Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Dinamica economica, sociala si culturala a oraselor din Romania

* * * - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12561 replies to this topic

#12079
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postiladi, on 21 februarie 2018 - 22:10, said:

Am înțeles, nu e rentabil dar aduce beneficii importante Posted Image
Daca nu intelegi diferenta dintre rentabilitate si beneficiile aduse unui oras de catre transportul public, nu e problema mea. Nu e scopul lor sa faca profit, de aia majoritatea nici nu fac. Aeroportul din intamplare a facut acum 17 milioane, ceea ce e chiar excelent, dar nu ma ajuta la nimic. Eu as prefera sa acopere un numar dublu de destinatii si sa aiba profit zero.

De exemplu in Creta se lucreaza la un nou aeroport care va costa peste jumate de miliard de euro, pe care nu ii va recupera din profit nici in 40 de ani. Insa pasagerii aia adusi acolo sunt vitali pentru economia insulei. Cred ca ar trebui sa fie destul de simplu de inteles pentru cei care au terminat gimnaziul ...

Edited by utopium, 21 February 2018 - 22:28.


#12080
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008

View Postutopium, on 21 februarie 2018 - 22:25, said:


De exemplu in Creta se lucreaza la un nou aeroport care va costa peste jumate de miliard de euro, pe care nu ii va recupera din profit nici in 40 de ani. Insa pasagerii aia adusi acolo sunt vitali pentru economia insulei. Cred ca ar trebui sa fie destul de simplu de inteles pentru cei care au terminat gimnaziul ...

Dap, ținând cont că acolo vin turiști care chiar cheltuie e de înțeles. Diferența o face faptul că pe aeroportul din Cluj nu vin același gen de turiști, e ca diferența între universitate și gimnaziu, dacă mă înțelegi.

Una peste alta, bruma aia de turiști din Oradea pare să fie mai rentabilă.

#12081
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Tocmai, la Cluj vin mai mult turisti business, ceea ce e semnificativ mai bine decat leisure :)

#12082
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008

View Postutopium, on 21 februarie 2018 - 22:57, said:

Tocmai, la Cluj vin mai mult turisti business, ceea ce e semnificativ mai bine decat leisure Posted Image


Da, dragă, se vede în exemplul dat de tine cu Creta.

#12083
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    My ride is Yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,133
  • Înscris: 05.08.2015
Ma jur ca prima data cand ajung in Cluj, cu avionul desigur, ma infig in cel mai tare restaurant si cheltui maxim 20 EUR cu toata familia pe doo portii de paste - chiar bune - si doo sucuri

#12084
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postiladi, on 21 februarie 2018 - 23:06, said:

Da, dragă, se vede în exemplul dat de tine cu Creta.
N-are nici o legatura exemplul cu faptul ca aeroporturile aduc mult mai multe avantaje in industrii conexe, profitul aeroportului fiind putin important.

View PostMount_Yerrmom, on 22 februarie 2018 - 02:03, said:

Ma jur ca prima data cand ajung in Cluj, cu avionul desigur, ma infig in cel mai tare restaurant si cheltui maxim 20 EUR cu toata familia pe doo portii de paste - chiar bune - si doo sucuri
E perfect realizabil, chiar si in cel mai bine cotat restaurant din Cluj.

#12085
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008
Cel mai bine cotat restaurant din Cluj fiind unul de susi

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image


Tokyo Japanese Restaurant
309 reviews
#1 of 323 Restaurants in Cluj-Napoca
$$$$ Japanese Sushi Asian Vegetarian Friendly Vegan Options Gluten Free Options

#12086
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Ryanair inchide baza de la Timisoara.

https://stirileprotv...or-scazute.html

View Postiladi, on 22 februarie 2018 - 13:18, said:

Cel mai bine cotat restaurant din Cluj fiind unul de susi

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image


Tokyo Japanese Restaurant
309 reviews
#1 of 323 Restaurants in Cluj-Napoca
$$$$ Japanese Sushi Asian Vegetarian Friendly Vegan Options Gluten Free Options
Au gulas japonez sau varza a la Tokyo? Posted Image

Edited by iliemirea, 22 February 2018 - 16:10.


#12087
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Nu restaurant cotat pe Tripadvisor, ci in topurile facute de profesionisti (de obicei Baracca e nominalizat cam an de an la diverse premii de catre asociatiile turistice).

Ca tot vorbeati de aeroport, azi a fost conferinta de presa, s-au anuntat doua noi porti de imbarcare la etaj (gata peste aprox 2 luni) care sa reduca aglomeratia la orele de varf si orientarea resurselor catre un nou terminal de plecari/sosiri, ca sa faca fata traficului pe viitor. Estimarea e de 7 milioane de pasageri pana in 2030.

In rest Wizz a anuntat azi ca aduce a 7-a aeronava Wizz la sfarsit de an la Cluj, marind frecventele la diverse zboruri si introducand Viena si Lyon ca si destinatii noi (momentan Clujul e singurul oras din Romania care acopera la Wizz astea doua destinatii). Blueair a confirmat ca Nisa ramane ca zbor sezonier (au fost zvonuri ca va fi scos si inlocuit cu Paris), inca nu a confirmat Paris Charles de Gaulle si Bruxelles, desi insiderii zic ca deja sunt introduse in "sistem". Ellinair au bagat si ei rezervari directe pentru Creta, nu doar prin agentiile de turism. Pare ciudat in contextul asta ca Ryanair inchide baza de la Timisoara ... traficul e in crestere in cam toata tara ...

View Postiliemirea, on 22 februarie 2018 - 16:09, said:

Au gulas japonez sau varza a la Tokyo? Posted Image
Sincer nici nu stiu unde e ... nu sunt fan a mancarii japoneze, dar exista oricum alte restaurante japoneze in Cluj pe unde am fost, la astia n-am fost, nu stiu care e treaba cu ei ...

Edited by utopium, 22 February 2018 - 16:21.


#12088
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008

View Postutopium, on 22 februarie 2018 - 16:20, said:

Nu restaurant cotat pe Tripadvisor,

pai cum asa, matale cand ai mancat de acum celebra pizza in Malta nu dupa Trip te-ai luat? Acum sper sa nu-mi spui ca acea cofetarie care serveste si pizza ai gasit-o pe site de profesionisti culinari

#12089
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Să te iei după tripadvisor în ceea ce priveșe restaurantele sau ce să vezi într-un oraș... e ca și cum te-ai lua după IMDB când vrei să vezi un film.

#12090
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008

View PostVelaxa, on 22 februarie 2018 - 16:30, said:

Să te iei după tripadvisor în ceea ce priveșe restaurantele sau ce să vezi într-un oraș... e ca și cum te-ai lua după IMDB când vrei să vezi un film.

daca citesti, filtrezi si analizezi reviewurile facute de clienti / spectatori (in cazul IMDB) chiar ajuta. Daca numai te uiti la stelute, poti lua teapa

#12091
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012

View Postiladi, on 22 februarie 2018 - 13:18, said:

Cel mai bine cotat restaurant din Cluj fiind unul de susi

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image


Tokyo Japanese Restaurant
309 reviews
#1 of 323 Restaurants in Cluj-Napoca
$$$$ Japanese Sushi Asian Vegetarian Friendly Vegan Options Gluten Free Options
De-asta :http://www.monitorulcj.ro/actualitate/39462-clujul-pe-podiumul-world-sushi-cup-2014#sthash.YuOPlvj1.dpbs
ai, cica, al treilea cel mai bun sushi din lume, cel putin pe 2014...

Edited by iulian_k, 22 February 2018 - 16:39.


#12092
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008

View Postiulian_k, on 22 februarie 2018 - 16:35, said:

De-asta

Nu contest. Era doar amuzanta afirmatia colegului utopium legata de pizza la cel mai bun restaurant din Cluj.

#12093
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View Postiladi, on 22 februarie 2018 - 16:26, said:

pai cum asa, matale cand ai mancat de acum celebra pizza in Malta nu dupa Trip te-ai luat? Acum sper sa nu-mi spui ca acea cofetarie care serveste si pizza ai gasit-o pe site de profesionisti culinari
Nu doar ca s-a luat ci ni l-a dat ca referinta :)

View Postutopium, on 11 februarie 2018 - 17:25, said:

Prin restaurant decent eu inteleg in general unul care are nota de la 4 in sus pe TripAdvisor,


#12094
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012

View Postiladi, on 22 februarie 2018 - 16:40, said:

Nu contest. Era doar amuzanta afirmatia colegului utopium legata de pizza la cel mai bun restaurant din Cluj.
Pai, na, acolo iti iei un sushi mic de persoana si un ceai, eventual o apa plata  ca sa fii sigur  si iesi pana-n 20 euro.

Edited by iulian_k, 22 February 2018 - 16:45.


#12095
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Tripadvisor e foarte util cand nu ai acces la alte informatii, la fel cum review-urile de pe booking sunt foarte utile pentru hoteluri, sau IMDB pt filme, Goodreads pentru carti, Vivino pentru vinuri, Amazon (pentru produse), etc. Cat timp ai un agregator de review-uri care strange multe pareri de la oameni diversi si din zone diferite, in medie nota generala va fi destul de relevanta. Mie IMDB mi se pare foarte util, am vazut cam jumate din filmele de top 250 si chiar daca nu isi merita toate locul acolo, foarte multe dintre ele sunt filme foarte bune. Si invers e valabil, cam rar sa vezi filme foarte bune care sa aiba note sub 7. Cel putin 8 din primele 10 filme ale mele preferate sunt in top 100 IMDb.

Ca localnic insa poti avea surse de informatii mai bune decat Tripadvisor despre restaurantele din oras.

#12096
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postiladi, on 22 februarie 2018 - 16:35, said:

daca citesti, filtrezi si analizezi reviewurile facute de clienti / spectatori (in cazul IMDB) chiar ajuta. Daca numai te uiti la stelute, poti lua teapa

De ce să pierzi atâta timp când poți căuta site-uri cu review-uri făcute de oameni mai cinefili? Pe IMDB batman cred că încă e în top 10 filme din istorie....

Uitați-vă pe rateyourmusic, are acolo secție de filme, probabil unul din cele mai bune top-uri pe care le poți vedea, filme de pe toate continentele și un top unde filmele lui Tarkovsky sunt în top 20, ceea ce pe IMDB nu e, deci un top irelevant.

Vă spun din experiența mea de cinefil, dacă un top nu are un film de-al lui Tarkovsky în top 20, atunci este irelevant. La muzică, dacă un top nu are Joy Division, sau velvet underground în top 20, este la fel, o prostie.

Edited by Velaxa, 22 February 2018 - 20:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate