Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Casa P+1E , garaj sub casa sau langa casa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#19
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015

 Bylly00, on 05 iulie 2015 - 16:00, said:

Legat de cost, eu deja am inceput constructia unui astfel de garaj. Are 5x7m (35 mp construiti) si va costa in jur de 8500€, dar iti voi spune la sfarsit exact la ce suma am ajuns cu el. Va avea fundatie de beton armat, constructie in cadre, zidarie BCA, planseu de lemn peste parter si un pod circulabil cu inaltimea la coama de ~ 2m. Usa acces auto 3m latime, usa acces pietonal si o fereastra pe una din laterale. Il fac separat de casa in lrimul rand pentru a-mi servi la organizarea santierului pt o viitoare locuinta si pentru a scapa de investitii in el gen finisaje mai scumpe, izolatie (asa nu ii pun deloc) costuri cu inclazirea si alte asemenea. De retinut ca totusi nu se poate ajunge foarte jos cu costul deoarece pretul la rosu e asemanator cu cel al unei case, fiindca implica aceleasi operatiuni si materiale. Adica se poate, dar doar daca se renunta la multe lucruri...

Mersi de informatie. Mai mult ca sigur ca si eu tot asa langa casa am sa il fac deoarece eu cred ca oricat de bine l-as izola tot va fi un disconfort pentru peretii invecinati  deoarece cu siguranta usa de garaj nu cred ca va izola 100% si astfel in timpul iernii temperatura din garaj va fi una destul de scazuta, mai ales ca jos evident  va ramane beton ca doar nu o sa il fac cu podele :)

#20
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015
Mai am o intrebare pe la voi: pentru a construi gardul pe mejdie am inteles ca trebuie acordul vecinului; daca vecinul e plecat in Caraibe si se intoarce peste 7 ani, ce varianta am? Cineva imi spunea (nu stiu cat e de adevarat), ca am posibilitatea sa dau o declaratie cum ca vecinul e plecat si nu dau de el si astfel sa il pot face gardu pe mejdie . Nu l-as face nici doar in interiorul terenului meu, dar totodata nici nu as astepta 7 ani (vorba vine) pana soseste el

#21
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Cu asta ma confrunt si eu. Nesimtitul de vecin nici nu vrea sa contribuie cu bani, nici nu vrea sa ma lase sa pun jumate de gard la el (de fapt nu e aceeasi situatie, eu am dat pana la urma de el) deci solutia ramane sa il pun le tot la mine pe teren. Cei de la primarie au spus ca fara acordul scris indiferent ca il gasesc sau nu sa ii cer asta verbal; poate oricand sa vina si sa ceara sa il daram, asa ca mai bine nu ma complic. Are omul 1050 mp, nu i-am cerut decat sa imi dea acordul sa pun 10-15 cm de fundatie de gard la el si nu vrea. Unii oameni sunt de ....


Exista usi de gararj care izoleaza foarte bine, dar costa pe masura. Eu pun o usa basculanat de 1500 de lei de la dede si am scapat, nu mai bag 1000 € si in usa.

Edited by Bylly00, 05 July 2015 - 18:49.


#22
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015

 Bylly00, on 05 iulie 2015 - 18:47, said:

Cu asta ma confrunt si eu. Nesimtitul de vecin nici nu vrea sa contribuie cu bani, nici nu vrea sa ma lase sa pun jumate de gard la el (de fapt nu e aceeasi situatie, eu am dat pana la urma de el) deci solutia ramane sa il pun le tot la mine pe teren. Cei de la primarie au spus ca fara acordul scris indiferent ca il gasesc sau nu sa ii cer asta verbal; poate oricand sa vina si sa ceara sa il daram, asa ca mai bine nu ma complic. Are omul 1050 mp, nu i-am cerut decat sa imi dea acordul sa pun 10-15 cm de fundatie de gard la el si nu vrea. Unii oameni sunt de ....


Exista usi de gararj care izoleaza foarte bine, dar costa pe masura. Eu pun o usa basculanat de 1500 de lei de la dede si am scapat, nu mai bag 1000 € si in usa.

La noi in cartier inca nu am auzit de situatii dintr-astea, mai ales ca unul din vecini e cel de la care am cumparat terenul(vecinul din dreapta), dar momentan e plecat prin nu stiu ce tara , iar domiciliul in Romania il are la vre-o 400 de km de orasul meu. Vecinul din spatele terenului e plecat de asemenea prin Franta parca. Deci daca nu dai nici cum de vecini, ce varianta ai?

#23
surdomut

surdomut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.07.2015

 mario2015, on 05 iulie 2015 - 18:58, said:

Deci daca nu dai nici cum de vecini, ce varianta ai?
Nexam autorizatie.
Cea mai buna varianta posibila .

#24
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu dai de ei, cel mai bine sa il pui pe terenul tau, asta e sfatul primit de la urbanism, pe care il si voi urma de altfel.  Nu cred ca e valabil ce iti spune prietenul tau, tu nu ai cum sa demonstrezi legal ca ai incercat sa iei legatura cu el si nu l-ai gasit. Eu o sa platesc in jur de 10.000 de lei pe gardul ala, nu as vrea sa ii dau de 2 ori si sa mai adaug la asta si corvoada de a il darama plus tonele de nervi pe care ti-i face un nesimtit de-asta.

#25
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Garaj langa, absolut!
Subteran te costa mai mult, iar iarna iti vine sa iti dai palme, cu tigaia!  (la fel daca ploua mult in timp scurt)

#26
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015

 Quantum, on 05 iulie 2015 - 19:17, said:

Garaj langa, absolut!
Subteran te costa mai mult, iar iarna iti vine sa iti dai palme, cu tigaia!  (la fel daca ploua mult in timp scurt)


Nu subteran ci sub etaj ar fi varianta cealalta.

#27
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015
Inca mai astept pareri pro/contra garajului sub etaj sau langa casa :) Pana maine seara tebuie sa definitevez proiectul si momentan sunt 60% pentru garaj langa casa si 40 % pentru garaj sub etaj :-d

#28
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010

 mario2015, on 06 iulie 2015 - 17:08, said:

Inca mai astept pareri pro/contra garajului sub etaj sau langa casa Posted Image Pana maine seara tebuie sa definitevez proiectul si momentan sunt 60% pentru garaj langa casa si 40 % pentru garaj sub etaj :-d
Nu ai luat in calcul si parerea "doamnei" ca s-ar putea sa se schimbe procentele.
Sau a neamurilor, neamuri bune /neamuri din partea femeii.
Seara buna!

#29
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015

 XTH, on 06 iulie 2015 - 21:41, said:

Nu ai luat in calcul si parerea "doamnei" ca s-ar putea sa se schimbe procentele.
Sau a neamurilor, neamuri bune /neamuri din partea femeii.
Seara buna!

Ba am cam luat in calcul parerea tuturor :)

#30
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015
O intrebare am : partea de la intrare unde sunt treptile intra la aria construita nu? Cineva zicea ca daca nu pun stalpu acela nu intra . E adevarat? Asta asa pentru cultura mea generala Posted Image

Attached Files

  • Attached File  b.jpg   758.26K   52 downloads
  • Attached File  parter2.jpg   200.93K   48 downloads

Edited by mario2015, 08 July 2015 - 17:14.


#31
mariana_1981

mariana_1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 06.04.2015

 mario2015, on 08 iulie 2015 - 17:11, said:

O intrebare am : partea de la intrare unde sunt treptile intra la aria construita nu? Cineva zicea ca daca nu pun stalpu acela nu intra . E adevarat? Asta asa pentru cultura mea generala Posted Image
Dacă o faci tu , nu intra

#32
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
ti s'a raspuns deja si imi pare ca ai deja o opinie formata.
Eu ma gandesc ca se face garajul sub casa in aglomerari urbane unde spatiul nu exista. eu nu as face garajul nici sub casa, nici langa casa (lipit)
Ambele variante au avantajul ca iesi/cobori din casa direct in masina si gata. Costul nu cred ca se justifica.
Desi eu ma gandesc sa fac un garaj landa casa (nu lipit), cel mai probabil voi termina cu un carport. torusi voi avea nevoie de o sandrama unde sa tin ceva scule, o lopata. ca orice om serios imi trebuie o roaba, ai prins idea.
aici ma gandeam la rostul unui garaj, mai bag din astea si poate fac si un beci sub el. nu m'am hotarat inca. dar nu l'as face sub sau lipit de casa. cost prea mult. un garaj separat poti sa'l faci pe o structura usoara de lemn. daca ai lemn de calitate il construiesti in 1 saptamana, echipa de 2 persoane. apa cuie si bataie. nu ai nevoie de ziduri de caramida de 25 cm. structura de lemn de 12 cm inclusiv tencuiala exterioara si rigipsul de pe interior. Aproape 2.5mp salvati la un garaj 6x4 si daca nu ai prea mult spatiu, ajuta si asta.

#33
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015
Exista o dimensiune minima (mp) pentru dormitor si pentru living? De exemplu la o casa de 220 mp cat ar fi dimensiunea minima a dormitorului si a livingului (dormitoarele vor avea dimensiuni diferite dar vreau sa stiu cat poate avea cel mai mic). Multumesc!

#34
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 mario2015, on 09 iulie 2015 - 16:51, said:

Exista o dimensiune minima (mp) pentru dormitor si pentru living? De exemplu la o casa de 220 mp cat ar fi dimensiunea minima a dormitorului si a livingului (dormitoarele vor avea dimensiuni diferite dar vreau sa stiu cat poate avea cel mai mic). Multumesc!

am vazut dormitoare si de 7mp, dar eu as numi astea debarale. depinde pentru ce vrei dormitoarele.
parerea mea:
matrimonial: min 12mp. confortabil 14-15 max 16. peste asta e doar spatiu irosit. eu merg in dormitor sa dorm, deci mai mult ma intereseaza dimensiunea patului (2x2 preferinta mea). daca intra un pat 2x2 si am loc de noptiere stanga dreapta si sa ma invart in jurul patului (inca 1m) e suficient. asta inseamna cam 4x3 camera.
copii: 1 copil min 8mp. confortabil 10-12mp.  12mp sunt suficienti sa pui si birou de scoala in camera la copil. daca sunt doi in aceeasi camera mai pui min. 25%
musafiri:pot sa stea si sa doarma si in 10mp. nu mai mult, ca incepe sa le placa si nu mai pleaca.

living: depinde de stilul de viata, de bani de atatea. si de forma livingului. daca e patrat si open space concept merge si 15-16mp. confortabil poate 20-25mp. peste e destul de mare
tu ai 220mp, destul de mult, deci care'i problema la tine de te uiti dupa minime?

#35
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015

 argentum, on 09 iulie 2015 - 17:01, said:


am vazut dormitoare si de 7mp, dar eu as numi astea debarale. depinde pentru ce vrei dormitoarele.
parerea mea:
matrimonial: min 12mp. confortabil 14-15 max 16. peste asta e doar spatiu irosit. eu merg in dormitor sa dorm, deci mai mult ma intereseaza dimensiunea patului (2x2 preferinta mea). daca intra un pat 2x2 si am loc de noptiere stanga dreapta si sa ma invart in jurul patului (inca 1m) e suficient. asta inseamna cam 4x3 camera.
copii: 1 copil min 8mp. confortabil 10-12mp.  12mp sunt suficienti sa pui si birou de scoala in camera la copil. daca sunt doi in aceeasi camera mai pui min. 25%
musafiri:pot sa stea si sa doarma si in 10mp. nu mai mult, ca incepe sa le placa si nu mai pleaca.

living: depinde de stilul de viata, de bani de atatea. si de forma livingului. daca e patrat si open space concept merge si 15-16mp. confortabil poate 20-25mp. peste e destul de mare
tu ai 220mp, destul de mult, deci care'i problema la tine de te uiti dupa minime?


Din cei 230 livingul e cam 20 mp iar dormitoarele de jos 12 mp si arhitectul zicea ca livingul si dormitoarele de jos sunt la minim facute .

#36
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Poti sa faci si invers.. fa-le de cat le vrei. . Apoi aduna-le.. si daca totalul depaseste.. mai scazi dimensiunile pe unde se poate. .

Edited by manghels, 09 July 2015 - 17:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate