Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

salariu net

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

plusul de la sambata si duminica
nu exista asa ceva. sambata e o zi normala de lucru, doar pentru duminica si munca de noapte exista un spor legal. trebuie sa scrie in Gehaltsabrechnung. cere-o!

Quote

am asigurare medicala inscris la primarie
iara nu exista asa ceva. asigurarea nu se "inscrie" nicaieri si primaria n-are absolut nimic de aface cu asigurarea medicala. dovada de asigurare este cardul de membru eliberat pe numele tau de asigurare. cat platesti (angajator-angajat 50-50) scrie iarasi in Gehaltsabrechung. cere-o!
mai departe:
via Sozialversicherungsnummer (ai asa ceva, nu-i asa?) poti intreba daca esti la zi cu platile din partea angajatorului.

Gehaltsabrechnung trebuie sa ti se inmaneze lunar o data cu plata salariului. iar in acel Gehaltsabrechung in principiu se da lunar, dar poate fi suficient o singura data daca restul is identice.
capeti asa ceva, nu?
daca nu:

Quote

Verpflichtung zur Lohnabrechnung
Der Arbeitgeber ist nach § 108 Gewerbeordnung verpflichtet, dem Arbeitnehmer eine Abrechnung über die Zusammensetzung des Arbeitsentgelts in nachvollziehbarer Textform zu erteilen.

deci ar fi bina sa poti raspunde clar la urmatoarea intrebare:
ai un Gehalts/Lohnabrechung actualizat la dispozitie?

#20
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View Postwyo99, on 11 mai 2015 - 16:50, said:

creca face o fata daca il iau la intrebari Posted Image...  un coleg a avut nevoie de o foaie de la el pentru a cumpara o masina si scria ca are salariul de 1350 net.
Fă și tu la fel. Îi zici că vrei să-ți cumperi ceva în rate și îți trebuie măcar ultima busta paga (îi spui pe limba lui), să înțeleagă. :)

#21
wyo99

wyo99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.05.2015
am asigurare medicala card AOK. aaa deci sâmbăta nu e cu +...  doar duminica si sărbătoarea. pai si daca normal sunt 40ore pe saptamana si eu fac 48.. acele 8sunt suplimentare platite sau de recuperat prin timp liber?

#22
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
sambata poate fi cu plus, dar nu e obligatoriu. aici depinde de contract si/sau Tarifvertrag, daca exista si se aplica.
zi de sarbatoare este duminca. aici e altceva.

povesteste-ne ce scrie in contract:

1. saptamana de lucru de cate ore?
2. ore impartite pe cate zile?

raspunsul la intrebarea asta determina daca ar trebui sa capeti o zi libera in compensatia sambetei lucrate sau nu.

de asemenea, nu ne-ai povestit nimic despre Gehalt/Lohnabrechnung. ai capatat asa ceva? macar o singura data?

#23
wyo99

wyo99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.05.2015
nu am nici un act eu ... sunt la el ... a zis ca daca este control ceva ... lucrez 8ore am 1 pauza ...ca am salariul de 1350 cazare si mancare . eu lucrez de marti pana duminica .. luni am liber ... deci toate raspunsurile sunt in acte ...  nu am primit nimic eu ...adica cand imi baga banii in cont ...sunt bine bagati si atat.numi da ceva anume ca ma platit ..etc.

#24
sstilo

sstilo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.06.2009
nu te supara,cum ziceai ca ai ajuns acolo? pari depasit de situatie,grav

#25
wyo99

wyo99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.05.2015
sincer...  sunt.  nu stiu ce este in contract... treaba este ca nu stiu nici cum trebuie sa fie..  fiecare zice cum stie el..  ca 8ore..  ca 5zile... ca sambata si duminica este altceva...  daca sunt sezonier altceva... ca minim 8.50 pe ora brut..  altu 8.5net...tocmai  de aceea am si deschis acest topic..

#26
sstilo

sstilo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.06.2009
tu ai plecat,singur,fara sa vorbesti germana, in germania, ai semnat ce ti s-a pus in fata, si abia acum iti ridici semne de intrebare? eu nu inteleg ce asteptari ai tu din partea unui forum, la ce informatii te astepti,daca tu nu cunosti  clauzele contractuale.asta ma depaseste pe mine acum. bafta

Edited by sstilo, 14 May 2015 - 11:03.


#27
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
in primul rand fa-ti rost de un exemplar al contractului, anonimizeaza-l si pune-l acia. atunci avem despre ce vorbi. dar daca "facut rost de contract" e deja o piedica insurmontabila, atunci pierdem vremea. tu acolo, noi acia.
Sper ca in contract is mai putine puncte de suspensie.

#28
wyo99

wyo99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.05.2015
scuzați intarzierea :)

Attached Files



#29
wyo99

wyo99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.05.2015
acei 125euro.. ca plateste chiria..  de ce sunt scazuti din salariul meu? practic sunt banii mei. plătesc singur ?

#30
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postwyo99, on 02 octombrie 2015 - 08:13, said:

acei 125euro.. ca plateste chiria..  de ce sunt scazuti din salariul meu? practic sunt banii mei. plătesc singur ?
pai din ce vrei sa-i scada, din salariul meu?
normal ca din salariul tau iti scade chiria.... tie iti da 1350 asa cum ati batut palma la inceput. 1350 + cazare, nu asa ati stabilit? care-i problema de fapt?

#31
wyo99

wyo99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.05.2015
pai inclus in salariul meu? ce treaba am eu cu casa lui... ?

#32
wyo99

wyo99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.05.2015
eu nu găsesc unde scrie cate ore trebuie sa lucrez.. daca dumunica sau de sărbători am avut bani în  plus...  inca ceva...  orele  in plus se fac si in minus? de ex. fac peste 1350 pot face sa scad pana la 1350. chiar si sub 1350? sunt destule lucruri pe care nu le știu...  :(

#33
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
despre cate ore trebuie sa lucrezi si regimul orelor suplimentare trebuie sa scrie in contractul de munca.....

#34
wyo99

wyo99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.05.2015
pai..  mia dat un dosar.. cu multe acte..  dar nu vad nimic ca atâtea ore. ca de sarbatori..  in plus ..  in minus..  nu stiu nici in mod normal cu este treaba cu orele suplimentare... sau anu asta a zis ca am si 12sau 14zile concediu..  pai si in anii trecuti? el zice ca e de anu asta lege..  desi nu prea cred.

#35
madab92

madab92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.10.2018
Salut!
Poti vedea salariul brut pe Gehalt de. In general la salariul pe care il ai net mai adaugi 30% si vezi aproximativ ce brut ai.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate