Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Biciclete B'TWIN vs X-FACT

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
depinde de model, la firmele cu renume gen Cube, Focus platesti destul de mult pt. nume asa ca modele ieftine adica de 2000-2500 ron au furci Suntour XCT adica cele mai proaste furci cu arc

uita-te si tu la specificatii si vezi ce furca are
Suntour XCT e cu arc, proasta tare, cred ca cea mai proasta furca si o gasesti si la Cube, Focus, etc la modele de 2500 ron
urmeaza Suntour XCM care deja e mai bunicica, poate avea blocare mecanica sau hidraulica, cea cu blocare hidraulica e chiar acceptabila
urmeaza Suntour XCR care e varful producatorului taiwanez, e tot pe arc dar cu blocare hidraulica si e comparabila cu un RockShox ieftin, o gasesti pe Rockrider 520 la 1900 ron
urmeaza RockShox TC28/TC30/TC32 care sunt tot cu arc dar blocarea e hidraulica si au reglaje mai multe si mai bune ca XCR, deja urci in 2500-3000 ron pt. bicicleta cu furca dinasta

Edited by Kroghy, 17 June 2015 - 12:54.


#38
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View PostKroghy, on 17 iunie 2015 - 12:49, said:

depinde de model, la firmele cu renume gen Cube, Focus platesti destul de mult pt. nume asa ca modele ieftine adica de 2000-2500 ron au furci Suntour XCT adica cele mai proaste furci cu arc

inteleg inseamna ca nu merita un focus de 2000-2200ron...

#39
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Depinde de echipare

Un anume nume pe cadru nu asigura o anumita calitate !
Firmele de marca nu prea fac biciclete sub 1300-1500lei, iar alea sunt echipate low-end, adica echiparea minima cu care sa mergi si care nu se strica imediat.

Nu pun piese atat de proaste incat sa nu ajungi de la magazin pana acasa Posted Image
De exemplu nu o sa vezi biciclete Cube/ Focus/Trek/ Cannondale etc cu jante simple

Aici nu se prea recomanda branduri faimoase, au pretul umflat pt stickerul de pe cadru...

Edited by sirgoofy, 17 June 2015 - 12:56.


#40
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View PostJuly02, on 17 iunie 2015 - 12:51, said:

inteleg inseamna ca nu merita un focus de 2000-2200ron...
depinde ce vrei de la utilaj
o bicicleta de firma renumita in 2000 ron e entry level in timp ce la banii astia iei un varf de la un producator mic
gasesti producatori mici care iti ofera echipare mult mai buna in acel pret, de ex. btwin, xfact, cross, devron

ceea ce iti ofera in plus un producator consacrat este ca ai un cadru pe care poti construi ceva de incredere insa aici vorbim de biciclete la care o furca poate costa 2000 ron si un sistem de schimbatoare cam tot atat, deci din 2-3 componente ajungi la 5000 ron
daca mergi la competitii sau trasee dificile gen coborat pe munte atunci ar fi indicat sa iei un cadru testat si ultra optimiazat de la un producator consacrat pt. ca poti citit zeci de review la un anumit cadru Focus sau Cannondale sau alt producator mare si stii daca ajungi in vale pe bicicleta sau cu salvarea la urgenta pt. ca s-a rupt gatul care tine furca

uite in filmuletul de mai jos, pt. asa ceva e bine sa ai bicicleta buna
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JA7ML0iYz_0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Kroghy, 17 June 2015 - 13:01.


#41
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View Postsirgoofy, on 17 iunie 2015 - 12:53, said:

Depinde de echipare

Un anume nume pe cadru nu asigura o anumita calitate !
Firmele de marca nu prea fac biciclete sub 1300-1500lei, iar alea sunt echipate low-end, adica echiparea minima cu care sa mergi si care nu se strica imediat.

Nu pun piese atat de proaste incat sa nu ajungi de la magazin pana acasa Posted Image
De exemplu nu o sa vezi biciclete Cube/ Focus/Trek/ Cannondale etc cu jante simple

Aici nu se prea recomanda branduri faimoase, au pretul umflat pt stickerul de pe cadru...

acuma mi-am adus aminte am testat ieri un Cannondale( deci nu cu D.. incepea ci cu C..) si un BTWIn ambele second , BTWIN mergea mai bine desi avea cadru mai greu culmea...

#42
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Si cum stii ca btwin avea cadrul mai greu ? :)
Vrei sa zici ca bicicleta era mai grea...aici din nou ai multe variabile: una din biciclete sigur avea rotile mai usoare ca cealalta, iar cu cauciucuri, presiune etc etc etc etc et......

#43
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Cannondale e un fel de BMW sau Ferrari
Btwin e un fel de Dacia sau Renaul
insa vezi ca Btwin face si biciclete foarte bune de 10 000 ron tu ce model ai testat? sau cat voia pe ea?

uite ca spuneai de Focus, la 2800 ron ai furca XCT adica cea mai proasta posibil, la fel ca btwin de 800 ron Posted Image
http://www.marosbike...negru-2014.html

#44
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View Postsirgoofy, on 17 iunie 2015 - 13:03, said:

Si cum stii ca btwin avea cadrul mai greu ? Posted Image
Vrei sa zici ca bicicleta era mai grea...aici din nou ai multe variabile: una din biciclete sigur avea rotile mai usoare ca cealalta, iar cu cauciucuri, presiune etc etc etc etc et......

cred ca BTWIn avea rotile mai usoare, Cannondale se poate sa fi fost mai mari , dar diferenta de greutate de la cadru BTWIN fiind mai grea ar fi trebuit sa compenseze, oricum Cannondale nu m-a impesionat deloc testat...

View PostKroghy, on 17 iunie 2015 - 13:09, said:

Cannondale e un fel de BMW sau Ferrari
Btwin e un fel de Dacia sau Renaul
insa vezi ca Btwin face si biciclete foarte bune de 10 000 ron tu ce model ai testat? sau cat voia pe ea?

uite ca spuneai de Focus, la 2800 ron ai furca XCT adica cea mai proasta posibil, la fel ca btwin de 800 ron Posted Image
http://www.marosbike...negru-2014.html

am testat un BTWIN cu suspensie spate care nici macar nu avea cadru de aluminiu dar mergea mai bine decat Cannondale

Edited by July02, 17 June 2015 - 13:15.


#45
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
aici m-ai blocat
in acest moment sigur nu au si nici nu tin minte sa fi avut decathlon biciclete cu suspensie spate si cadru din aluminiu
exista niste pocnitori pe la dhs din otel cu suspensie spate si sunt groaznice, cred ca si xfact are asa un model si fugi cat poti de asa ceva, sunt foarte grele si suspensia mai mult strica
insa eu cred ca ai testat un btwin cu cadru de aluminiu si suspensie bunicica si acele modele sunt dotate cel putin decent si combinate cu cauciucuri bune e posibil sa se miste mai usor decat un Cannondale cu cauciucuri cu crampoane mari
cam asa arata? e usor de remarcat din cauza geometriei ciudate a cadrului in spate
[ http://www.decathlon.ro/257914/bicicleta-mtb-rockrider-500-s.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.decathlon.ro/238531/bicicleta-mtb-rockrider-560-s.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.decathlon.ro/233756/bicicleta-mtb-rockrider-720-s.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Kroghy, 17 June 2015 - 13:21.


#46
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View PostKroghy, on 17 iunie 2015 - 13:18, said:

aici m-ai blocat
in acest moment sigur nu au si nici nu tin minte sa fi avut decathlon biciclete cu suspensie spate si cadru din aluminiu
exista niste pocnitori pe la dhs din otel cu suspensie spate si sunt groaznice, cred ca si xfact are asa un model si fugi cat poti de asa ceva, sunt foarte grele si suspensia mai mult strica
insa eu cred ca ai testat un btwin cu cadru de aluminiu si suspensie bunicica si acele modele sunt dotate cel putin decent si combinate cu cauciucuri bune e posibil sa se miste mai usor decat un Cannondale cu cauciucuri cu crampoane mari

cam asa arata? e usor de remarcat din cauza geometriei ciudate a cadrului in spate
[ http://www.decathlon.ro/257914/bicicleta-mtb-rockrider-500-s.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.decathlon.ro/238531/bicicleta-mtb-rockrider-560-s.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
da asa arata asemanator cam ca prima, doar ca era un model mai precedent mai vechiutz difera un pic si la coarne..., iar arcul de suspensie era pe fierul de sub cadrul de jos prins... e posibil sa fi fost din otel dar nu din aluminiu nu era spun sigur ma intrebat si am ridicat-o era mai grea

Edited by July02, 17 June 2015 - 13:24.


#47
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
pai vezi ca prima e bicicleta de 1800 ron adica cam dublu fata de cele de care spui tu de 800 ron si e cu cadru de aluminiu nu de otel
cam compari mere cu pere, bicicletele de la inceputul discutiei sunt entry level cu dotari minime
btwin 500s de 1800 ron e in complet alta clasa de pret si calitate a componentelor, schimbatoare Sram X4, furca care pare buna, are blocare hidraulica si brate de 32mm si cursa de 120mm (cred ca e Suntour XCR), frane hidraulice Tektro, etc

Edited by Kroghy, 17 June 2015 - 13:26.


#48
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View PostKroghy, on 17 iunie 2015 - 13:23, said:

pai vezi ca prima e bicicleta de 1800 ron adica cam dublu fata de cele de care spui tu de 800 ron si e cu cadru de aluminiu nu de otel
cam compari mere cu pere, bicicletele de la inceputul discutiei sunt entry level cu dotari minime
btwin 500s de 1800 ron e in complet alta clasa de pret si calitate a componentelor


din moment ce nu avea cadru de aluminiu nu cred ca era din gama de pret ridicata, au fost la decatlon si niste bilciete cu suspensie spate in trecut pana in 10 mil dar le-au scos de pe piatza nu se mai produc acum din aceeea era...

despre Kellys ce parere aveti ?sau BMW?

Cele mai renumite brand de biciclete – Cele mai de ciclism

Cunoscuți producători de biciclete:
- Arkus – biciclete de calitate medie, compania poloneză
- Autor – 20 de ani de tradiție, societatea din Republica Cehă și Slovacia
- BBF – biciclete de producție germană
- Bergamot – o companie germană în Hamburg
- BMW – compania germană (producator de automobile)
- Bickerton – o companie foarte bine cunoscut în Marea Britanie, mai mult de 40 de ani pe piata
- Bianchi – italiană biciclete high-end
- Bulls – marca germană biciclete
- Carver – compania vine din Germania
- Cannondale – companie din SUA
- Corratec – ciclul de afaceri german
- Checker Pig – companie germană
- Cube – o altă companie germană
- Dahon – a venit din America, produce biciclete din China și Bulgaria
- Focus – ciclul de afaceri german
- Gazelle – producătorul cel mai bine-cunoscut în Olanda
- Gepida – companie de biciclete din Ungaria
- Gigant – recunoscut de brand în Taiwan
- Fantomă – un brand recunoscut în Germania
- GT – compania produce biciclete din Canada
- HAIbike – compania produce biciclete din Germania
- Hercules – biciclete din Marea Britanie
- Interbike – o companie americana din Nevada
- Jamis – companie cu SUA
- Kalkhoff – produce biciclete din Germania din 1919
- Kellys – Compania slovacă
- Kettler – ciclul de afaceri german
- Kona – cu sediul în Washington și Vancouver
- Kreidler – o altă companie germană, fondată în 1903
- Kross – compania poloneză
- KS Ciclism – o companie germana
- KTM – companie recunoscuta situat în Austria
- Lapierre – cunoscut și respectat companie franceza
- Merida – producătoare de biciclete din 1972, fondată în Taiwan
- Mondraker – probabil firma din Spania
- Mangusta – o companie americana,
- Moser – o companie mica din Italia
- Mișcați (biciclete electrice)
- Orbea – fondată în 1840, este situată în Spania
- Romet – ciclul de afaceri polonez
- Schwinn – fondată în 1895 de către Ignaz Schwinn, cu sediul în Germania
- Trek – una dintre cele mai mari biciclete, situat în SUA
- Scott – o companie americana
- Specializat – o companie americana din California
- Unibike – compania poloneză

View PostJuly02, on 17 iunie 2015 - 13:21, said:

da asa arata asemanator cam ca prima, doar ca era un model mai precedent mai vechiutz difera un pic si la coarne..., iar arcul de suspensie era pe fierul de sub cadrul de jos prins... e posibil sa fi fost din otel dar nu din aluminiu nu era spun sigur ma intrebat si am ridicat-o era mai grea


pe asta am testat la tipul acela.... odata cu Cannondale, deci nu era un BTWIN de peste 1000ron
  [ http://img36.olx.ro/images_mercadorro/49231081_2_1000x700_rockrider-fr6-evo-fotografii.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by July02, 17 June 2015 - 14:02.


#49
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
aia e Rockrider FR6 care costa la vremea ei aproximativ 3500 ron (cu tva de 19%)
daca aduni TVA actualizat si inflatia, acea bicicleta e in gama de pret de 4000 ron

inca o gasesti la vanzare pe decathlon.es, cadrul e din aluminiu 6061 cu suspensie de 150mm si furca RST Storm cu cursa de 160mm, e pt. all-mountain si trasee dificile

asa ca hotaraste-te, despre ce discutam? biciclete de 800 ron sau de 4000 ron?

Edited by Kroghy, 17 June 2015 - 14:13.


#50
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View PostKroghy, on 17 iunie 2015 - 14:10, said:

aia e Rockrider FR6 care costa la vremea ei aproximativ 3500 ron (cu tva de 19%)
daca aduni TVA actualizat si inflatia, acea bicicleta e in gama de pret de 4000 ron

inca o gasesti la vanzare pe decathlon.es, cadrul e din aluminiu 6061 cu suspensie de 150mm si furca RST Storm cu cursa de 160mm, e pt. all-mountain si trasee dificile

asa ca hotaraste-te, despre ce discutam? biciclete de 800 ron sau de 4000 ron?

asta din poza seamana cu cea testata dar la spate difera un pic doar pozitia arcului este la fel ca in poza\
VANZATORUL INSUSI a spus CLAR ca nu are Cadrul de Aluminiu, deasemenea am ridicat Bicileta si era mai GREA si CONFIRM CA nu avea CADRUL DIN ALUMINIU posibili sa fi fost din OTEL sau alta aliaj cantarea am inteles cam in jur de 17 kg cam asa, nu am gasit fix o poza exacta am pus una cat mai apropiata...

Deasemnea tins a precizez ca am testat si bicileta din Decatlon de 799ron si pot confirma ca mergeau la fel doar ca cea de 799era mai usoara si mai noua si nu scartaia ca cea cu suspensie

Edited by July02, 17 June 2015 - 14:21.


#51
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
si daca e grea inseamna ca nu e din aluminiu?
Rockrider FR6 este din Aluminiu si cantareste 17.8Kg marimea M fara pedale, daca ii pui pedale trece de 18Kg
e grea pt. ca are cadrul supradimensionat pt. conditii grele de munte, ca in filmuletul de mai sus, mai bine ai 2-3 kg in plus decat gatul rup pt. ca la coborat de pe munte ca in filmul de mai sus ajungi direct la morga daca incerci sa cobori cu o bicicleta de 800 ron
http://www.decathlon...id_8181926.html

trebuie sa stii ce vrei, sunt zeci de tipuri de biciclete specializate pentru anumite utilizari

Edited by Kroghy, 17 June 2015 - 14:25.


#52
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View PostKroghy, on 17 iunie 2015 - 14:21, said:

si daca e grea inseamna ca nu e din aluminiu?
Rockrider FR6 este din Aluminiu si cantareste 17.8Kg marimea M fara pedale, daca ii pui pedale trece de 18Kg
e grea pt. ca are cadrul supradimensionat pt. conditii grele de munte, ca in filmuletul de mai sus, mai bine ai 2-3 kg in plus decat gatul rup pt. ca la coborat de pe munte ca in filmul de mai sus ajungi direct la morga daca incerci sa cobori cu o bicicleta de 800 ron
http://www.decathlon...id_8181926.html


acea bicileta avea frane V-bracke deci era dinaia ieftina nu era frana pe disk...

Edited by July02, 17 June 2015 - 14:26.


#53
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
poate asa? cu suspensie si v-brake
si asta e tot din aluminiu si are tot 17 kg
oricum nu mai conteaza, era bine daca notai modelul si la btwin si la cannondale sa stim exact despre ce vorbim
[ http://www.decathlon.ro/245600/bicicleta-polivalenta-original-700.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Kroghy, 17 June 2015 - 14:33.


#54
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View PostKroghy, on 17 iunie 2015 - 14:32, said:

poate asa? cu suspensie si v-brake
si asta e tot din aluminiu si are tot 17 kg
oricum nu mai conteaza, era bine daca notai modelul si la btwin si la cannondale sa stim exact despre ce vorbim
[ http://www.decathlon.ro/245600/bicicleta-polivalenta-original-700.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


asta din ultima poza nu seamna deloc.  
dar suspensia era ca la cealalta poza pusa de mine cat si ghidonul exact, dar ca avea frane v brake si prinderea de roata din spate era pe 4 tevi nu doar pe doua, oricum nici vanzatorul nu stia ce model e el le lua si le revindea atata tot
era model cum a fost acela de 10 mil de anu trecu la decatlon cu suspensie spate , dar care l-au scos din oferta nu stiu de ce nu se mai fabrica decat cele cu suspensie fata mai scumpe acum

Edited by July02, 17 June 2015 - 14:37.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate