Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare

arii
 Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 

Veniturile T România au scăzut în cu 7,7%, iar profitul cu 16,7% în primul trimestru din 2015

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#1
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,843
  • Înscris: 13.07.2010
Veniturile Telekom România au scăzut cu 7,7% la 241 mil. euro în T1. Profitul a scăzut cu 16,7%, la 55 mil. euro


Grupul Telekom România, format din fostele companii Cosmote și Romtelecom, a înregistrat în primul trimestru din acest an venituri de 241 mil. euro, în scădere cu 7,7%, și un profit operațional (EBITDA) de 55 mil. euro, în scădere cu 16,7%, conform datelor publicate de acționarul majoritar Deutsche Telekom.
Cel mai puternic declin al veniturilor a fost înregistrat de operațiunile de telefonie mobilă: -11,9% la 104 mil. euro.
Veniturile din serviciile de telefonie mobilă, care exclud încasările din vânzarea de telefoane, tablete, cartele sau alte echipamente, au scăzut puternic, cu 16,8%, la 79 mil. euro.
Veniturile din operațiunile fixe au scăzut mai încet, cu doar 5,1%, la 149 mil. euro.



Sursa:

http://www.zf.ro/zf-...l-euro-14254860

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
piata e concurentiala... sa zica mersi ca au profit!...

#3
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
La ce rebranduire au facut sa fie multumiti ca nu-i mai rau. Incercau sa vanda gogosile alea cu "reteaua premium" la niste preturi nesimtite.

#4
MaxXu1

MaxXu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 11.05.2015
Nici nu ma mir, eu mi-am portat nr de la ei in Vodafone !!! Chiar au stricat-o cu preturile in ultima perioada !

#5
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Era de asteptat. Concurenta e mare, iar serviciile lor din ce in ce mai slabe.

#6
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,501
  • Înscris: 13.10.2010

View PostDaian95, on 13 mai 2015 - 11:56, said:

Era de asteptat. Concurenta e mare, iar serviciile lor din ce in ce mai slabe.
Cred ca mai corect ar fi: mult prea scumpe pentru ce ofera. Poate la partea de televiziune sa stea cel mai bine la cantitate/pret.
Calitativ, e posibil, sa stea cel mai bine. Ma refer la partea de telefonie fixa, televiziune, internet fix.
Dar ce sa le faci daca nu au invatat cum sa tina ce clientii existenti si s-au axat mai mult pe clientii noi.

#7
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Nu-i de mirare - acoperire foarte proasta, tarife mari, operatori la RC nesimtiti, faliment garantat.

#8
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 10.10.2011
Calitativ sunt mediocrii la orice. Telefonie mobila / net mobil preponderent 2G, internet fix preponderent ADSL / VDSL, televiziune preponderent prin satelit cu imagine cu macroblocuri si artefacte din cauza inghesuirii multor posturi pe putina banda. Telefonia fixa nu se pune oricum.

Si oare cat ar fi scazut daca nu ar fi bagat atatea tone de reclama pe toate posturile posibile si imposibile?

#9
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
cum sa aibe venituri cand serviciile sunt in copac, cum e posibil ca in orase resedinta de judet in cartiere centrale tu inca sa mai oferi internet la fenomenala viteza de 6Mbps(real) ? acoperirea la mobil e in copac iar viteza la internet ..... praf, atata timp cat nu investesti nu i cum sa ai clienti multumiti, mai mult sunt operatori mobili care ofera viteze mai mari decat fixul lor, iar daca te mananca in fund sa iei si televiziune prin IPTV  in pachet cu net esti in copac , daca cineva se uita la un program HD iar tu trebuie sa downlodezi/uplodezi ceva pregatestete de asteptat, ia o cafea,  du-te la supermarket fa cumparaturile  ia copllul de la gradinita iar cand te intorci  esti la 60%.

#10
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,035
  • Înscris: 20.12.2007
Pai primul pas l-au facut chiar ei, renuntand la reteaua cdma si înlocuind-o cu..nimic.
Daca nu-si schimba atitudinea, mai bine-ar închide de tot sandramaua .

#11
bcess88

bcess88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 08.08.2014
Ei inca fac profit pe seama batranilor care sunt cu ei din 1900 toamna si de pe urma celor care stau in locuri unde RDS nu are acoperire, ca unii pe care ii cunosc eu si stau la tara cu net de 6 Mb/s pentru ca RDS nu are acoperire acolo la ei, si sunt obligati sa ramana la Telekoi. Cand se va extinde RDS si mai mult, profitul lor va scadea si mai mult

#12
ingerulol

ingerulol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 11.09.2006
Pana si angajatii lor comerciali , folosesc telefonie de la concurenta . Asta spune multe despre calitatea acestei retele . Am plecat cu 6 numere in toate directiile , dupa preferintele membrilor familiei - eu sunt in Digi si personal sunt fenomenal mai multumit decat eram in reteaua verde . Acum s-a transformat in magenta , dar serviciile au ramas la fel de mizerabile - am avut o cartela de pe care am vrut sa platesc ceva , si cand am incarcat-o , mi-a luat ~ toata suma , automat s-a activat cea mai scumpa extraoptiune . Am facut sesizare ... si au trecut 3 luni . Evident , am platit din Vodafone , dar nici nu voi mai incerca nimic cu aceasta retea) JEG JEG pe linie . aAaaa ... 33 minute am stat pana m-a preluat un operator (si mi-a inchis) , dupa care am mai asteptat alte 33 minute .

#13
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Veniturile T România au scăzut în cu 7,7%, iar profitul cu 16,7% în primul trimestru din 2015
eu tot nu inteleg... ar trebui sa ma ingrijorez sau sa ma bucur?

dati-mi careva un indiciu...

Edited by Nero-d, 13 May 2015 - 12:56.


#14
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,198
  • Înscris: 18.04.2008
să te bucuri pentru ce? Pentru oamenii care rămân fără slujbe?

#15
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
poi nuş...
cu cat mai multi jucatori pe piata, cu atat mai bine... (concurenta la calitate si pret) totusi... nu sunt sigur ca telekom e un jucator sau e doar un looser care incurca lucrurile si tine locul ocupat?

Edited by Nero-d, 13 May 2015 - 13:01.


#16
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,799
  • Înscris: 25.07.2004

View Postjoseph_lacroix, on 13 mai 2015 - 12:37, said:

cum sa aibe venituri cand serviciile sunt in copac, cum e posibil ca in orase resedinta de judet in cartiere centrale tu inca sa mai oferi internet la fenomenala viteza de 6Mbps(real) ? acoperirea la mobil e in copac iar viteza la internet ..... praf, atata timp cat nu investesti nu i cum sa ai clienti multumiti, mai mult sunt operatori mobili care ofera viteze mai mari decat fixul lor, iar daca te mananca in fund sa iei si televiziune prin IPTV  in pachet cu net esti in copac , daca cineva se uita la un program HD iar tu trebuie sa downlodezi/uplodezi ceva pregatestete de asteptat, ia o cafea,  du-te la supermarket fa cumparaturile  ia copllul de la gradinita iar cand te intorci  esti la 60%.

Vorbesti sa nu adormi sau ca sa "te citesti". Telekom nu-ti ofera Iptv la 6Mbps. Daca te referi la 6MB atunci inseamna cca 50Mb. Eu acasa am 50Mb cu 2 tv-uri pe iptv si 2 calculatoare. Cand amandoua tv-uri sunt pe hd pot sa downloadez cu cca 35-40Mb (adica 4.5-5 reali). Un post hd iti ia maxim 10-12 Mbps, iar un post normal maxim 5Mbps.

View Postbcess88, on 13 mai 2015 - 12:40, said:

Ei inca fac profit pe seama batranilor care sunt cu ei din 1900 toamna si de pe urma celor care stau in locuri unde RDS nu are acoperire, ca unii pe care ii cunosc eu si stau la tara cu net de 6 Mb/s pentru ca RDS nu are acoperire acolo la ei, si sunt obligati sa ramana la Telekoi. Cand se va extinde RDS si mai mult, profitul lor va scadea si mai mult

Zi merci ca exista telekom. In locul tau si al celor care nu au de ales as injura pe aia care nu vin. Iar daca as fi de la telekom ti-as taia si linia sa vedem cum e mai bine. Cu net prost sau fara net. Mutumiti-va si cu ce aveti, ca-i mai nasol fara.

View Postingerulol, on 13 mai 2015 - 12:50, said:

Pana si angajatii lor comerciali , folosesc telefonie de la concurenta . Asta spune multe despre calitatea acestei retele .

Multe spune chestia asta...daca lucrez la o firma spaniola si nu le folosesc produsele inseamna ca-i o firma de cacao? Daca un angajat digi sta intr-un loc unde nu are semnal digi e obligat sa foloseasca digi? ca altfel e firma de cacao?


Toata lumea stie ca "se duce in jos" Telekom, ca are un serviciu de clienti naspa, ca acoperirea 3g este limitata, dar totusi sa nu exageram cu chestii care nu-si au rostul

#17
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,200
  • Înscris: 27.06.2007

View PostKyKyKyKy, on 13 mai 2015 - 12:58, said:

să te bucuri pentru ce? Pentru oamenii care rămân fără slujbe?
pai si aia care raman fara slujbe cine ii impiedica sa faca din telekom o firma puternica si un concurent redutabil!?

#18
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,799
  • Înscris: 25.07.2004

View Postingerulol, on 13 mai 2015 - 12:50, said:

- am avut o cartela de pe care am vrut sa platesc ceva , si cand am incarcat-o , mi-a luat ~ toata suma , automat s-a activat cea mai scumpa extraoptiune .

Daca nu te informezi inainte, citeste oferta comerciala. Posted Image

Edited by micutu82, 13 May 2015 - 13:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate