Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Vacanta in Grecia, dar unde?

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2112 replies to this topic

#1675
AlinaFulg

AlinaFulg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.03.2009

 _Alizeu_, on 04 iulie 2021 - 14:54, said:

Salutare!
Daca sunteti amabili, poate ma ajutati cu o recomandare.
N-am mai fost pana acum in Grecia si nu stiu de unde sa incep. Thasos/Halkidiki/Lefkada/Zakynthos... am tot citit, dar tot debusolat sunt.

Ce am dori? Apa sa fie woaw si nisip fin. Poate si de explorat ici-colo.

Deplasare? Cu masina personala.

Cazare? Un studio.

Buget? Nu stiu cat ar fi fezabil pentru 7-10 zile.


Ma gandeam si la escapada pentru vara asta pe litoral in Grecia cu toate ca avem rezervare si pentru Egipt in noiembrie.

PS: Suntem vaccinati.
Pentru inceput aș alege o destinatie care să fie mai aproape, Thassos sau Halkidiki. In ambele locuri se pot gasi plaje cu nisip fin. In Thassos este foarte bine in Skala Potamia, plaja este cu intrare lina in mare iar in departare se zareste Muntele Ipsarion. In Halkidiki oriunde va veti caza, este păcat să nu mergeți la mai multe plaje. Mie mi-a placut mult Karidi Beach din Vourvourou, Sarti in partea de sud, Kalamitsi iar in Kassandra plaja din Kallithea. Să aveti in vedere că bratul din mijlocul peninsulei Halkidiki și anume Sithonia, este mai verde și mai rural iar Kassandra este mai animată. Lefkada este spectaculoasă insă plajele nu prea sunt cu nisip fin și intrare lină in mare iar pentru Zakynthos eu aș prefera avionul.

#1676
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010

Alizeu, pune degetul pe harta și alege-o pe oricare,  ca nu ai cum sa greșești, iar anul următor vei alege alta insulă.
Daca vrei nisip fin, îl găsești în Zakynthos, Kefalonia sau Thassos. În fiecare din insule vei găsi și plaje superbe (arunca un ochi pe o poza cu Navagio- la care se ajunge în excursie, din Zakynthos; tot asa, din Thassos ai Marble beach, mai deosebita).
Apa aceea cu o culoare verde-albastruie superba o găsești în schimb pe plaje mai pietroase, din Lefkada sau Kefalonia (vezi Porto Katsiki, de exemplu în Lefkada).

Edited by honney_bunny, 04 July 2021 - 21:41.


#1677
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006

 OvidiuNS, on 30 iunie 2020 - 09:47, said:

Bela, 4 ore sunt cam la limită pentru Parga, trebuie să tragi tare.
Blue zice bine, până în Pelion e nevoie de ceva mai mult timp.
Rămân Nei Pori şi ... hai să zicem totuşi Parga.
Însă ai fost deja în ambele.
Vorbeşte cu Rene la vila Irida, dacă nu te deranjează să revii tot acolo.
Sau încearcă o destinaţie în estul extrem, prin apropiere de Alexandroupoli, acolo sigur n-au cum să ajungă ex-iugoslavii. N-au ajuns ei nici românii ...


Sănătate şi tcb !
Nei Pori nu e o destinatie OK. Noi am fost acum 2 ani si nu ne-a incantat, galagie multa, mizerie. E de maxim 2 zile (de vazut Paleios Panteleimonas si castelul din Platamonas), o zi la plaja si pa

Ne tenteaza si pe noi Alexandoupoli anul acesta, ceva pe langa vreo 3 zile, apoi sa ne ducem mai sus, deocamdata buchisim la ruta si obiective.

#1678
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 qew, on 29 martie 2021 - 10:32, said:

Salutari. Nu am mai fost in Grecia, si planuiesc sa merg in Iunie. Din pacate am doar 7 zile. Vreau sa merg cu masina. Eu in Grecia am 3 puncte mari in cap: Creta, Corfu si Atena. Pentru prima incursiune vrea sa abordez Atena plus ce as mai putea adauga pe langa. Vreau sa vad daca ma conectez cu Grecia si devine o destinatie care sa imi placa. Banui ca alegand Atena pentru prima data nu e cea mai fericita optiune, dar na.

Ma gandeam pe lagna 3 zile in Atena sa adaug si 3 zile in Evia? E o idee buna? Nu ma intereseaza statiuni sau balci, vreau sa simt Grecia. Alte popasuri ar mai fi o zi la Salonic si o zi la Meteora.

Cei mai experimentati in Grecia, aveti alta idee de locuri in combinatie cu Atena? Sau ziceti ca ar fi de evitat Atena?
Multumesc.

Salutari.
Revin cu update, am fost in Grecia si mi-a placut.
Am fost pana acum in 34 de tari si pot Zice cu mana pe inima ca Grecii stiu sa faca turism.

Am fost 4 persone cu masina, plecare din Timisoara si am facut un circuit in Grecia de 8 zile. Din pacate ar fi mers 14 ca am fost cam pe fuga, dar stim data viitoare.

Orma(Lotra Pozar) - 1 noapte
Meteora - 1 noapte
Atena - 3 nopti
Korasida(Insula Evia) - 2 nopti
Skopje - 1 noapte.

Pretul mediu pe noapte la cazari pt 4 persoane: 70 de euro.

O sa revin cu detalii pe topicurile pentru fiecare locatie.
Mai o repet, mi-a lasat o impresie buna si voi mai revenii in Grecia.


#1679
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
In insule! Mergeti repede in insule! Turisti putini, in Zakynthos sunt cam 50, 60 la suta fata de un an normal, iar Kefalonia pare goala! Se pare ca nemtii stau pe fund, nici englezi nu prea sunt. Iar grecii, grecii sunt inteligenti, ospitalieri si cu mult bun simt! Mergeti repede, pentru o doza buna de adevarata normalitate.

#1680
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Salutare.
Voiam sa incerc o iesire de 3-4 nopti in zona Nea Peramos.
Cum sunt plajele din zona ?
Gasesc taverne cu mancare ok ?
Vad ca a mai fost MirceaDWC.

#1681
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Noi am fost in Nea Iraklitsa, gasesti tot ce vrei. De altfel, ma indoiesc ca e vreo zona din Grecia unde nu gasesti macar o taverna ok.
Plaja e lata, amenajata, cu intrare lina in apa si nisip fin, promenada e lunga si bine amenajata.

Edited by MirceaDWC, 13 July 2021 - 12:30.


#1682
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

 MirceaDWC, on 13 iulie 2021 - 12:28, said:

Noi am fost in Nea Iraklitsa, gasesti tot ce vrei. De altfel, ma indoiesc ca e vreo zona din Grecia unde nu gasesti macar o taverna ok.
Plaja e lata, amenajata, cu intrare lina in apa si nisip fin, promenada e lunga si bine amenajata.

Cum e localitatea, pe rampe, pante mari, strazi inguste ca in Kavala?

#1683
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Maine ajung eu in Nea Iraklitsa ... O sa revin cu comentarii cand am timp.

#1684
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006
Multumesc.
Caut ceva pe continent, dar localitati cu strazi cat de cat mari , plate, m-am saturat de genul cocotate prin N rampe si munti

#1685
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010
Descrierea ta mă duce cu gândul la Nei Pori ...


Sănătate și tcb !

#1686
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
Exact! Strazi largi, plaja mare, taverne pe malul marii, nu foarte multe magazine dar Platamonas aproape.

#1687
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Încă un vot pentru Nei pori sau poate ceva zone în Sithonia - Toroni, Vorvorou, care sa se apropie de căutarea ta.

#1688
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Revin cu detalii din Nea Iraklitsa. Nu e in panta, strazile sunt destul de late. Exista soseaua de coasta care trece in dreptul plajei si din ea se intra pe alte strazi. Nu stiu exact in zona portului cum este. Acolo pare sa fie ceva in panta si cu strazi inguste. Probabil astazi o sa hoinarim si pe acolo ca sa luam ceva suveniruri. Mai greu cu tavernele. Am gasit doar vreo 2 pe aici prin zona si cam dificil accesul cu masina. In schimb in Porto Palio pare sa fie in panta si cu stradute inguste. In Nea Peramos strada principala care trece pe langa coasta la fel pare ingusta si greu de gasit loc de parcare ... Vestita plaja Ammolofoi putin cam overrated pentru noi :) Multe beach-bar-uri cu muzica mai tare mai incet si pe gustul fiecaruia, dar nimic mai mult. Sezlonguri de inchiriat contra consumatie.

#1689
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006
De Nikiti ce stiti?

Plaje , taverne, supermarket?

#1690
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
Da, este ok. Ai de toate: plaja de-a lungul falezei cu taverne si baruri, 3 sau 4 supermarketuri mari, taverne destule. Si este un bun punct de plecare pentru plajele din jur.

#1691
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
Uitasem: in plus, Old Nikiti, cu stradute si case vechi, pe unde te poti plimba. (nu am mai putut edita)

#1692
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

 kerkyra, on 01 august 2021 - 16:38, said:

Uitasem: in plus, Old Nikiti, cu stradute si case vechi, pe unde te poti plimba. (nu am mai putut edita)

Acolo rezervasem, pentru inceputul lui Septembrie.

Multumesc de info

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate