Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Carte de salvare auto obligatorie

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
Alex522

Alex522

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 18.06.2015

View Postmoldoveanca2001, on 30 iunie 2015 - 21:31, said:

Buna,

sa inteleg de aici ca cei care fac descarcerarea la noi sunt atat de incompetenti, incat nu sunt capabili sa tina la ei o carticica cu hartii pt fiecare model, sau si mai usor - o tableta banala cu toate pdf-urile sortate dupa model?
A te baza pe victima sa detina o hartie din asta si sa o gasesti si intreaga mi se pare un lucru total neprofesional care nu poate decat sa scada sansele ei de supravietuire.
Chesia cu cartea de salvare e venita din alte partii , cred ca de prin Germania , nu s-a inventat neaparat pt ' incompetentii '   de la descarcerare din romania.

#20
George_bby

George_bby

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.07.2015
E valabila si pentu autovehicolele de peste 3,5 tone?

#21
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
nu mai bagati in seama astfel de ineptii

#22
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Tocmai ce au dat la stiri, e inca in stadiul de recomandare.

#23
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
s-au uitat si aia de la stiri pe softpedia si au preluat o stire de cacat

#24
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostVyrgyl93, on 30 iunie 2015 - 13:19, said:

Tata are Dacia Solenza. In cazul asta ce fac, ca nu gasesc carte pentru ea.
Pun una de logan? Posted Image)

Si mie mi s-a parut cea mai mare tampenie asta cu hartia. Pana vine descarcerarea, sparge geamul (daca nu e spart deja), ia hartia , o citeste apoi de apuca de taiat masina, victima moare a doua oara Posted Image

Pentru solentza au deshizator de conserve rusesti
Nu, hartia este pentru tine, sa-ti imbogateasca cunostintele si poate o sa folosesti asta la "vreau sa fiu milionar!" naiba stie

View PostGeorge_bby, on 01 iulie 2015 - 13:19, said:

E valabila si pentu autovehicolele de peste 3,5 tone?

Si pentru tancuri, dar acolo iei cartile de la arabi

Edited by tsunnami, 02 July 2015 - 22:21.


#25
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Deci vine echipajul de descarcerea si cauta cartea. Pe om il lasa dracului sa urle..
Sau sunt eu complet cretin, ceea e e posibil, sau ala care a semnat asta e.
Adevarul e ca daca as ajunge sef intr-o echipa de descarcerare mi-as invata oamenii mai multe modelele de masini si cum se taie inainte sa plecam la interventie..
Pe de alta parte, in cate pozitii poate cadea o masina? In bo/ sau in fund, pe o laterala, sau cu rotile in sus.
Cum scotii omul daca masina e cu "cracii" in sus sau pusa pe o laterala?
Impingi in ea sau o tragi cu un un cablu si o faci sa revina pe roti. Apoi tai stalpii si scoti omul...mare inginerie..

#26
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Ce vorbesti dom'ne? Esti cumva Mafalda sa stii cu ce masina ai de-a face?
Si apoi, cand acolo poate fi, Doamne fereste, un om cu multiple fracturi, pe care nu ai voie sa il misti prea tare de pe pozitie, pentru ca ii poti face si mai rau, tu il mai si invarti...

#27
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011

View Postmoldoveanca2001, on 30 iunie 2015 - 21:31, said:

Buna,

sa inteleg de aici ca cei care fac descarcerarea la noi sunt atat de incompetenti, incat nu sunt capabili sa tina la ei o carticica cu hartii pt fiecare model, sau si mai usor - o tableta banala cu toate pdf-urile sortate dupa model?
A te baza pe victima sa detina o hartie din asta si sa o gasesti si intreaga mi se pare un lucru total neprofesional care nu poate decat sa scada sansele ei de supravietuire.
Total de acord,nu contest faptul ca nu e utila o astfel de schema,dar de exemplu palasolarul masinii mele nu are niciun fel de suport unde sa tin acea foaie,poate daca o lipesc cu banda adeziva.
Iar in eventualitatea unui impact mai puternic se duce naibii palasolarul ,sa numai zic de masinile decapotabile.....o ia vantul imediat.

#28
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011
Inca o completare:
Cel mai bine era ca fiecare echipaj de descarcerare sa detina o tableta sau daca nu o carte cu schemele tuturor modelelor,iar pe masura ce ieseau modele noi de masini,sa existe posibilitatea adaugarii altor foi.
Sunt soferi in varsta,oameni care nu le au cu tehnologia,care nu vor sti de unde sa procure si cum sa descarce acea foaie,multi vor apela la nepoti,vecini care se vor incurca la modelul masinii,an de fabricatie.......Si in afara de asta  TIPARITA COLOR,deci trebuie sa se intereseze unde si cine poseda astfel de imprimante.
Multi le vor imprima alb-negru sub pretextul "n-am gasit dom'le imprimanta color".
Sunt sigur ca se va face din plin uz de injuraturi si frigidere umplute cu carne.
PS:o carte de salvare care nu corespunde exact modelului masinii e 0,nula.

Edited by missionnad, 17 October 2015 - 11:33.


#29
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
http://danandronic.n...pe-cu-1000-lei/ ..... se pare ca se pot aplica si sanctiuni !!!!!!

#30
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Da, se aplică sancțiuni doar pentru cei care pun botul la prostiile astea.
NU S-A LEGIFERAT NMIC, ESTE DOAR O SIMPLĂ PROPUNERE!!!!

#31
dumitru_tirca

dumitru_tirca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.07.2009
Sunteti carcotasi....Ideea asta provine din vest, de la tari mai avansate decat noi...spargatori de seminte.Drept dovada, sta faptul ca producatorii de autoturisme au deja elaborate aceste instructiuni, cu simboluri standard.Cand soseste un echipaj de salvare la locul accidentului, nu sta nimeni sa caute pe internet, sau intr-o tableta, cel mai simplu e sa se uite in parasolarul masinii accidentate, si sa se informeze atunci, pe loc, chiar in momentul interventiei, sa afle care sunt locurile unde sunt butelii cu gaz, amortizoare, bateria masinii, conductele de alimentare, airbag-uri.Este in interesul posesorului acelui autoturism sa printeze exact modelul de autoturism pe care-l detine....Traim in era informaticii, o imprimanta color nu costa o avere, se poate apela la un nepot mai priceput, sa caute pe internet documentul necesar.Existenta acestui document in autoturism, va poate salva viata dvs, nu neaparat ajuta pe cei din echipa de salvare.Consider ca ideea este buna...stiu ca sunt unii, care ma vor combate, asa cum ei se impotrivesc si cardului de sanatate, din motive de ignoranta, neinformare...sau motive religioase....e problema lor..viata lor...
Pentru cei interesati, unitatea de comanda nu este calculatorul masinii..este senzorul care declanseaza airbag-urile...imaginati-va, daca salvatorii, din nestiinta, lovesc acel senzor...si va zboara un airbag in fata dvs, deja ranita...
Fiti foarte atenti, sa descarcati exact cartea de salvare recomandata de producator, corespunzator modelului de autoturism....

Edited by dumitru_tirca, 05 November 2016 - 14:15.


#32
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Colegu înscris pe forum în 2009 și cu doar 1 (un!) mesaj la activ, eu n-am „cârcotit” referitor la utilitatea (sau nu) a unui astfel de document. Eu am avut ceva de spus la adresa „răspândacilor” care lansează în spațiul public informația eronată că s-ar da amenzi pentru lipsa acestei cărți de salvare.

#33
amazonianul

amazonianul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 22.01.2010

View PostMihai_3, on 24 octombrie 2016 - 08:26, said:

http://danandronic.n...pe-cu-1000-lei/ ..... se pare ca se pot aplica si sanctiuni !!!!!!
Pe procesul verbal de amenda se trece articolul si legea care a fost incalcata. In Romania care este acea lege? Trebuie sa recunosc ca ideea este... ideala. Nici nu stiu daca cei de la descarcerare se uita dupa asa ceva la noi. Eu voi cauta acea fisa pentru masina mea, dar aceasta e doar o actiune facultativa deocamdata.

#34
amazonianul

amazonianul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 22.01.2010

View Postmissionnad, on 17 octombrie 2015 - 11:32, said:

Inca o completare:
Cel mai bine era ca fiecare echipaj de descarcerare sa detina o tableta sau daca nu o carte cu schemele tuturor modelelor,iar pe masura ce ieseau modele noi de masini,sa existe posibilitatea adaugarii altor foi.
Sunt soferi in varsta,oameni care nu le au cu tehnologia,care nu vor sti de unde sa procure si cum sa descarce acea foaie,multi vor apela la nepoti,vecini care se vor incurca la modelul masinii,an de fabricatie.......Si in afara de asta  TIPARITA COLOR,deci trebuie sa se intereseze unde si cine poseda astfel de imprimante.
Multi le vor imprima alb-negru sub pretextul "n-am gasit dom'le imprimanta color".
Sunt sigur ca se va face din plin uz de injuraturi si frigidere umplute cu carne.
PS:o carte de salvare care nu corespunde exact modelului masinii e 0,nula.

Cred ca mai usor si mai rapid ar fi cu fisa A4 decat cu tableta.

Nu poate fi o problema procurarea acestei fise corespunzatoare. Daca ai masina ai si bani de benzina. Cartea de salvare a autovehicolului are o valabilitate chiar mai mare decat cartea de identitate a masinii, pentru ca simbolurile sunt universale, iar cartea o procuri o singura data, deci da, isi poate permite oricine sa plateasca pentru ea. Ideea este ca deocamdata la noi nu e obligatorie. Daca se va da lege pentru asta se va da si o perioada de gratie in care sa ne procuram aceasta carte si , probabil, si locuri de unde o putem procura, nu asa, sa se descurce fiecare cum poate, si intr-o limba straina, respectiv germana.

Mai cred ca acea fisa trebuie sa contina si viza unei verificari, adica cineva sa certifice ca ea chiar corespunde modelului de auto pe care e prezenta, ganditi-va ca cineva isi descarca de pe net schema unui ozn si o pune in masina, nu merge asa.

Edited by amazonianul, 18 November 2016 - 12:00.


#35
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
da.... crezi ca OZN-urile nu stalpi si ele si rezervor pistoane de haion ? au sigur....nu ?

#36
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Deci, romanii, ca niste cretini ce sunt unii care sunt prin foruri de conducere, au gasit o idee geniala domne, cartea de salvare a autoturismului, va dati seama ce pompos suna, cand lupta se da cu fractiuni de secunda, unii s-au gandit, ca salavatorii o sa ia repede cartea de la parasolar, si o sa stea sa se uite pe ea la fiecare detaliu, dar daca masina ia foc, sau exista carti de salvare ignifuge?
Va dati seama ce natiune de paranoici compulsiv obsesivi am devenit? Daca preluam orice idee de CACAT, si culmea ca incercam sa o punem si in practica, in loc sa ne gandim cum facem sosele mai sigure, autostrazi mai bune, mai bine semnalizate, mai bine supravegheate, mai bine curatate, cu personal pregatit si platit corespunzator, noi ne gandim la carti de salvare pentru autoturisme, pe cand niste carti de salvare pe care sa le purtam la gat in saculet?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate