Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit
 

Incarcator baloti in tiranti

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
12 răspunsuri în acest subiect

#1
massey595

massey595

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 100
  • Înscris: 27.01.2015
In viitorul apropiat vreau sa vand presa dreptunghiulara si sa imi cumpar o presa de balotat rotunda dar ceea ce ma preocupa este modul in care voi manevra balotii, neavand incarcator frontal la tractor.. Cautand pe internet am gasit niste furci ce se ataseaza in tiranti ( http://www.agrotrac....pe-tiranti.html) dar cu acestea nu pot ridica balotul prea sus...eu vrand sa ii pun pe doua niveluri. Dar am gasit un filmulet interesant ( [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Yb38m8seWQo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]) asa ceva ar fi ideal pentru mine, dar nu am gasit pe internet asa ceva. Stiti unde as putea gasi?

Editat de massey595, 19 iunie 2015 - 00:30.


#2
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Bag mana-n foc ca e "home made", nu e rau gandit sistemul sincer sa fiu. Eu zic ca nu merita bataia de cap sa iti faci unul la fel. Ce tractor ai? Nu ai posibilitatea sa iti cumperi un incarcator frontal detasabil?

#3
massey595

massey595

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 100
  • Înscris: 27.01.2015
Am un massey ferguson 595 si din fabrica au venit cu incarcator massey ferguson 80 (http://www.farmingad...rz6fXs40TQKI.97), ma gandeam ca o asemenea furca nu m.ar costa atat... un incarcator bun sub 1500 de euro nu gasesti.

#4
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Eu zic ca mai bine sa cauti un incarcator sh la pret bun pentru ca iti va fi si mai usor sa lucrezi cu el decat cu tirantii...

#5
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.219
  • Înscris: 25.09.2014
Are o cunostiinta incarcator in tiranti si poate suprapune balotii si pe 3. Toata smecheria e sa fie bratele suficient de lungi. evident ca e home-made
Totusi, incarcatorul frontal e cel mai practic pentru ca te misti usor cu el...pe cand asta necesita mai multa dexteritate si ceva mai mult timp

Editat de paul_pablo, 19 iunie 2015 - 15:02.


#6
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.824
  • Înscris: 21.01.2007
@massey595...daca intentionezi sa construiesti chestia din video,eu propun ca la bara superioara a paraleleogramului de ridicare sa montezi un intinzator.In video se observa,cum piesa ce inteapa balotii este usor inclinata in jos(probabil deformata).Cred ca ai fi indicat sa poti [orienta] tepusa...

#7
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.009
  • Înscris: 25.09.2008
Poti face usor unul nu trebuie sa-l faci ca ala' din video o simpla teava de 90 mm diametru pe care o indoi usor in jos la varf si faci capat ascutit, intra usor in in centrul balotului, aici la mine sunt doi care folosesc asa ceva, unul are una cu teava lunga cu care stivuieste pe patru randuri  balotii.

#8
massey595

massey595

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 100
  • Înscris: 27.01.2015
Este o solutie, dar in cazu asta cum ii iei de pe pamant? Oricum maine ma duc sa vad o presa si dupa sa vad ce voi face..
Anul asta cred ca voi vorbi cu cineva care are tractor cu incarcator, iar la anu ori o sa construiesc o nebunie deasta :)) ori o sa imi cumpar un incarcator.

#9
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.009
  • Înscris: 25.09.2008

 massey595, on 21 iunie 2015 - 21:34, said:

Este o solutie, dar in cazu asta cum ii iei de pe pamant? Oricum maine ma duc sa vad o presa si dupa sa vad ce voi face..
Anul asta cred ca voi vorbi cu cineva care are tractor cu incarcator, iar la anu ori o sa construiesc o nebunie deasta Posted Image) ori o sa imi cumpar un incarcator.
Pai simplu lasi tirantii jos si dai cu spatele si infingi tepusa in mijlocul balotului, e la fel de simplu ca pisatu la gardPosted Image
Poate trec pe la ferma lui sa-i fac o poza sa vezi cum arata.

#10
massey595

massey595

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 100
  • Înscris: 27.01.2015
Pai din cate ai spus tu ca ii poate aseza si pe 4 randuri eu mi-am imaginat cam asa ceva Posted Image)
O sa vad...azi mi-am cumparat presa.

Fișiere atașate



#11
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.009
  • Înscris: 25.09.2008
Aceste poze sunt de la macaraua mea. Incarcatorul lui e la fel doar ca teava e mai groasa si are la capat facut un varf  de forma si unghi cum l-am desenat eu in poza.Acest incarcator e scurt , cu el incarca balotii din camp pe platforma.Are si un incarcator lung cam 4m cu care stivuie, acela are la varf doua tije paralele (cam 20cm intre ele) cu o imbinare cu bolt care le permite un anumit joc.

Fișiere atașate


Editat de ragabader, 24 iunie 2015 - 12:10.


#12
massey595

massey595

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 100
  • Înscris: 27.01.2015
Multumesc mult colegu pentru poze ;) asta mi se pare cea mai simpla metoda. O sa imi fac si eu un incarcator desta. Numai sa vina vreme buna sa putem balota :))

#13
antotract

antotract

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 17.09.2015
Sau și mai simplu: există remorcă care încarcă baloții singură și îi și stivuiește pe 4 nivele vezi video aici: http://mah.ro/linie-fan-si-paie/ și click pe butonul "galerie video". sau: https://www.youtube....&v=GbqH7pZ3vOA.

Cred că așa ceva îți dorești: un braț care se prindere în 3 puncte pe tiranții din spate cu unelte interschimbabile adică cu un braț de apucat baloți. Ca și cele din imagini.

Fișiere atașate



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate