Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuire hdd cu ssd

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...
 Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 

Ce este Corectitudinea Politica daca nu Marxism Triumfator?

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
325 replies to this topic

#145
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,026
  • Înscris: 13.06.2004
S-au pus diverse link-uri pe această temă în decursul timpului. Când mau dau de o asemenea ştire, o postez.
Ceva aproape de tema asta: https://www.reddit.c..._can_be_racist/

#146
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009
Ajunge că am înțeles ideea, mulțumesc, și ai dreptate: sunt rasiști cei care nu acceptă colegi de cameră de altă rasă / culoare decât a lor.

#147
lefcadio

lefcadio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 11.06.2016

 althea, on 24 august 2016 - 12:21, said:

Ajunge că am înțeles ideea, mulțumesc, și ai dreptate: sunt rasiști cei care nu acceptă colegi de cameră de altă rasă / culoare decât a lor.
Vezi ca tocmai ai comis o crima anti-CP.
Coloratii NU POT FI RASISTI, orice ar face. Sunt ingeri/zei, fara pacat.
Daca ne fac ceva inseamna ca meritam.
Mai greu daca isi fac intre ei. Dar si atunci e sigur vina noastra.

#148
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009

 lefcadio, on 24 august 2016 - 15:27, said:

Coloratii NU POT FI RASISTI, orice ar face. Sunt ingeri/zei, fara pacat.
Ei, nu... respingerea unei ființe umane datorită culorii pielii e rasism. Înțeleg ce vrei să spui că am citit ce scria în link-ul pus de djl, dar definiția rasismului e una singură și se aplică tuturor celor care susțin inegalitatea biologică intre rase. Coloratul negru care nu vrea coleg alb în cameră e la fel de rasist ca și coloratul alb care nu vrea un coleg negru.

#149
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,026
  • Înscris: 13.06.2004
Definiţia e una, interpretarea e alta.
Acum e rasism dacă de exemplu nu aş vrea să am o iubită ţigancă *? Că teoretic pot să fiu (urăsc ţiganii, de ce nu încerci ceva diferit) sau pot să nu fiu (dacă omului nu-i place şi nu dă în cap).

* dau exemplu personal. Pur şi simplu nu îmi plac trăsăturile lor fizice.

Edited by djl, 24 August 2016 - 19:44.


#150
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015

 althea, on 24 august 2016 - 16:40, said:

Ei, nu... respingerea unei ființe umane datorită culorii pielii e rasism. Înțeleg ce vrei să spui că am citit ce scria în link-ul pus de djl, dar definiția rasismului e una singură și se aplică tuturor celor care susțin inegalitatea biologică intre rase. Coloratul negru care nu vrea coleg alb în cameră e la fel de rasist ca și coloratul alb care nu vrea un coleg negru.

Inegalitatea biologica intre rase nu este rasism, este fact.

E ca si cand ai zice ca e rasism in NBA sau la Olimpiada, unde tot timpul castiga kenyenii la 5000 de metri, negrii  americani la sprint etc.

Sau ca e rasista NASA si MIT si plm ca nu vezi picior de negru pe acolo, sau ca ...

Rasism e un cuvant de cacat anyway, o unealta pentru marxisti in lupta lor imbecila pentru egalizarea societatatii cu orice pret.

Oamenii nu-s egali, rasele nu-s egale, e fix ca la caini. Nu poti sa faci caine de vanatoare dintr-un saint bernard, nu poti sa inhami la sanie dobermani.

Respingerea unor oameni datorita culorii pielii se face natural, de aia exista cartiere de negri, cartiere de asiatici, cartiere de albi. Mai sunt si exceptii, dar in general lasati liberi, oamenii nu se amesteca rasial. Cuplurile inter-rasiale sunt o raritate.

Stii multi romani mixati cu tigani?

Lasa dracu CP-ul asta, ai inceput si tu?

Nu exista societati multiculturale functionale, vezi Africa de Sud si restul. Societatile puternice si prospere, unde e pace sociala si progres sunt mono-culturale, mono rasiale fara exceptie.

Si oricate ucazuri votate de marxisti nu pot schimba realitatea.

Edited by a3ds, 24 August 2016 - 22:15.


#151
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,241
  • Înscris: 07.02.2003

 a3ds, on 24 august 2016 - 21:53, said:

Inegalitatea biologica intre rase nu este rasism, este fact.
Pigmentarea nu este inegalitate domnule :)

#152
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Cand ai sa te faci mare, ai sa intelegi.

#153
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

 andreic, on 24 august 2016 - 22:01, said:

Pigmentarea nu este inegalitate domnule Posted Image
Atunci de ce negrii sunt rasisti?
De ce negrii ii urasc pe albi?

#154
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,241
  • Înscris: 07.02.2003
De prosti... nu ai de ce altfel sa fii rasist in general Posted Image

Edited by andreic, 25 August 2016 - 07:36.


#155
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009

 a3ds, on 24 august 2016 - 21:53, said:

Inegalitatea biologica intre rase nu este rasism, este fact. E ca si cand ai zice
etc.
Nu ciuguli din mesaje doar ce poți răsuci cum îți convine. Discutam de negrii care nu vor colegi de cameră albi și mi-am spus părerea: sunt rasiști, exact la fel ca albii care ar avea aceleași pretenții.

 a3ds, on 24 august 2016 - 21:53, said:

Rasism e un cuvant de cacat anyway, o unealta pentru marxisti in lupta lor imbecila pentru egalizarea societatatii cu orice pret.
Nu înțeleg de ce îți pute cuvântul rasism... e un cuvânt ca oricare altul, definește ceva. În cazul acesta, o atitudine.

 a3ds, on 24 august 2016 - 21:53, said:

Respingerea unor oameni datorita culorii pielii se face natural, de aia exista cartiere de negri, cartiere de asiatici, cartiere de albi.  
Nu se face în mod natural, nu suntem genetic desenați să respingem oameni colorați altfel decât noi. Copiii mici nu resping copiii de altă culoare decât dacă sunt educați așa. Cred că nici orbii din naștere nu sunt rasiști dar e o părere personală, n-o lua în seamă.
Naturală e doar formarea grupurilor pe criterii rasiale sau etnice, sunt de acord cu tine: in general lasati liberi, oamenii nu se amesteca rasial.

 a3ds, on 24 august 2016 - 21:53, said:

Cuplurile inter-rasiale sunt o raritate.
Stii multi romani mixati cu tigani?
N-am cu ce să-mi susțin părerea dar cred că nici tu n-ai sprijin în statistici ca să mă contrazici: cuplurile inter-rasiale sunt o raritate unde ponderea unei rase în numărul total al populației este mică. Nimic nefiresc în asta. Am zis și mai sus: nu e rasism să te simți mai bine într-un grup care are caracteristicile tale biologice. Ce legătură are asta cu alegerea partenerului? Îl alegi ca să fiți asortați când sunteți în pielea goală? Nu cred.   

 a3ds, on 24 august 2016 - 21:53, said:

Lasa dracu CP-ul asta, ai inceput si tu?
Helăău... aici nu-i stand up show-ul tău sau al oricui altcuiva. Oricine poate spune orice cu condiția să nu folosească un limbaj ofensator sau violent.

#156
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,241
  • Înscris: 07.02.2003

 althea, on 25 august 2016 - 09:02, said:

Nu se face în mod natural, nu suntem genetic desenați să respingem oameni colorați altfel decât noi. Copiii mici nu resping copiii de altă culoare decât dacă sunt educați așa.
Ai atins o coarda sensibila, oamenii sunt invatati sa urasca, nicidecum nu e ceva natural :)

#157
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,854
  • Înscris: 06.08.2004

 alexandrumardin, on 25 august 2016 - 01:50, said:

Atunci de ce negrii sunt rasisti?
De ce negrii ii urasc pe albi?

Generalizare.. Rasista?

Or fi rasele inegale ca bracii germani versus caiinii lupi dar nu exista unii mai buni sau mai rai ca altii. Sunt doar diferente nesemnificative dupa ce tragi linie.


#158
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009

 andreic, on 25 august 2016 - 10:04, said:

Ai atins o coarda sensibila, oamenii sunt invatati sa urasca, nicidecum nu e ceva natural Posted Image
Am atins, da, însă cred că trebuia să scriu și despre influență pentru că nu întotdeauna sentimentele de superioritate apar în urma educației. Grupul de care te atașezi și ce consumi dpdv intelectual îți pot forma sau deforma caracterul.
Reformulez:

Quote

Copiii mici nu resping copiii de altă culoare decât dacă sunt educați așa sau influențați.


#159
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Copiii mici isi mananca propriul cacat, asta nu e vreun argument. Oricum, daca au inceput fetili si andreicii sa iti dea laic, you're doing it wrong, empiric vorbind lol.

#160
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009

 a3ds, on 25 august 2016 - 19:41, said:

Copiii mici isi mananca propriul cacat, asta nu e vreun argument.  
Nu cunosc mediul, de-aia duc la gură tot ce prind. E un instinct natural deci fix ce nu-i repulsia față de copiii de altă culoare.  

 a3ds, on 25 august 2016 - 19:41, said:

Oricum, daca au inceput fetili si andreicii sa iti dea laic, you're doing it wrong, empiric vorbind lol.
Great minds think alike, tot empiric vorbind lol. Ține-ți observațiile astea pentru tine. Nu mai adu useri în discuție că-mi amintești de butoane.

Edited by althea, 26 August 2016 - 07:58.


#161
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

 althea, on 25 august 2016 - 09:02, said:

Nu se face în mod natural, nu suntem genetic desenați să respingem oameni colorați altfel decât noi. Copiii mici nu resping copiii de altă culoare decât dacă sunt educați așa.
Suntem biologic programaţi să ne asociem cu cei care ni se aseamănă. Fenomen observabil şi la bebeluşi.
http://www.telegraph...tudy-finds.html
Babies show racial bias, study finds
Babies are more likely to choose playmates of their own ethnicity in a phenomenon known as 'in-group bias'.
However, the findings do not suggest that babies are racist, but rather that they are biased to those of their own race.

Pe mine nu mă deranjează dacă un grup de coloraţi doresc colegi de cameră cu care să împartă caracteristici etnice. E o chestie ce face parte din libertatea de asociere.
În schimb consider deranjant şi chiar strigător la cer ipocrizia elitelor.

Albii nu au dreptul să fie "racially biased", ci numai diverşii coloraţi.
Dacă un grup de albi de la aceeaşi universitate ar fi plasat un anunţ unde să specifice că-şi doresc colegi de cameră albi, sunt aproape sigură cu universitatea i-ar fi expulzat.
Însă cum în cazul de faţă e vorba de persoane de culoare, universitatea n-a scos niciun cuvinţel.

Un asemenea dublu standard ar trezi reacţii de turbare cam de la orice om normal.

Edited by Tinkerbelle, 26 August 2016 - 12:37.


#162
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009

 Tinkerbelle, on 26 august 2016 - 12:36, said:

Suntem biologic programaţi să ne asociem cu cei care ni se aseamănă. Fenomen observabil şi la bebeluşi.
Asta am zis și eu:

 althea, on 25 august 2016 - 09:02, said:

Naturală e doar formarea grupurilor pe criterii rasiale sau etnice, sunt de acord cu tine: in general lasati liberi, oamenii nu se amesteca rasial.

Iar studiul despre care e vorba în articol confirmă (mă rog, sugerează) ce am zis amândouă:

Quote

Babies show racial bias when picking playmates, a study suggests.
Racial nu e totuna cu racist.

Citește și finalul:

Quote

Racism connotes hostility and that’s not what we studied.
“What the study does show is that babies use basic distinctions, including race, to start to cleave the world apart by groups of what they are and aren’t a part of.
E un studiu asupra alegerilor pe care le fac. Alegerile nu-s totuna cu respingerile, nu crezi?

Edited by althea, 26 August 2016 - 14:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate