Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

Prefix numar

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
MarianSoare

MarianSoare

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.06.2015
Salut.

Daca am numarul 0724.123.456, ma duc in strainatate si sun pe cineva in romania, se adauga prefixul tarii ? Astfel ca numarul va fi +344.0724.123.456 - exemplu de spania ?

Se poate sa nu arat prefixul celui pe care il apelez ?

Sau.

Exista vreo varianta, poate vreun site, care imi verifica in ce tara este cutarica folosind numarul lui de telefon ?

Pe scurt: M-a sunat cineva si imi zice ca e in nu stiu ce tara, dar numerul lui nu este insotit de un prefix - si nici nu-l am in agenda.

Edited by MarianSoare, 26 June 2015 - 18:05.


#2
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Conteaza in ce tara esti daca numarul este al Orange Romania, Voda Ro sau ce o fi?

#3
MarianSoare

MarianSoare

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.06.2015
Vodafone. Zice ca e in austria. Dar mie nu-mi apare +codul tarii. Imi apare numarul normal, fara prefix.

Mi-a zis cineva acum ca daca are roaming-ul activat cica e normal.

Edited by MarianSoare, 26 June 2015 - 18:12.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,439
  • Înscris: 01.12.2001
Poate fi oriunde. Iti apare doar 07xxxxxxxx.

#5
MarianSoare

MarianSoare

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.06.2015

 dorin_2k, on 26 iunie 2015 - 18:16, said:

Poate fi oriunde. Iti apare doar 07xxxxxxxx.
Si atunci in ce conditii imi apare +344 numaru lui ? Doar daca e cumparata cartela de acolo ?

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cati ani ai? Ce-i asa de complicat? Iti apare numarul cartelei de pe care esti sunat, indiferent din ce tara te suna.

#7
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 19.05.2005
Nu poti tu sa aflii in ce tara este el, sunt tehnologii special implementate pentru a pastra confidentialitatea inclusiv legata de locatie.

Poate ati observat ca atunci cand suni pe cineva aflat in roaming si iti intra robotul (exemplu ca abonatul este ocupat sau nu este in retea...) va fi acelasi robot ca si cand este in Romania, astfel nu poti sa deduci ca este intr-o anumita tara dupa limba folosita de robot :)

#8
relive

relive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 31.05.2015
0344 , nu-i prefixul telefonic al romaniei . ( este prefixul local al orasului sinaia , in reteaua rds )
prefixul telefonic international al romaniei este +40
http://www.123coduri...-telefonice.php

Edited by relive, 26 June 2015 - 18:49.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,439
  • Înscris: 01.12.2001
+34 e prefixul Spaniei.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
În funcție de rețeaua prin care te conectezi apare sau nu prefixul de românia +04.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,439
  • Înscris: 01.12.2001

 MembruAnonim, on 26 iunie 2015 - 19:59, said:

În funcție de rețeaua prin care te conectezi apare sau nu prefixul de românia +04.
Unde ai vazut tu sa apara prefixul de ro cand esti in roaming si suni in Romania?

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Săptămâna asta am vorbit cu un număr de vodafone în roaming pe ceva rețea din Franța și mi-a apărut cu prefix de România iar prin agendă mai am ceva numere salvate cu prefix cu tot așa că am dedus că primele apeluri primite au avut legătură cu roamingul.

#13
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Un număr de telefon din România cu prefix internațional are forma + sau 00 urmat de 11 cifre, primele două din acestea fiind 40, iar mobilele încep cu 7, adică
+40 7xx xxx xxx
sau
0040 7x xxx xxx
Formatul național este de 10 cifre. Prima cifră este 0, iar cifra corespunzătoare mobilelor este tot 7. Deci formatul național pentru un număr mobil arată așa:
0 7xx xxx xxx

În funcție de rețea ID-ul apelantului raportat de rețea poate să fie în format național sau format internațional.

Atunci când mergi înafara țării și intri în roaming nu îți schimbi numărul de telefon, altfel nu ai mai putea fi apelat din țară. Păstrezi același număr însă ai un alt plan tarifar.

Dacă suni în afara țării un număr din altă țară atunci ID-ul tău de apelant va fi afișat în format internațional pe aparatul interlocutorului tău.
Dacă un număr dinafara țării te sună, atunci pe telefonul tău apare întregul lui număr cu prefixul țării din care sună.

Dacă te sună în roaming, dinafara țării un număr românesc, atunci în cele mai multe cazuri numărul este afișat în format internațional, dar este același număr pe care îl știai, iar dacă este deja în agendă un nume în dreptul acelui număr este afișat direct numele, nu numărul.
În unele rețele poate fi afișat doar ID-ul național, cel precedat de 07 și nu formatul internațional +407.

Un caz special este al unor cartele furnizate de Digi.Mobil pentru Spania și Italia care au număr dual, adică au un număr în Rețea Digi.Mobil din România și un altul în rețeaua Digi.Mobil din Spania sau Italia. În acest caz ID-ul apelant va fi un număr românesc dacă sună de oriunde din lume înafară de țara numărului secundar, și număr Italian sau Spaniol dacă sună din Italia sau respectiv din Spania.
(Nu știu să existe și cartele cu număr terțiar, adică pe aceeași cartelă și număr de România și de Spania și de Italia).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate