Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Agenti imobiliari - Black list

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
Briscarie

Briscarie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.12.2012
Salutare! Citesc de mult softpedia si am gasit raspunsuri utile in multe domenii cu ajutorul vostru. Chiar daca sunt destul de ocupat in viata de zi cu zi, as vrea sa-mi aduc si eu aportul la aceasta comunitate si sa ajut alti oameni la randul meu. De aproximativ un an de zile ne cautam (eu si sotia) un apartament/casa/teren in Bucuresti si inevitabil am dat peste fel de fel de agenti, unii mai seriosi, altii pur si simplu "amatori", iar o alta categorie chiar "rau intentionati", mincinosi, etc. Mi-am propus sa scriu cateva cuvinte despre fiecare agent intalnit si sa intocmim impreuna un fel de "black list" a lor sau pur si simplu cumparatorii sa stie la ce sa se astepte cand incep o discutie cu ei. O sa va rog sa postati si voi si sa descrieti episodul petrecut.

CAMELIA PLESA
Consultant Imobiliar
CENTRUM IMOBILIARE

cu anuntul de mai jos:

Click aici pentru link

Anuntul fusese actualizat pe data de 12 mai 2015, iar eu am sunat pe 14 mai. De precizat ca anuntul este online de aproape un an. N-am apucat sa-i spun prea multe la telefon, ca a venit cu precizarea ca acest apartament a fost vandut. La cateva ore distanta de la discutia noastra telefonica, agentul si-a reactualizat anuntul ca fiind iara de interes.

Banuiesc ca face parte din acea categorie de anunturi false, de care au nevoie anumiti indivizi pentru a-si evalua casele/aparamentele mai jos sau mai sus, in functie de interes, in vederea obtinerii unui credit bancar etc. Voi ce motive cunoasteti pentru astfel de lucruri? Vi s-au intamplat si voua?

#2
Briscarie

Briscarie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.12.2012
SILVIA DELCEA
Broker
COLDWELL BANKER MOSILOR

Anuntul publicat de proprietar: click aici

Anuntul publicat de agent: click aici

Trecem peste faptul ca pretul este diferit, ci ne uitam direct la mp utili, unde agentul afirma ca apartamentul este cu 15 mp mai mare decat afirma proprietarul. Bineinteles, ca raportul pret/mpu mi se pare foarte bun si incep vreo doua ore sa investighez zona, avantajele si dezavantajele si ma chinui sa reimpart un apartament construit de un arhitect chinuit. Timpul trece, ma hotarasc sa sun agentul. O intreb direct cum vede ea impartirea in 3 camere (lucru afirmat chiar de ea in anunt) si imi propune sa transform holul in living, acesta neavand niciun fel de geam si o forma mai mult decat ciudata. In urma discutiei noastre isi reactualizeaza anuntul si scoate poza cu planul cadastral. Scopul ei era sa ma aduca de la bun inceput la vizita, dar nu inteleg de ce, pentru ca problemele pe care le indentificam stand acasa, le puteam observa si la fata locului, numai ca pierdeam din timpul meu si teoretic si din al ei. Nu inteleg ce castiga daca ma ducea la vizionare?!

Domnisoara agent are profilul de facebook deschis. Se poate observa si acolo cat de "profesionala/profesionista" este. Ar fi bine sa-l poata accesa doar prietenii, nu si potentialii clienti.

Edited by Briscarie, 17 May 2015 - 12:43.


#3
Briscarie

Briscarie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.12.2012
Valentin Vlasceanu
Neocasa

Din pacate nu mai pot pune link, pentru ca intalnirea noastra a avut loc acum un an, iar anuntul intre timp a disparut de pe internet.

Am apelat la el pentru a ne prezenta un apartament de 3 camere pe blv Gloriei, pe langa statia de metrou Jiului/parc Bazilescu. Apartamentul avea 3 camere si 107 mpu, era la mansarda (echivalent etaj 4) iar pretul solicitat era de 85.000 euro.

Proprietare facuse imprudenta sa cumpere doua apartamente de 2 camere, sa le sparga peretii, rezultand un singur apartament. Agentul mi-a garantat ca lucrarea de cadastru este in curs de realizare, dar n-a mai fost finalizata nici pana in ziua de astazi. Dupa ce a vazut ca lucrarea nu iese, mi-a recomandat sa cumpar apartamentul prin cumpararea celor doua cadastre (individuale), pentru ca notarial se poate. Stiu si eu ca se poate, dar de ce nu i se valida cadastrul oare? Poate a spart grinzi importante sau poate etajul 4 s-a facut pe spaga de catre dezvoltator si si-a dat seama proprietara doar la revanzare. Bucurestii Noi nu are regim de 4 etaje, decat cu PUD si nu cred ca era aici cazul.

Un astfel de agent care se considera si consultant si da astfel de sfaturi unui client, pur si simplu nu stiu ce cauta in aceasta meserie.

Peste 6 luni de la eveniment m-a sunat din nou sa ma intrebe daca ne-am gasit casa. Raspunsul fiind negativ, s-a oferit sa ne prezinte alte apartamente. I-am zis ca sunt interesat doar daca imi prezinta locuinte cu minim 10% sub pretul pietii, altfel ma descurc si singur. Mi-a garantat ca nu voi gasi astfel de locuinte, pentru ca acestea "se vand ca painea calda". L-am intrebat atunci de ce as mai colabora cu el, pentru acel comision de 2-3%, daca imi prezinta lucruri de care internetul este plin si singurul raspuns primit a fost acela ca orice as cumpara, tot va trebui sa platesc un agent. "Bine", am spus eu, "dar de ce sa ti-l platesc tie atunci?"...si alta replica n-a mai avut. :)

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostBriscarie, on 17 mai 2015 - 12:23, said:

Scopul ei era sa ma aduca de la bun inceput la vizita, dar nu inteleg de ce, pentru ca problemele pe care le indentificam stand acasa, le puteam observa si la fata locului, numai ca pierdeam din timpul meu si teoretic si din al ei. Nu inteleg ce castiga daca ma ducea la vizionare?!

Domnisoara agent are profilul de facebook deschis. Se poate observa si acolo cat de "profesionala" este. Ar fi bine sa-l poata accesa doar prietenii, nu si potentialii clienti.
Apai daca nici profilul de FB nu te-a convins sa te duci cu ea la o vizionare, tind sa-i dau dreptate lui Nero-d.

#5
Briscarie

Briscarie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.12.2012

View Postgumball3000, on 17 mai 2015 - 12:45, said:

Apai daca nici profilul de FB nu te-a convins sa te duci cu ea la o vizionare, tind sa-i dau dreptate lui Nero-d.

Posted Image pierdeam inutil timpul cu acea vizionare. Si agenta avea aceeasi valoare ca si apartamentul in cauza.

Nero-d, nu vorbeam despre pretentiile noastre vizavi de locuinte. Vorbeam despre minciuna si salvarea timpului. Cum sa platesc un comision unui om care mai mult ma incurca decat ma ajuta? Si de ce sa-mi fie sters topicul?

#6
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View PostNero-d, on 17 mai 2015 - 12:25, said:

dumneavoastra nu cautati... doar va prefaceti...

asta cu adusul aportului nu prea am inteles-o... daca sunteti dumneavoastra amabil sa explicati...

rog un moderator sa stearga acest post...
1Ce ai tu cu domnul in cauza,care doreste sa nu fie inselat?
2Adica, ai ceva de zis constructiv?
3De dragul tau sa stearga moderatorii,dar ce esti tu, ai ceva in plus?Cand intri tu aici creste traficul de nu mai e nevoie de topic/uri.

Pai mi se pare normal sa faci topic cand vezi minciunile din anunturi.
Sa stii ca de asta clientii,eventuali cumparatori, cauta si tot cauta cu frica/n san sa nu fie inselati,ca doar nu cumperi Ap.zilnic.

#7
Briscarie

Briscarie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.12.2012
Cireasa de pe tort vine din partea celor de la MORAD GROUP, care dezolta cartierul ONIX din Grozavesti si au dezvoltat in 2009 doua blocuri in aceeasi zona cunoscute sub numele de Saphir Residence.

De precizat ca echipa de vanzari MORAD GROUP este una si aceeasi cu COLDWELL BANKER, dezvoltatorul zonei (Mohammad Murad) cumparand in 2015 agentia imobiliara, externalizand astfel procedura de vanzare.

Aici nu vreau nu nominalizez o singura persoana, ci intreaga echipa care s-a comportat mai mult decat incalificabil.

Am apelat la ei pentru anuntul de mai jos:
Pentru anunt click aici

...cu precizarea ca la etajul 10 mai aveau doua apartamente cu aceeasi impartire si suprafete.

Cand am vizitat noi apartamentul de la etajul 9, uitasera jos cheile de la apartamentele de la etajul 10.

Cand ne-am rugat prietenii sa viziteze si ei apartamentul, le-au spus ca nu au chei momentan de la acele apartamente.

Intr-un final au recunoscut ca sunt probleme de infiltratii la ele, dar au evitat sa spuna amploarea lor.

Pe "nevazute", le-am facut o oferta la toate cele 3 apartamente, cerand un discount de 30%, tinand cont ca doua aveau mari probleme si totusi erau nevandute din 2009 (6 ani!!!).

Oferta ne-a fost refuzata imediat, fara sa fie trimisa catre dezvoltator, spunand ca discount-ul este prea mare si mai mult de 7% discount nu vom primi. Desi am precizat clar ca nu vrem discount din comisionul lor, ci din partea dezvoltatorului (pana la urma era problema lui sa se scape de ele), lucrurile s-au blocat la acest nivel.

Dezamagit, am apelat la cateva relatii si am am ajuns la constructor si impreuna cu el am reusit sa vizitam si apartamentele de la etajul 10, care aveau afectati cel putin 25 mp de tavan si pereti, iarna dupa topirea zapezii apa de pe terasa penthouse-ului de deasupra scurgandu-se in casa. Constructorul ne-a confirmat ca nu exista solutie tehnica pentru a repara aceste apartamente, decat daca sparg terasa vecinului de deasupra si o refac. Cum tipul este foarte bogat, iar apartamentul acela se invarte in jurul sumei de jumatate de milion de euro, nu exista nicio sansa sa accepte.

Mai mult decat atat, apartamentele sunt nepurtatoare de TVA, conform unei legi care permite unui dezvoltator sa nu perceapa TVA in cazul in care nu si-a vandut apartamentele in decurs de 3 ani. Asa spun ei, insa legea nu stiu sa existe, desi am intrebat multi oameni. Pana la urma am aflat ca proprietari nu mai sunt ei si o persoana fizica. Adica au vandut unei persoane din firma lor acel apartament pe o suma derizorie, platind TVA-ul aferent, iar dupa aceea, persoana in cauza vinde la un pret mai mare fara a fi platitor de TVA.

Sunt cei mai "profesionisti" dintre toti agentii de care m-am "lovit" pana acum. Pentru ultimul paragraf nu pot afirma decat:"Sa-i verifice DNA-ul!!!"

Edited by Briscarie, 17 May 2015 - 13:39.


#8
Briscarie

Briscarie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.12.2012
Urmatorul...

Costel PIRVU, Agent Imobiliar din 1998, asa cum ii place lui sa se prezinte. "Profesionist" pana in maduva oaselor.

L-am contactat pentru acest anunt (click aici). Intre timp vad ca si-a sters anuntul, desi casa respectiva inca figureaza ca fiind de vanzare de catre alti doi agenti.

Aproximativ 6 ore am pierdut impreuna cu familia sa ne decidem daca cumparam acea casa sau nu si daca nu apareau doua minciuni grave, nu stateam nici macar 5 minute pe ganduri, refuzand casa categoric.

Minciuna 1: pe site era afisata la 500 ml de Metrou Crangasi, iar dupa ce l-am rugat sa confirme distanta a spus ca de fapt sunt 750 ml. Hai ca merg si 750 ml, dar dupa ce am aflat adresa, distanta reala era de 1,8 km. Pai 7 sau 20 de minute de mers pe jos pana la metrou nu-i tot aia domnule?!

Minciuna 2: Casa era prezentata ca avand 180 mpu, compusa din P+1+M. In realitate mansarda era un pod ceva mai inalt, construit fara autorizatie si neavand cadastru. Practic in actele casei regaseai doar P + E = 120 mpu. Pai daca impartim 140.000 euro la 180 mp sau la 120 mp, nu prea ne da acelasi lucru!?

Degeaba existau fizic acei mp, daca pe hartie nu erau, iar dupa cativa ani poate te mai punea si primaria sa-ti darami acel etaj.

Edited by Briscarie, 17 May 2015 - 18:16.


#9
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 13.04.2006
Salutare de la mare !

De o luna ma chinui si eu sa vand un apartament in Constanta si sa cumpar o casa .
Am pus anunt pe OLX , l-am promovat si am primit oferte de la agentii imobiliare .
In urma relatiei cu respectivii agenti , intreb si eu ;
Exista si profesionisi in aceasta bransa sau doar aburisti ?

#10
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostBriscarie, on 17 mai 2015 - 12:23, said:

SILVIA DELCEA
Broker
COLDWELL BANKER MOSILOR

Anuntul publicat de proprietar: click aici

Anuntul publicat de agent: click aici

..................
Cred ca ai o problema ...
Anuntul agentului are pret mai mic decit al proprietarului ....deci ce vrei sa demonstrezi ????
..........
Faptul ca voi nu stiti ce vreti sau nu va place ce gasiti pe piata , este vina agentilor ????
Nu va place , construiti singuri daca va tine , cautati singuri pe piata libera ...

#11
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Si de ce ma rog mi s-a sters mesajul cu "Toti"?

Ati vazut agentie care sa nu faca urmatoarele:
- iea anunt de la proprietar si-l pune in numele ei la pret mai mic si apoi spun "ah, s-a razgandit proprietarul si vrea mai mult"
- iea anunt de la proprietar fara sa-i ceara voie sau fara sa-i dea acordul
- tin anunturi vechi de 2 ani doar ca sa atraga clienti
- le ceri estimat de pret si toate cele si ei iti trimit oferte care sunt la 532km distanta de zona ta preferata (e un pic de mers pe jos, nu mult)
- sa faca ceva mai mult decat sa plimbe o persoana de la metrou in fata blocului

Cam care sunt aia? Ca pe bune c-am participat la tot felul de evenimente cu agenti si agentii imobiliare si unul nu era mai breaz.

Stiti ce ar trebui sa faca un agent imobiliar in mod normal, nu?
- Cauta cumparatori
- Cauta apartamente/case/whatever
- Asigura discutiile intre banca, cumparator, vanzator, notar etc.
- Se intereseaza de mersul tranzactiei
- Daca este vorba de chirie intermediaza ei plata chiriei
- 3 luni (o data pe luna) verifica chiriasul daca pastreaza curatenia etc.
- Asigura chiriasului tot ce s-a promis in cursul negocierilor (ex: nu avea AC, dar chiriasul a cerut sa se puna in urmatoarele X luni)
- Daca este un imobil inchiriat prin ei, cel ce inchiriaza il poate ruga sa aiba grija de apartament (ex: proprietar mutat din tara). De mentionat: de acord cu chiriasul

In rest, dati bani unor indivizi care se plimba toata ziua cu o foaie in mana, dau copy-paste la un anunt and thaaaaat's about it.

#12
Briscarie

Briscarie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.12.2012

View Postmaximg, on 17 mai 2015 - 19:26, said:

Cred ca ai o problema ...
Anuntul agentului are pret mai mic decit al proprietarului ....deci ce vrei sa demonstrezi ????
..........
Faptul ca voi nu stiti ce vreti sau nu va place ce gasiti pe piata , este vina agentilor ????
Nu va place , construiti singuri daca va tine , cautati singuri pe piata libera ...

Cu siguranta am o problema, altfel n-as mai fi inceput acest topic. Tu ori mi-ai citit postarea pe diagonala ori esti rau intentionat.

Agentul a pus un pret mai mic si un numar de mp mai mare. Asta inseamna un pret mai scazut pe mp, adica un anunt mai atractiv. Cand am vazut anuntul prima oara, am pus mana pe telefon sa sun agentul, ca o astfel de oferta o pierdeam in cateva ore daca era reala. Ea tot insista sa vin la vizionare, eu ii spuneam ca vreau mai multe informatii. Nu stau in Bucuresti si puteam pierde jumatate de zi si 100 ron pe benzina, ca sa vad ceva ce stiam ca n-am nevoie doar daca as fi primit informatia corecta din partea agentului.

Iar partea a doua a postarii tale n-are nimic in comun cu subiectul acestui topic. Daca nu fac un feedback acestui domeniu care a ajuns sa fie mai mult decat jenant, atunci la ce schimbari sa ma astept din partea acestor agenti?!

View PostBingo, on 17 mai 2015 - 18:49, said:

Salutare de la mare !

De o luna ma chinui si eu sa vand un apartament in Constanta si sa cumpar o casa .
Am pus anunt pe OLX , l-am promovat si am primit oferte de la agentii imobiliare .
In urma relatiei cu respectivii agenti , intreb si eu ;
Exista si profesionisi in aceasta bransa sau doar aburisti ?

Personal n-am intalnit profesionisti in acest domeniu, dar sunt sigur ca exista.

Legat de apartamentul tau, iti recomand sa-l postezi pe urmatoarele site-uri: imobiliare.ro, tocmai si olx. Sa le faci un refresh la 7 zile, ca sa vada lumea ca sunt de actualitate.

Descrierea ar trebui sa fie cat mai amanuntita, poze din fiecare camera / baie / hol / balcon / casa scarii sau cu privelistea de afara. Foarte important sa pui un plan cadastral cu impartirea apartamentului. Ar fi bine sa scrii strada pe care se afla imobilul. Nu pune si numarul, ca sa nu dai de alte probleme. Refuza contactul cu orice agentie, pur si simplu aproape niciuna nu are un portofoliu de clienti pentru care sa caute si iti reproduc anuntul pe alte site-uri sau de cele mai multe ori chiar pe aceleasi.

Edited by Briscarie, 17 May 2015 - 23:50.


#13
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

View PostBriscarie, on 17 mai 2015 - 23:48, said:

Legat de apartamentul tau, iti recomand sa-l postezi pe urmatoarele site-uri: imobiliare.ro, tocmai si olx.
Tocmai.ro a fost cumparat de grupul ce detine olx (fostul mercador) inca din februarie 2015; traficul a tot scazut in martie si aprilie, pentru ca acum sa nici nu mai poti accesa tocmai.ro -> te redirecteaza catre olx. Deci il poti sterge din lista/recomandari...

Edited by soft0811, 18 May 2015 - 09:33.


#14
EugenSum

EugenSum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 03.01.2015
excelent topic, felicitari. cat eram in cautari nici eu n-am dat de un agent imobiliar care sa-si merite banii. ne-au pierdut timpul aiurea cu plimbari, au mintit si asa mai departe. trebuie o reforma din temelii in meseria asta, ca sunt aproape la fel ca taximetristii.

#15
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Mai rau ca taximetristii. Aia macar te duc la destinatie.

#16
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostBriscarie, on 17 mai 2015 - 23:48, said:

Cu siguranta am o problema, altfel n-as mai fi inceput acest topic. ........
Cu siguranta , dar problema ta este ca nu intelegi cum functioneaza sistemul .
Reclamele puse de agenti , si chiar de particulari , nu creeaza obligatii contractuale , este pur si simplu o publicitate ...imobiliara in cazul de fata .
Faptul ca unele lucruri sint prezentate " in bine " , ca pozele sint facute din unghiuri mai fericite , inseamna reclama , si asa se face peste tot in lumea asta .
Idea este sa sa gaseasca un potential client care ar dori asa ceva , apoi se trece la lucruri serioase , vizionare , verificari de acte , negociere .
Asa este peste tot in lumea asta , si asa se face meseria asta .
Poate sti tu alt mod de practica , dar am vazut si in emisiunile tv de peste ocean , acelasi sistem .

#17
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014
Ce amuzat e pseudotaximetristu asta. Ce zici tu acolo cu reclama e defapt inselaciune si se pedepseste cu puscaria,dar oricum majoritatea din breasla voastra acolo ati facut facultatea.

Si ca sa fiu in ton cu initiatorul,am avut de aface cu cativa agenti emo d-astia,nu mai ii tin minte pe toti dar era cam asa.
1. O tanti care zicea ca a fost sefa de multi nationala si imi explica, cum va creste tara daca vindem noi magiun dar acu s-a apucat de imobiliare..sigur ca da
2. Un cocalar cu biemveu pe bulgaria si imi explica, cum e cu viata,viitorul si mersul lucrurilor in univers
3. Un pusti de 18-19 ani care habar n-avea ce face acolo sau ce cauta

Parca au mai fost cativa dar astia mi s-au parut emblematici pentru breasla lor,daca ii vedeai pe strada nu dadeai 2 bani gauriti pe ei:)

#18
Alteran

Alteran

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 874
  • Înscris: 28.11.2014
Briscarie, pana la urma ai gasit ce cautai?

In toate cazurile prezentate de tine pana acum inteleg ca locuintele aveau diverse probleme sau carente pe care tu practic le-ai transferat integral asupra agentilor. Ei trebuie sa isi faca meseria indiferent ca vand ceva bun sau prost, si ca sa fim sinceri, oferta din Bucuresti chiar nu lucreaza deloc in avantajul lor. As spune ca trebuie facuta o diferenta clara intre un agent care ascunde informatii sau te minte de-a dreptul fata de unul care incearca doar sa prezinte lucrurile negative intr-o lumina mai buna.
Cand vezi pe net ceva tinzi sa fii mult mai obiectiv, cand ajungi la fata locului deja intra partea emotionala in joc, iti place ca e luminos, ca ai un pomisor verde fix in fata geamului, iti plac perdelutele de la dus, etc, intra alte mecanisme in joc care afecteaza decizia. In consecinta imi imaginez ca un agent imobiliar face tot ce poate in limita bunului simt sa aduca clientul la vizionare, eu cel putin asta as face - este singura explicatie pe care o pot gasi pentru care anunturile nu vin automat cu schita dupa cadastru, poze din toate camerele, de pe scara, si tot ce ai avea nevoie sa iei o decizie de la distanta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate