Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

ZTE Nubia Z9

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View PostMembruAnonim, on 13 aprilie 2017 - 14:24, said:

Ok.

Am dat un ochi pe site-ul http://www.nubiamobi...bia-mobile.html Toate Nubia Z11 au si B38. Inclusiv varianta mini.
waaw, multumesc. gata, asta este.Posted Image

#56
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
dupa ce am plasat comanda, la 10 minute imi vine mail de la ei ca nu functioneaza in banda 38, dar o sa am digi in banda 1.
asta este, il iau asa. Posted Image  nu mai anulez comanda, cu toate ca acum este in asteptare, maine o proceseaza.

#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai anuleaz-o, atunci. E dreptul tau, pe motiv ca info din descriere nu sunt reale.
Daca si pe site-ul oficial apar prostii, atunci in cine/ce sa mai crezi?

Nasol este ca DIgi au acoperire mai mare in 4G B38 si prea putine site-uri sunt in B1.

#58
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View PostMembruAnonim, on 13 aprilie 2017 - 15:16, said:

Pai anuleaz-o, atunci. E dreptul tau, pe motiv ca info din descriere nu sunt reale.
Daca si pe site-ul oficial apar prostii, atunci in cine/ce sa mai crezi?
il iau mai mult pentru camera, nu ma mai complic. de vreo luna ma screm sa cumpar ceva si acum ca m-am hotarat, nu ma mai intorc, pentru ca o sa stau iar vreo luna, sau ma razgandesc definitiv.Posted Image
gata, am facut-o. chiar vreau telefonul asta.

#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poate ai noroc. B1 este instalata in: Bucuresti, Cluj, Timisoara, Brasov, Craiova, Constanta, Iasi, Arad, Sibiu, Galati, Targu Mures, Satu Mare, Ramnicu Valcea, Drobeta Turnu Severin, Resita, Slatina, Hunedoara, Valea Prahovei si zona Rasnov, Zarnesti, Moeciu si Bran.

Edited by MembruAnonim, 13 April 2017 - 15:25.


#60
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View PostMembruAnonim, on 13 aprilie 2017 - 15:25, said:

Poate ai noroc. B1 este instalata in: Bucuresti, Cluj, Timisoara, Brasov, Craiova, Constanta, Iasi, Arad, Sibiu, Galati, Targu Mures, Satu Mare, Ramnicu Valcea, Drobeta Turnu Severin, Resita, Slatina, Hunedoara, Valea Prahovei si zona Rasnov, Zarnesti, Moeciu si Bran.
In Bucuresti peste tot? atunci este ok. waw! am nimerit-o?Posted Image  si are si banda 20.

Edited by menaloty, 13 April 2017 - 15:28.


#61
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asta era in Februarie. De atunci s-au mai extins si pe langa localitatile astea.
In Bucuresti nu o sa ai probleme. Au B1 in mare parte din oras.

Edited by MembruAnonim, 13 April 2017 - 15:29.


#62
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Mi-a venit ieri z11 mini. cutia era in tipla si alaturi un acumulator extern cadou de 5000mAh.
Softul este destil de simplu, dar sigur in funcionare, nubia ui v3.9.6.2. Se misca bine si toate functiile merg ok.
am inregistrat doua degete pe fingerprint si chiar merg bine amandoua, fara nici un rateu.
Telefonul este negru si arata bine. Camera de selfie este chiar ok, si poti mari foarte mult poza, aratand si firele de par. rezolutia este ok.
Cu camera principala am incercat ceva, dar este urat afara si o las pentru zilele ce vor veni. Bateria pare cel mai slab punct al telefonului, dar am acumulator extern, poate de aceea l-au si trimis.

Acum o intrbare pentru voi. Am dat sa caute retele si a gasit toate retelele principale, Digi, Voda, Org, Tlkom, si la fiecare a vazut retelele 2g, 3g, 4g.
Intrebarea este: daca le-a vazut, inseamna ca si poate lucra pe ele?

Am uitat sa spun de audio. DTS-ul este intr-adevar o chestie. Sunetul este clar si are o dinamica pe care nu am mai auzit-o de mult.
Intr-o convorbire am intrebat pe celalalt cum se aude si a zis ca se aude mai bine decat celalalt telefon, iar cu acela nu am avut probleme de sunet.

Edited by menaloty, 20 April 2017 - 12:04.


#63
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
cateva teste. unul pe wifi in 5GHz si pe data Vodafone 4G
Attached File  Screenshot_2017-04-21-21-40-21.png   582.13K   14 downloads

#64
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmenaloty, on 20 aprilie 2017 - 11:56, said:

Acum o intrbare pentru voi. Am dat sa caute retele si a gasit toate retelele principale, Digi, Voda, Org, Tlkom, si la fiecare a vazut retelele 2g, 3g, 4g.
Intrebarea este: daca le-a vazut, inseamna ca si poate lucra pe ele?
Afirmativ! Inseamnca ca este compatibil cu 2G, 3G, 4G din fiecare retea.

#65
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View PostMembruAnonim, on 21 aprilie 2017 - 20:56, said:

Afirmativ! Inseamnca ca este compatibil cu 2G, 3G, 4G din fiecare retea.
Waaw! Atunci chiar este ok. Imi place telefonul.
Acum ma joc cu camera si incerc sa ma obisnuiesc cu lucrul pe manual.
Am instalat aplicatia  LTE Discovery. Imi zice ca este semnal LTE, dar nu-mi spune banda. Trebuia sa am telefonul rootat pentru asta, dar deocamdata nu vreau sa fac asta. Poate gasesc alta aplicatie care sa-mi spuna in ce banda lucreaza.

#66
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
CellMapper iti va spune ce banda foloseste, dupa ce activezi sa iti arate banda din setari.. SI probabil ca si din aplicatia NetMonitor poti sa intri in Field Test.
Banda o poti afla chiar si fara vreo aplicatie, formand un cod in functia de apelare. Codul este in functie de telefon.

Cand telefonul foloseste agregarea retelelor, adica foloseste 2,3 benzi, atunci aplicatiile de genul asta vor da eroare. In cazul asta doar din telefon poti afla.

Edited by MembruAnonim, 21 April 2017 - 21:34.


#67
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View PostMembruAnonim, on 21 aprilie 2017 - 21:13, said:

Cand telefonul foloseste agregarea retelelor, adica foloseste 2,3 benzi, atunci aplicatiile de genul asta vor da eroare. In cazul asta doar din telefon poti afla.
Nici cellmaper nu-mi arata nimic. Poate fi din cauza ca sunt cu cartela digi in sim1? Si pe ea inca nu am 4G. Ce se poate intampla daca acum schimb cartelele intre ele? voda pe sim 1 si digi pe sim 2? Ce se intampla cu apn-urile? trebuiesc rescrise? nu am mai facut asta si deocamdata nu am chef de complicatii.

#68
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poti schimba cartelele linistit. Fiecare isi ia APN-ul automat. Doar sa te asiguri ca  ai activat reteaua 4G si functia de date pe slotul si simul respectiv.

Legat de Cellmapper, prima data trebuie sa intri la setari, cele trei liniute din stanga sus,  derulezi in jos si bifezi casuta: "Estimare frecventa si latime de banda". De exemplu, mie in locatia actuala mi-a detectat banda 20, adica pe frecventa  800 Mhz, care are viteze maxime teoretice de 75 Mbps/37,5 Mbps dl/ul


In cea de-a treia imagine este de fapt o eroare a aplicatiei, pentru ca s-a conectat la B20 +B3.

Iti va afisa atat info pt SIM 1, cat si info pt SIM 2.
Sus am info pentru LTE/4G, iar mai jos pentru 3G/UMTS, de pe celalalt SIM.

In setarile CellMapper mai bifeaza urmatoarele:

”Utilizeaza noul Android 4.2 Cell ID API”
”Citire date LTE Qualcomm (root)”

Edited by MembruAnonim, 22 April 2017 - 10:35.


#69
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Multumesc. Am incercat  si am pus setarile pe care mi le-ai spus. In dreptul celor trei liniute nu-mi apare numele providerului, voda sau digi, doar "celule", iar pagina este goala. sus in bara am sigla "cellmaper", si daca derulez in jos ecranul, vad notificarea, unde imi spune LTE 3 si cateodata si LTE 20, sta mai mult in banda 3. Sunt mai la marginea orasului si poate de aceea.
Oricum, este bine si asa.
Poate si apk asta vrea root.

Edited by menaloty, 22 April 2017 - 12:00.


#70
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Este clar acum ca Nubia.ro vinde telefoane pentru piata europeana. FDD:1,3,5,7,20 si TDD 40.
Pe gsm erau benzile pentru piata asiatica. Vanzatorul, nubia, prezenta exact benzile pe care le-am scris prima data, dar nu eram sigur. Acum sunt. Digi ramane doar pentru banda 1, 2100MHz. Pana la urma este foarte bine.

#71
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Este mai bine daca iti sta in B3. Asta inseamna in 1800 Mhz = 150 Mbit/s/50 Mbit/s.
Tot prin setarile CellMapper rezolvi problema cu lipsa afisarii. Nu sunt 100% compatibile aplicatiile astea cu toate modelele. Probabil trebuie activat/ dezactivat cate cevs prin meniu.

#72
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Am facut cateva poze pe auto :
Attached File  IMG_20170501_110826.jpg   254.27K   27 downloads
Attached File  IMG_20170501_110850.jpg   271.44K   25 downloads
Attached File  IMG_20170501_111113.jpg   976.72K   25 downloads
Vad ca nu pt pune mai multe. Este fara blitz, la lumina ambientala. Sunt multumit.
Merge de vreo 10 zile si si nu a avut nicio problema.

Edited by menaloty, 01 May 2017 - 22:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate