Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Cat timp pot sa aman orasul ?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
deziluminatorul

deziluminatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 11.04.2015

Quote

Fara sa vreau sa starnesc polemici, vad ca unii din voi sunteti rupti total de realitate. In ziua de astazi, daca nu dai bani, nu iei. In 30 de minute cat dureaza traseul, este imposibil sa nu faci greseli, care cumulat fac 21 de puncte.

Eu n-am dat si am luat, sunt un supra-om sa inteleg ?

Quote

Ceea ce vedeti la stiri, cazuri gen Pitesti, sau acum mai multi ani, Piatra Neamt, e varful icebergului

Eu stiam ca tara e plina de tampiti, pe zi ce trece cred ca nu mai avem leac.

Quote

Din experienta din trafic iti spun ca 90% din conducatorii auto fac greseli in trafic fara a realiza ca le fac.
Da, e plina tara de inconstienti, de asta sunt asa multe accidente, nu ca nu sunt autostrazi sa faci liniute.

Quote

De cate ori calci linia continua involuntar, fara macar sa realizezi acest lucru?
Ai dat spaga si pentru sala ?

Edited by deziluminatorul, 24 May 2015 - 17:09.


#20
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006

 Venboteam, on 24 mai 2015 - 17:01, said:

Am spus de la inceput ca nu vreau sa creez polemici. Din experienta din trafic iti spun ca 90% din conducatorii auto fac greseli in trafic fara a realiza ca le fac. De cate ori calci linia continua involuntar, fara macar sa realizezi acest lucru? De cate ori parchezi masina fara a avea rotile paralele cu bordura? De cate ori faci o manevra si atingi bordura? Samd.

Realitatea nu este ca unul sau altul ia, OCAZIONAL, permisul, fara a da spaga. Realitatea e ca la permise este o intreaga mafie. Ti se cauta greselile, pentru a pica si a reveni "pregatit". Pentru ca "ei" stiu sa lucreze la factorul psihologic.
Pentru ca atunci cand faci un calcul si vezi ca, daca ai picat traseul trebuie sa treci din nou prin emotiile examenului de sala, apoi trebuie sa mai iei cateva sedinte de conducere, care inseamna cateva sute de lei, plus emotii, plus... Si daca nu dai spaga, iti cauta iar gresilele, si pisi, si o iei de la capat. Si stai si te gandesti, ca mai degraba te "pregatesti" si scapi de acest stres.
Punctul tău de vedere e total pe dos.

Scopul examenului e tocmai ca cei care fac tot ce spui tu să NU obțină permisul, pentru că nu au ce căuta la volan. Nu e vorba că ”de câte ori” într-o viață, că toți greșim. Ci e invers. Dacă nici măcar jumătate de oră nu ești capabil să conduci perfect legal, ce mama florilor cauți la volan? Dacă nici măcar jumătatea aia de oră, când ți se permite să mergi cu 20 la oră, atunci când? De ce cauți scuze absolut penibile pentru toți cei care sunt catastrofe la volan?

Permisul NU e un drept, și nu toată lumea trebuie să-l aibă! Trebuie să-l aibă cine dovedește că e capabil! Atât! Iar un polițist care refuză de 10 ori să dea permis cuiva nu trebuie acuzat, ci lăudat. Acuzat trebuie cel care ia șpagă să dea unui incompetent dreptul de a circula alături de oamenii responsabili.

#21
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

 deziluminatorul, on 24 mai 2015 - 17:03, said:

Ai dat spaga si pentru sala ?
1. Nu am spus ca am dat spaga. Am spus altceva. Nu vad ce rost are remarca ta. Daca are legatura cu calcatul liniei continue, sa stii ca la examen acest lucru se considera accident, respectiv - 21 puncte. Exceptie situatia in care se evita un pericol iminent.

 alexcrist, on 24 mai 2015 - 17:28, said:


Punctul tau de vedere e total pe dos.
Nu e punct de vedere. Nu am spus ca e normal sa dai spaga. Nu ii scuz pe cei care nu stiu sa conduca.
Eu am spus altceva. Dar s-a inteles pe dos. Nu mai conteaza. Suntem off topic.
Imi cer scuze ca am dus discutia in alta directie.

#22
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Astept sa vina cineva sa ne zica c-a picat pentru ca a calcat linia continua accidental. Oricine, sa ridice mana.

#23
deziluminatorul

deziluminatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 11.04.2015

Quote

Dacă nici măcar jumătate de oră nu ești capabil să conduci perfect legal,

Nici macar atat, pentru ca primesti puncte de penalizare pana la 21



 Venboteam, on 24 mai 2015 - 17:59, said:

Daca are legatura cu calcatul liniei continue, sa stii ca la examen acest lucru se considera accident, respectiv - 21 puncte. Exceptie situatia in care se evita un pericol iminent.
INCALCAREA este interzisa, adica sa stai pe banda ta de 3,5m, daca nici atat nu esti in stare, condu vacile la pascut ! Nici un politist nu-ti pune frana si pune șublerul "atins linia continua 0,1cm, picat !"

#24
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
daca e sa`l iei cu lovele, sper sa nu iti iei examenul. si asa sunt destule javre pe drum care nu face diferenta intre frana si acceleratie si din cauza lor mor oameni nevinovati. daca esti prost macar nu semnaliza.

#25
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Eu sper sa ajungi cu cazier pentru dare de mita. Mai bine asa decat sa omori pe cineva in trafic.

#26
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cel mai bine ar fi sa-l amani macar 10 ani, poate pana atunci nu mai trebuie nici acte, nici viyite medicale, se dau din oficiu, ca ajutoarele sociale.......
Si, in timpul asta, poti urmari in liniste stirile de la ora 5, cum niste putoi cu permis luat de doua luni pe spaga, au omorat pe zebra, in curtea omului, pe camp, etc., etc., sau au murit ei insisi......

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate