Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Zeii din vechime - ”Adam și Eva”

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
26 replies to this topic

#19
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
--Tudorele-Tu precis esti un extraterestru din vechime iar cineva ti-a umblat la procesor avariindu-l iremediabil prin scurtcircuitare...Posted Image Posted Image Posted Image

#20
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Posttom_1133, on 19 mai 2015 - 10:20, said:

Pe bune, acum, @tudorele ! D-zeu. chiar iti vorbeste ?!

Un Duh din mine îmi vorbește. De regulă, duhurile care vorbesc în om sunt draci. Iar dracii sunt trimiși de Dumnezeu, să-l încerce pe om. Deci da, Dumnezeu îmi vorbește.

View PostArayan, on 19 mai 2015 - 21:53, said:

--Tudorele-Tu precis esti un extraterestru din vechime iar cineva ti-a umblat la procesor avariindu-l iremediabil prin scurtcircuitare...Posted Image Posted Image Posted Image

Cineva din vechime sunt, dar nu știu încă cine... Pentru că despre aceasta este vorba în topic, despre învierea vechilor zei. Așa că, dacă într-o zi o să vină zburând la mine un ciocan, o să știu că sunt Thor, dacă o să-mi vină o pereche de sandale cu aripi, o să știu că sunt acel zeu care era mesagerul zeilor și care am uitat cum se numea. Dar cine sunt eu, contează mai puțin. Deocamdată sunt doar un om care caută, caută, caută... Și care în acest moment a observat similitudini frapante între Adam și zeii din vechime. La fel ca aceștia, Adam era muritor și nemuritor în același timp. Era nemuritor pentru că ar fi putut trăi la infinit, dar era și muritor pentru că, imediat ce a fost alungat din Rai, s-a dus nemurirea lui. Zeii deasemeni, alungați din cer și nemaiavând băutura nemuririi la dispoziție, deveneau oameni muritori.

#21
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.04.2015
Inițiator, îți sugerez să consulți un psiholog că ai mare nevoie de el. Sau măcar vorbește cu un preot și spune-i de duhurile alea pe care le auzi și fă ascultare de respectivul preot.

Edited by Omule, 19 May 2015 - 22:31.


#22
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,288
  • Înscris: 13.03.2015

View Posttudorel666, on 19 mai 2015 - 22:26, said:

.o să știu că sunt acel zeu care era mesagerul zeilor și care am uitat cum se numea.


Nu pentru ca ar avea vreo mare importanta: Hermes in mitologia greaca si Mercur in cea romana.

#23
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostBogdansv1, on 19 mai 2015 - 22:39, said:



Nu pentru ca ar avea vreo mare importanta: Hermes in mitologia greaca si Mercur in cea romana.

Ție nu ți se pare prostesc să afirmi că o întreagă pleiadă de zei, o întreagă cosmologie și toate legendele despre zei au fost scoase iaca așa, din mintea unor analfabeți de acum nu știu câte mii de ani? Mie da. Tocmai de aceea un cercetător al mitologiei greco-romane ajunge să creadă în zei și în Dumnezeu. Și eu afirm același lucru: că toți acești zei au existat. Și că vor exista din nou!

#24
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,288
  • Înscris: 13.03.2015

View Posttudorel666, on 19 mai 2015 - 22:43, said:


Ție nu ți se pare prostesc să afirmi că o întreagă pleiadă de zei, o întreagă cosmologie și toate legendele despre zei au fost scoase iaca așa, din mintea unor analfabeți de acum nu știu câte mii de ani? ....

????????

Daca-mi arati unde am afirmat cele sustinute de tine, ma duc si ma internez la nebuni caci inseamna ca nu mai stiu ce fac. Dar sa vii cu citat, ok?

#25
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Posttudorel666, on 19 mai 2015 - 22:43, said:

Ție nu ți se pare prostesc să afirmi că o întreagă pleiadă de zei, o întreagă cosmologie și toate legendele despre zei au fost scoase iaca așa, din mintea unor analfabeți de acum nu știu câte mii de ani? Mie da.
Ba cam nu.  Aveau cam prea mult timp liber, aveau nevoie sa-si explice multe treburi, ca nu stiau nimic, ii ajuta psihic sa aiba o divinitate careia sa i se inchine si care "sa-i ocroteasca" si "sa le dea" vanat, ploaie si ce le mai trebuia... asa ca s-au pus pe inventat.

#26
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Zeița Ceres, când își căuta fiica, pe Persephona, de mai multe ori a vrut să transforme niște copii de oameni în zei nemuritori, băgându-i în focul de pe vatră, pentru ”a separea partea lor muritoare de partea nemuritoare”. Dar nu a reușit, fiind de fiecare dată întreruptă. Voia însă să-i ”mântuiască” de moarte prin ”botezul”, adică scăldarea în foc. În mod asemănător, Iisus a strigat, referindu-se la mântuirea pe care trebuia să o aducă oamenilor, ”foc am venit să arunc pe pământ și cât aș vrea să fie aprins deja”. Deci același botez prin foc pentru același scop: mântuirea de moarte. Iar Duhul Sfânt, Cel prin care toți creștinii obțin mântuirea, este deasemeni Foc. Singura diferență ar fi că, în timp ce Ceres încerca să despartă partea muritoare de partea nemuritoare din om, Hristos unește partea muritoare cu cea numuritoare și face ca cele două firi să fie una, având în schimb proprietățile amândurora.

Edited by tudorel666, 20 May 2015 - 08:30.


#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,731
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttudorel666, on 20 mai 2015 - 08:29, said:

Zeița Ceres
Asteroidul adica ? Ala de-l fotografiaza NASA zilele astea ? :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate