Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cu mașina prin Grecia

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1194 replies to this topic

#739
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,871
  • Înscris: 16.04.2007
Jumatate autostrada, apoi drum expres.
[ https://imgur.com/a/jIkY74H - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#740
crevetul

crevetul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.12.2017
Salutare,Ovidiu!
Mersi frumos.Si eu ma gandeam ca fiind drum principal,teoretic, nu ar trebui sa fie nici o problema.Speram ca poate cineva  a ajuns pe acolo si stie exact cum este drumul.
Mersi,inca o data si toate cele bune!

#741
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Va salut,

Nu am reusit sa parcurg tot topicul, imi voi face timp si pentru asta, insa am o intrebare. Am vazut ca amenzile din Grecia presupun de multe ori si ridicarea numarului de inmatriculare. Nu sunt genul care sa nu respecte codul rutier, insa in Grecia pe insule nu prea am vazut parcari amenajate, mai ales in apropierea plajelor, astfel ca un politist te poate amenda banuiesc. Ati patit sa va fie ridicate placutele de inmatriculare, trebuie sa astepti 10 zile pentru a le primi inapoi asa cum mentioneaza codul lor rutier? Nu am ajuns inca in Thassos si ma gandeam sa incep de acolo fiind drumul mai scurt, vreau sa va intreb daca ati avut ceva experiente neplacute.

Va multumesc.

#742
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Atât timp cât nu ești cocalar / nesimțit în parcarea mașinii nu îți face nimeni nimic.

#743
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,871
  • Înscris: 16.04.2007
Mergi linistit, daca ai macar un minim bun-simt nu ai nicio problema cu politia. Asta e valabil in toata Grecia.
In Thassos, acum 3 ani, singura data cand am vazut masina politiei, a fost in ultima zi de vacanta, in drum spre ferry.

#744
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Va multumesc.

View Postprotecties, on 14 mai 2019 - 09:26, said:

Atât timp cât nu ești cocalar / nesimțit în parcarea mașinii nu îți face nimeni nimic.

View Postcristiany, on 14 mai 2019 - 10:30, said:

Mergi linistit, daca ai macar un minim bun-simt nu ai nicio problema cu politia. Asta e valabil in toata Grecia.
In Thassos, acum 3 ani, singura data cand am vazut masina politiei, a fost in ultima zi de vacanta, in drum spre ferry.


#745
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010
Salutari,
Pentru a veni in ajutorul colegilor de forum care anul acesta vor avea ca destinatie diferite statiuni din insorita Grecie , va recomand sa descarcati o aplicatie ce va va ajuta sa va faceti un calcul/cost pentru taxele de drum/autostrada in Grecia.
Simularea facuta de mine are ca destinatie portul Killiny de unde se face plecarea catre Kefalonia si Zakynthos.
Aplicatia se numeste GREEK TOLLS atasez si cateva print screen cu ea ca info.
Toate cele bune si vacanta placuta :)

Attached Files


Edited by daniel_LNC, 19 May 2019 - 19:06.


#746
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006

View PostPhonyx, on 13 mai 2019 - 06:33, said:

A trecut ceva vreme de cand nu am fost in Halkidiki si nu mai tin minte daca de la intrare in Grecia dinspre Macedonia daca exista autostrada intre Salonic si Halkidiki,eu tin minte parca exista drum expres,varog cine stie sa imi confirme ms.

Se circula in regim de autostrada pana in mijlocul Kassandrei. Doar la intrarea pe peninsula se ingusteaza un pic, pe o portiune chiar se trece pe o singura banda dar nu sunt probleme, se circula bine, Daca mergi pe alt brat e drum normal care uneori se mai aglumereaza dar nu in sensul de facut griji.

Edited by gigiipse, 20 May 2019 - 09:49.


#747
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
In iunie ajung prima oara in Creta si deoarece prin cautari pe aici nu prea m-am lamurit, intreb: Cum sunt drumurile in Creta? Voi sta in Kissamos (NVul insulei) si voi utiliza o masina inchiriata (Suzuki Swift) pentru a vizita mai ales plajele din zona de vest a insulei. Sunt zone cu probleme? Merita sa inchei asigurarea auto suplimentara (8 euro pe zi) ca sa scap de fransiza si pagubele potentiale de pana la 930 de euro? Inteleg ca sunt si camere fixe de viteza in insula, v-ati intersectat cu asa ceva? Waze sau Google maps nu cred sa le aiba notate pe undeva, este adevarat ca inca nu am verificat.
Multumesc.

#748
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,759
  • Înscris: 18.04.2007
În general sunt drumuri bune, dar:
-pot fi înguste pe unele porțiuni, mai lungi sau mai scurte
-pot fi cu serpentine
-pot fi fără parapeți, pe lângă râpe adânci
-pot fi cu pante /rampe mai abrupte
-de cele mai multe ori cu peisaje super
-exceptând DN-ul vest-est, pline de curbe și cu urcat / coborât
-unele nu sunt asfaltate (spre parcarea de la Balos, de exemplu); vezi dacă proprietarul mașinii (firma) nu impune restricții

Dacă e să ai ghinion, poți să lovești un bolovan când ieși de pe asfalt să parchezi pe o zonă de pământ mai denivelată

Edited by Brainie, 21 May 2019 - 21:43.


#749
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
În completarea postului anterior, e de spus că în 2017 camerele radar în NV-ul Cretei nu erau funcţionale, zburau grecii pe lângă ele.
Dar, pentru orice eventualitate, poţi să reduci viteza la limita bunului simţ, sau să observi ce fac grecii în dreptul camerelor, dacă ai noroc să mergi în urma unui grec.


Sănătate şi tcb !

#750
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,067
  • Înscris: 16.02.2017
Pret carburant Thassos.
Ferry  Limenas-Keramoti , persoana 4  si autoturism 18 €

Attached Files


Edited by Music-Box, 22 May 2019 - 07:43.


#751
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

View PostMusic-Box, on 22 mai 2019 - 07:36, said:

Pret carburant Thassos.

Ai vrut sa scri Potos ,nu?

#752
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.04.2007

View PostMusic-Box, on 22 mai 2019 - 07:36, said:

Pret carburant Thassos.
Ferry  Limenas-Keramoti , persoana 4  si autoturism 18 €
De la an la an cam sar lucrurile in aer prin Thassos. De la preturile cazarilor,ferry-ului cat si carburantul. Sa tot mergi.

#753
radu1306

radu1306

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 08.10.2006
In conditiile terminarii autostrazii Sebia-Macedonia este mai ok Sibiu-Nis-Salonik fata de Sibiu-Bechet-Salonik?

#754
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Ca timp e evident că nu ! Dar trebuie să te corelezi cu programul bacului. S-a comparat (parcă anul trecut) chiar varianta pe la sârbi cu varianta pe la Ruse şi din calculele la rece ieşea acelaşi timp din Sibiu, darămite pe la Bechet. Cu bacul e doar mai scump, dar ca timp e mai rapid.
E off-topic aici să vorbim despre drumurile din afara Greciei. Dar dacă vorbim exclusiv de drumul prin Grecia, e de spus că s-a rezolvat bucăţica de 10 km cu asfalt nasol de după Sidirokastro până la intrarea pe autostrada spre Salonic, în timp ce pe la Evzoni nu sunt noutăţi.
În ce priveşte "afara Greciei", nu numai pe la sârbi şi pe la nord-macedoneni s-a lucrat, ci şi în Bulgaria s-a dat în folosinţă bucata de autostradă Kresna - Sandanski.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 26 May 2019 - 10:20.


#755
radu1306

radu1306

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 08.10.2006
Mersi, Ovidiu.

#756
Marsel1969

Marsel1969

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.06.2019
Salutari,in septembrie merg in Lefkada cu plecare din Craiova pe la Vidin,Sofia,Kulata,Ioanina,Lefkada si as dori sa stiu pe unde pot gasi gpl in Grecia,multumesc anticipat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate