Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 

Vacanta in Grecia, dar unde?

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2112 replies to this topic

#1657
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View PostMirceaDWC, on 25 mai 2021 - 10:23, said:

As adauga Stavros si Nea Vrasna pe lista ta, cu un plus pentru Stavros, unde plajele sunt minunate.

Tu te referi la faptul că sunt aproape de Ouranopoli, adică e bună cazarea acolo pentru ei, nu ?

Că altfel toată zona Milies - Stavros - Paralia Vrasna - Nea Vrasna - Asprovalta e deja pe lista mea de preferinţe, nu ai ce să adaugi. Am 42 de hoteluri de pe booking pe lista aia.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 25 May 2021 - 10:40.


#1658
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Da, adica indeplineste cerintele lor, plaja lina, lata, nisip fin, taverne bune, supermarket aproape si usor de ajuns la Athos.

#1659
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010
Ok, am înţeles !

Mie îmi place că sunt câteva hoteluri aproape de plajă sau chiar pe plajă şi au piscină.
De exemplu hotelul Rihios l-am ochit de ani de zile, dar acum am găsit şi altele, inclusiv Alexander Inn care e chiar în spatele lui Rihios.
Nu ştiu ce să cred despre Littore Maris, pare că e nou nouţ. Are poze despre care zici că sunt făcute pe PC, dar are şi destule review-uri, ceea ce mi se pare cam ciudat.
Şi mai sunt multe care, chiar dacă nu au piscină, sunt chiar la plajă. Zona e chiar în planurile mele pentru o vacanţă viitoare.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 25 May 2021 - 10:56.


#1660
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
In Grecia prefer pensiunile in detrimentul hotelurilor, si nu pe plaja, ci in zone mai retrase si linistite. :)

#1661
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010
De gustibus non disputandum ...

O altă zonă unde îmi doresc să stau un sejur e zona Alexandroupoli, sunt multe de văzut şi acolo. Am făcut o listă cu câteva hoteluri preferate.  E bine că e foarte aproape şi nu se duc ex-jugoslavii prin acea zonă, cum nu se duc nici românii, fiindcă nu se gândesc.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 25 May 2021 - 12:00.


#1662
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Si pe langa Kavala, Nea Iraklitsa, Nea Peramos este liniste si e frumos.

#1663
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010
Din păcate, în zona Kavala doar 2 hoteluri îndeplinesc condițiile puse de mine, ambele în Nea Peramos (Leonidas și Nikos), în rest hoteluri scumpe, acces aiurea la plajă etc.
Din fericire, în Kavala și împrejurimi am cam văzut ce era de văzut, cu 2 - 3 excepții. Am făcut chiar și un topic, ăla despre zona Kavala și fără Thassos.


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 26 May 2021 - 12:51.


#1664
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
La capitolul hoteluri s-ar putea sa ai dreptate, cum spuneam, eu prefer pensiunile, de exemplu in Nea Iraklitsa am stat la Studios Katerina, fix pe plaja, cu 70 de euro pe noapte un apartament cu doua camere si chicineta.

Edited by MirceaDWC, 26 May 2021 - 14:23.


#1665
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
Perioada?

#1666
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010
Da, Mircea, dar pentru săptămâna 2 - 9 septembrie 2021 e 140 euro pe noapte camera de familie cu balcon, adică cea mai ieftină. M-am uitat adineauri și din păcate nu e voie să pui link de pe booking.
E prea scump. Și plătești și avans 30% după rezervare.
Poate ai prins tu o ofertă anii trecuți, acum nici prin gând nu-mi trece să fac cazarea acolo.
Ori cercetarea mea e exclusiv prin booking, și cazare doar last-minute, așa cum am spus și pe topicul nou.


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 26 May 2021 - 15:12.


#1667
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Ce va spuneam, vara asta cer toti si pe ma’sa si pe tac’su, sa isi scoata parleala cu aia pe care ii prind. Pana la un punct, pot sa ii inteleg, dupa aia, insa...

#1668
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007

View PostOvidiuNS, on 26 mai 2021 - 15:06, said:

Ori cercetarea mea e exclusiv prin booking, și cazare doar last-minute, așa cum am spus și pe topicul nou.


Airbnb nu te coafeaza?

Ma astept ca anul asta sa fie preturi mari peste tot si cerere pe masura.
Pana la urma m-am decis si eu sa raman la un last minute. Ma apuc de cautat cand se decide grupul de prieteni cand putem sa mergem si cat sa stam. Oricum tot septembrie ochim si noi.

#1669
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007

View Postdenky, on 26 mai 2021 - 19:53, said:

Ce va spuneam, vara asta cer toti si pe ma’sa si pe tac’su, sa isi scoata parleala cu aia pe care ii prind. Pana la un punct, pot sa ii inteleg, dupa aia, insa...
Cam asta e treaba.
Strict vorbind de pensiuni :
In iulie 2020 in Skiathos aveam la pensiune 1 singura familie in afara de noi( si aia parca a plecat cu 1 zi inaintea noastra). Cazarea era afacere de familie , avea cam 6-8 camere. Daca si in iulie ai doar 2 ocupate, e trist. Si era curata, bine pozitionata, curte, parcare, verdeata , toate camerele cu privire la mare si balcon, apa la 50 in fata, aproape de capitala, la soseaua principala dar linistita, adica nu aveai ce reprosa.
Era o doamna care facea curatenie(nu o poti plati doar la 1/4, ca unele activitati le face pentru toata villa(curtea,etc)), netul, tv-ul, impozitele(care, cat or fi ele...) tot le platesti. Gradina tot o uzi si cureti, lumina prin curte tot arde si multe multe altele.
Mie sincer imi parea rau de toata situatia, de multe ori grecii de la pensiuni cel putin sunt oameni amabili si buni la suflet, decenti, ospitalieri, nu oameni care vor sa se imbogateasca peste noapte.
In Parga, am discutat mult cu gazda, imi spunea ca aproape toti banii care ii incaseaza ii investeste in pensiune. Am dat din cap, am plecat, anul urmator am vazut pe facebook-ul ei poze cu pensiunea renovata, deci nu mintea.
La noi in tara, vilele apar de multe ori ca urmare a spalarii banilor sau a unor investitii puternice la inceput si nefezabile pe termen lung. Mai pui la socoteala si proprietari care vor sa scoata profit dupa 12 luni si tabloul e complet.
In concluzie, nu as da vina pe gazde pentru cresterea preturilor cu rea intentie, ci pe scaderea nr de turisti. Pus in pielea lor, ori cresti preturile ori inchizi afacerea. E regula de cand e lumea si pamantul.

Edited by AdrianHH, 27 May 2021 - 09:38.


#1670
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006

View PostOvidiuNS, on 26 mai 2021 - 15:06, said:

Da, Mircea, dar pentru săptămâna 2 - 9 septembrie 2021 e 140 euro pe noapte camera de familie cu balcon, adică cea mai ieftină. M-am uitat adineauri și din păcate nu e voie să pui link de pe booking.
E prea scump. Și plătești și avans 30% după rezervare.
Poate ai prins tu o ofertă anii trecuți, acum nici prin gând nu-mi trece să fac cazarea acolo.
Ori cercetarea mea e exclusiv prin booking, și cazare doar last-minute, așa cum am spus și pe topicul nou.


Sănătate și tcb !
Man, fa un test cu rezervare direct la proprietate. Ai sa fii uimit de diferenta fata de booking. Noi am platit atunci 100 euro avans, direct. Merg in Grecia de prin 2009, aproape an de an, tot ce am rezervat a fost direct la proprietate, cu sau fara avans platit, n-am avut nicio problema. O singura exceptie am avut, cand am stat si 4 zile in Atena si atunci am rezervat prin booking.
De regula noi ne uitam pe site-urile locale de rezervari/prezentari, apoi verificam si review-urile de pe Booking, apoi mail/telefon la proprietate. Bine, conteaza evident preferintele personale in materie de cazare, cat de departe vrei sa fie de plaja sau de centru etc (noi pe-asta de am dat-o exemplu am ales-o pe plaja pentru ca cel mic nu implinise un an si ne trambalam la plaja cu tot soiul de galetuse, forme, mingi, colaci, jucarele etc), apoi, dupa ce a implinit doi ani am mers in locatii mai linistite, la 10 minute de mers pe jos de plaja, unde sa ne odihnim, ca asta vrem in concediu :)
Repet, fiecare cu preferintele personale, eu doar am zis ca sunt zone frumoase in Grecia - si nu numai - unde sunt putine hoteluri si variantele mult mai OK sunt pensiunile.

#1671
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostAdrianHH, on 27 mai 2021 - 09:30, said:


Cam asta e treaba.
Strict vorbind de pensiuni :
In iulie 2020 in Skiathos aveam la pensiune 1 singura familie in afara de noi( si aia parca a plecat cu 1 zi inaintea noastra). Cazarea era afacere de familie , avea cam 6-8 camere. Daca si in iulie ai doar 2 ocupate, e trist. Si era curata, bine pozitionata, curte, parcare, verdeata , toate camerele cu privire la mare si balcon, apa la 50 in fata, aproape de capitala, la soseaua principala dar linistita, adica nu aveai ce reprosa.
Era o doamna care facea curatenie(nu o poti plati doar la 1/4, ca unele activitati le face pentru toata villa(curtea,etc)), netul, tv-ul, impozitele(care, cat or fi ele...) tot le platesti. Gradina tot o uzi si cureti, lumina prin curte tot arde si multe multe altele.
Mie sincer imi parea rau de toata situatia, de multe ori grecii de la pensiuni cel putin sunt oameni amabili si buni la suflet, decenti, ospitalieri, nu oameni care vor sa se imbogateasca peste noapte.
In Parga, am discutat mult cu gazda, imi spunea ca aproape toti banii care ii incaseaza ii investeste in pensiune. Am dat din cap, am plecat, anul urmator am vazut pe facebook-ul ei poze cu pensiunea renovata, deci nu mintea.
La noi in tara, vilele apar de multe ori ca urmare a spalarii banilor sau a unor investitii puternice la inceput si nefezabile pe termen lung. Mai pui la socoteala si proprietari care vor sa scoata profit dupa 12 luni si tabloul e complet.
In concluzie, nu as da vina pe gazde pentru cresterea preturilor cu rea intentie, ci pe scaderea nr de turisti. Pus in pielea lor, ori cresti preturile ori inchizi afacerea. E regula de cand e lumea si pamantul.

Categoric ai dreptate. Doar ca tu vorbesti de iulie 2020, eu vorbesc de iulie 2021. Alta era, ca sa zic asa, due to vaccinare. Nu ma pot pune in pielea lor, nu am afaceri in turism (si nici in general), dar in primul moment in care lucrurile se dezmortesc, eu sa sar sa imi recuperez toata paguba deodata, gramada, mi se pare macar defectuos.

Edited by denky, 28 May 2021 - 01:10.


#1672
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007

View Postdenky, on 28 mai 2021 - 01:10, said:

eu sa sar sa imi recuperez toata paguba deodata, gramada, mi se pare macar defectuos.
Eu nu m-am lovit de cresteri de preturi semnificative. Adica , am anulat cazarile din Peloponez din 2017 si acum iar le-am luat " la mana" , preturile sunt asemanatoare.
Probabil ca or fi si cazuri, insa mie unul mi se pare ca s-au marit preturile constant in ultimii 10 ani, nu neaparat acum cu, covidul.
Iar ca sa recupereze pensiunea din Skiathos banii care nu i-a castigat anul asta, daca anul trecut a avut 2 camere ocupate si ar fi avut, sa zicem 4 de obicei, inseamna ca anul asta ori e full(greu de crezut), ori de la 50E/noapte ajunge la 100, ceea ce iar e imposibil. Asa ca nu cred ca vor incerca, eu daca as vrea sa "imi scot" paguba , as pune un 20% mai mult, dar 100% nici gand.

#1673
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View PostAdrianHH, on 28 mai 2021 - 08:01, said:

Eu nu m-am lovit de cresteri de preturi semnificative. Adica , am anulat cazarile din Peloponez din 2017 si acum iar le-am luat " la mana" , preturile sunt asemanatoare ...

Nici eu. Poate o idee în partea de nord a Greciei, unde e cerere mai mare din partea ex-jugoslavilor, dar nu e de speriat.
Iar proporţiile faţă de Bulgaria şi faţă de România se menţin. Adică Bulgaria e cam la juma' de preţ, iar România e la preţuri aproape duble.


Sănătate şi tcb !

#1674
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016
Salutare!
Daca sunteti amabili, poate ma ajutati cu o recomandare.
N-am mai fost pana acum in Grecia si nu stiu de unde sa incep. Thasos/Halkidiki/Lefkada/Zakynthos... am tot citit, dar tot debusolat sunt.

Ce am dori? Apa sa fie woaw si nisip fin. Poate si de explorat ici-colo.

Deplasare? Cu masina personala.

Cazare? Un studio.

Buget? Nu stiu cat ar fi fezabil pentru 7-10 zile.


Ma gandeam si la escapada pentru vara asta pe litoral in Grecia cu toate ca avem rezervare si pentru Egipt in noiembrie.

PS: Suntem vaccinati.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate