Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Agenti imobiliari - Black list

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
mIRaJj

mIRaJj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 14.10.2009
Agentii imobiliari de la Galaxy Imob si Remira Intermed din Bucuresti sunt probabil  cei mai mincinosi si ticalosi agenti imobiliari de pe fata Pamantului

#74
fr33cush

fr33cush

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.10.2017

View PostmIRaJj, on 02 noiembrie 2017 - 18:24, said:

Agentii imobiliari de la Galaxy Imob si Remira Intermed din Bucuresti sunt probabil  cei mai mincinosi si ticalosi agenti imobiliari de pe fata Pamantului

View PostmIRaJj, on 02 noiembrie 2017 - 18:24, said:

Agentii imobiliari de la Galaxy Imob si Remira Intermed din Bucuresti sunt probabil  cei mai mincinosi si ticalosi agenti imobiliari de pe fata Pamantului
Toti sunt, eu deja sunt in proces cu uni si nu pot sa dau numele. Daca semnezi cu ei trebuie sa fi atent ca in contract stipuleaza ca nu ai voie sa le aduci nici un prejudiciu de imagine etc...

#75
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007

View Poststan108, on 10 august 2017 - 23:53, said:

Ca sa actualizez si eu lista... pot sa includ toti agentii de la Galaxy Imob? Nu au in cap decat comisioane si parsivitate.


Subscriu. Doar pt ca m-au dus pana la un apartament (despre care nu stiau nimic si nu il vazusera inainte), voiau 3000E comision si au refuzat sa negocieze pe motiv ca deja cineva le ofera 2800 (am mers mai mult de curiozitate; in rest caut singur anunturile proprietarilor). i-am suspectat ca merg la bluf dar nu au lasat la pret asa ca le-am zis pa (oricum le conditionasem si comisionul oferit de a-mi scoate apartamentul intr-o anumita suma: peste tot in lume remunerezi in functie de performanta - ok mai putin la bugetarul roman, dar e alta discutie). Sa platesc un 'taxi' cu 3000 euro e ceva de domeniul fantasticului.

Banuiesc ca exista suficienti oameni care ofera asemenea sume (in fond e prost cel care da, nu cel care cere). Recomand sa va alocati putin timp sa cautati si sa gasiti anuntul proprietarului (pe site-urile de diverse anunturi din toate categoriile). De obicei agentiile fura aceste anunturi, le reposteaza si pastreaza textul scris de proprietar.
Prin urmare, daca vedeti acelasi text (al aceluiasi apartamet) postat de mai multe agentii, luati frumos cu copy-paste si in 5 minute descoperiti anuntul proprietarului si mergeti la sursa.

Edited by Genesis, 09 November 2017 - 17:07.


#76
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Agentii nu ar mai fura anunturile cu nerusinare daca proprietarii ar pune watermark pe poze cu nr. telefon si mentiunea "exclus agentii".

#77
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

View Postleusteanul, on 10 noiembrie 2017 - 07:20, said:

Agentii nu ar mai fura anunturile cu nerusinare daca proprietarii ar pune watermark pe poze cu nr. telefon si mentiunea "exclus agentii".
Cu mențuinea te poți șterge undeva că tot te vor bâzâi la cap... și am văzut poze furate și cu watermark... ajenți...

#78
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
Adaugam Confort Casa Imobiliare (agentie din zona Nerva Traian). Nu stiu ce vand, nu au vazut nici apartamentul macar. Nu stiu strada corecta, nu stiu nici etajul (noroc ca stiam eu zona, ca agentul nu avea nicio treaba). Surpriza mai mare insa: apartamentul care era la vanzare...de fapt nu era la vanzare insa, era doar disponibil la inchiriere, lucru pe care evident ca agentul nu il stia sau nu il mentionase. Asta mi-a explicat de ce nu am reusit sa gasesc pe net anuntul proprietarului.

Alte agentii peste care am dat intamplator: Marvis si Exces Imobiliare. Baietii astia 90-95% din ce au e fals, anunturi tinute active cu apartamente vandute cu ani in urma. Schema uzuala de a incerca sa te agate la altceva.

Edited by Genesis, 20 November 2017 - 18:48.


#79
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
cred ca e mai simplu sa listam aici agentii care sunt in regula...ar fi o lista mult mai scurta :D

#80
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Extrem de scurta...

#81
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Eu am facut doua achizitii si o vanzare prin intermediul agentilor. In nici unul din cazuri nu am dat comision...per total nu o experienta tocmai rea. Strict pentru astea trei tranzactii.

#82
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Mai in spate, inițiatorul topicului a scris ca dacă un imobil sa vândut și cumpărat de 7 ori, el vrea sa aibă toate contractele de vânzare cumpărare începând cu succesiunea ca dacă vreun Moștenitor a fost sărit se vor anula restul tranzacțiilor. Eu știu ca n-ai cum sa omiți vreun frate sau sora ca niciun notar nu accepta așa ceva. Să-mi zică cineva dacă e posibil sa faci succesiune fără sa fie toți frății prezenți la notar?

#83
Briscarie

Briscarie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.12.2012

View Postmilovme, on 19 decembrie 2017 - 21:37, said:

Mai in spate, inițiatorul topicului a scris ca dacă un imobil sa vândut și cumpărat de 7 ori, el vrea sa aibă toate contractele de vânzare cumpărare începând cu succesiunea ca dacă vreun Moștenitor a fost sărit se vor anula restul tranzacțiilor. Eu știu ca n-ai cum sa omiți vreun frate sau sora ca niciun notar nu accepta așa ceva. Să-mi zică cineva dacă e posibil sa faci succesiune fără sa fie toți frății prezenți la notar?

Dreptul de proprietate nu se prescrie niciodata, adica orice tranzactie poate fi contestata oricand, chiar si dupa sute de ani. Legat de intrebarea ta, unii notari fac succesiuni pe baza de declaratie a mostenitorilor + 2 martori, altii cer si Anexa 24 de la primarie. Anexa 24 de la primarie reprezinta o confirmare din partea institutiei ca X are doar doi frati, nu unul, etc.

Cel putin teoretic exista posibilitatea ca un frate sa fie sarit din schema succesorala, atat timp cat respectivii mostenitori nu-l declara la notar.

Acel frate poate sa invalideze tranzactia in tribunal peste ani si ani. Orice tranzactie a rezultat din acel certificat de mostenitor devine nula. Oricate ar fi fost.

Ma bucur sa vad topicul inceput de mine inca in viata. Sunt fericit ca am scapat de aceasta breasla de agenti si imi pare rau pentru voi ca trebuie sa-i cunoasteti si sa va loviti de ei ca sa va luati un apartament.

Va tin pumnii si va doresc nervi puternici + ceva bafta! :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate