Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Dinamica economica, sociala si culturala a oraselor din Romania

* * * - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12561 replies to this topic

#6967
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005
Utopium, tocmai că te plângi de centralism și că nu te ajută guvernul și vrei să fie decizia la tine. Ți se arată clar că în anumite proiecte în care plângi că decizia nu e la local, unii au făcut să fie la local și asta a făcut să se deruleze proiectele mai repede.

Deci în final problema ta pare o chestie ideologică, nu una practică, așa cum tot pretinzi.

Păi na... pentru politică poți merge pe alte threaduri. Aici e vorba de administrație și de cum pot administrațiile locale să dea dinamică orașelor lor. Aparent Oradea poate, iar Clujul nu :)

#6968
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcristi7, on 18 martie 2017 - 21:29, said:

Aparent Oradea poate, iar Clujul nu Posted Image
Daca tie Oradea ti se pare mai dinamica decat Clujul, inseamna ca habar n-ai pe ce lume traiesti. Nu e suficient sa renovezi cladiri si piete in centru si sa faci doua pasaje ca sa fii dinamic. Din pacate pentru tine, Oradiei ii lipsesc ingredientele necesare pentru a putea avea dinamica macar pe-aproape de Cluj. Sigur, un primar harnic tot e ceva, dar in nici un caz nu e suficient. Oradea o sa se poata compara cu Clujul la dinamica cand o sa vedem o crestere a populatiei pe masura, o crestere a salariilor pe masura, o crestere a pietei imobiliare pe masura, a cifrei de afaceri totale, a evenimentelor majore, a numarului de studenti, a traficului in aeroport, a culturii/cercetarii/etc. Nu confunda aspectul unui oras cu dinamica unui oras, am mai zis ca la aspect Oradea poate fi in top 3 in Romania, dar de aici pana la dinamica e un mare pas. Sigur, e mult mai dinamica decat destule alte orase, nu neg asta. Dar la indicatorii esentiali sta inca prost, e departe de orasele de top. Inca e foarte departe de Sibiu la foarte multi indicatori, oras mai mic decat Oradea, se bate pentru pozitiile 7-10 in Romania.

Edited by utopium, 18 March 2017 - 22:51.


#6969
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttoniq, on 18 martie 2017 - 20:06, said:

Ideea este ca centrul nu impiedica nicio regiune a tarii cu potential sa evolueze economic si sunt destule exemple in acest sens. O administrare chibzuita a banilor locali, o implicare mai activa  a autoritatilor locale poate face minuni si chiar a facut. Inteleg ca e mai simplu sa arunci vina pe altii, insa nu asta e solutia.
Cand stii ca dai taxe de un miliard de euro si bugetul tau de investitii la ditamai orasul in crestere e de 100 de milioane de euro e mult prea frustrant. Mai pui bugetul de salarii/cheltuieli/subventii, ok, ajungi la concluzia ca primesti 20% din banii produsi la nivel local inapoi. In judetele sarace primesti in schimb la fel de mult cat dai, sau chiar mai mult decat dai. Am zis ca inteleg ca judetele sarace trebuie sprijinite, dar nu asa. Am mai zis-o, in cativa ani o sa creasca masiv numarul ardelenilor satui pana peste cap de centralism tocmai datorita politicilor dezastruoase de la nivel central. Si daca nu vine vreo minte luminata pe la guvern, in maxim 10 ani o sa avem referendum de independenta a Transilvaniei, la fel ca in Catalunia si Scotia. Si in 2017/2018 vor trece amandoua, si cel din Catalunia, si cel din Scotia.

Edited by utopium, 18 March 2017 - 23:02.


#6970
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Idei puține și fixe :D

#6971
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View Postutopium, on 18 martie 2017 - 22:57, said:

Cand stii ca dai taxe de un miliard de euro si bugetul tau de investitii la ditamai orasul in crestere e de 100 de milioane de euro e mult prea frustrant.

Mai frustrant este că Oradea are un buget de investiții jumătate din cel al Mărețului. Și ăia din fonduri proprii. Adică se poate, totul e să vrei, să știi și să ai cu cine.


Buget record pentru investiţii în Oradea. Din cei peste un miliard de lei pe care administraţia locală îi are la dispoziţie în acest an, aproape 250 de milioane sunt alocate pentru lucrări de infrastructură ori pentru reabilitarea unor faţade. În plus, un milion de euro vor costa studiile de fezabilitate şi pregătirea proiectelor pentru finanţarea cu fonduri europene a viitoarelor investiţii.



;)

Edited by iladi, 18 March 2017 - 23:41.


#6972
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

View Postutopium, on 18 martie 2017 - 22:41, said:

Daca tie Oradea ti se pare mai dinamica decat Clujul, inseamna ca habar n-ai pe ce lume traiesti. Nu e suficient sa renovezi cladiri si piete in centru si sa faci doua pasaje ca sa fii dinamic. Din pacate pentru tine, Oradiei ii lipsesc ingredientele necesare pentru a putea avea dinamica macar pe-aproape de Cluj. Sigur, un primar harnic tot e ceva, dar in nici un caz nu e suficient. Oradea o sa se poata compara cu Clujul la dinamica cand o sa vedem o crestere a populatiei pe masura, o crestere a salariilor pe masura, o crestere a pietei imobiliare pe masura, a cifrei de afaceri totale, a evenimentelor majore, a numarului de studenti, a traficului in aeroport, a culturii/cercetarii/etc. Nu confunda aspectul unui oras cu dinamica unui oras, am mai zis ca la aspect Oradea poate fi in top 3 in Romania, dar de aici pana la dinamica e un mare pas. Sigur, e mult mai dinamica decat destule alte orase, nu neg asta. Dar la indicatorii esentiali sta inca prost, e departe de orasele de top. Inca e foarte departe de Sibiu la foarte multi indicatori, oras mai mic decat Oradea, se bate pentru pozitiile 7-10 in Romania.

Iar muți discuția? Era vorba despre cum știe administrația orădeană să își urgenteze anumite lucrări în comparație cu cum nu știe cea clujeană. Ce relevanță are în discuția asta indicatorii la care bate Sibiul Oradea? Ești caraghios Posted Image)

Eu ți-am demonstrat ție cum că, deși te plângi că decizia e la centru în marea majoritate a cazurilor și o chemi local, în realitate administrația Clujului nu depune toate diligențele în ceea ce ține de ea. Deci nu centralismul e singura cauză a lipsei centurii.

Edit:

http://www.digi24.ro...deveselu-690394

Despre cum prosperă micile afaceri în zonele cu militari americani în România.

Edited by cristi7, 18 March 2017 - 23:52.


#6973
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,918
  • Înscris: 31.03.2003
utopium, doar o precizare. Centura Clujului nu va fi facuta si mai ales nu te va servi doar pe tine.
:)
Sunt clujeni care stau in alta parte decat la 400 metri de Selgros, sunt si mai multi care nu ar tranzita orasul daca ar putea si ar decongestiona nitel traficul din centru.

#6974
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

View Postoaspetele, on 19 martie 2017 - 03:24, said:

Sunt clujeni care stau in alta parte decat la 400 metri de Selgros, sunt si mai multi care nu ar tranzita orasul daca ar putea si ar decongestiona nitel traficul din centru.
Ce incercam sa zic e ca centura va avea intrarea estica aproape de mine (Selgros), serviciul meu e aproape de iesirea vestica (Cora, aprox 1 km) si personal tot nu consider ca imi va fi foarte utila ... acum fac 15 minute mergand prin centru pana la munca - 7 km (cand nu am de dus si copilul/sotia, caz in care oricum nu pot folosi centura pentru ca ele au scoala/lucreaza in centru), pe centura as face tot atat dar distanta ar fi dubla ... deci nu o sa am nici un motiv sa aleg centura, chiar daca intrarea si iesirea ar fi aproape de punctul meu de plecare/iesire tipic (traseul casa-birou). Ca si A3 si centura Valcele-Apahida nu va reduce traficul din oras prea mult, eu zic ca impactul va fi de sub 5%, adica nesemnificativ pentru oras. Ii va ajuta mult pe cei care au de trecut pe langa Cluj, ca sa nu mai intre in oras ... pe moldovenii/bistritenii care merg spre vest, pe bihorenii/salajenii care merg spre Bistrita/Moldova sau vin la aeroportul din Cluj, pe cei din Jucu care au de exportat marfa spre vest. Pe floresteni ii ajuta doar partial, ca ma indoiesc ca sunt multi care vor sa ajunga in Someseni sau in capatul sudic al orasului (in partea de sus a Caii Turzii, nu exista puncte de interes majore acolo pe unde merge centura, nici zone industriale, nici zone de birouri). Fara autostrada care sa continue centura momentan nu va fi foarte utila clujenilor sau, oricum, nici pe departe atat de utila pe cat ar fi un pasaj subteran prin centru, care nu doar ca ar avea trafic de vreo 5 ori mai mare de locuitori ai orasului dar ar crea si posibilitatea de a pietonaliza centrul.

Iar daca se dorea oferirea unei alternative bune de ocolire a orasului pentru cei care se deplaseaza pe axa est-vest (Bistrita-Oradea) era mult mai util sa duca centura Apahida-Valcele pana in autostrada ...

Si ideea era ca guvernul isi asuma niste proiecte si apoi le lasa in suspensie, nu e nici primul nici ultimul de genul asta, de ani de zile o tot ard cu Spitalul Regional, autostrazile, centurile dar realitatea e ca se misca foarte-foarte lent. Iar bugetul de 100 de milioane de investitii al orasului e evident ca nu ajunge nici pentru chestiile de baza, ce sa mai vorbim de centuri/spitale regionale/tuneluri/etc. Si atunci e normal ca dupa ce imi iei un miliard de euro anual si inapoi nu imi dai mai nimic, e absurd sa mai ceri si sa faca orasul din banii lui proiectele de infrastructura care tin de guvern. Centura metropolitana e importanta pentru regiune mai mult decat pentru oras, oricum, trebuie facuta daca n-au fost in stare sa duca centura Valcele-Apahida pana in A3, dar orasul are multe alte prioritati care sunt mai urgente decat acea centura. Daca la Oradea s-a considerat ca pasajele alea sunt foarte necesare/urgente (desi am indoieli), asta e, nu inseamna ca trebuie sa procedeze la fel si Clujul. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa presezi guvernul sa isi faca treaba asumata ...

WorldBank zice ca Clujul are nevoie de investitii de 600 de milioane de euro in infrastructura ca sa faca fata cresterii populatiei:
"On the other hand, the investment needs of the secondary cities exceed the financial resources available at the local level. For example, Cluj-Napoca - a city that attracts over 50,000 commuters every day - needs to invest approximately 600 million Euro in metropolitan transport infrastructure by 2030. The city’s total investmen budget in 2016 was, however, only 75 million Euro in 2016, after reaching a peak of 112 million Euro in 2014."

#6975
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postutopium, on 20 martie 2017 - 10:06, said:

Fara autostrada care sa continue centura momentan nu va fi foarte utila clujenilor sau, oricum, nici pe departe atat de utila pe cat ar fi un pasaj subteran prin centru, care nu doar ca ar avea trafic de vreo 5 ori mai mare de locuitori ai orasului dar ar crea si posibilitatea de a pietonaliza centrul.
"pasaj subteran prin centru" preferabil a fi traversat cu masini moderne electrice. :)

#6976
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,765
  • Înscris: 01.10.2002

View Posttoniq, on 18 martie 2017 - 20:06, said:

Ideea este ca centrul nu impiedica nicio regiune a tarii cu potential sa evolueze economic si sunt destule exemple in acest sens.
Posted Image
Cum explici de exemplu blocarea, din nou, a finalizarii pasajelor de pe centura Aradului, care trebuiau sa fie gata in 2012, si care ingreuneaza legatura rutiera catre tot sudul Transilvaniei?
http://www.vestic.ro...
Nu suna a sabotaj deliberat? Hm?

Edited by Wotan, 20 March 2017 - 16:21.


#6977
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View PostWotan, on 20 martie 2017 - 16:21, said:

Nu suna a sabotaj deliberat? Hm?

Cine e conspirationist acum?* Posted Image

*a se citi cu accent evreiesc

Edited by iladi, 20 March 2017 - 16:29.


#6978
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View Postutopium, on 18 martie 2017 - 22:57, said:

Cand stii ca dai taxe de un miliard de euro si bugetul tau de investitii la ditamai orasul in crestere e de 100 de milioane de euro e mult prea frustrant. Mai pui bugetul de salarii/cheltuieli/subventii, ok, ajungi la concluzia ca primesti 20% din banii produsi la nivel local inapoi. In judetele sarace primesti in schimb la fel de mult cat dai, sau chiar mai mult decat dai. Am zis ca inteleg ca judetele sarace trebuie sprijinite, dar nu asa. Am mai zis-o, in cativa ani o sa creasca masiv numarul ardelenilor satui pana peste cap de centralism tocmai datorita politicilor dezastruoase de la nivel central. Si daca nu vine vreo minte luminata pe la guvern, in maxim 10 ani o sa avem referendum de independenta a Transilvaniei, la fel ca in Catalunia si Scotia. Si in 2017/2018 vor trece amandoua, si cel din Catalunia, si cel din Scotia.
De ce as vrea "out of EU" ? Ar fi plauzibila o astfel de  idee daca  Transilvania ar fi plina de conservotori de tip Fidesz sau maca cum era PNT/PNR la inceputurile sale interbelice(desi tot mai liberali  decat pnl-ul lui Bratianu). Or din cate vad trendul e cam liberal.Doar daca nu le trece  vreo idee luminata psd-istilor sa scoata Romania cu totul. Si 10 ani e totusi prea putin.In 10 ani nu se curata hardcore-ul national 20 e mai plauzibil.

Edited by iulian_k, 20 March 2017 - 17:04.


#6979
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
Nu o sa iasă din EU nici Scotia nici Catalunia, se vor rezolva altfel "problemele" astea (ma rog, la Scotia e invers, ei vor sa rămână si UK nu vor). Spania nu cred ca va avea de ales, ori face concesii ori pierde Catalunia. Romania va face si ea pasul spre descentralizare serioasa când va vedea ca treaba e "groasa".

Edited by utopium, 20 March 2017 - 16:49.


#6980
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View Postutopium, on 20 martie 2017 - 16:46, said:

Nu o sa iasă din EU nici Scotia nici Catalonia, se vor rezolva altfel "problemele" astea (ma rog, la Scotia e invers, ei vor sa rămână si UK nu vor). Spania nu cred ca va avea de ales ...
Ba in cazul Cataloniei, Spania are tot interesul sa bluffeze macar  cativa ani(1-2 mandate parlamentare) pana relocheaza o parte din firmele catalune si pana ajung la concluzia ca pierderile cauzate de izolarea Cataloniei sunt de nedorit.

Edited by iulian_k, 20 March 2017 - 16:50.


#6981
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,765
  • Înscris: 01.10.2002

View Postiladi, on 20 martie 2017 - 16:29, said:

Cine e conspirationist acum?* Posted Image
Daca nu e conspiratie, care e gheșeftul?Posted Image

View Postutopium, on 20 martie 2017 - 16:46, said:

Nu o sa iasă din EU nici Scotia nici Catalunia, se vor rezolva altfel "problemele" astea (ma rog, la Scotia e invers, ei vor sa rămână si UK nu vor). Spania nu cred ca va avea de ales, ori face concesii ori pierde Catalunia. Romania va face si ea pasul spre descentralizare serioasa când va vedea ca treaba e "groasa".
Sau "baietii destepti" din sud vor incerca un Romexit, ca sa nu mai aiba de-a face cu criticile si sa poate fura in liniste: http://www.ziare.com...romexit-1452889

Edited by Wotan, 20 March 2017 - 17:52.


#6982
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

View PostWotan, on 20 martie 2017 - 17:51, said:

Sau "baietii destepti" din sud vor incerca un Romexit, ca sa nu mai aiba de-a face cu criticile si sa poate fura in liniste: http://www.ziare.com...romexit-1452889
Ar fi prea usor apoi pentru Transilvania sa treaca un referendum atunci ... s-ar ajunge la cazul Scotiei, unde referendumul va trece mai mult ca sigur in conditiile actuale. Oricat de mult mi-ar placea sa-i las pe Tariceanu si Dragnea sa se descurce cu milioanele de asistati votanti de PSD de peste munti, solutia nu e asta, ca oamenii aia n-au nici o vina ca A3 si RTV ii manipuleaza cum vor.

#6983
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View PostWotan, on 20 martie 2017 - 16:21, said:

Posted Image
Cum explici de exemplu blocarea, din nou, a finalizarii pasajelor de pe centura Aradului, care trebuiau sa fie gata in 2012, si care ingreuneaza legatura rutiera catre tot sudul Transilvaniei?
http://www.vestic.ro...
Nu suna a sabotaj deliberat? Hm?

Pai cine e de vina ca Aradul a votat cu PSD-ul, iar acestia nu se lupta pentru promovarea intereselor voastre?

Quote

Arad
Rezultate SENAT: PSD 35.4%, PNL 32.4%
Rezultate CAMERA DEPUTATILOR: PSD 34.7%, PNL 32.7%

Quote

Vicepreședintele PNL Arad şi-a manifestat nemulţumirea în legătură cu lipsa de implicare a parlamentarilor PSD în ceea ce privește promovarea investițiilor județene la Bucureşti. Deputații Tripa, Todor și senatorul Fifor au votat împotriva banilor pentru Spitalul Județean, pentru sistemul de educație arădean, pentru infrastructură, și nu au susținut niciun amendament pentru Arad în bugetul național!

In loc sa te rostogolesti aiurea de ras, mai bine incercai sa pricepi o iota din ce postezi. Concluzia ramane aceeasi, e mai usor sa arunci vina pe altii cand tu nu esti in stare!

ps Si doar am spus ca nu mai intru in discutii mediocre cu tine....

View Postutopium, on 20 martie 2017 - 18:48, said:

Oricat de mult mi-ar placea sa-i las pe Tariceanu si Dragnea sa se descurce cu milioanele de asistati votanti de PSD de peste munti, solutia nu e asta, ca oamenii aia n-au nici o vina ca A3 si RTV ii manipuleaza cum vor.

Eu tot ti-am spus ca Transilvania se inroseste vazand cu ochii....noroc cu Iohannis ca-i din zona Sibiului si Ciolos cu implicatii prin zona Clujelului... ;)

[ http://image.stirileprotv.ro/media/images/620xX/Dec2016/61853074.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6984
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014

View Postutopium, on 20 martie 2017 - 18:48, said:

Ar fi prea usor apoi pentru Transilvania sa treaca un referendum atunci ... s-ar ajunge la cazul Scotiei, unde referendumul va trece mai mult ca sigur in conditiile actuale. Oricat de mult mi-ar placea sa-i las pe Tariceanu si Dragnea sa se descurce cu milioanele de asistati votanti de PSD de peste munti, solutia nu e asta, ca oamenii aia n-au nici o vina ca A3 si RTV ii manipuleaza cum vor.
Și după declararea independentei cum veți denumi statul?
Teleormanul de vest? :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate