Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

fizica, Bucuresti sau Cluj?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
raluca00123

raluca00123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.06.2015
Si intre fizica si fizica in engleză, ce ma sfatuiti?

#20
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

View Postraluca00123, on 29 iunie 2015 - 17:06, said:

Si intre fizica si fizica in engleză, ce ma sfatuiti?
doamne, nu cred, dilema asta o am si eu :roflmao:

#21
raluca00123

raluca00123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.06.2015
:)) profa mea  mi-a spus ca acolo sunt cei mai buni, dar am anumite rezerve totusi

#22
alnegru

alnegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 12.01.2007

View Postraluca00123, on 29 iunie 2015 - 17:06, said:

Si intre fizica si fizica in engleză, ce ma sfatuiti?

Da la fac de limbi straine specializarea engleza ca la noi in tara nu exista facultati de fizica(vezi fizica la Oxford sau Bremen) ci scoli profesionale. Eu ii vad cum intra pe forumuri si se fac de ras cu goangele pe care le emit inginerii.
Daca ai bani du-te in Anglia si fa fizica ca de acolo chiar ies fizicieni nu ca la noi tractoristi.

Uite ce faci la Oxford in anul 3:
Flows, fluctuations and complexity; Symmetry & relativity; Quantum, atomic and molecular physics; Sub-atomic Physics; General relativity and cosmology and Condensed-matter physics

La fizica in Romania faci electronica si desen tehnic adica scoala profesionala.

Edited by alnegru, 29 June 2015 - 19:32.


#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,641
  • Înscris: 30.07.2003

View Postalnegru, on 29 iunie 2015 - 19:22, said:

Eu ii vad cum intra pe forumuri si se fac de ras cu goangele pe care le emit inginerii.
Si de la facultatile preferate de tine gasim aceleasi exemple. Dupa mine aproximativ 25% dintre absolventi au treaba cu domeniul studiat, restul sunt doar cu diploma. Asa ca nu mai indica pe cei ~75% ca-i gasim si la Harvard (vezi fostul ministru de finante).

Edited by neagu_laurentiu, 29 June 2015 - 19:29.


#24
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

View Postalnegru, on 29 iunie 2015 - 19:22, said:

Da la fac de limbi straine specializarea engleza ca la noi in tara nu exista facultati de fizica(vezi fizica la Oxford sau Bremen) ci scoli profesionale. Eu ii vad cum intra pe forumuri si se fac de ras cu goangele pe care le emit inginerii.
Daca ai bani du-te in Anglia si fa fizica ca de acolo chiar ies fizicieni nu ca la noi tractoristi.

Uite ce faci la Oxford in anul 3:
Flows, fluctuations and complexity; Symmetry & relativity; Quantum, atomic and molecular physics; Sub-atomic Physics; General relativity and cosmology and Condensed-matter physics

La fizica in Romania faci electronica si desen tehnic adica scoala profesionala.
electronica mi se pare ca e materie de semestru prin anul II, iar "desen tehnic" nici macar nu exista in cursurile facultatii. de ce dezinformezi?

de fapt, nici nu stiu de ce bag in seama o persoana care emite ineptii de genul "Eu te sfatuiesc sa dai la Fac de limba si literatura romana. Filologii au construit baza informaticii, la fel fundatia filosofiei e bazata mult pe filologie."

Edited by newbie13, 29 June 2015 - 20:33.


#25
raluca00123

raluca00123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.06.2015

View Postalnegru, on 29 iunie 2015 - 19:22, said:



Da la fac de limbi straine specializarea engleza ca la noi in tara nu exista facultati de fizica
Tu vezi vreo logica in propozitia asta? Ca eu nu.

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,641
  • Înscris: 30.07.2003
Are ea logica ei dar nu-i spusa direct.

In alta ordine de idei, e foarte bine ca va urmati visul cu fizica dar va asumati din start faptul ca dupa absolvire ori sunteti brici (nu doar dupa cursurile facultatii ci prin mult studiu extrascolar) sa puteti merge in strainatate (indiferent ca aici studiati la sectia engleza ori nu) pentru un job ori pe aici traind de azi pe maine. Faceti-va bine calculele fiindca trei-cinci ani trec imediat iar piata nu-i asa de mare/primitoare !

Edited by neagu_laurentiu, 30 June 2015 - 08:38.


#27
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
nu neaprat...
cred ca te poti angaja ca asistent cercetator pe la institutele de cercetare doar cu licenta si sa faci masterul in acelasi timp, etc

citisem ca prin vest multi absolventi de fizica se duc dupa sa lucreze in finante sau ca programatori, deci nu cred ca situatia e chiar atat de dramatica, fie te faci profesor de liceu, fie cercetator de top...

Edited by newbie13, 30 June 2015 - 12:35.


#28
0x3F

0x3F

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.01.2015

View Postalnegru, on 29 iunie 2015 - 19:22, said:

La fizica in Romania faci electronica si desen tehnic adica scoala profesionala.
Altul care vorbeste prostii...
Uita-te pe programa de la orice facultate de fizica.

Edited by 0x3F, 30 June 2015 - 12:45.


#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,641
  • Înscris: 30.07.2003

View Postnewbie13, on 30 iunie 2015 - 12:35, said:

cred ca te poti angaja ca asistent cercetator pe la institutele de cercetare doar cu licenta si sa faci masterul in acelasi timp, etc
Pai cate sunt din astea la noi si cam care-s sansele sa intri ?!

View Postnewbie13, on 30 iunie 2015 - 12:35, said:

citisem ca prin vest multi absolventi de fizica se duc dupa sa lucreze in finante sau ca programatori, deci nu cred ca situatia e chiar atat de dramatica
Si la ce mai faci fizica daca schimbi macazul ? Schimba-l acum cand toate-s favorabile, altfel mai "consumi" trei ani de studiu pentru alt domeniu.

View Postnewbie13, on 30 iunie 2015 - 12:35, said:

fie te faci profesor de liceu, fie cercetator de top...
Da. Asta spuneam si initial. Trebuie sa-ti asumi ori una ori alta si sa-ti calculezi bine sansele pt. acel top ca nu-i floare la ureche daca nu te arde (nu incalzeste) flacara pasiunii.

Edited by neagu_laurentiu, 30 June 2015 - 12:55.


#30
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

Pai cate sunt din astea la noi si cam care-s sansele sa intri ?!
pe la magurele sunt, am vazut ca posteaza mai in fiecare vara ca angajeaza... in plus, nu trebuie neaparat sa ajungi intr-un institut de fizica, mai e nevoie de oameni cu pregatire in fizica si pe la institutele de chimie, etc (e drept, acolo nu o sa faci cine stie ce cercetari revolutionare in domeniul fizicii, dar macar nu mori de foame si capeti experienta sa poti obtine dupa ceva mai bun, eventual in strainatate). de intrat banuiesc ca nu e foarte greu, daca esti pasionat. in fond de asta te duci la facultatea aia, nu sa iei examenele cu 5...

Quote

Si la ce mai faci fizica daca schimbi macazul ? Schimba-l acum cand toate-s favorabile, altfel mai "consumi" trei ani de studiu pentru alt domeniu.
pai nu vreau sa schimb macazul, dar nu cred ca e rau sa ai si un plan de rezerva...

#31
t888eddy

t888eddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 18.11.2008
Raluca, esti din Piatra Neamt?

#32
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,641
  • Înscris: 30.07.2003

View Postnewbie13, on 30 iunie 2015 - 13:07, said:

daca esti pasionat. in fond de asta te duci la facultatea aia, nu sa iei examenele cu 5...
Vei avea suprize de la colegi. Pe de alta parte nota poate sa nu insemne mare lucru daca ea nu are in spate mult timp petrecut la biblioteca studiind literatura de specialitate extra programa impusa pentru ca facultatea nu-i dadaceala/stilul din liceu.

Edited by neagu_laurentiu, 30 June 2015 - 14:20.


#33
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postalnegru, on 29 iunie 2015 - 15:24, said:

Cu mici exceptii fizicieni(oameni care fac descoperiri in fizica) erau profesori in paralel(vezi Roengen de ex).
Se poate... dar eu cred ca daca te plafonezi in a fi profesor la scoala generala, e mai greu sa faci ceva nou in fizica daca nu esti intr-un institut sau acolo unde se afla un utilaj, sa fii in contact apropiat cu alti colegi care foreaza...

#34
alnegru

alnegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 12.01.2007
Fizica an II sem 3 UBB Cluj:
Optica
Electronica-Materie de profesionala
Bazele fizicii teoretice
Informatica aplicata in fizica

Optionale:
Electrotehnica-Materie de profesionala
Sisteme si instrumentatie cu senzori-Materie de profesionala
Instrumentatie virtuala-Materie de profesionala
Microprofesoare. Calculatoare electronice-Materie de profesionala

Fac de fizica Unibuc an III:
Electricitate
Mecanica analitica
Ecuatiile fizicii matematice
Optica spectroscopie si laseri
Electronica-Materie de profesionala
Dispozitive si circuite electronice-Materie de profesionala
Prelucrarea datelor fizice cu metode numerice I
Bazele fizicii atomice
Bazele fizicii nucleare
Prelucrarea datelor fizice cu metode numerice II
Limba straina
Educatie fizica si sport
Practica de cercetare

#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,641
  • Înscris: 30.07.2003
Fizica semiconductorilor si fenomenele specifice la materia respectiva se studiaza. Perspectiva e pur stiintifica si nu profesionala precum la inginerie.

Edited by neagu_laurentiu, 01 July 2015 - 21:07.


#36
alnegru

alnegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 12.01.2007
Fizica semiconductorilor nu-i totuna cu electronica. Ca si cum ai zice ca pt ca analiza matematica se studiaza la semanatori sunt tot una.
Cu confuziile astea niste lepre muncitoresti care ar rodi bine la 2 sub pamant cred ca fac stiinta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate