Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vreau chitară

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

View PostMizu, on 22 mai 2015 - 16:50, said:

Nu-s amator de metal, o sa ma uit atunci dupa SS sau SSH.

Stai linistit, n-am intentia sa concurez la Eurovision Posted Image

Am inteles domnilor, o sa iau intai chitara, vad eu de pe unde, si completez apoi cu ce mai trebuie. O sa iau o placa de sunet externa daca se aude nasol direct in PC, acolo am o ASUS Xonar DG.

Ai timp sa te antrenezi pentru urmatoarea editie!Posted Image
Iei chitara de la un prieten, vezi apoi daca progresezi iti cumperi una meseriasa!

Edited by xmanyacs77, 22 May 2015 - 18:18.


#20
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Eu as recomanda una acustica pentru inceput, mai ales daca n-ai pus mana niciodata pe o chitara.

#21
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ideea era ca:
chitara e un instrument de acompaniament... acompaniaza ceva... de regula voce
solouri la chitara electrica nu-s cine stie ce inpresionante si una e sa canti pe acorduri, alta sa bagi solo...
doar cu chitara acustica poti baga bucati de chitara clasica a la segovia spre ex
ai nevoie de ureche muzicala ca sa poti face deosebirea intre sunete... sa-ti dai seama dintre 2 sunete apropiate, care-i mai sus si cu cat
acum fara misto, recomand o orga... (entry level) e si destul de usor de invatat, poate suna si ca chitara la nevoie, are si acompaniament de percutie, poti s-o asculti la casti linistit
si ce mi se pare mai important, se preteaza la solo

#22
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Îți recomand să cumperi și un set de corzi de calitate, sugerez Ernie Ball Regular Slinky.

Edited by neur0, 23 May 2015 - 09:55.


#23
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostMizu, on 22 mai 2015 - 14:53, said:

Am prea mult timp liber si mi-am zis sa invat sa cant la chitara. Nu stiu nimic despre chitare.

As vrea insa sa o fac in liniste, sa bag castile in ea ca-n filme, si sa nu produca zgomot in exterior. Poate in viitor sa folosesc si boxele de camera, am niste Solo 6C.

Imi puteti zice cam de ce as avea nevoie? Pentru inceput vreau sa dau cat mai putini bani pe ea deoarece oricum nu voi simti diferenta.
Pe chitara electrica se invata destul de greu din cauza grifului care e destul de subtire. Pentru invatat cea mai buna e chitara clasica ca are griful mai lat. Merge si chitara acustica dar e mai scumpa.
Oricum un set cu chitara electrica si amplificator decent te duce pe la 1000 ron. Dar nu cred ca ai mari sanse sa inveti pe ea.
Iti trebuie dimensiunea 4/4.

Edited by Clovis, 23 May 2015 - 10:32.


#24
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Mizule, iti dau io o chitara electrica si o statie mica imprumut daca vrei. Dupa aia poti sa te hotaresti daca vrei sa nu.

#25
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
ok edy, i'll take you up on that offer.

Te caut zilele urmatoare.

#26
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Intervin și eu aici pentru a nu mai deschide alt topic. Aș dori să iau o chitară mai ieftină doar pentru a învăța. Nu am mai pus demult timp mâna pe o chitară dar am avut mai demult una electrică dar niciodată nu am avut distors. O foloseam cuplată la pc prin microfon, găsisem un progrămel pentru distors dar se auzea ca naiba. Plus că avea un zgomot de fond destul de urât. Nu știu ce să aleg, parcă aș merge tot pe una care se poate cupla prin cablu, pentru a putea imprima ceea ce cânt. Mă gândesc că una clasică sau acustică este mai dificil de imprimat și să se audă și bine fără scule profesionale. Ar rămâne două variante: electro acustică sau electrică. Am găsit de exemplu la un magazin una mai ieftină (mă rog sunt mai multe) electro acustică http://www.fly-music...-120ce-vs.html/  sau electrică sh la 200 lei http://olx.ro/oferta...ca-ID4fryQ.html . Vânzătorul zice că are și un grif scalopat separat. Ce este acela? Mă refer la scalopat, grif știu ce e. Posted Image
Ce mi-ați recomanda în gama asta de prețuri? Știu că nu pot avea pretenții de scule adevărate la sume mici însă mai mult nu s-ar justifica, o iau doar de hobby.

Edited by gerbil, 08 July 2015 - 15:49.


#27
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postgerbil, on 08 iulie 2015 - 15:48, said:

Intervin și eu aici pentru a nu mai deschide alt topic. Aș dori să iau o chitară mai ieftină doar pentru a învăța. Nu am mai pus demult timp mâna pe o chitară dar am avut mai demult una electrică dar niciodată nu am avut distors. O foloseam cuplată la pc prin microfon, găsisem un progrămel pentru distors dar se auzea ca naiba.

Se gasesc procesoare low-level la preturi mici. Incearca sa folosesti intrarea de "line-in", nu microfon. Personal folosesc varianta asta numai pt. diverse teste/inregistrari sau pt. tuner (daca mi-e lene sa folosesc tunerul din "dotare").

Quote

Plus că avea un zgomot de fond destul de urât.

Depinde de chitara + cablu + program. In orice caz, placa de sunet a PC-ului nu-i cea mai fericita optiune pt. jucariile astea.

Quote

Nu știu ce să aleg, parcă aș merge tot pe una care se poate cupla prin cablu, pentru a putea imprima ceea ce cânt. Mă gândesc că una clasică sau acustică este mai dificil de imprimat și să se audă și bine fără scule profesionale. Ar rămâne două variante: electro acustică sau electrică. Am găsit de exemplu la un magazin una mai ieftină (mă rog sunt mai multe) electro acustică http://www.fly-music...vs.html/  sau electrică sh la 200 lei http://olx.ro/oferta...ca-ID4fryQ.html .

Primu' link nu merge. Tenson-u' nu-i cea mai stralucita chitara, da' nici cea care am avut-o eu la inceput nu-i mai breaza.

Quote

Vânzătorul zice că are și un grif scalopat separat. Ce este acela?

Asta inseamna scalopat:

[ http://www.dccustomguitars.com/images/SCALLOPED_NECK_LES_PAUL_DC_CUSTOM_GUITARS.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Quote

Ce mi-ați recomanda în gama asta de prețuri? Știu că nu pot avea pretenții de scule adevărate la sume mici însă mai mult nu s-ar justifica, o iau doar de hobby.

Cu chitara ii la fel ca si cu masina, cu cat platesti mai putin cu atat ai parte de mai multi nervi si iti vine sa o lasi in garaj. Sfatu' meu ii sa urmaresti sectiunile de vanzare ale forumurilor de specialitate, am mai vazut pe acolo scule pt. incepatori (gasesti chitara + combo) la preturi corecte. Ai pe PM un exemplu, ii drept, nu la pretul Tenson-ului da' ai mai multe.

#28
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Nu știu de ce nu mai merge linkul. Despre aceasta era vorba http://www.fly-music...d-120ce-vs.html .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate