Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Eliminare grăsime abdomen

- - - - -
  • Please log in to reply
324 replies to this topic

#73
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014
Hai ca i-am dat eu Posted Image

#74
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

 Digix, on 16 iunie 2015 - 11:07, said:

Cred că de aproape un an sunt în "warrior diet", după ce am vrut fasting, dar limitarea numărului de calorii m-a condus în cele dn urmă la asta.
Da, și eu cam la fel, mănânc doar când ajung acasă, după 16-18 (excepția e în weekend, cand frec menta și mănânc din plictiseală/plăcere).
E bine că, în 18 ore de fasting, corpul arde în principal grăsime și re/folosește la maximum proteinele din hrană și organism.

#75
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 she_wolf, on 16 iunie 2015 - 11:45, said:

Hai ca i-am dat eu Posted Image
Consideră că ți-am dat și ție unul! Azi am fost mai generos, le-am dat deja pe toate.

 proxtu, on 16 iunie 2015 - 11:47, said:

E bine că, în 18 ore de fasting, corpul arde în principal grăsime și re/folosește la maximum proteinele din hrană și organism.
Da, intri in cetoză, plus că  se ridică GH. Eu mânânc la ora 18 de obicei, sau mai târziu 19-20 dacă nu ajung la timp.

Vezi, e contrar celor care afirmă că nu e bine să mânânci după anumite ore și că micul dejun e cea mai importantă masă a zilei.

Cu toate astea, am slăbit în regimul ăsta.

#76
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Eh, în cetoză intri, dar cam degeaba, fiindcă corpul nu e adaptat să folosească corpii cetonici acolo unde e nevoie de glucide și grăsimea nu e suficientă. O cam piși, cum ar veni :)
Da, multe chestii sănătoase sunt contrare paradigmei actuale. De aia e plin de grași, bolnavi, diabetici, Alzheimer șamd.

Da, cea mai importantă masă a zilei e aia când ți-e cu adevărat foame. Dacă mănânci greșit, ți-e foame mereu. Dacă mănânci corect, foamea cam dispare. Cu poftele e mai greu :D

#77
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014

 proxtu, on 16 iunie 2015 - 12:00, said:


Da, multe chestii sănătoase sunt contrare paradigmei actuale. De aia e plin de grași, bolnavi, diabetici, Alzheimer șamd.



M-am intalnit de curand cu o cunostinta care a devenit vegetariana, pentru ca are multe rude care au facut cancer si e convinsa ca e din cauza ca au mancat carne. Se ingrasase vreo 10 kile, dar era foarte incantata ca mananca sanatos :)

#78
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 proxtu, on 16 iunie 2015 - 12:00, said:

Eh, în cetoză intri, dar cam degeaba...
Se presupune că, virgulă, consumi din cea depusă deja.

#79
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010

 she_wolf, on 16 iunie 2015 - 12:04, said:



M-am intalnit de curand cu o cunostinta care a devenit vegetariana, pentru ca are multe rude care au facut cancer si e convinsa ca e din cauza ca au mancat carne. Se ingrasase vreo 10 kile, dar era foarte incantata ca mananca sanatos Posted Image

Eu am devenit vegetarian din alte motive, consider că organismului uman îi e mai bine fără carne. Carnea de pește e mai ușoară, de aceea o consum.


Am stat cuminte, am citit dar nu am intrat în discuție, dar acum trebuie să o fac. Ce înseamnă acel fasting despre care vorbiți?

#80
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 proxtu, on 16 iunie 2015 - 12:00, said:

Da, cea mai importantă masă a zilei e aia când ți-e cu adevărat foame. Dacă mănânci greșit, ți-e foame mereu.

De acord! La mine e sigur cea mai importantă, că e singura.
Avantajul fastingului e că nu te macină foarte tare senzația de foame, decât când îți vine ora.

 R10, on 16 iunie 2015 - 12:22, said:

Am stat cuminte, am citit dar nu am intrat în discuție, dar acum trebuie să o fac. Ce înseamnă acel fasting despre care vorbiți?
Post, pe durată lungă. Intermittent Fasting îi zice, caută pe net explicații mai amănunțite.

Adică ai perioade mai scurte(6-10 ore) în care ai voie să mânânci și perioade mai lungi (14-23 de ore)în care nu ai voie decât apă, ceai, cafea fără zahăr (fără calorii).

Scopul e să ajungi în starea de cetoză, adică corpul că treacă la consumul de grăsimi pentru energia necesară în mod curent, după ce rezervele de glicogen se epuizează.
Se presupune că se elimină din grăsimea acumulată în corp mai repede așa, în condițiile evident, în care ești concomitent și într-un deficit caloric.

Avantajul fastingului atunci când vrei să fii într-un deficit caloric este că poți avea și mese mai consistente, fără să te chinui să împarți puținele calorii la 4-5 mese meschine. Eu am constatat că așa îmi controlez mult mai ușor și senzația de foame. Nu mai e așa de greu de suportat.

Edited by Digix, 16 June 2015 - 12:37.


#81
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

 she_wolf, on 16 iunie 2015 - 12:04, said:

M-am intalnit de curand cu o cunostinta care a devenit vegetariana, pentru ca are multe rude care au facut cancer si e convinsa ca e din cauza ca au mancat carne. Se ingrasase vreo 10 kile, dar era foarte incantata ca mananca sanatos Posted Image
Sper că nu i-ai spulberat fericirea. Știi tu, albă, grasă și frumoasă.

#82
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 R10, on 16 iunie 2015 - 12:22, said:

Eu am devenit vegetarian din alte motive...
Nu ești tu foarte vegetarian, dacă mănânci pește, brânză, ouă. Vegetarienii nu mănâncă nimic de origine animală, iar ăia "răi" :) (raw-veganii) nu consumă decât alimente de origine vegetală, crude, neprelucarate termic la temperaturi mai mari.

#83
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

 R10, on 16 iunie 2015 - 12:22, said:

Eu am devenit vegetarian din alte motive, consider că organismului uman îi e mai bine fără carne. Carnea de pește e mai ușoară, de aceea o consum.
E doar credința ta. La fel ca ideea că cerealele integrale sunt sănătoase.

#84
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 proxtu, on 16 iunie 2015 - 12:43, said:

La fel ca ideea că cerealele integrale sunt sănătoase.
Și aia e doar credința ta.

Edited by Digix, 16 June 2015 - 12:45.


#85
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010

 Digix, on 16 iunie 2015 - 12:35, said:

De acord! La mine e sigur cea mai importantă, că e singura.
Avantajul fastingului e că nu te macină foarte tare senzația de foame, decât când îți vine ora.


Post, pe durată lungă. Intermittent Fasting îi zice, caută pe net explicații mai amănunțite.

Adică ai perioade mai scurte(6-10 ore) în care ai voie să mânânci și perioade mai lungi (14-23 de ore)în care nu ai voie decât apă, ceai, cafea fără zahăr (fără calorii).

Scopul e să ajungi în starea de cetoză, adică corpul că treacă la consumul de grăsimi pentru energia necesară în mod curent, după ce rezervele de glicogen se epuizează.
Se presupune că se elimină din grăsimea acumulată în corp mai repede așa, în condițiile evident, în care ești concomitent și într-un deficit caloric.

Avantajul fastingului atunci când vrei să fii într-un deficit caloric este că poți avea și mese mai consistente, fără să te chinui să împarți puținele calorii la 4-5 mese meschine. Eu am constatat că așa îmi controlez mult mai ușor și senzația de foame. Nu mai e așa de greu de suportat.


Hehe, asta e contrar cunoștințelor mele, eu știam că dacă nu mănânci organismul consuma din masa musculară întâi, și apoi din grăsimi. De-a lungul anilor am citit multe despre alimentație, dar se pare că și multe lucruri neadevărate. Asta e problema cu internetul, citești multe prostii scrise de oameni care vorbesc în necunoștință de cauză.

Aș încerca treaba cu postul, dar evident, îmi fac probleme pentru efortul fizic pe care îl depun zilnic. Cred că ar fi problematică treaba, nu aș avea energie.

#86
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Nu zic că sunt vreun panaceu(cerealele), dar nici nu mori de la ele.

Edited by Digix, 16 June 2015 - 12:46.


#87
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010

 Digix, on 16 iunie 2015 - 12:43, said:

Nu ești tu foarte vegetarian, dacă mănânci pește, brânză, ouă. Vegetarienii nu mănâncă nimic de origine animală, iar ăia "răi" Posted Image (raw-veganii) nu consumă decât alimente de origine vegetală, crude, neprelucarate termic la temperaturi mai mari.

Da, m-am exprimat greșit acolo, am eliminat doar carnea (excepție făcând peștele). Multă lume mă întreabă dacă sunt vegetarian și eu le răspund că nu, doar nu mănânc carne

Mănânc și raw-vegan cât pot. Ouăle le mănânc crude, legumele la fel (excepție făcând fasolea boabe, lintea, năutul)

#88
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 R10, on 16 iunie 2015 - 12:45, said:

Cred că ar fi problematică treaba, nu aș avea energie.

Oricum, dacă vrei să fii în deficit caloric, energia îți va scădea. Dar prin post, atunci când mânânci, ar putea fi mai consistentă masa dpdv al cantității, cel puțin.

 R10, on 16 iunie 2015 - 12:48, said:

excepție făcând fasolea boabe, lintea, năutul
Ar fi fost tare să le mănânci pe alea raw! Posted Image

Edited by Digix, 16 June 2015 - 12:52.


#89
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Am vrut. Dar înainte să fac chestii de astea încerc să mă documentez, și am citit că au niște substanțe care sunt nocive.
Bine, pe lângă asta, dna Ligia Pop spune că soia nu e bună sub nicio formă. Dar partea asta am ales să nu o cred

#90
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

 R10, on 16 iunie 2015 - 12:45, said:

Hehe, asta e contrar cunoștințelor mele, eu știam că dacă nu mănânci organismul consuma din masa musculară întâi, și apoi din grăsimi. De-a lungul anilor am citit multe despre alimentație, dar se pare că și multe lucruri neadevărate. Asta e problema cu internetul, citești multe prostii scrise de oameni care vorbesc în necunoștință de cauză.

Aș încerca treaba cu postul, dar evident, îmi fac probleme pentru efortul fizic pe care îl depun zilnic. Cred că ar fi problematică treaba, nu aș avea energie.
Masa musculară e esențială, dar depunerile de grăsime pentru asta sunt făcute, pentru a fi consumate în momente de restriște. De asta 1g de grăsimi are 9kcal, ca să ofere cât mai multă energie.
Masa musculară va fi consumată ultima, când nu mai ai rezerve de energie (grăsime). Mă îndoiesc că vei ajunge prea repede acolo.
Ce înseamnă efortul ăsta zilnic ?

 R10, on 16 iunie 2015 - 12:55, said:

Am vrut. Dar înainte să fac chestii de astea încerc să mă documentez, și am citit că au niște substanțe care sunt nocive.
Bine, pe lângă asta, dna Ligia Pop spune că soia nu e bună sub nicio formă. Dar partea asta am ales să nu o cred
Pe lângă multele prostii pe care dna Ligia Pop le susține, asta e cam singura chestie adevărată. Crede-o.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate