Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Cu mașina prin Grecia

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1179 replies to this topic

#703
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006
Daca va uitati la codul de bare, este identic. Parerea mea este ca doar eticheta e diferita, din ratiuni de taxare, declari ca ai continut de alcool mai mic ca sa castigi din acciza.
Eu nu cumpar bauturi specifice decat din locul de origine, am comparat in doua randuri Metaxa 5* luat din Grecia din magazin (nu duty), ambalat in cutie de carton, dop cu picurator etc si cel din Ro de 5*, nu e nicio legatura intre ele. Similar am comparat vodka Russian Standard silver, cea adusa de mine din Rusia cu cea cumparata din Metro si cu una cumparata din Luk oil, nicio legatura intre ele. Comparati direct gustul, asprimea, cum se simte bautura in aceleasi conditii si veti vedea diferente semnificative.

#704
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008

View Postfoxbat, on 23 ianuarie 2019 - 07:47, said:

1. Exagerezi cu "corectitudinea politica".
N are nici o treaba cu politica .daca zic Doamne ajuta o sa zici ca paganii sunt deranjati:)

2. Pai ce sa fac eu cu produsul diferit?scrie undeva ca am de ales sau ca sunt 2 ?
1. Nu sunt corect politic.  Si nu despre asta e vorba aici.
Dar suntem pe Traveling, o arie ce n-are legatura cu politica, si asa vreau sa ramana.  Chiar n-are rost sa aducem aici vorba despre X sau Y personaj sau partid, nici ca sa-l laudam, nici ca sa-l criticam / injuram.

2. Eu doar (ti-)am spus ce diferenta vad eu si de ce ajung (cel putin in opinia mea.. oricum, e o explicatie logica) ambele la aproximativ acelasi pret, pt c-aveai o nedumerire.


P.S.  Am divagat putin, fiind in extrasezon si activitate mai slaba pe-aici.  O sa curat topicul.   :)

#705
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

View PostMirceaDWC, on 23 ianuarie 2019 - 08:23, said:

Daca va uitati la codul de bare, este identic. Parerea mea este ca doar eticheta e diferita, din ratiuni de taxare, declari ca ai continut de alcool mai mic ca sa castigi din acciza.
Eu nu cumpar bauturi specifice decat din locul de origine, am comparat in doua randuri Metaxa 5* luat din Grecia din magazin (nu duty), ambalat in cutie de carton, dop cu picurator etc si cel din Ro de 5*, nu e nicio legatura intre ele. Similar am comparat vodka Russian Standard silver, cea adusa de mine din Rusia cu cea cumparata din Metro si cu una cumparata din Luk oil, nicio legatura intre ele. Comparati direct gustul, asprimea, cum se simte bautura in aceleasi conditii si veti vedea diferente semnificative.

Ma bag si eu la teste !

#706
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

View Postpiciul, on 24 ianuarie 2019 - 16:44, said:


Ma bag si eu la teste !
oricand :)

View PostBarboso, on 23 ianuarie 2019 - 12:27, said:

1. Nu sunt corect politic.  Si nu despre asta e vorba aici.
Dar suntem pe Traveling, o arie ce n-are legatura cu politica, si asa vreau sa ramana.  Chiar n-are rost sa aducem aici vorba despre X sau Y personaj sau partid, nici ca sa-l laudam, nici ca sa-l criticam / injuram.

2. Eu doar (ti-)am spus ce diferenta vad eu si de ce ajung (cel putin in opinia mea.. oricum, e o explicatie logica) ambele la aproximativ acelasi pret, pt c-aveai o nedumerire.


P.S.  Am divagat putin, fiind in extrasezon si activitate mai slaba pe-aici.  O sa curat topicul.   Posted Image
nu l curata, poate dau de unul care are suflet si se indura de mine si aduce " doi uzi":)

hai ca e iarna

#707
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 01.03.2016
Cine poate da detalii despre starea drumului EO6(E92) intre Kalambaka si Metsovo? M-am uitat putin pe street view si lipseste o portiune aproape de Metsovo. A mers cineva anul trecut pe acolo? Vreau să merg de la Meteora să arunc ochiul prin Metsovo și nu vreau să mai trec prin toll Malakasi

#708
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Vulpoiu', pentru 2,10 euro chiar ai de gând să prelungeşti chinul cu încă 30 de kilometri ?
Şi aşa porţiunea între Kalampaka şi Koridallos te cheauneşte cu virajele ei, o să vezi că o să răsufli uşurat când ajungi la EO şi nici prin gând n-o să-ţi mai treacă să continui pe E92.
Nu mai vorbim de timpul pierdut (diferenţă mai mare de o juma' de oră dacă mergi pe E92), sau de siguranţa voastră.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 18 April 2019 - 01:44.


#709
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007

View PostVulpoiul-Jhon, on 17 aprilie 2019 - 13:32, said:

EO6(E92) intre Kalambaka si Metsovo
Am fost pe acest drum, dar cu ani in urma cand nu era autostrada. Un drum pitoresc dar foarte virajat, doar a doua si a treia cel mult. Daca nu ai pasageri cu rau de masina.... si doar vrei sa mergi agale, ca doar esti in concediu, merita. Daca nu ... vezi sfatul de mai sus.

#710
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
@ vulpoi
Si vin si eu cu un sfat,pentru peisaje eu a-si alege drumul tau ,eu unul am avut ce admira, daca sunt pus pe alergat,ceace nu mi sa intampla in vacanta a-si alege autostrada.

#711
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,733
  • Înscris: 26.08.2008
Depinde si de timingul parcursului (ora de plecare, ora dorita pt ajungere la destinatie, traseu).
Daca ar fi vorba doar de Kalampaka - Metsovo, fara doar si poate ar merita pentru pitoresc. Daca insa de acolo mergi mai departe [cat de departe?] ar fi rezonabil sa o iei pe autobahn si sa aloci diferenta de timp pentru Metsovo.

Edited by BlueKing-69, 18 April 2019 - 19:27.


#712
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 01.03.2016
Poate nu am fost pe deplin înteles. Nu am spus că vreau să evit toll pentru 2,40€ cum gresit s-a ințeles, vreau să văd si altceva decât autostradă. In simulare navigație iGO, Sygic, Google maps pe acea distantă, timpul e acelasi fără a socoti coada la toll deoarece iesirea din autostradă este după Metsovo. Nu vreau să alerg, am timp berechet, trebuie să ajung in Nikiana-Lefkada la ora 18. Mi-am programat in acea zi vizitarea Metsovo si o baie si plajă la Barracuda beach inainte de Preveza.
Vreau să stiu doar de la cei care au mers pe acel drum spre Metsovo dacă e ok carosabilul?

#713
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostVulpoiul-Jhon, on 19 aprilie 2019 - 16:01, said:

... timpul e acelasi ...

Eu observ de pe gmaps că e diferenţă de cca. juma' de oră. Oricum nu are cum să fie acelaşi, mai ales că pentru Metsovo ieşi de pe autostradă chiar în dreptul oraşului.
Peisaje superbe sunt de pe autostradă în zona aceea. Mă rog, unde nu e tunel. Dar eu zic că între tuneluri e chiar mai impresionant, fiindcă de obicei treci pe câte un viaduct şi vezi superb versanţii care coboară mult "sub" şosea, după care intri în următorul tunel şi tot aşa. Dacă cineva din maşină stă special să filmeze prin geamul maşinii, vor ieşi nişte clipuri splendide. Nu mai spun de filmările în interiorul tunelurilor.
În timp ce E92 te duce în cea mai mare parte prin pădure, deci nu vezi decât drumul şi copaci, şi asta până aproape de Metsovo, unde observ că în sfârşit se "deschide" peisajul.
Cu alte cuvinte, dacă vrei peisaj şi minunăţii inginereşti, atunci mergi pe autostradă, nu prin păduri nesfârşite. Adică E92 merită doar dacă ţii să bifezi undeva că ai fost pe acolo.
Un alt aspect ar fi că mersul pe acea autostradă nu e deloc monoton, tocmai datorită succesiunii de tuneluri. Şi dacă eşti fumător poţi fuma liniştit, pentru că priin tuneluri limita de viteză e în general de 90 km/h, şi nu ai timp între ele să depăşeşti cu prea mult suta, deci poţi să ţii geamul întredeschis cât timp savurezi o ţigară.
În plus, ţine cont că în Metsovo Conacul Tositsa şi Galeria Averoff sunt de obicei deschise până pe la ora 15, cum e cam peste tot în Grecia. Mai bine foloseşti jumătatea aia de oră în Metsovo, mai ales că mai vrei să faci şi plajă/baie la Barracuda.

Aşa că, dragule, eu zic că te-am înţeles perfect de prima dată, iar acum ţi-am dat şi argumentele pe care m-am bazat când am postat. Poate ar fi fost bine să le expun din prima, îmi cer scuze.
Iar toll-ul respectiv costă 2,10 euro, nu 2,40. Ai încredere că îţi spun numai de bine, nu obişnuiesc să postez aiurea. Mai ales că şi mie îmi place să admir peisajele şi de multe ori e greu să aleg între autostradă şi drumul ocolitor. Însă în speţa noastră nu e cazul, aici e uşor să alegem.


Sănătate şi tcb !

#714
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 05.11.2005
Corect, este spectaculoasă autostrada si oricum după, in urcare/coborâre este periculos și impresionant.
Să tot faci fotografii.

#715
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postvalyvis10, on 21 aprilie 2019 - 18:58, said:

... autostrada ... in urcare/coborâre ...

Asta uitasem s-o spun. Dar e perfect adevărat, sunt destule pante şi rampe pe Egnatia Odos, ceea ce te ţine în priză suplimentar.


Sănătate şi tcb !

#716
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007

View PostVulpoiul-Jhon, on 17 aprilie 2019 - 13:32, said:

Cine poate da detalii despre starea drumului EO6(E92) intre Kalambaka si Metsovo? M-am uitat putin pe street view si lipseste o portiune aproape de Metsovo. A mers cineva anul trecut pe acolo? Vreau să merg de la Meteora să arunc ochiul prin Metsovo și nu vreau să mai trec prin toll Malakasi
Oameni buni, Vulpoiul a întrebat și despre bucata care nu are street view din apropiere de Metsovo. La capătul dinspre Metsovo se vede bariaeră (în 2011). Cred că s-a terminat lucrarea între timp, dar mașinuța google n-a ajuns încă. Din satelit bucata care evită EO pare mai mult prin pădure. Și eu cred că aș alege EO, ar fi suficient drum de munte între Kalambaka și EO (Panagia Malakasi).

#717
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostBrainie, on 22 aprilie 2019 - 08:35, said:

... Și eu cred că aș alege EO, ar fi suficient drum de munte între Kalambaka și EO (Panagia Malakasi).

Exact asta am vrut să spun şi eu, dar am folosit sintagma "să prelungeşti chinul".
Aşa e, e suficient drum de munte de la Meteora până la Egnatia Odos prin Panagia/Malakasi/Koridallos, n-are rost să mai parcurgi mai departe drumul prin păduri unde nu ai decât rareori privelişte, când autostrada e chiar mai pitorească.


Sănătate şi tcb !

#718
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 01.03.2016

View PostOvidiuNS, on 21 aprilie 2019 - 16:23, said:


Eu observ de pe gmaps că e diferenţă de cca. juma' de oră.
Ai dreptate. O să merg pe autostradă. M-am uitat pe Street View si am vazut o parcare la stadion in Metsovo si alta in zona centrală (parc Averoff). Unde e mai safe să las masina si să fiu sigur că găsesc loc de parcare? Ajung in Metsovo ~ h11-12

#719
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,733
  • Înscris: 26.08.2008
Anul trecut in iunie era a b s o l u t liber in Metsovo zona centrala, cu parcul. Si seara si dimineata pana in pranz (cand am parasit noi localitatea).

Edited by BlueKing-69, 22 April 2019 - 16:17.


#720
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Noi am parcat pe strada în coborâre (cea care face un cot parcă la dreapta şi continuă până în piaţa centrală). Iar după vizita la Conacul Tositsa am revenit la maşină şi am continuat coborârea cu maşina până la platanul din mijlocul pieţei pietruite. Acolo parcă am trecut prin stânga platanului şi am parcat ceva mai încolo, la vreo 50 de metri. Bine, asta se întâmpla în luna mai 2010, şi erau doar câteva maşini în afară de a noastră în tot oraşul. Puteam parca oriunde. Tot aşa era, pe la ora 11 - 12. Probabil în ziua de azi o fi puţin mai aglomerat şi poate că s-au mai înăsprit restricţiile de intrare cu maşina în oraş, dar fiind vorba de un orăşel mic din Grecia nu cred eu că n-o să te descurci la faţa locului. Grecia e Grecia, şi cât timp nu eşti într-un oraş mare şi nu incomodează pe nimeni maşina ta, atunci nu prea contează unde o laşi. Reţine, să nu blochezi pe nimeni şi să nu dai peste cap circulaţia pe-acolo (să laşi loc să treacă măcar un autocar pe lângă tine). De "safe" nici nu se pune problema, stai liniştit.
Şi dacă-ţi plac organele de porc la rotisor, în Metsovo am mâncat cel mai bun kokoretsi ever, chiar la taverna din centru unde e rotisorul la vedere şi ceasul cu digiţi roşii deasupra.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 22 April 2019 - 20:43.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate