Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Eurovision 2016 - Suedia, Stockholm, Globe Arena, a 61-a ediție. UCRAINA A CÂȘTIGAT EUROVISION 2016!

- - - - -
  • Please log in to reply
497 replies to this topic

#19
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Bine ca nu a iesit Australia, ca faceam cheta la anul, ca sa participam!Posted Image

E vot politic, dar nu 100%.Conteaza mult si piesa in sine, asa cum ar fi dealtfel normal.

Edited by arab, 24 May 2015 - 10:18.


#20
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

View Posttom_1133, on 24 mai 2015 - 07:55, said:

Adevaru' e ca doar 3-4 melodi s-au batut pentru primul loc.
Cu toate ca acestea nu s-au clasat pe locurile 1-4.

D.p.meu.d.v., cele mai bune melodi de la Eurovision de anu' acesta sunt (in ordine aleatorie):
Australia - Guy Sebastian - Tonight Again - 2015;
Suedia - Måns Zelmerlöw - Heroes - 2015;
Slovenia - Maraaya - Here For You - 2015;
Rusia - Polina Gagarina - A Million Voices - 2015.

Cine are curajul, sa ma contrazica  Posted Image

Te contrazic eu: melodii la plural se scrie cu doi "i"!


View Postxmanyacs77, on 24 mai 2015 - 07:23, said:

Am fost iar sabotati la voturi de: Italia care nu ne a acordat nici un punct, dar a primit de la noi 12 puncte si de Spania care ne-a dat doar 5 puncte.Posted Image

Poate or fi considerat ca e o frumoasa melodie cu mesaj dar nepotrivita pentru Concursul Euroviziunii.

Edited by RMC Info, 24 May 2015 - 10:27.


#21
victorpopa2005

victorpopa2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 16.05.2015

View Postarab, on 24 mai 2015 - 08:44, said:

Era culmea sa iasa Rusia, mai ales acum...!Nu inteleg de ce noi am dat puncte Rusiei, chiar nu inteleg!

pentru ca a fost cea mai buna melodie?

View PostSolarcells, on 24 mai 2015 - 10:01, said:

Se votează geopolitic total aiurea,jurizarea nu are nici o legătură cu valoarea melodiilor,este practic o rușine mondială acest concurs !!!.După urechea mea muzicală ar fi trebuit să câștige Australia chiar dacă au venit cu o melodie în format de discotecă,important este că poate fi reținută mai ușor de tineri decât majoritatea melodiilor de la eurovision.Rusia nu avea ce căuta în primii 10 clasați,sunt n...melodii identice ca să nu le zic ”behăieli plagiate” care se aseamănă cu ceea ce a cântat rusoaica !,păi cei din Estonia au avut o melodie mult mai frumoasă care merita cel puțin locul 3,la fel și cei de la Voltaj chiar dacă unii nu sunt de acord cu părerea mea trebuiau să fie clasați în primii 10!.În nici un caz Austria și Germania să primească 0 puncte,dacă stau să mă gândesc că Serbia,Israel,Muntenegru și alte câteva țări au prezentat niște dejecții care cu greu pot fi numite melodii !Posted Image

hahaha!

pe suedez l-au votat gagicile, gay-ii si copy-paste-ii!

dupa mine trebuia sa castige ori Rusia ori Italia!

Edited by victorpopa2005, 24 May 2015 - 10:54.


#22
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Eurovision este o ocazie de a face show, de a cheltui bani, de a face turism, etc - nu are nici o treabă cu calitatea pieselor în 99% din cazuri. Iar sistemul de vot e o glumă de tip "politically correct". Faptul că de ex. Serbia a acordat voturile Muntenegrului şi în general vecinii s-au votat între ei demonstrează acest lucru. România a primit puncte din ţările unde sînt români. Previzibil.

Voi ignora România în cele ce urmează pt a nu fi considerat părtinitor. Oricum, trimiţînd o melodie în limba română şi nu engleză, noi ne-am scăzut în mod explicit şi dramatic şansele de succes. Cine să voteze o melodie al cărui text nu îl înţelege ?

o melodie bună e o melodie pe care să o reţii, pe care să o fredonezi fără să vrei, pe care să vrei să o asculţi pe Youtube sau chiar să o cumperi.
Melodiile Rusiei şi Suediei nu se înscriu sub nici o formă în definiţia de mai sus. Extrem de banale, de slabe, de "de duzină".
Melodia Belgiei, care a fost pe unul din primele locuri, a fost atît de slabă încît nu ar fi ascultat-o nici naiba în nici o altă competiţie reală, bazată strict pe calitatea piesei.

Faptul că Franţa şi Anglia care au avut melodii mult mai "lucrate" decît a Belgiei, Serbiei (sau de unde era grasa aia care efectiv urla pe scenă, nu cînta) au fost pe ultimele 4 locuri arată cît de "serioasă" e competiţia dpdv strict al talentului.

Cel mai ridicol a fost faptul că Austria, ţara organizatoare şi cîştigătoare anul trecut, nu a luat nici un punct. Să fim serioşi, piesa lor nu a fost de 30 de ori mai slabă decît cea de anul trecut.

#23
victorpopa2005

victorpopa2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 16.05.2015

View PostXON-XOFF, on 24 mai 2015 - 11:06, said:

Eurovision este o ocazie de a face show, de a cheltui bani, de a face turism, etc - nu are nici o treabă cu calitatea pieselor în 99% din cazuri. Iar sistemul de vot e o glumă de tip "politically correct". Faptul că de ex. Serbia a acordat voturile Muntenegrului şi în general vecinii s-au votat între ei demonstrează acest lucru. România a primit puncte din ţările unde sînt români. Previzibil.

Voi ignora România în cele ce urmează pt a nu fi considerat părtinitor. Oricum, trimiţînd o melodie în limba română şi nu engleză, noi ne-am scăzut în mod explicit şi dramatic şansele de succes. Cine să voteze o melodie al cărui text nu îl înţelege ?
Melodiile Rusiei şi Suediei nu se înscriu sub nici o formă în definiţia de mai sus. Extrem de banale, de slabe, de "de duzină".
Melodia Belgiei, care a fost pe unul din primele locuri, a fost atît de slabă încît nu ar fi ascultat-o nici naiba în nici o altă competiţie reală, bazată strict pe calitatea piesei.

Faptul că Franţa şi Anglia care au avut melodii mult mai "lucrate" decît a Belgiei, Serbiei (sau de unde era grasa aia care efectiv urla pe scenă, nu cînta) au fost pe ultimele 4 locuri arată cît de "serioasă" e competiţia dpdv strict al talentului.

Cel mai ridicol a fost faptul că Austria, ţara organizatoare şi cîştigătoare anul trecut, nu a luat nici un punct. Să fim serioşi, piesa lor nu a fost de 30 de ori mai slabă decît cea de anul trecut.

ai dreptate! suedia e varza de tot
melodiile frantei, spaniei nu au prins ca erau in limba lor nationala . Cu italia e alta treaba
melodia uk e o gluma! germania slaba de tot
austria merita ceva puncte

cred ca finlanda merita sa castige!

Edited by victorpopa2005, 24 May 2015 - 11:14.


#24
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Eu sunt de acord cu ce zice Neadumitru.Nu inteleg mentalitatea asta,"ba esti roman in strainatate,pompeaza voturi!" sau "A,pai stai ca asta imi e vecin,12 puncte!".Am fost compelt dezgustat cand am primit cele 12 pct. din partea Moldovei,asta a fost vot geopolitic 100%,o marlanie si un pupincurism la nivelul cel mai inalt!Rusine Moldova!

#25
-osy-

-osy-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.09.2011
Expiratii aia de Voltaj :))))))) cine dracu ii mai asculta pe aia in 2015 ?Posted Image

#26
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005

View PostDares, on 24 mai 2015 - 08:44, said:

Guta sau Adrian Minune, astia accepta si dedicatii... macar produc niste bani, nu doar cheltuie.  Posted Image

Cu ăștia am câștiga sigur, sunt preciate manelele din România în alte țări.

#27
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,413
  • Înscris: 04.08.2010

View Postseby318, on 24 mai 2015 - 11:20, said:

Eu sunt de acord cu ce zice Neadumitru.Nu inteleg mentalitatea asta,"ba esti roman in strainatate,pompeaza voturi!" sau "A,pai stai ca asta imi e vecin,12 puncte!".Am fost compelt dezgustat cand am primit cele 12 pct. din partea Moldovei,asta a fost vot geopolitic 100%,o marlanie si un pupincurism la nivelul cel mai inalt!Rusine Moldova!
Mă scuzi, dar dacă nu primeam 12 puncte de la Moldova, am fi spus "Ruşine Moldova că nu v-aţi votat fraţii de dincolo de Prut!". Acum spunem "Ruşine Moldova că ne-aţi dat 12 puncte fără să le merităm/geopolitic!". Ce să facă şi ei, săracii? :)

Edited by Cipry7, 24 May 2015 - 11:43.


#28
Neadumitru

Neadumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 02.11.2014

View PostCipry7, on 24 mai 2015 - 11:41, said:

Mă scuzi, dar dacă nu primeam 12 puncte de la Moldova, am fi spus "Ruşine Moldova că nu v-aţi votat fraţii de dincolo de Prut!". Acum spunem "Ruşine Moldova că ne-aţi dat 12 puncte fără să le merităm/geopolitic!". Ce să facă şi ei, săracii? Posted Image

Păi cum vine asta, sunt alea 3-4 țări care tot primesc 8-12 puncte de la toți, și apoi vine Moldova și aruncă din coceni cu 12 puncte la români. Nu e de râs? Posted Image)
Asta se întâmplă de anual.

Edited by Neadumitru, 24 May 2015 - 12:26.


#29
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Daca Italia nu ne-a acordat puncte, noi de ce le-am dat 12 puncte? WTF!Posted Image

#30
victorpopa2005

victorpopa2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 16.05.2015

View Postxmanyacs77, on 24 mai 2015 - 12:20, said:

Daca Italia nu ne-a acordat puncte, noi de ce le-am dat 12 puncte? WTF!Posted Image

pentru ca au meritat?

#31
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Cipry,priveste situatia obiectiv,si vei vedea cat de penibila este.Ai o melodie slaba,nu primesti prea multe puncte de la nici o tara,si brusc, vecinii moldoveni iti dau 12 puncte.Aici nu mai vorbim de un concurs muzical,ci de o parodie internationala.De asemenea,poti sa te uiti si aici,si vei observa loialitatea oarba a moldovenilor.

#32
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

View Postxmanyacs77, on 24 mai 2015 - 12:20, said:

Daca Italia nu ne-a acordat puncte, noi de ce le-am dat 12 puncte? WTF!

Eurovision-ul e un concurs care se bazează în mare parte pe voturile cetăţenilor. Cu cine votează ei, acolo merg punctele.

#33
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,413
  • Înscris: 04.08.2010

View Postseby318, on 24 mai 2015 - 12:29, said:

Cipry,priveste situatia obiectiv,si vei vedea cat de penibila este.Ai o melodie slaba,nu primesti prea multe puncte de la nici o tara,si brusc, vecinii moldoveni iti dau 12 puncte.Aici nu mai vorbim de un concurs muzical,ci de o parodie internationala.De asemenea,poti sa te uiti si aici,si vei observa loialitatea oarba a moldovenilor.
Ştiu asta. În momentul în care am primit 12 puncte de la Moldova aveam 0 puncte după 7 ţări. Cei de la Voltaj au avut o bucurie uşor reţinută la auzul punctelor primite de la Moldova. Dar... Să nu uităm că în 2005, când aveam mare nevoie de puncte pentru Luminiţa Anghel şi Sistem, Moldova ne-a dat doar 7 puncte şi s-a discutat o întreagă săptămână despre asta. Că de ce aşa, de ce aşa, de ce, de ce, de ce... "Noi le-am dat 12 puncte şi ei nu!" spuneau răspicat toate vocile implicate în proiectul Eurovision în România, de la Dan Manoliu la Cristian Faur (compozitorul piesei) şi până la simpli telespectatori ai concursului. Cu toţii eram furioşi pe treaba asta.
Personal, mi se pare ultima noastră grijă că primim an de an 12 puncte de la Moldova, indiferent de cât de slabi suntem. Atâta vreme cât asta este practica de la Eurovision de atâţia ani încoace, măcar de 12 puncte să ne bucurăm şi noi. Alţii se bucură de zeci de puncte primite "cadou" an de an. Şi problema e că unii dintre cei care prezintă punctele ţării lor mai şi spun cu mare mândrie: "Aaand 12 points go to, our beautiful neighbors, X!".

Edited by Cipry7, 24 May 2015 - 13:07.


#34
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Pai si de unde obsesia cu "ala tre' ma voteze"?Eu unul,nici daca as fi fost inafara tarii nu as fi votat cu Romania,pentru ca nu mi s-a parut o piesa atat de stralucita in comparatie cu altele.

#35
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,564
  • Înscris: 24.01.2014

View Postcuskus, on 24 mai 2015 - 07:47, said:

Romania o sa castige cand o sa-i vina randul ! ... cam asa "merge" la Eurovision !

sau cand o sa participe cu o melodie care merita sa castige

#36
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

View PostNick_85, on 24 mai 2015 - 13:20, said:

sau cand o sa participe cu o melodie care merita sa castige

La Eurovision nu există conceptul de "merită". Aici câştigă melodia cu care au toane să voteze europenii. A fost când au votat o manea turcească, iar altădată, au votat cu nişte "monştri" din Finlanda.

Edited by lupini, 24 May 2015 - 13:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate