Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Eurovision 2016 - Suedia, Stockholm, Globe Arena, a 61-a ediție. UCRAINA A CÂȘTIGAT EUROVISION 2016!

- - - - -
  • Please log in to reply
497 replies to this topic

#37
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,561
  • Înscris: 24.01.2014

View Postarab, on 24 mai 2015 - 08:44, said:

Asa melodie, asa loc...cand am avut ceva mai bun, am fost apreciati si ne-am clasat mult mai bine.Nu cred ca noi vom castiga vreodata.E bine insa sa fim multumiti, daca prindem un loc in primii 5 macar.


Daca acum cativa ani , O-zone ar fi participat cu melodia "dragostea din tei" nu crezi ca am fi castigat? sau Eduard Maya cu "stereo love"?
Chiar nu am inteles niciodata de ce nu au participat la eurovision.

Edited by Nick_85, 24 May 2015 - 13:28.


#38
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View PostNick_85, on 24 mai 2015 - 13:25, said:

Chiar nu am inteles niciodata de ce nu au participat atunci o-zone la eurovision.

La fiecare Ăźnceput de an, televiziunile naționale din fiecare țară europeană, organizează un concurs la care se Ăźnscrie (ÎNSCRIU!) mai multe formații, sau cĂąntăreți solo. Cine primește cele mai multe voturi de la spectatori, acela reprezintă țara la Eurovision.

Edited by RMC Info, 30 May 2015 - 09:32.


#39
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,561
  • Înscris: 24.01.2014

View Postlupini, on 24 mai 2015 - 13:24, said:

La Eurovision nu există conceptul de "merită". Aici câştigă melodia cu care au toane să voteze europenii. A fost când au votat o manea turcească, iar altădată, au votat cu nişte "monştri" din Finlanda.

lol. maneaua" aia turceasca  e una din melodiile care au meritat sa castige

View Postlupini, on 24 mai 2015 - 13:29, said:


La fiecare început de an, televiziunile naţionale din fiecare ţară europeană, organizează un concurs la care se înscrie mai multe formaţii, sau cântăreţi solo. Cine primeşte cele mai multe voturi de la spectatori, acela reprezintă ţara la Eurovision.

nu ai inteles intreebarea...

#40
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View PostNick_85, on 24 mai 2015 - 13:32, said:

lol. maneaua" aia turceasca  e una din melodiile care au meritat sa castige

Dar monştrii finlandezi ?

#41
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,561
  • Înscris: 24.01.2014

View Postlupini, on 24 mai 2015 - 13:34, said:

Dar monştrii finlandezi ?

clar nu. cu cateva exceptii (astia , barboasa) , cel putin din punctul meu de vedere, de fiecare data au castigat cei mai buni.
la ultimile 10 editii ma refer, care le-am urmarit

Edited by Nick_85, 24 May 2015 - 13:41.


#42
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View PostNick_85, on 24 mai 2015 - 13:39, said:

clar nu. cu cateva exceptii (astia , barboasa) , cel putin din punctul meu de vedere, de fiecare data au castigat cei mai buni.
la ultimile 10 editii ma refer, care le-am urmarit

Au câştigat cei care au primit cele mai multe voturi. Mie nu mi-au plăcut toate melodiile câştigătoare din ultimii ani, dar, dacă le-au plăcut altora, au câştigat.

#43
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Am scris si pe celalalt topic parerea mea ( chiar de ce sunt doua ??? ) dar vad ca asta e mai frecventat.
Eu cred ca anul asta au fost cam cele mai curate voturi. Este normal ca tarile invecinate sa se voteze intre ele. Nu trebuie sa fie politica treaba. E vorba de minoritati si de radacini.
Daca melodia este buna te voteaza toti. Uitati-va la Australia. Nu are nici un vecin in Europa, melodia a fost bunicica ( nu de primul loc e adevarat) si a fost votata de absolut toate tarile. Cate 1 sau 2 puncte sau chiar 12 dar toti i-au dat puncte. E adevarat ca daca s-ar fi invecinat cu Scandinavia sa zic poate ar mai fi luat si in plus dar doar din cauza populatiei care poate ar fi facut eventual niste concedii acolo si le-a placut. Sau uitati-va la Belgia. Un singur stat o vateaza constant, Olanda. Dar pentru ca piesa a fost buna a primit puncte de la toti ceilalti.
Melodia Romaniei a fost foarte slaba. Nimic interesant nici ca miscare scenica. Nimic. A mai cantat si in romana. Daca nu erau moldovenii, romanii din Danemarca si Spania eram la egalitate cu UK. Adica cat am fi meritat.
Melodia Suediei am vazut-o in primele 3. Nu si cea a Rusiei care m-a surprins. Mi-a placut cel mai mult Estonia si eventual Australia. Italia era normal sa fie intre primele pentru ca multora le place lalaiala de tenori. Mie nu.

Eu votez in fiecare an. Anul asta am votat Estonia. Dar daca as fi avut de ales intre Moldova, Ungaria, Suedia sau Malta sa zicem, piese cam de aceeasi valoare, clar as fi votat cu Moldova sau cu Ungaria. Mie mi se pare absolut normala chestia asta.

Edited by Seteh, 24 May 2015 - 13:50.


#44
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Trebuie sa-l aducem urgent sa ne compuna o melodie pe Costi...Posted Image

#45
mecoparsapteplus

mecoparsapteplus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 08.05.2012

View PostXON-XOFF, on 24 mai 2015 - 11:06, said:

Cel mai ridicol a fost faptul că Austria, țara organizatoare și cîștigătoare anul trecut, nu a luat nici un punct. Să fim serioși, piesa lor nu a fost de 30 de ori mai slabă decît cea de anul trecut.
Aveti dreptate ! Antologic ramane (cred...) modul in care a inceput ,, votarea,,.Muntenegru acorda 10 puncte concurentului din Albania si apoi 12 puncte Concurentului din Serbia.Si asa mai departe...Nu stiu daca am retinut bine dar din Italia nu am primit puncte ? (Spania,Israel,Portugalia,Belgia tari cu o insemnata comunitate Romaneasca ne-au acordat puncte...).Nu mai conteaza acum.A castigat Suedia .Bravo.

#46
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009

View PostNick_85, on 24 mai 2015 - 13:25, said:

Daca acum cativa ani , O-zone ar fi participat cu melodia "dragostea din tei" nu crezi ca am fi castigat? sau Eduard Maya cu "stereo love"?
Chiar nu am inteles niciodata de ce nu au participat la eurovision.

nu cred ca ar fi avut cum sa participe din moment ce trebuie ca melodia sa o canti si live. Nu cred ca puteau fi cantate live identic ca melodia originala.

Mie din tot concursul mi-au placut melodiile italiei (pe locul 2 in preferinte)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4TEpHTVWXnM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si estonia, piesa asta ar fi meritat marele premiu

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zWACbw3cqW0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#47
Neadumitru

Neadumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 02.11.2014
A meritat Suedia să câștige, au făcut spectacol cu proiecția haioasă.

Edited by Neadumitru, 24 May 2015 - 22:01.


#48
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006

View Postxmanyacs77, on 24 mai 2015 - 12:20, said:

Daca Italia nu ne-a acordat puncte, noi de ce le-am dat 12 puncte? WTF!Posted Image
Poate pentru ca nu e Cooperativa lui nea' Mitica, sa ia Bistrita 3 puncte de la Ceahlaul in tur si Ceahlaul 3 puncte de la Bistrita in retur :death:

View Posttitacodita, on 24 mai 2015 - 17:53, said:

Trebuie sa-l aducem urgent sa ne compuna o melodie pe Costi...Posted Image
Sau pe Umberto Tommasi :P

Sa zic si eu 2 vorbe:
  • In primul rand e oarecum normal sa se voteze dupa vecinatati sau dupa cetatenii din diaspora (va dati seama ce diaspora puternica au suedezii, daca au reusit sa castige :notangel: ) Dar o melodie buna va lua puncte si de la alte tari decat cele care voteaza traditional. Partea proasta e ca noi ne ofticam daca voteaza Grecia cu Cipru si invers, dar ne bucuram daca primim 12p de la moldoveni :P
  • Apoi, problema cu gay-ii. Asta e specificul concursului, mai putina muzica si mai mult kitsch. Dar asta nu inseamna ca europenii sunt majoritar gay (nici macar in tarile unde casatoria lor e legalizata). Daca acest concurs s-ar da la radio, cred ca nici Conchita nu castiga anul trexut. Dar fiind un concurs de televiziune. imaginea isi ia partea leului.
  • revenind la ce-a fost anul asta: suedezul nu mi-a placut. A avut show, dar cam atat. Las la o parte prostia cu plagiatul, care n-o sa mearga in niciun tribunal din lume. Da, s-a inspirat dupa Guetta, dar nu e plagiat.
  • Rusoaica a avut o melodie mai placuta, dar destul de banala. in plus a fost dezavantajata de situatia din Ucraina (si de patriarhul Chiril, care a sperat ca Rusia sa nu castige pentru a nu organiza concursul asta plin de gay Posted Image )
  • Mie mi-au ramas in minte doar cateva melodii, care din pacate au fost punctate mult mai slab decat ar fi meritat. A fost piesa Olandei, o balada superbva, vo9ce foarte buna, transmitea emotie ascultatorului etc. Cred ca a fost penalizata de o vestimentatie total neinspirata si de lipsa miscarii pe scena.
  • Mi-a polacut si melodia din UK. Sper s-o aud pe radio, pentru ca cred ca e cea mai "radio-friendly" din concurs, poate cu exceptia Suediei. Frantuzoaica a avut un mesaj extraordinar, dar cred ca putina lume l-a inteles. Poate daca ar fi concurat si Maghrebul, ar fi luat mai multe puncte :D
  • Mi-au mai placut: Italia (chiar daca nu e o piesa pentru ESC), Ungaria, Estonia (cam slabe vocile in finala), Cipru, Australia.
  • Noi ne-am descurcat asa si-asa. Nici nu stiu daca e mai rau sau mai bine ca n-au cantat in engleza, la ce pronuntie are Calin Goia :w00t: una ideea cu valizele si cu pozele cu copii pe fundal, dar un pic mai multa culoare n-ar fi stricat.
  • Showul a fost slabut. Cea mai proasta idee a fost prezenta Conchitei in sala verde. Era atat de languroasa de-mi venea sa :puke: Celelalte tipe au fost mai bune, dar parca s-au scremut putin cand a fost sa scoata vreo poanta. Mult mai bine s-au dewcurcat suedezii si danezii in anii trecuti. Si scena si filmarea parca au fost mai slabute ca in anii trecuti. Din acest punct de vedere nimeni n-a fost peste editia Moscova 2009.
Cam asta a fost, sper ca ati acut rabdare sa cititi ce-am scris eu aici :D

#49
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

View Postmecoparsapteplus, on 24 mai 2015 - 20:11, said:

Aveti dreptate ! Antologic ramane (cred...) modul in care a inceput ,, votarea,,.Muntenegru acorda 10 puncte concurentului din Albania si apoi 12 puncte Concurentului din Serbia.Si asa mai departe...Nu stiu daca am retinut bine dar din Italia nu am primit puncte ? (Spania,Israel,Portugalia,Belgia tari cu o insemnata comunitate Romaneasca ne-au acordat puncte...).Nu mai conteaza acum.A castigat Suedia .Bravo.

Nu am primit puncte din Diaspora, ca romanilor de acolo nu le pasa de concursuri din acestea!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 25 May 2015 - 04:30.


#50
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Ba Romania a fost votata. In Italia la televoting am ocupat locul 2, in Spania parca locul 4, Franta, la fel. Cautati pe site-ul eurovision datele cu televoting.

#51
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013
Salut.
As avea si eu cateva intrebari si pareri in legatura cu recentul Eurovision 2015.
As dori sa stiu daca au si altii aceleasi pareri cu mine, cum ca cei care au castigat nu meritau acest lucru.
Mie melodia castigatoare nu m-i s-a parut foarte stralucita si nici pe departe cea mai buna din concurs. Aceleasi pareri si despre urmatoarele 2 locuri.
Dupa paremea mea Spania a avut cea mai buna melodie, urmata de Germaina si Norvegia, cam asta ar fi topul meu 3.
Treaba e ca in realitate a fost chiar invers, Germania nu a castigat nici un punct, Spania foarte putine iar Norvegia un pic mai bine.
Insa dupa parerea mea cele de pe primele 3 locuri nu au castigat meritat, nu stiu daca mi se pare mie sau cele pe care le-am mentionat eu fiind mult mai bune decat Suedia, Rusia si Italia.
Are si altcineva aceleasi pareri ca mine?

#52
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postxmanyacs77, on 25 mai 2015 - 04:30, said:

Nu am primit puncte din Diaspora, ca romanilor de acolo nu le pasa de concursuri din acestea!
Poate Diaspora nu a votat cu Romania pentru ca nu a placut piesa.
Insa, sa nu uitam, votul final este 50/50 public si juriu. Mai tempereaza si juriul rezultatul, altfel am avea UK acordand 12 puncte Poloniei sau Lituaniei, Franta Belgiei, Spania Romaniei si tot asa. Atunci iar nu ar fi bine, ca se voteaza exclusiv pe simpatii & comunitatile prezente in diverse tari.

Cum a spus @Pufonel, o melodie care ajunge in top e una apreciata de toata lumea, primind constant puncte de la toti (si nu neaparat punctele maxime).

#53
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostNick_85, on 24 mai 2015 - 13:25, said:

Daca acum cativa ani , O-zone ar fi participat cu melodia "dragostea din tei" nu crezi ca am fi castigat? sau Eduard Maya cu "stereo love"?
Chiar nu am inteles niciodata de ce nu au participat la eurovision.
Sau Laurențiu Cazan cu piesa “Say something”  Posted Image


p.s.:
nu va mai imbatati cu apa rece ca exista corectitudine la Eurovision !
treziti-va din Matrix, oameni buni Posted Image

#54
Neadumitru

Neadumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 02.11.2014

View Postxmanyacs77, on 25 mai 2015 - 04:30, said:

Nu am primit puncte din Diaspora, ca romanilor de acolo nu le pasa de concursuri din acestea!Posted Image
Și de ce ar trebui doar românii să-și voteze piesa(felul în care ai spus-o m-a făcut să deduc)?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate