Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Dinamica economica, sociala si culturala a oraselor din Romania

* * * - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12561 replies to this topic

#12061
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,918
  • Înscris: 31.03.2003

 Daco_Get, on 21 februarie 2018 - 16:18, said:

De unde ai tras tu concluzia asta ?
Atunci de ce ai simtit tu nevoia sa adaugi etnice?

#12062
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 oaspetele, on 21 februarie 2018 - 18:41, said:

Atunci de ce ai simtit tu nevoia sa adaugi etnice?
Ca sa fie clar ca discutia este despre descentralizare pe criterii economice nu pe criterii de vise umede iredentiste .

De obicei apare cite un propagandist care sa explice rahaturi etnice Posted Image

Ia sa te uiti in urma ,este vre-unul caruia ii pute ca romanii din diferite regiuni/orase/localitati  sa lucreze impreuna ?

Edited by Daco_Get, 21 February 2018 - 18:51.


#12063
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,918
  • Înscris: 31.03.2003
Dupa parerea mea, exagezi. Vezi unguri peste tot, amenintari, hold-up-uri.
Probabil ca la voi in Iasi or fi un soi de unguri mai rai, asa...

#12064
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 oaspetele, on 21 februarie 2018 - 18:58, said:

Dupa parerea mea, exagezi. Vezi unguri peste tot, amenintari, hold-up-uri.
Probabil ca la voi in Iasi or fi un soi de unguri mai rai, asa...

Dupa parerea mea nu numai ca nu exagerez ci ca ma abtin prea mult, stiind exact cu ce se ocupa propaganda maghiara antiromaneasca .

Iar chestia asta cu Iasi-ul arata doar liimitare .

E ca si cum ai spune ca daca esti dintr-un loc nu ai nici o idee ce se intimpla in alt loc ...Posted Image Ceea ce nu numai ca ar fi o prostie ci si o jignire .

Dar tind sa cred ca nu ai incercat sa ma jignesti subtil....nu-i asa ?Posted Image

Edited by Daco_Get, 21 February 2018 - 19:02.


#12065
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,918
  • Înscris: 31.03.2003
Sa te jignesc? De ce ?
Nu te supara, daca tot vorbim de unguri, ai fost vreodata printr-un sat unguresc?
Chiar crezi ca ungurii (nu vorbim de grofi si imparati) au fost/sunt cu totii incrancenati?
Chiar crezi ca toti romanii din Transilvania ii urasc pe unguri si ar avea/au ceva impotriva sa coabiteze?

#12066
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 oaspetele, on 21 februarie 2018 - 19:08, said:

1)Sa te jignesc? De ce ?
2) Nu te supara, daca tot vorbim de unguri, ai fost vreodata printr-un sat unguresc?
3) Chiar crezi ca ungurii (nu vorbim de grofi si imparati) au fost/sunt cu totii incrancenati?
4) Chiar crezi ca toti romanii din Transilvania ii urasc pe unguri si ar avea/au ceva impotriva sa coabiteze?

1) Da . Deocamdata nu stiu de ce dar probabil ca o sa ma prind daca o sa o faci 1
2) Nu numai ca am fost dar stau anual intr-o zona romaneasca cu etnici maghiari
3) Nu numai ca au fost dar sunt si acum(  90% dintre ei -ceea ce semnifica o larga majoritate )  . Au 2 discursuri -unul  la vedere political corectness si altul "intern": si care se vede doar la vot atunci cind voteaza(sau cind se imbata Posted Image  )  udemereaua pentru a face pentru ei ce isi doresc ei in forul interior
4) Romanii nu ii urasc pe unguri . Romanilor le sunt indiferenti unguriii dar se apara daca sunt atacati asa cum au incercat sa o faca de fiecare data !
Romanii mai au o problema = > ei nu pot crede ca exista o natie care ii pot uri atit de tare incit sa incerce sa ii  extermine . Chiar daca au vazut asta de-a lungul sutelor de ani ...romanii nu sunt capabili sa fie rai /cuceritori .

Alte nelamuriri existentiale mai ai ?

Edited by Daco_Get, 21 February 2018 - 19:19.


#12067
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,918
  • Înscris: 31.03.2003
Sa stii ca nu sunt ungur. Spun asta fiindca razbate incrancenarea din vorbele tale. Dar probabil ca asa esti tu, nu e un defect.
:)
E drept, nu-s nici roman, decat o parte.

#12068
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 oaspetele, on 21 februarie 2018 - 19:21, said:

Sa stii ca nu sunt ungur.
Sunt si romani de etnie maghiara . Chiar si aici pe forum !  Baieti buni .

Nu conteaza etnia/nationalitatea (sau alte rahaturi care au fost inventate ca unii sa se simta mai superiori altora) - daca exista respect .

 oaspetele, on 21 februarie 2018 - 19:21, said:


E drept, nu-s nici roman, decat o parte.

Dupa numele meu de familie si arborele  genealogic ,se pare ca unii din stramosii mei au avut nume/singe  grecesc . Nu are nici o importanta asta !

#12069
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,918
  • Înscris: 31.03.2003
Hai ca devenim off topic rau de tot.
Ideea unei autonomii e sa nu-mi spuna ala din Iasi ce sa fac eu in Bistrita, de exemplu.
:)

#12070
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 oaspetele, on 21 februarie 2018 - 19:44, said:

Ideea unei autonomii e sa nu-mi spuna ala din Iasi ce sa fac eu in Bistrita, de exemplu.

Aia se numeste regionalizare economica .  In cadrul unei regiuni economice aceasta se autogospodareste si ii merge bine ...sau da faliment ..precum Detroit-ul !


Obiectivele de baza ale politicii de dezvoltare regionala sunt urmatoarele:

diminuarea dezechilibrelor regionale existente, cu accent pe stimularea dezvoltarii echilibrate si pe revitalizarea zonelor defavorizate (cu dezvoltare intarziata); preintimpinarea producerii de noi dezechilibre;
indeplinirea criteriilor de integrare in structurile Uniunii Europene si de acces la instrumentele financiare de asistenta pentru tarile membre (fonduri structurale si de coeziune);
corelarea cu politicile sectoriale guvernamentale de dezvoltare; stimularea cooperarii interregionale, interne si internationale, care contribuie la dezvoltarea economica si care este in conformitate cu prevederile legale si cu acordurile internationale incheiate de Romania.


Principiile care stau la baza elaborarii si aplicarii politicilor de dezvoltare regionala sunt:

-descentralizarea procesului de luare a deciziilor, de la nivelul central/guvernamental, spre cel al comunitatilor regionale;
-parteneriatul intre toti actorii implicati in domeniul dezvoltarii regionale;
-planificarea - proces de utilizare a resurselor (prin programe si proiecte) in vederea atingerii unor obiective stabilite;
-cofinantarea - contributia financiara a diversilor actori implicati in realizarea programelor si proiectelor de dezvoltare regionala.

Edited by Daco_Get, 21 February 2018 - 19:50.


#12071
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Vă rog, și așa topicul a degenerat și e plin de bălării. Dacă o dați în ungurisme și alte isme îl închid fără regrete.

#12072
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005
https://www.ziardecl...n-buget-ciuntit

David Ciceo:

Quote

Competiţia a crescut foarte mult. Se redeschide Aeroportul din Târgu Mureş. O parte din trafic va pleca. Este Ryanair pe Oradea, ne-a furat deja o parte din trafic.


#12073
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

 cristi7, on 17 februarie 2018 - 21:56, said:

http://www.ebihorean...fit-139787.html

Primul bilanț pe un an întreg al Aquapark-ului Nymphaea din Oradea (inaugurat în 2016 toamna) arată că a fost vizitat de 300.000 de oameni. Veniturile sunt în jur de 3 mil de euro din care profitul este un milion de euro.

Adică 300.000 de vizitatori Aqua parc aduc un profit de peste 4,5 milioane lei încă din primul an de funcționare.

În timp ce...

Vestitul și tranzitatul aeroport din Cluj:

Bugetul Aeroportului Internațional Avram Iancu Cluj-Napoca a fost redus cu 500.000 lei, la ședința de Consiliu Județean de luni. S-au tăiat bani de la cheltuieli cu bunuri și servicii, asistență juridică și protocol reclamă. Deși a avut un profit de 17 milioane lei pe anul trecut, aeroportul a fost defavorizat de conducerea forului județean și are un buget ciuntit, în comparație cu alte companii care deși sunt falimentare sau în prag de faliment s-au ales cu finanțare de la bugetul județului.

“Am reuşit să avem 17 milioane lei profit, anul trecut încă am recuperat o parte din pierderi, dar anul acesta vom vira peste 3 milioane de lei profit Consiliului Judeţean.

La 2,7 milioane de pasageri aveam pretenții mai mari.

300.000 = profit 4,5 milioane. 2,7 milioane = profit 17 milioane. Hmmm.
Mi se pare mie sau ceva e cu minus în paradis? Posted Image

Edited by iladi, 21 February 2018 - 21:16.


#12074
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007
Cand ai facut investitii de peste suta de milioane de euro (cum s-au facut la aeroport in anii recenti) e normal sa ai multi ani de amortizare, deci pierderi, chiar daca ai profit operational. Credeam ca ai firma si intelegi notiunile astea ...

Ciceo a debitat multe tampenii in razboiul lui personal cu Tise ... normal ca nu-i convine ca nu primeste bani de investitii. Cei 20.000 de bihoreni "furati" de aeroportul Oradea sunt irelevanti pentru Cluj, iar Targu Muresul saracul e pe nicaieri, le-a mers bine doar cat au primit subventii grase de la Consiliul Judetean, dar sigur ca poate si el sa fure inca cativa zeci de mii de oameni din zona, din nou irelevanti pentru Cluj. Cand ai 3 milioane de pasageri, nu iti pasa ca niste aeroporturi din jurul tau pot sa-ti ia cativa zeci de mii de clienti. E logic ca un bistritean daca are o cursa pe Tg Mures si e si mai ieftina decat in Cluj, sa mearga la Tg Mures care e o idee mai aproape. Doar ca nu prea are curse pe Tg Mures (momentan oricum e inchis si nu se stie cand va fi gata pista, teoretic pe la sfarsitul anului ar trebui sa reintre Wizz cu 4 destinatii).

In rest nu pot sa cred ca ai comparat profitul facut de aeroport cu profitul facut de aquapark, comparand numarul de vizitatori cu numarul de pasageri Posted Image In primul rand pasagerii incoming (aprox jumate) nu sunt taxati de aeroportul Cluj, ci de cel de unde au venit, deci se iau taxe de aeroport doar pentru aprox 1.35 milioane pasageri. Adica un turist care sta 6-8 ore la aquapark genereaza la fel de mult profit se pare cat un pasager care asteapta o ora jumate avionul, nu stiu daca e bine sau rau, mie mi se pare bine 17 milioane profit.

Ciceo are foarte multa experienta, e seful aeroporturilor din Romania, e in consiliul de administratie european al aeroporturilor, deci e un personaj foarte influent. Are insa pacatele lui, e vulnerabil (poate fi acuzat oricand de trafic de influenta, coruptie, etc) si din punctul asta de vedere n-ar strica sa fie schimbat la un moment dat, doar ca in Romania ar fi greu sa gasesti un om cu experienta lui in domeniu. In lipsa de altceva, momentan e bun, dar in locul CJ as incepe sa caut un om capabil care sa-l inlocuiasca, fie el si expat.

Edited by utopium, 21 February 2018 - 21:50.


#12075
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

 utopium, on 21 februarie 2018 - 21:44, said:

In rest nu pot sa cred ca ai comparat profitul facut de aeroport cu profitul facut de aquapark, comparand numarul de vizitatori cu numarul de pasageri Posted Image In primul rand pasagerii incoming (aprox jumate) nu sunt taxati de aeroportul Cluj, ci de cel de unde au venit, deci se iau taxe de aeroport doar pentru aprox 1.35 milioane pasageri.



Ba da, dragă, pentru că în final vorbim de o rentabilitate. Dincolo de cifrele seci pe care le tot vehiculezi ajungem la un randament al investiției. Și deocamdată dă cu minus faptul că ați investit "sute de milioane de euro", cu un trafic de milioane de pasageri (apropos, îmi place cum ai adus-o din condei cu "numai" 1.35 milioane care pleacă* Posted Image ) și care în final aduc un profit mai mic decât o investiție mai modestă și un trafic mai mic. Cum ziceam, unii trăiesc din cifre și din "profit operațional".


*Cand ai 3 milioane de pasageri, nu iti pasa ca niste aeroporturi din jurul tau pot sa-ti ia cativa zeci de mii de clienti....

.... In primul rand pasagerii incoming (aprox jumate) nu sunt taxati de aeroportul Cluj, ci de cel de unde au venit, deci se iau taxe de aeroport doar pentru aprox 1.35 milioane pasageri.

Edited by iladi, 21 February 2018 - 21:59.


#12076
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007
Si ce anume nu intelegi? Doar pasagerii care pleaca sunt taxati, insa raportarile de trafic se fac cu cei care pleaca + cei care vin. La Cluj 2.7 milioane inseamna ca jumate pleaca, jumate vin (aproximativ) ... si doar jumate sunt "taxati", adica aduc venituri din taxe de aeroport.

Rentabilitatea aeroportului e cam la fel de relevanta ca si rentabilitatea transportului public, a metroului, a filarmonicii/operei, teatrului national si a altor institutii de stat. Adica nu prea e. Sunt niste servicii pe care statul/administratia locala le mentine functionale pentru ca ele aduc alte beneficii importante. Daca e pe profit de 17 milioane e chiar excelent, pana acum cifrele au fost mult mai mici.

Edited by utopium, 21 February 2018 - 22:07.


#12077
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

 utopium, on 21 februarie 2018 - 22:06, said:


Rentabilitatea aeroportului e .......Adica nu prea e. Sunt niste servicii pe care statul/administratia locala le mentine functionale pentru ca ele aduc alte beneficii importante.


Am înțeles, nu e rentabil dar aduce beneficii importante Posted Image

#12078
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 iladi, on 21 februarie 2018 - 22:10, said:

nu e rentabil dar aduce beneficii importante

Posted Image kek

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate