Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Carte de salvare auto obligatorie

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
amazonianul

amazonianul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 22.01.2010

View PostMihai_3, on 18 noiembrie 2016 - 16:16, said:

da.... crezi ca OZN-urile nu stalpi si ele si rezervor pistoane de haion ? au sigur....nu ?
Nu vorbim de ozn-uri. puteam sa zic submarin, ideea e aceeasi: esti sigur ca cel cu care te intalnesti in trafic si-a gasit cartea corespunzatoare masinii lui, sau una pentru o versiune asemanatoare, dar cu unele mici diferente?

#38
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006

View PostPlaton, on 18 noiembrie 2016 - 16:28, said:

Deci, romanii, ca niste cretini ce sunt unii care sunt prin foruri de conducere
Nu ”românii” au inventat chestia asta. Ba e chiar greu să găsești astfel de foi în română. În cel mai bun caz o găsești în engleză, dacă nu chiar în germană sau altceva. Dar secundele alea de care vorbești... nu știu dacă te-ai uitat, măcar, pe o schiță de genul ăsta. Îți ia efectiv o fracțiune de secundă să o deduci. Nu stai să citești, nu stai să analizezi, simbolurile sunt mari și colorate în mod universal, sunt câteva simboluri mari și late, pe o schemă a mașinii la fel de mare (doar de-aia se cere A4, nu bilet de tramvai). Doar de o privire e nevoie și nu mai ai nevoie de ea. Cu atât mai mult în cazul unui profesionist care știe deja la ce să se aștepte când se uită pe schiță. Mna, poate pentru unii e mai greu să înțeleagă niște simboluri amărâte, nu zic... dar respectivii poate nu ar trebui să lucreze cu echipament greu de mare putere, cum e cel de descarcerare, nu crezi? Că poate îi vine ideea să se scobească în nas cu vreun utilaj de-ăla...

Dar, cum zicea un cunoscut, nimic nu e mai tipic românesc decât să spui ”tipic românesc”.

#39
ianchy86

ianchy86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.02.2015
Salut, unde gasesc si eu Cartea de Salvare Kia shuma 2000. nu e pe pagina acr-ului. ms

#40
cr1s7ea_catalin

cr1s7ea_catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.12.2007
Va salut,

Pentru Dacia Solenza a gasit cineva aceasta fisa?


Multumesc

#41
vergil_br

vergil_br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 02.11.2008
Dar pentru Dacia 1400 unde se gaseste acea foaie? Pe net am vazut o sumedenie de tipuri , ptr Dacia 1400 nu . Oare nu se pune , ca este prea veche ?

#42
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Oameni buni, când o să pricepeți odată că toată povestea asta cu cartea de salvare „obligatorie” este doar o fumigenă pentru intoxicarea fraierilor? De-asta nici nu le găsiți, pentru că legal nu vi le va solicita nimeni!!!

#43
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010
Astazi am aflat despre asa numita carte de salvare.
Printre multe cautari am gasit un lucru care imi pare util: cei care se ocupa cu descarcerari au concursuri de specialitate. Acest lucru inseamna ca oamenii se pregatesc serios pentru astfel de activitati incat NU ar avea nevoie de vreo fituica care sa le spuna ce au de facut.
Ca si recenta teapa cu cutremurul si aceasta gogomanie este facuta pentru ratingul unor site-uri, JENANT!!!
Sa auzim numai de bine!

Edited by Turnatoriu_de_orza, 06 March 2017 - 20:43.


#44
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006

View PostTurnatoriu_de_orza, on 06 martie 2017 - 20:42, said:

Astazi am aflat despre asa numita carte de salvare.
Printre multe cautari am gasit un lucru care imi pare util: cei care se ocupa cu descarcerari au concursuri de specialitate. Acest lucru inseamna ca oamenii se pregatesc serios pentru astfel de activitati incat NU ar avea nevoie de vreo fituica care sa le spuna ce au de facut.
Ca si recenta teapa cu cutremurul si aceasta gogomanie este facuta pentru ratingul unor site-uri, JENANT!!!
Sa auzim numai de bine!
In Vrancea se dau amenzi la greu pentru asa ceva - 700 lei . Se sta la cozi pentru obtinerea acesteia si toata lumea e disperata.
Aceeasi poveste si cu trusa de prim ajutor , nu se mai gaseste nicaieri si daca aduc 30 seturi la Carrefour , se dau in cateva minute.

Edited by johnnydanut, 06 March 2017 - 22:41.


#45
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
johnnydanut

Eu am gustat din plin umorul "sec" al mesajului tau, dar vezi ca pe-aici s-ar putea sa fie unii care chiar sa creada ce-ai scris mai sus.

#46
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006

View Postflomelomanul, on 07 martie 2017 - 10:52, said:

johnnydanut

Eu am gustat din plin umorul "sec" al mesajului tau, dar vezi ca pe-aici s-ar putea sa fie unii care chiar sa creada ce-ai scris mai sus.
Nu inteleg de ce ai impresia ca mie-mi arde de glume . Nu stiu cum e in alte parti dar pe aici chiar e agitatie pe tema asta. Personal nu cunosc pe nimeni care a primit amenda insa cand am stat la coada la un copyshop pentru amarata aia de schema , multi spuneau ca chiar se dau amenzi pentru asa ceva. Ma gandesc ca nu stateau 30 de oameni la coada doar asa de dragul descarcerarii sigure. Initial cautasem pe site-ul ACR pentru masina mea dar n-am gasit si m-am gandit ca cei de la copyshop or avea alte "surse" insa am dat 2.5 lei pe ceva ce puteam imprima singur acasa. Si in plus se vorbea si de un sticker ce ( nu se mai ) gaseste la Petrom si ACR. O fi dat politia doar o amenda la vreunul mai rau de gura si s-a dus vestea insa disperarea exista in  zona.....

#47
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
Din seria "ambulanta neagra care rapeste copii", avem episodul 2: foaia de pacalit soferii.

#48
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006
http://www.ziaruldev...-cuza-voda.html

#49
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
nu ne civilizam nici intr-o suta de ani.

#50
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Postjohnnydanut, on 07 martie 2017 - 13:07, said:

...disperarea exista in  zona.....
Nu vreau sa jignesc pe nimeni (chiar cer scuze oricul se va simti lezat de ce-o sa scriu in continuare), dar asta nu se poate numi disperare, ci prostie in forma ei cea mai pura. In ziua de azi, cand accesul la informatii este mai usor decat oricand in istoria omenirii, sa vezi cohorte de oi cetateni imbulzindu-se la coada pentru o fituica care nu este legiferata, asta cum se poate numi? De fapt stai, ca uitasem ca si pentru apa sfintita se sta la coada si se rup hainele cetatenilor, desi nici respectiva apa nu exista si nu are vreun efect decat in neuronul stingher al cui crede asa ceva.
Oare nu e muuuuuuult mai simplu sa adresam o intrebare civilizata direct pe site-ul Politiei Romane, ca sa aflam ce articol si din ce lege ne-ar obliga (cica) sa avem in torpedou "fituica de salvare"? Oare toate oile geniile care-si rup hainele stnad la coada la respectiva fituica n-au aflat ca intr-un proces verbal de contraventie, autoritatea statului care aplica sanctiunea este obligata sa treaca articolul de lege pe care l-a incalcat contravenientul? Ce-o sa scrie "organul" intr-un astfel de PV, ca "s-au incalcat prevederile site-ului ACR"?
Este cat se poate de logic ca cetatenii patriei care au luat amenzi puse pe seama lipsei cartii de salvare au fost de fapt amendati pentru alte fapte sanctionate de Codul rutier.
Acu', ce-as putea sa mai adaug? Mult spor sa aveti in continuare la stat la coada pentru fituica de salvare. Sa va luati si tablele cu voi, poate puneti si de-o partida asa, din plictiseala.

P.S. Si sa le ziceti alora de la centrul de copiere sa dea cate-o singura fituica de persoana, ca sa "se-ajunga" la toata lumea.

View Postjohnnydanut, on 07 martie 2017 - 19:00, said:

Stingătoarele și trusele de prim-ajutor nu sunt același lucru cu cartea de salvare. Mai sus ai scris că se stă la coadă la fițuica nelegiferată. Păi???

#51
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006

View Postflomelomanul, on 07 martie 2017 - 20:16, said:

Stingătoarele și trusele de prim-ajutor nu sunt același lucru cu cartea de salvare. Mai sus ai scris că se stă la coadă la fițuica nelegiferată. Păi???
Stateam la BRD si vine un nene la mine si ma intreaba daca stiu unde-i ACR-ul caci a stat la o coada de 30 de persoane la Laris copy shop si nu i-au gasit fetele de acolo fisa potrivita si mai vrea sa incerce la ACR. Ca s-a mai stat la coada si la truse , nu mai stiam , dar am vazut si eu in ziar . Chiar nu cred ca s-au speriat vrancenii precum "calul de bas....a" si ceva adevar este in toata povestea asta. Cine vrea , ma crede , cine nu , sa vina sa se convinga. Punct.

#52
alecsutzu4u

alecsutzu4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 30.04.2006

View Postjohnnydanut, on 06 martie 2017 - 22:34, said:

In Vrancea se dau amenzi la greu pentru asa ceva - 700 lei .

E bine sa ne documentam inainte sa batem campii si sa dezinformam.
Nu exista contraventii pentru asa ceva.

#53
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

View Postjohnnydanut, on 07 martie 2017 - 13:07, said:

Personal nu cunosc pe nimeni care a primit amenda insa cand am stat la coada la un copyshop pentru amarata aia de schema , multi spuneau ca chiar se dau amenzi pentru asa ceva.
Nici nu ai sa cunosti. In acest moment NU e prevazut in OUG ceva de cartea de salvare. Toti sunt speriati de cei ca tine, ce sunt zvoneri și răspândaci.
Politistul NU are cum sa te amendeze pt ca nu are articol din OUG care sa il treaca in PV. Ca doar n-o sa scrie acolo: "art. emisiunea ProTV in care Andreea Esca...."

Edited by dorin_2k, 09 March 2017 - 10:07.


#54
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
„Poliţiştii care opresc autoturismul în trafic pentru a controla şi verifica documentele, solicită cărţile de identitate, actele maşinii, permisul şi asigurarea. Niciodată cartea de salvare. Nu sunt aplicate sancţiuni contravenţionale pentru acest lucru, spune Georgian Drăgan, IGPR.
Totuşi, salvatorii le recomandă şoferilor să tipărească documentul şi să îl ţină în suportul parasolarului. În urmă cu doi ani, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă şi Automobil Club Român au început o campanie prin care au încercat să vorbească despre importanţa cărţii de salvare la bord.

http://www.digi24.ro...rismului-683976

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate