nu determina, influenteaza.
2Zi si tu c-ai citit si stii sigur ca ''rasismul e pseudostiinta".

#192
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Acelasi dezastru e in comunitatile africane din SUA si de aiurea, unde nu sunt capabili sa se asimileze dupa sute de ani.

Acelasi dezatru e observabil in Africa post colonizare, au plecat albii, a inceput haosul.

Acelasi lucru se observa la populatiile din OM, unde la fel, IQ gap-ul este de 20-25 de puncte.

Oricum discutiile cu althea, sir si ingaimarile lui andreic nu prea fac decat sa confirme titlul threadului. Marxismul este egalitarist prin definitie, iar daca oamenii nu-s egali, ii egalizam cu forta, ideologic.

Pentru ca fuck logic, what can go wrong?

Wait a few years.

Edited by a3ds, 29 August 2016 - 15:29.


#193
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Tuamne ce simpatic mi-e A3ds. =)))

#194
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005

 Tinkerbelle, on 29 august 2016 - 15:22, said:

...
SIR a vorbit de dezastrul social din țările africane. Problema e strict de natură culturală?

Nivelul de civilizație cu întârzierea aferenta de un mileniu a fost din păcate decisiv. Dacă s-ar fi încercat organizarea unei societăți democratice moderne în Europa anilor 900 rezultatele ar fi fost probabil similare.
Și am putut vedea pe pielea noastră de europeni albi superiori ce au făcut 50 de ani de comunism din estul Europei - erau multe tari din Africa în care părinții noștri și-ar fi dorit sa trăiască în anii marasmului totalitar.
PS mulțumesc pt tip, îmi va salva ceva timp :)


#195
lefcadio

lefcadio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 11.06.2016

 SIR, on 29 august 2016 - 16:03, said:

Nivelul de civilizație cu întârzierea aferenta de un mileniu a fost din păcate decisiv.
Pai si cine face civilizatia, mai?
O aduce barza si lor nu le-a adus-o ca erau negri sau cum?

#196
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Dacă sugerezi ca exista o legătură directă intre civilizație și inteligență acea interjectie "măi" nu te avantajează deloc.

Altfel răspunsul e mult mai complex, sper ca ai folosit "barza" pentru un retorism discutabil.

#197
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009

 a3ds, on 29 august 2016 - 15:27, said:

Oricum discutiile cu althea, sir si ingaimarile lui andreic nu prea fac decat sa confirme titlul threadului. Marxismul este egalitarist prin definitie, iar daca oamenii nu-s egali, ii egalizam cu forta, ideologic.
Îl admir pe andreic pentru calmul cu care îți / vă răspunde, ceea ce tu numești îngăimări sunt opinii exprimate pe scurt. Bravo lui, a înțeles că asta nu-i dezbatere și nu-și consumă timpul încercând să argumenteze. Spune ce crede și gata, nu-și mai bate capul.
Din ce-ați mai scris înțeleg și eu că n-are rost să mai continui. Eu vorbesc de una, voi de alta așa că spor la haka haka. Atât vă rog: nu uitați de regulament. Fără jigniri etc. Știți voi, nu vă mai bat la cap cu asta.

#198
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Argumentele sunt bazate pe fapte, nu pe teorii. Tu ai dreptul sa crezi orice vrei tu, asa au facut si comunistii/marxistii la vremea lor si o fac si acum: avem o teorie, bun, ce facem ? O aplicam. Dar nu merge. Nu-i nimic, luam un ciocan mai mare.

Argument nu e ce crezi tu ca ar fi mirific, argumentele sunt empirice prin natura lor, sau logice cand vorbim de stiinte exacte.

Tot ce am zis eu si altii sunt chestii bazate pe empirism, pe evenimente reale.

Ca tu ai vrea sa fie altfel realitatea, e problema ta. Doar ca nu e. Si toata propaganda din lume nu are cum sa schimbe starea de fapt.

keep dreaming.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate