Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dinamica economica, sociala si culturala a oraselor din Romania

* * * - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12561 replies to this topic

#7615
sinful

sinful

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 28.02.2016

View PostVelaxa, on 27 aprilie 2017 - 13:19, said:

Tomorrowland nu e cel mai mare festival de muzică din Europa, eventual cel mai mare festival de muzică din Europa cu muzică de comercială (m-am pocăit). Asta da, dar ca număr de spectatori nu e cel mai mare și pare-mi-se că nici cel mai scump.

Pai vorbeam de muzica electronica, Tomorrowland si Ultra Music Festival sunt cele mai importante/faimoase din lume pe segmentul EDM.

Totusi Tiesto si Armin sunt legende, pana sa treaca pe comercial, aveau trance chiar de calitate. Sigur ai auzit de A state of trance al lui Armin, sau In search of Sunrise al lui Tiesto, si eu prefer vocal trance, deep house fata de comercial, dar plm, n-au succesul festivalurilor house-ului electronic.

La Neversea, Foreign Beggars si Fatboyslim o sa schimbe atmosfera de comercial, deci o sa impace si pe cei mai "underground"

Edited by sinful, 27 April 2017 - 13:33.


#7616
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postcristi7, on 27 aprilie 2017 - 11:56, said:

Păi da. E un județ ultra-centralizat, spre deosebire de Timiș, care e un județ mult mai bine dezvoltat per ansamblu. Asta spun și eu, ca și tine, că Clujul e dezvoltat prost din acest punct de vedere.

A nu! De fapt ei vor o descentralizare fata de Bucuresti .. ca sa [poata "centraliza" Ardealul intr-un stil care sa depaseasca centralismul bucurestean ....
Care centralism exista .. insa e mai nunatat. Adica decizile se iau la Bucuresto, banii se tragng la Bucuresti insa "centralistii"  desitibuie acei bani in tara.
De ex decenii de-a randul au fots facute investitii mai mari in Ardeal si Banat. Sa zicem doar ca Hunedoara, Calan, resita au avut fionduri mair de investitii in anii 50...
Mai recent "centralistii" bucuresteni au vreut sa faca o atistrada Bors-Brasov la care autonosmitii clujeni nua au achiesat. Oare de ce?
Pai [poate din cauza ca ar fi subminat o posobila capacotate de centralizare in favoarea Clujului

#7617
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postsinful, on 27 aprilie 2017 - 13:32, said:

Pai vorbeam de muzica electronica, Tomorrowland si Ultra Music Festival sunt cele mai importante/faimoase din lume pe segmentul EDM.

Totusi Tiesto si Armin sunt legende, pana sa treaca pe comercial, aveau trance chiar de calitate. Sigur ai auzit de A state of trance al lui Armin, sau In search of Sunrise al lui Tiesto, si eu prefer vocal trance, deep house fata de comercial, dar plm, n-au succesul festivalurilor house-ului electronic.

La Neversea, Foreign Beggars si Fatboyslim o sa schimbe atmosfera de comercial, deci o sa impace si pe cei mai "underground"

Tiesto ascultam când eram prin liceu, avea un album decent. Acuma ce cântă e...

#7618
sinful

sinful

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 28.02.2016

View PostVelaxa, on 27 aprilie 2017 - 13:58, said:


Tiesto ascultam când eram prin liceu, avea un album decent. Acuma ce cântă e...

Pe atunci Tiesto si Armin erau foarte diferiti, era si alt trance, gen Above and Beyond, Oceanlab, 4 strings etc. Au ramas putini care nu s-a comercializat, dar nu ii poti condamna, cerere si oferta.

#7619
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
utopium, cum iti place tie sa faci pe nestiutorul cand iti pica bine, vezi ca prietenii de la INS au niste cifre de anul trecut referitor la populatia oraselor, nu trebuie sa asteptm 2021 pentru alta numaratoare. daca te incumeti sa te uiti peste raport, sa ne spui si noua daca nu cumva orasele alea "mici" ale clujului, nu sunt ....mari, chiar mai mari decat ale timisului si ale multor alte judete mai dezvoltate si mai putin dezvoltate decat clujul. oare chiar sa fie orasul cluj un canibal feroce?! hai sa zicem ca mai e vreunul pe aici care te crede, desi nu cred, dar tu crezi ce spui, sau...untoooold!

#7620
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postsinful, on 27 aprilie 2017 - 13:09, said:

Nu zic ca Untold nu e bun, au un line up foarte ok, dar locatia ar trebui schimbata
Nu cred ca ar trebui schimbata, doar trebuie sa nu mai creasca ca si public Posted Image

View Postmorenno, on 27 aprilie 2017 - 14:15, said:

utopium, cum iti place tie sa faci pe nestiutorul cand iti pica bine, vezi ca prietenii de la INS au niste cifre de anul trecut referitor la populatia oraselor
Exista multe cifre pentru populatia oraselor, care nu sunt deloc la fel ... ai recensamantul, INS, evidenta populatiei, etc, diferentele intre ele sunt si de 100.000 de oameni, adica e o marja foarte mare. Oricum si numarul de angajati, si numarul de copii care s-au inscris la scoala, si multe alte cifre (imobilele care se construiesc, banii din banci, etc) arata ca Clujul are un avans destul de mare fata de Timisoara, orice ai crede tu.


Din seria sondajelor Storia, acum a aparut topul oraselor dupa calitatea aerului:
http://www.capital.ro/uploads/2017-04/calitate-aer.jpghttp://www.capital.ro/uploads/2017-04/calitate-aer.jpg
http://www.capital.ro/uploads/2017-04/calitate-aer.jpghttp://www.capital.r...alitate-aer.jpg
http://www.capital.ro/uploads/2017-04/calitate-aer.jpg
Brasov pe 1, Sibiu pe 6, Cluj pe 7, Oradea e pe 14, Iasi pe 21, Constanta e pe 26, Arad pe 27, Timisoara pe 30, Bucurestiul pe locul 3 ... de la coada. Si daca te uiti la cate persoane au participat la sondaj din fiecare oras vezi o diferenta mare pentru Cluj, 10.300 de persoane la Cluj, 7.800 de persoane la Timisoara ... care crezi ca e explicatia?

Edited by utopium, 27 April 2017 - 14:35.


#7621
sinful

sinful

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 28.02.2016
De ce sa stopezi cresterea Untold, pai daca va lamentati la 300k, in 2-3 ani Neversea o sa depaseasca numarul asta, ati pierde oameni in favoarea Constantei pentru ca aveti locatie tampita.  

Stadionul ala cand ajunge la 80k de oameni simultan deja e furnicar, daca nr fanilor o sa creasca, e foarte posibil sa se renunta la Cluj Arena, bine, asta daca nu vreti sa stati ca sardelele

#7622
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
interesant ar fi ca toti astia care scriem pe aici sa fim fata in fata si sa vorbim in loc sa scriem. imi imaginam acum cam ce expresie aveai pe fata cand la auzele mele despre un raport existent despre orase si populatia lor, institutional de oficial(muahaha), in loc de un raspuns la subiect, tu luai o gura mare de aer curat , statistic that is, si-mi spuneai, pe o cu totul alta frecventa ca...aer. cum sa vorbim noi rational si logic cand tu faci eschive?!

daca tot iti plac numerele asa de mult, hai prezinta-le sa avem si noi ce compara, sa decidem singuri adevarul pe care ni-l servesti tu. numerele sunt ele gravide, dar tu sigur nu esti tatal lor. cat nu stabilim un adevar comun, e doar un concurs de adevaruri subiective care denota multa dorinta. intrebarile mele raman valabile.

#7623
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Față în față oamenii nu ar fi la fel de agresivi și nu pentru că le-ar fi frică, dar e psihologic dovedit CĂ Când te contrazici cu cineva pe internet, deja uiți că te contrazici cu un om și faci în toate felurile. Față în față e alt schimb de "sentimente"

#7624
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmorenno, on 27 aprilie 2017 - 15:11, said:

intrebarile mele raman valabile.
Si ale mele ... cum iti explici diferenta la numarul de angajati/firme, copii inscrisi la scoala, locuinte construite, bani cheltuiti in mall-uri, depozite bancare, participarea la evenimente, numarul de votanti, etc daca nu printr-o diferenta semnificativa de populatie? Dupa cum iti ziceam, exista cel putin trei cifre oficiale ale populatiei, iar pe doua dintre ele Clujul e cel mai mare oras din tara. Nu avem de unde sa stim populatia reala pentru ca nici statul roman nu stie asta, dar putem banui in functie de celelalte cifre, mai usor de masurat oficial (numar de angajati, copii inscrisi la scoala, locuinte construite, banii cheltuiti, depozite, astea sunt simplu de contorizat).

Sigur, poti sa sustii ca Timisoara (sau Iasi) are populatie mai mare decat Clujul dar nu prea exista angajati, lumea nu isi face nici firme, nu prea fac nici copii, nu prea construiesc nici locuinte, nu prea cheltuie nici bani in mall-uri dar nici nu ii tin in banca, nu prea merg la evenimente, nici la vot nu se duc ... cam dubios, nu? Aia ar inseamna ca e multa populatie "moarta"/inactiva.

Edited by utopium, 27 April 2017 - 15:45.


#7625
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Stați că a găsit Utopium o scuză și la asta. El găsește câte o scuză la orice.

În Iași ai luat de exemplu fiecare cetățean care trăiește în Iași dar are domiciliul în comuna Grajduri? Nu cred.
Dar în TImișoara pe dumbrăvițeni i-ai băgat la socoteală?

#7626
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

View Postutopium, on 27 aprilie 2017 - 15:45, said:

Si ale mele ... cum iti explici diferenta la numarul de angajati/firme, copii inscrisi la scoala, locuinte construite, bani cheltuiti in mall-uri, depozite bancare, participarea la evenimente, numarul de votanti, etc daca nu printr-o diferenta semnificativa de populatie? Dupa cum iti ziceam, exista cel putin trei cifre oficiale ale populatiei, iar pe doua dintre ele Clujul e cel mai mare oras din tara. Nu avem de unde sa stim populatia reala pentru ca nici statul roman nu stie asta, dar putem banui in functie de celelalte cifre, mai usor de masurat oficial (numar de angajati, copii inscrisi la scoala, locuinte construite, banii cheltuiti, depozite, astea sunt simplu de contorizat).

Sigur, poti sa sustii ca Timisoara (sau Iasi) are populatie mai mare decat Clujul dar nu prea exista angajati, lumea nu isi face nici firme, nu prea fac nici copii, nu prea construiesc nici locuinte, nu prea cheltuie nici bani in mall-uri dar nici nu ii tin in banca, nu prea merg la evenimente, nici la vot nu se duc ... cam dubios, nu? Aia ar inseamna ca e multa populatie "moarta"/inactiva.

- sunt foarte multi care au firmele inregistrate in judet/alte judete...curat cosmopolit
- in care mall-uri se produc cei mai multi bani? muahaha
- depozite bancare...vezi bani cheltuiti in mall-uri si nr de masini...sa nr de case..stii tu, din alea cu fundatie, pe pamant.
- evenimentele in familie si cercuri de prieteni, case de vacanta, teatru&filarmonica...da, da, stiu...untoooold.
- numarul de votanti...ce-i cu ei...sau asta e asa, la deruta, sa completez eu?
- diferenta de populatie? da, sigur, si la oras si la judet, in defavoarea clujului( rezulta din ultimul raport oficial)
- prezinta toate trei cifrele oficiale, asa cum sunt ele si anii in care au fost obtinute.
- nici statul roman nu stie(dar stii tu!)...pai cum prietene, eu stiu ca tu ai brevetat metoda de calcul pe genunchi dupa ureche dar asa aroganta sa crezi tu ca esti singurul care e capabil de scanteie...stie si el statul metode de calcul la fel de bune.
- nu prea exista angajati...banuim, masuram, dorim?

nu? ....nu! am cunoscut odata o fata care a recunoscut, nu cu usurinta dar a facut-o, a recunoscut ca nu prea pune intrebari si mai mult spune, afirma, chiar daca gresit. spunea ca nu pune intrebari de frica ca cineva poate-i spune adevarul si cum confortul era putin si-a creat unul. imi spunea ca niciodata nu ducea lipsa de motive ca sa creada ce credea. era tot in capul ei, eu doar la capatul urechilor.

Edited by morenno, 27 April 2017 - 17:06.


#7627
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005
http://www.ebihorean...dge-133751.html

Quote

Oradea va avea şcoală internaţională. Consiliul Local a mandatat joi Agenţia de Dezvoltare Locală Oradea, care gestionează parcurile industriale orădene, să facă demersuri pentru înfiinţarea primei şcoli internaţionale cu predare în limba engleză din municipiu.

Hotărârea a fost luată de aleşii orădenilor cu unanimitate de voturi şi fără comentarii. Şcoala va fi dezvoltată în Campusul Şcolar Partenie Cosma în colaborare cu Fundaţia Lumina Instituţii de Învăţământ din Bucureşti, din Bucureşti, susţinută de liderul turc Fethullah Gulen, opozantul preşedintelui turc, Recep Erdogan.

Din câte am citit școala asta mai există momentan în București, Constanța, Cluj, Timișoara și Ploiești. Dar aici înțeleg că ar fi un parteneriat între o firmă a municipalității și Fundația Lumina.

2.

Pe Aeroportul Oradea s-a stabilit un nou record: peste 1000 de pasageri într-o singură zi. E vorba de 4 curse: cele 2 de București (Tarom și Blue Air) și cele 2 externe: Barcelona și Milano (singurele de altfel operabile în acest moment). http://www.ebihorean...dea-133756.html
S-a și demarat între timp o licitație pentru construirea a încă unui terminal, iar zilele trecute au fost deschide ofertele, urmând să fie evaluate în perioada următoare. Lucrări de 22 de mil de lei despre care am mai scris eu pe aici: http://www.ebihorean...dea-133724.html

Și 3.
Societatea care administrează Aquapark-ul orădean (deținută de primărie) va construi și un hotel în incintă pentru a oferi servicii complete (cazare + aquapark). În perioada următoare va fi realizat un studiu de fezabilitate și construcția ar putea demara anul viitor. http://www.ebihorean...hea-133754.html

Edited by cristi7, 27 April 2017 - 17:12.


#7628
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View PostVelaxa, on 27 aprilie 2017 - 16:15, said:

IŽn Iași ai luat de exemplu fiecare cetățean care trăiește in Iași dar are domiciliul in comuna Grajduri? Nu cred.
Dar in Timișoara pe dumbrăvițeni i-ai băgat la socoteală?
Chiar vrei sa intram acolo? Floresti + Baciu + Apahida au 60.000 de oameni, nu exista echivalent pentru asta nici la Iasi nici la Timisoara, comunele de acolo sunt minuscule fata de Floresti.

#7629
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmorenno, on 27 aprilie 2017 - 17:03, said:

nu? ....nu! am cunoscut odata o fata care a recunoscut, nu cu usurinta dar a facut-o, a recunoscut ca nu prea pune intrebari si mai mult spune, afirma, chiar daca gresit. spunea ca nu pune intrebari de frica ca cineva poate-i spune adevarul si cum confortul era putin si-a creat unul. imi spunea ca niciodata nu ducea lipsa de motive ca sa creada ce credea.
Am dat atatea cifre pana acum ca m-am plictisit, chiar vrei sa o luam de la capat? Daca insisti, le luam rand pe rand, dar crede-ma, e pierdere de vreme, Timisoara e bine in spate la toti indicatorii care au legatura cu dimensiunea populatiei. Zici ca timisorenii fac firme in judet si nu in Timisoara? Pai atunci de ce aveti doar 29.352 de firme in judet fata de 37.298 la Cluj (date MF 2015)? (pe orase e 24.694 Cluj, 17.767 Timisoara). De ce la Cluj s-au inscris pt anul care incepe 2.998 de copii in clasa zero si la Timisoara 2.568? De ce timisorenii persoane fizice au 6.3 mld in banci si clujenii au 8.8 mld (martie 2017)? De ce, pe datele INS din 2015 Clujul (orasul) are 151.777 angajati si Timisoara are 121.251 angajati? De ce Clujul are 34.505 copii in scoli/gradinite/crese si Timisoara are 29.861 (INS 2015)?

E drept, exista si locuri unde aveti mai multi:
Someri feb 2017:
Timisoara: 1596
Cluj: 1545
... dar asta nu stiu daca e de bine ;)

In rest chiar vrei sa-ti explic care e diferenta intre cei care au buletin de Cluj, cei care au flotant de Cluj, cei care locuiesc in Cluj si cei care isi petrec cea mai mare parte a zilei in Cluj? Primul numar e pe la 320.000, ultimul e pe la 500.000. Am mai zis-o, jumate din colegii mei de munca n-au buletin de Cluj. Conteaza?

#7630
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
prietene, daca pui o sursa pentru tot ce ai scris tu acolo, pun si eu o sursa pentru ce sustin. cat despre ultimul paragraf, ce te face sa crezi ca nu se aplica timisoarei sau altor orase? putina rigoare nu strica, asa ca in IT. altfel, apreciez ca intrebi!

Edited by morenno, 27 April 2017 - 20:20.


#7631
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmorenno, on 27 aprilie 2017 - 20:20, said:

prietene, daca pui o sursa pentru tot ce ai scris tu acolo, pun si eu o sursa pentru ce sustin. cat despre ultimul paragraf, ce te face sa crezi ca nu se aplica timisoarei sau altor orase?
Site-ul INS (angajati, educatie, somaj, etc), site-un BNR (statistici teritoriale credite-depozite), listafirme.ro (pentru statistici pe datele Ministerului de Finante gen numarul de firme pe localitati) ... sunt usor de gasit toate (chiar daca la unele ai nevoie de cont, e gratuit). Da, ultimul paragraf se aplica si Timisoarei sau Iasiului, dar intr-o masura semnificativ mai mica in cazul Timisoarei (datorita diferentei de numar de studenti in primul rand, deci diferentei de numar de absolventi).

Ca idee, conform INS, tot date din 2015 (ca inca nu sunt mai noi), numarul de studenti (inclusiv masteranzi/doctoranzi) e 66.534 studenti la Cluj, 39.564 la Timisoara, 54.653 la Iasi.
Personal didactic preuniversitar ai 3.947 persoane la Cluj, 3.479 la Timisoara, 3.638 la Iasi
Personal didactic universitar ai 3.817 la Cluj, 2.412 la Timisoara, 2.871 la Iasi
Personal didactic total 7.764 Cluj, 5.891 Timisoara, 6.509 Iasi

Faptul ca exista mai multi studenti la Cluj era stiut, dar si la invatamantul pre-universitar are mai multi elevi/profesori, care e concluzia? In principiu ca populatia e mai mare, ca am indoieli ca sunt clujenii mai pusi pe facut copii decat timisorenii ... iar avansul de 25% la numarul de angajati e si el major si denota o diferenta semnificativa de populatie, sau poate timisorenilor nu le place la fel de mult munca? Ma indoiesc. Sunt mai putin intreprinzatori? Poate, dar nu poate fi o diferenta de 40% totusi, cat e diferenta la numarul de firme ...

Deci daca sa zicem 20% din absolventi sunt din alte orase si raman in orasul unde au facut facultatea, inseamna ca in fiecare ciclu (de 3-5 ani in general, sa zicem 4 ani in medie) in Cluj raman 13.300 de absolventi, iar in Timisoara 7.900 de absolventi ... adica la fiecare 4 ani Clujul mai creste cu inca 5.400 de persoane in plus fata de Timisoara doar din absolventi (nu mai vorbim de migratia interna, care e tot mai mare spre Cluj decat spre celelalte orase).

#7632
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcristi7, on 27 aprilie 2017 - 17:12, said:

"Oradea va avea şcoală internaţională."
Din câte am citit școala asta mai există momentan în București, Constanța, Cluj, Timișoara și Ploiești.
La Cluj sunt cel putin 3 scoli internationale (Transylvania College, Spectrum, Royal School in Transylvania), din care prima are deja 24 de ani vechime (ma rog, au inceput cu o gradinita internationala). Spectrum e facuta tot de Fundatia asta care face scoala si la Oradea, prin 2010 ... personal nu stiu prea multe despre ea, celelalte doua au atras mai mult atentia, sunt mai de "fitze" (dar si costa de la dublu in sus, sunt in general pentru familiile cu venituri de peste 4000 de euro/luna si pentru expati).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate