Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

intrebare derivate

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Nu prea inteleg care e rostul formulelor de derivare si ce legatura au ele cu o curba a unui grafic. Am inteles functiile si la ce ajuta ele dar nu inteleg cum e cu formulele de derivare. De ce x derivat egal 0 si c derivat egal 1?

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Esti in eroare, rau!
E exact pe dos! x derivate este 1, iar o constanta (oricare, orice valoarea ar avea ea) este zero.

Legatura pe care ele o au cu graficul unei functii este ca iti dau punctele de inflexiune (unde graficul isi schimba forma (aliura) si de asemenea punctele de min si max (valori extreme).

Citeste si aici (sper sa nu se considere reclama).
Ar trebuie sa intelegi/pricepi cate ceva. Desigur ca nu este unicul material pe aceasta tema.

Edited by colombo2003, 18 June 2015 - 15:56.


#3
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,345
  • Înscris: 24.05.2010

View Postvyctoras1985, on 18 iunie 2015 - 15:47, said:

Nu prea inteleg care e rostul formulelor de derivare si ce legatura au ele cu o curba a unui grafic. Am inteles functiile si la ce ajuta ele dar nu inteleg cum e cu formulele de derivare. De ce x derivat egal 0 si c derivat egal 1?

cu erori de genul asta normal ca nu intelegi legatura cu graficele....

#4
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Bun. Functiile le-am inteles. Am inteles ce e delta. Intrebare: ce e derivata? Cazul cel mai simplu. Si la ce ajuta

#5
namespace

namespace

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 14.12.2013
Îți spune cum variază o anumită funcție, cât de repede crește / scade, cât de sensibilă este la o creștere infinitezimală a argumentului.

Cel mai simplu exemplu: derivata spațiului în raport cu timpul = viteza; derivata vitezei în raport cu timpul = accelerația.

Edited by namespace, 18 June 2015 - 19:36.


#6
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Bun. Atunci sa zicem ca avem f(x)=2x+xpatrat+3
Cum calculez derivatele?

Sa inteleg ca avem pe axa de coordonate de la 0 la +infinit pe x si in sus avem f(x)

#7
namespace

namespace

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 14.12.2013
f(x) = 2x + x2 + 3, derivata va fi f'(x) = 2 + 2x.

O curiozitate am, dacă nu e cu supărare: vorbeai zilele trecute de fotoni, electroni, energie, și te încurcă un subiect precum derivatele?

#8
yaxbeax

yaxbeax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 17.06.2015
De aici deriva ca ii place fizica. Aia de pe youtube. Si teoria conspiratiei expiratiei si inspiratiei. Si are bec in congelator.....

#9
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
@namespace bun dar cum ai ajuns la rezultatul ala? Pur si simplu iei cazurile de derivare ca de exemplu a la n egal na la n-1? Si de ce n-1? Care e logica? E perfect egal cu a la n?
Ces alea derivate de ordin 2? Adica aplic derivarea de doua ori pentru acele numere? Sau e functia +- aceeasi functie derivata si ea?

Pai...spre exemplu ai electroni care trec printr-un conductor de la o baterie. Cu derivatele facand o functie f(x) pentru descarcarea bateriei aflii cu cat scade voltajul in orice perioada de timp.
Sau te apuci de calculat viteza unui proiectil. Faci graficul energiei cinetice si aflii la ce distanta bate.

@yaxbeax
Facem pariu ca exista teoria conspiratiei? Ca e adevarat ce spune?

#10
yaxbeax

yaxbeax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 17.06.2015
Facem. Pe un kil de bosoni.

#11
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Cum facem culegem bosonii unul cate unul sau sau ii pescuim cu ligheanul?

#12
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015

Quote

Cel mai simplu exemplu: derivata spațiului în raport cu timpul = viteza; derivata vitezei în raport cu timpul = accelerația.
namespace!
Si derivata acceleratiei in raport cu spatiul ce da?.

Edited by calahan, 19 June 2015 - 09:28.


#13
namespace

namespace

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 14.12.2013

View Postcalahan, on 19 iunie 2015 - 09:27, said:

namespace!
Si derivata acceleratiei in raport cu spatiul ce da?.

[ https://i.imgur.com/aPfdJAk.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postvyctoras1985, on 19 iunie 2015 - 06:56, said:

@namespace bun dar cum ai ajuns la rezultatul ala? Pur si simplu iei cazurile de derivare ca de exemplu a la n egal na la n-1? Si de ce n-1? Care e logica? E perfect egal cu a la n?
Ces alea derivate de ordin 2? Adica aplic derivarea de doua ori pentru acele numere? Sau e functia +- aceeasi functie derivata si ea?

Pai...spre exemplu ai electroni care trec printr-un conductor de la o baterie. Cu derivatele facand o functie f(x) pentru descarcarea bateriei aflii cu cat scade voltajul in orice perioada de timp.
Sau te apuci de calculat viteza unui proiectil. Faci graficul energiei cinetice si aflii la ce distanta bate.

Folosește definiția derivatei, poate ți se pare mai intuitivă:

[ https://i.imgur.com/ASc7Lva.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by namespace, 19 June 2015 - 15:42.


#14
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
namespace!
E minunat ce ai scris aici. Dar cum faci sa scrii formulele?  Ma intereseaza daca  j-ul si j/v au vre-o semnificatie fizica, sunt marimi fizice? ce marimi sunt?

Edited by calahan, 19 June 2015 - 16:42.


#15
namespace

namespace

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 14.12.2013

View Postcalahan, on 19 iunie 2015 - 16:41, said:

Ma intereseaza daca  j-ul si j/v au vre-o semnificatie fizica, sunt marimi fizice? ce marimi sunt?

j-ul (jerk, cu sinonimele sale), anume variația accelerației în raport cu timpul este o mărime vectorială, însă modulul ei nu are o terminologie bine definită (cum este in: speed as the magnitude for velocity).

Apoi, nu văd vreo semnificație utilă în mod necesar a variației accelerației în raport cu spațiul, dacă mă întrebi pe mine, dar asta nu înseamnă că nu se poate exprima matematic.

Edited by namespace, 19 June 2015 - 17:00.


#16
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
namespace!
Eu am vazut undeva, ca se calculeaza masa Pamantului o data cu acceleratia gravifica normala g si o data cu densitatea medie (rho) si se obtin mase egale. Si am crezut ca poate densitatea (rho) sa fie cumva derivata din acceleratie. Fiindca numai acceleratia si densitate sunt elemente fizice, in rest in formule sunt numai elemente geometrice. De aceea am pus intrebarea. Multumesc pentru raspuns.

Edited by calahan, 19 June 2015 - 20:33.


#17
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View Postnamespace, on 19 iunie 2015 - 15:39, said:



[ https://i.imgur.com/aPfdJAk.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu cred ca inteleg. Ce e h?

Folosește definiția derivatei, poate ți se pare mai intuitivă:

[ https://i.imgur.com/ASc7Lva.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu cred ca inteleg...ce e h?

#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Graficul unei functii alaturi de graficul derivatei sale.
Observa atent si cum au fost calculate valorile derivatei si scrie aici tot ce observi pe grafic.

Attached File  derivate.zip   50.82K   7 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate