Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Vreau chitară

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
Am prea mult timp liber si mi-am zis sa invat sa cant la chitara. Nu stiu nimic despre chitare.

As vrea insa sa o fac in liniste, sa bag castile in ea ca-n filme, si sa nu produca zgomot in exterior. Poate in viitor sa folosesc si boxele de camera, am niste Solo 6C.

Imi puteti zice cam de ce as avea nevoie? Pentru inceput vreau sa dau cat mai putini bani pe ea deoarece oricum nu voi simti diferenta.

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
asa si eu
mi-am luat smartphone de 4 zile si habar nu am cu ce se mananca
cred ca daca-mi luam o chitara mai zdranganeam ceva si ramaneam cu butoanele mele la telefon
af vrut telefon cu degetele

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pai ca sa poti invata si sa iti formezi urechea, iti trebuie ceva care sa nu distorsioneze sunetele, pt ca altfel ai sa ajungi ca cineva sa acordeze o chitara si tu sa vii sa spui ca e varza, ca de fapt nu e acordata bine, toate astea pt ca tu ai inavatat prost de la inceput.

pe langa asta, cum adica sa nu se auda nimic in exterior? tu stii macar pe ce principiu functioneaza o chitara? cum produce sunetele?

daca mergi pe drumul asta .... cred ca mai bine te dai la o parte sau inveti temeinic principiile de functionare, acustica si tot c mai este, pe urma treci la chitara efectiv.

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Vrei una electrica, banuiesc. Castile nu se baga-n chitara, ci-n statie, intre chitara si statie se intercaleaza efectele, f rar se canta "pe curat".
Am vazut la Lidl nu demult o oferta, chitara+statie+tuner+alte brizbrizuri, la un pret decent, dar habar n-am ce-i de capul ei.

#5
Unliving

Unliving

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 06.09.2005
orice chitara electrica + procesor de buzunar ti-ar asigura cerintele. Personal iti recomand un ZOOM PFX 9003, are si masina de ritmuri + o gramade combinatii cabinete + amplificatoare.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
O chitara electrica daca vrei liniste in jur. Dar e mult mai rigida si in general fara acompaniere suna prost la incepatori.

Acustica/ clasica suna in exterior indiferent daca are sau nu mic inauntru si canal extern.

#7
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008

View Postpetre69, on 22 mai 2015 - 15:16, said:

cred ca daca-mi luam o chitara mai zdranganeam ceva si ramaneam cu butoanele mele la telefon
Cine a zis ca nu le poti avea pe amandoua? Posted Image
https://play.google.....gismart.guitar - daca ai tel. cu Android Posted Image

#8
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Aș zice ceva gen Squire Stratocastrer SH sau Ibanez dacă găsești ceva ieftin. Pentru început nu ai nevoie de stație, poți folosi amplitube pe calculator sau pe telefon. Sau chiar un căcățel gen Vox amPlug e bun pentru început.

Sugestii:
http://www.soundcrea...x40-id6974.html
http://www.soundcrea...ack-id3956.html

Edited by neur0, 22 May 2015 - 15:51.


#9
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
ia un set (pack) de chitara electrica (cu combo, acordor, husa ...), dar nu din alea de supermarket, Tenson, Harley Benton si alte porcarii... combo-ul de chitara are iesire de casti, pentru ce vrei tu si eventual cateva efecte (overdrive, distorsion)...
important e sa mergi la un magazin de instrumente muzicale si sa testezi chitara, cu cineva care se pricepe, sa nu aiba hibe (gatul stramb, fret-buzz)...
F. important, nu ai zis ce buget ai pentru chitara Posted Image

P.S. si eu sunt incepator :)

Edited by marco71, 22 May 2015 - 15:51.


#10
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Ampurile din pachete sunt niște jeguri. E mult mai bine să folosească Amplitube sau Guitar Rig pe PC.

#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
Cat mai ieftina sa fie, o iau doar sa invat pe ea si-apoi mai vedem, o pot oricand vinde sa iau ceva mai bun daca vad ca ma pasioneaza. De asta ma gandeam sa iau direct SH, e ca prima masina.

Merge una din astea? Se justifica diferenta de pret dintre ele? Aia mai ieftina se lauda ca e noua:
http://olx.ro/oferta...html#42529d9769
http://olx.ro/oferta...html#42529d9769

#12
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

neur0 said:

Ampurile din pachete sunt niște jeguri. E mult mai bine să folosească Amplitube sau Guitar Rig pe PC.
de obicei da, amp-urile sunt de low-budget; dar ca sa conectezi chitara la PC pentru Guitar Rig sau Amplitube (sau orice ampsim-uri, plugin-uri VST, etc.), tot ai nevoie de o placa audio externa (USB) cu intrare de instrument (impedanta mare), altfel, in placa de sunet a PC-ului se va auzi prost

Mizu said:

Cat mai ieftina sa fie, o iau doar sa invat pe ea si-apoi mai vedem, o pot oricand vinde sa iau ceva mai bun daca vad ca ma pasioneaza. De asta ma gandeam sa iau direct SH, e ca prima masina.
Merge una din astea? Se justifica diferenta de pret dintre ele? Aia mai ieftina se lauda ca e noua
nu are rost sa investesti in chitara de 2-300ron, o sa vrei sa scapi de ea in cateva luni si nu o sa gasesti cumparator sau nu o sa poti sa-ti recuperezi investitia
mai pune inca pe atata si ia una SH, care noua costa 1000ron acu' cativa ani ;)
ce stil vrei sa abordezi? pentru metale iti trebuie ceva cu doze HH (Humbucker), pentru blues mergi pe single-coil (SS), sau ceva mixed (SSH)

#13
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pentru inceput, ia-ti un saxofon!
daca n-ai pretentii merge si o muzicuţă
daca n-ai ureche muzicala, merge un set de tobe!

ureche muzicala ai?

Edited by Nero-d, 22 May 2015 - 16:16.


#14
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Mizu a doua mai merge, prima e probabil o porcărie. Poți încerca să cauți și pe: https://forums.rgc.r...tare-electrice/
marco71, nu ai nevoie de placă audio externă, pentru început. Merge și o pedală pe post de preamp. Metal se poate cânta și cu HSS, configurația HSS e cea mai versatilă.

#15
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
crede-ma ca am incercat de toate cu chitara el. la interfatarea cu PC-ul sau direct prin statie si nu e sunetul ok (mai ales daca ai urechea formata) pana nu ai ceva adaptor, gen interfata externa de sunet pe USB (stil Behringer guitar-link ucg-102) sau procesor FX, chiar daca o pedala intercalata pe lantul de conectare  mai atenueaza din zgomot

#16
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011
ia-ti o chitara electro-acustica pentru inceput ... un mic amplificator si gata treaba . Cu 1000 lei maxim iti poti lua.

#17
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
Nu-s amator de metal, o sa ma uit atunci dupa SS sau SSH.

View PostNero-d, on 22 mai 2015 - 16:15, said:

ureche muzicala ai?
Stai linistit, n-am intentia sa concurez la Eurovision :D


Am inteles domnilor, o sa iau intai chitara, vad eu de pe unde, si completez apoi cu ce mai trebuie. O sa iau o placa de sunet externa daca se aude nasol direct in PC, acolo am o ASUS Xonar DG.

#18
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
orienteaza-te spre modele de firma la achizitie SH, gen Epiphone, Cort, Washburn, Jackson, Ibanez, chiar si Yamaha si grija sa nu fie modele contrafacute (Gibson e cea mai piratata) ... pentru inceput poti incerca si un cable-link de chitara (cablu adaptor), e cativa zeci de lei

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate