Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Tweak III, de la Asus
 Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...
 Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 

Mini-PC, Media Player cu Android

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
7548 replies to this topic

#235
diabloss

diabloss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 14.02.2007
Stati departe de Intel-uri se incing si fac probleme , thermal design-ul e de toata jena si la Cherry Trail.Posted Image

#236
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,378
  • Înscris: 08.12.2008

View Postmsilviu94, on 22 august 2015 - 08:43, said:

E posibil sa fie stricat m8s-ul?? chiar nu am hdmi sa il testez am incercat doar AV si nu apare nimic, lumina albastra la box se aprinde cand il bag in priza, ce credeti ca e?
ti-am mai raspuns odata.  out of range - > adica rezolutia de iesire (probabil 720p)  nu es suportata de televizoarele tale.  trebuie sa-l conectezi la un televizor de generatie actuala si sa modifici setarea la cea mai mica rezolutie si sa incerci din nou.

#237
vampyrus

vampyrus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.11.2005

View Postdiabloss, on 20 august 2015 - 12:35, said:


Incepand cu 1 septembrie va fi disponibil la comanda tbs5520 pe site-ul buydvb.

Vesti bune, credeam ca nu-l mai vad.

#238
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Da , sa vedem si la ce pret va fi
Se pot da dimensiunile lui , Diabloss daca le stii ?
As vrea sa vad cum ii fac loc in interiorul carcasei htpc-ului
Nu prea ma ''impac'' cu ideea de conexiune pe usb extern
Nu imi prezinta siguranta ''mecanica'' , mai ales ca vor mai fi conectate alte doua cabluri/antene la el + alimentare
Vad de la Sundtek-ul avut + DVBSky-ul + cablurile aferente ( semnal tv + alimentare ) totul in afara carcasei

#239
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

View Postfloxlx, on 21 august 2015 - 15:35, said:

Incep sa cred ca sunt invizibil

ca sa vezi tv online (posturi nationale in UK) nu ai nevoie de tunner! iti trebuie un stick/ box si conexiune buna la net (nu stiu cum sta regina la capitolul asta dar Romania e un fel de Nadia la viteza internet). Ai nevoie sa instalezi niste aplicatii sau add-on-uri de xbmc/ kodi.
Ai de ales intre:
1. varianta cea mai ieftina - stick android - cam 30 usd - are anumite limitari (porturi mai putine, fara iesire optica  retea doar prin usb, telecomanda doar de pe telefon sau airmouse, iesire/ intrare audio/ microfon doar prin usb)
2. ceva mai scump - 40$ in sus - box cu android. Mai multe porturi, telecomanda, unele au camera incorporata.
3. varianta si mai scumpav- box dual boot - are si Android si Win

In mare, daca vrei continut online -  browser, filme, muzica, radio  etc. - un stick se descurca cu brio, ba chiar si ca MP face o treaba excelenta cu Kodi (am si stiu exact ce vorbesc)

#240
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pt. Livius_13 continui discutia de aici - http://forum.softped.../page__st__3096
Cauta pe net dupa WETEK - https://wetek.com/ - acesta avand posibilitatea de a aveea :
- tv tuner dvb-c incorporat sau
- tv tuner dvb-s/s2 incorporat
Depinde ce ai , cablu digital sau instalatie de satelit
Eventual discuta cu RaduMX ca parca el ar detine un astfel de device pt. mai multe info

#241
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
In toamna asta iese Android 6.0 , iar pe majoritatea acestor device-uri exista doar ''batranul'' android 4.x
Deja este asteptat acest upgrade pe unele modele de smartphone-uri - http://www.ibtimes.c...s-update-643594
- Oare când va fi disponibil acest upgrade si pt. acest gen de device-uri ( media playere ) ?

#242
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,048
  • Înscris: 08.08.2002
Asta este, chinezii sunt in urma cu Androidul ne bucuram acum ca vedem primele modele de miniPC-uri cu Android 5, 6 vedem la anu când Gogu va scoate vers. 7.

#243
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

View Postlupull, on 23 august 2015 - 20:28, said:

In toamna asta iese Android 6.0 , iar pe majoritatea acestor device-uri exista doar ''batranul'' android 4.x
Deja este asteptat acest upgrade pe unele modele de smartphone-uri - http://www.ibtimes.c...s-update-643594
- Oare când va fi disponibil acest upgrade si pt. acest gen de device-uri ( media playere ) ?

de ce crezi tu prietene Lup ;) ca orice update (fie el de SO, de soft, de firmware, de apk, etc.) inseamna automat si "mai bun/ mai bine"??? Eu sunt cel mai mare adept al principiului "sa nu schimbi daca merge inca bine... si daca nu merge bine mai da-i o sansa, poate-si revine" ;). La multe produse au aparut noi update-uri care erau mai proaste decat vechile update-uri care erau mult mai proaste decat versiunea originala.

#244
sibip

sibip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 31.10.2003
De cand am Zidoo x1 ma tot chinui sa il fac sa il faca sa pot sa vad si eu un film cu audio de pe receiver.. La prima versiune, kodi-ul lor mergea ok dar vedea toate filmele ca fiind la 24p. L-au tot updatat dar acum scacadeaza in play indiferent de material.
Am trecut pe kodi-ul original dar si asta are probleme: pe kodi 14.2 nu scoate audio passthru, iar pe kodi 15 scoate audio passthru, dar sacadeaza audio in timp ce video merge ok..Stau de ceva vreme pe forumul de la kodi si sincer se pare ca baietii au cam dat-o in bara cu ultimele versiuni, iar supportul lor e aproape de zero. Unii zic sa nu cumperi allwiner si rockchip, altii ca rockchip e bun, dar trebuie hacuit, astea de la AMlogic cica sunt suportate, dar useri tipa in continuare ca sunt probleme
Deci desi suntem la android 4.4 si kodi 15, nu reusim sa facem un play corect la un fisier codat ca acum 4-5 ani, cu h264. O cam ia la vale kodi-ul..

#245
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai situatia e cam asa :
1 -Din start androidul implementat pe astfel de device-uri nu era conceput pt. ele , ma refer la android 4.x
2 - Fiecare producator ''incercand'' sa remedieze ceva de la pct. 1 au scos ''variante'' personalizate de KODI , unele mai bune altele mai....
3 - Reclama e sufletul comertului , chiar daca din aceasta reclama practic putem folosi device-ul in speta la jumatate din ''varii'' motive
Si toate practic adunate = UN GHIVECI , din care doar cei care le au cu ''linux-ul'' sau au ceva ''experienta'' mai aprofundata cu android-ul , pot sa o ''scoata'' cat de cat la liman
Stiu ca voi fi.........de catre ''prieteni'' mei , insa ADEVARUL INTOTDEAUNA SUPARA

#246
RaduMX

RaduMX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.07.2006
Tronsmart Orion R68 Meta.
Orion R68 este echipat cu noul procesor Cortex-A53 Rockchip RK3368 Octa-core și vine pre-instalat Android 5.1 Lollipop.
RK3368 suporta redare video H.265 cu decodare hardware și iesire 4K/60fps HDMI 2.0.
design complet clasic, avem o cutie de plastic cu o formă pătrată, comuna cu RKM sau Beelink
Specificatii: Tronsmart Orion R68 Meta:
CPU – Rockchip RK3368 Octa-core (Cortex-A53)
GPU – Power VR6110
Memory – 2GB DDR3
Internal Storage – 16GB eMMC Flash
Video format – Support 2160P Multi-format Video Decode,H.265,4K*2K
Audio format – Support WMA/APE/FLAC/AAC/OGG/AC3/WAV
Picture format – Support Max. 8000×8000 JPEG/BMP/GIF/PNG
Ethernet – 100M/1000M LAN, Wifi 802.11ac
OS – Android 5.1, Support OTA Function
Interfete – 1*IR Remote, 3*Standard USB 2.0, 1*Micro USB with OTG, 1*Standard HDMI A Type Out, 1*S/SPDIF,1*RJ45 Ethernet port,1*SD Card Slot, 1*DC-IN Jack, 1*Power Button
Power – 5V/2A
Orion R68 vine cu cea mai recenta versiune disponibila Android 5.1, care dupa parerea mea are mai multa stabilitate si fluenta in operare, chiar daca noul chipset este compatibil cu 32/64 biti, momentan este disponibil doar SO pe 32 biti(si nu cred sa fie disponibil curand pe 64 biti).
Performanta media este buna fara sa creeze probleme la toate formatele uzuale, indiferent de mediul de rulare(LAN,Internet,USB), performanta prin retea este peste medie ruland de pe NAS toate fisierele disponibile inclusiv fisiere de mari dimensiuni(imagine Avatar 3D.bd.iso ~50Gb) bineinteles testat cu retea gigabit si cablaj cat6, inclusiv wireless merge foarte bine download 82MB, upload 48MB(Router 11ac), per ansamblu este mai bun decat playerul cu RK3288, singurul capitol unde se sesizeaza o mica diferenta(in minus) este la browsing(procesorul este mai slab decat RK3288,care este mai rapid) dar optimizarea pentru GPU (PowerVR 6110) este mai buna decat pentru Mali T7, avand drivere mai bune si suportul comunittii mai bun(dupa spusele unor dezvoltatori de ROM-uri).
In pachet:
1x Tronsmart Orion R68 TV box
1x Power adapter
1x HDMI cable
1x IR Remote Control
1x Micro USB OTG Cable
1x Manual
Performanta media:
Fiind la prima versiune de firmware(a aparut o versiune noua netestata), la unele fisiere s-a mai impotmolit, YT era doar pana la 720p, dupa ce  am schimbat firmware-ul cu versiunea  WASSER Firmware 3.1.1(multumim realizatorului) care este bine implementata(YT 1080P,Netflix operational, root,etc) cu urmatoarele rezultate:
Video Codec Kodi 15.1; MX Player Pro:   Player propiu;
1080p 3D SBS H.264    OK OK    OK
1080p 3D ABL H.264    OK OK    OK
1080p30 H.264 OK OK    OK
1080p High Bitrate H.264 OK OK    OK
1080p60 H.264 OK OK    OK
720p50 H.264   OK OK    OK
1080i50 H.264 OK OK    OK
4K H.264   OK OK   OK
1080p30 HEVC OK Ok    OK
1080p VP8    OK OK OK
720p Hi10p   OK OK    OK
1080p Hi10p Video   necursiv, macroblocuri   OK NU
Probleme la decodare
cu decodorul SW
1080p MPEG2    OK    OK    OK
720P RMVB    OK    OK    OK
1080p VC1    Lipsa Video doar sunet OK    OK
4k H.265    Ok OK OK
4K(LG G3) OK    OK OK
In concluzie, nu este o revolutie, doar un pas firesc inainte,care nu poate decat sa ne bucure,noul procesor este o implementare "de buget" pe 64biti, din cate am inteles de la chinezi va aparea in toamna/iarna un nou cpu (RK3488) care se vrea un competitor pentru Shield Posted Image
btw:
am instalat OGYoutube(trebuie unele tweak-uri) si am putut rula inclusiv 4k de pe youtube(140p-1440p)

Attached Files


Edited by RaduMX, 26 August 2015 - 10:29.


#247
sibip

sibip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 31.10.2003
Radu, de unde cumperi tu de obicei jucariile astea? Gearbest? Sunt ok?
Ai cumva cum sa verifici daca face si Audio Passthru pe HDMI? Eu sunt foarte dezamagit de ultimele versiuni de Kodi, ma surprinde un pic rezultatul tau pentru ca vad ca lumea e cam nemultumita de ultimele versiuni..

#248
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Radu... si Avatar 3D iso il reda chiar 3D?

#249
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
fain ca jucarica asta noua a lui Radu are iesire la 24, 25 si 30hz selectabila.
Chiar daca nu foarte curand o sa am asa ceva iti multumesc pentre test.

#250
maverick1976

maverick1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 15.02.2007
@RaduMX - ne poti spune daca face passthrough la HD Audio ( Dolby True HD si DTS HD MA) si daca reda BD ISO 3D.
Respect,

#251
diabloss

diabloss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 14.02.2007
Radu la partea cu GPU-ul tre sa te contrazic .... PowerVR aka Imagetec sunt cei mai "incuiati" ca sa zic asa ....
ia exemplu la soc-ul de allwinner A80 ... nici in ziua de azi nu au dat drumul la sursele gpu/vpu... sa nu mai spuna minciunele ca ii ajuta comunitatea.

Oricum e clar , cine are bani si si-a propus o achizitie sigura doar Nvidia Shield TV-ul reprezinta singura optiune viabila pentru urmatorii 1-2 ani.

Apropo .... Radu in scurt timp iese Wetek Core-ul cu s812 .

@lupull

Ia ghici tu Wetek Core ce tunere va avea?

Edited by diabloss, 26 August 2015 - 13:20.


#252
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 08.12.2009
Wetek Core nu va avea niciun tuner, daca am citit bine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate