Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Metropolitan Residence Aviatiei

- - - - -
  • Please log in to reply
901 replies to this topic

#829
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
corect, dar cum te poate obliga sa folosesti doar serviciile lor? ca eu nu inteleg.
poate vrei tv de la orange sau pur si simplu pui o antena de satelit pe balcon,

#830
Gogu Steriade

Gogu Steriade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.12.2005

View Postarg, on 21 iunie 2017 - 10:45, said:

poate vrei tv de la orange sau pur si simplu pui o antena de satelit pe balcon,
Asa este, singura solutie pentru TV este cu o antena...insa pentru internet as prefera conexiunea prin cablu, iar prin cablu nu avem posibilitatea decat sa utilizam serviciile lor (i.e. alti provideri nu au dreptul de a patrunde cu fibra lor pe terenul dezvoltatorului).

#831
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostGogu Steriade, on 21 iunie 2017 - 10:51, said:

Asa este, singura solutie pentru TV este cu o antena...insa pentru internet as prefera conexiunea prin cablu, iar prin cablu nu avem posibilitatea decat sa utilizam serviciile lor (i.e. alti provideri nu au dreptul de a patrunde cu fibra lor pe terenul dezvoltatorului).
terenul dezvoltaorului? nu mai doar al lui din momentul din care ca inceput sa vanda apartamente, este condominiu, proprietate comuna.

Edited by arg, 21 June 2017 - 10:55.


#832
Gogu Steriade

Gogu Steriade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.12.2005

View Postarg, on 21 iunie 2017 - 10:54, said:

nu mai doar al lui din momentul din care ca inceput sa vanda apartamente.
Te rog sa citesti mesajele anterioare, inclusiv cel legat de cartea tehnica. Mergi si intereseaza-te de un apartament acolo. Intreaba si cine ce detine, etc. Vei fi surprins de realitatile Romanistanului ;) Good luck!

#833
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
tu pe contractul de vanzare cumparare nu ai cota parte din teren ~0.51%?

Edited by arg, 21 June 2017 - 11:02.


#834
adymoise06

adymoise06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 11.02.2007
Pe scurt tot imobilul este înconjurat de un teren îngust pe care toți ceilalți au doar drept de trecere, teren ce nu a ieșit niciun moment și nu va ieși din proprietatea dezvoltatorului. Peste acei câțiva cm de teren, nu se poate trece cu niciun cablu decât cu aprobarea lui. � așa stau legile in romania.

#835
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
de drum de servitute ati auzit ?
nu va poate bloca accesul.

p.s. art. 621 codul civil

Edited by arg, 21 June 2017 - 11:31.


#836
Brad17

Brad17

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.06.2017
Mi se pare  straniu ce aud. Am văzut ca oferă servicii tv internet și paza dar nu pot pune monopol. O sa fiu atent la detalii. In cartea tehnica  ce buba  maigasim? Construcția nu-i ok? Ca, Doamne ferește,  trăim în zona seismica.

#837
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Structura de rezistenta a cladirii e ok, pare proiectata ok (nu am vazut planurile de armare, doar din strada), iar executia ei s-a facut ingrijit.
Finisajele mama lor...

#838
adymoise06

adymoise06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 11.02.2007
Calitatea finisajelor este una mai mult decât decent. Probabil ca am mai spus chestia asta, nu știu ce dezvoltator îți oferă 70 lei mp de gresie, faianța, parchet. :) dacă vrei sa îți iei ceva mai scump, poți sa achiți diferența. Mâna de lucru este problema. Tâmplăria este foarte Ok de la salamander, calorifere din aluminiu de la Romstal, deci lucrurile nu sunt chiar așa de negre precum par. Asta in cazul in care ai verificat și alte blocuri unde oferă un preț penibil de 25-30 lei mp de gresie și faianța și multe alte diferențe pe care nu le mai Menționez.

#839
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Problema peste tot (toate santierele la modul general) sunt "doreii" nu materialele in sine....

Edited by arg, 21 June 2017 - 20:05.


#840
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Nu o sa vedeti prea curand cartea tehnica...

#841
Brad17

Brad17

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.06.2017

View PostGroh, on 22 iunie 2017 - 00:11, said:

Nu o sa vedeti prea curand cartea tehnica...
Ce vrei sa spui? Dacă le-o ceri sunt obligați sa ti-o pună la dispoziție.  Dacă nu, înseamnă ca au bube de ascuns. Atunci înțelept este sa nu cumperi!

#842
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Vreau sa spun ca la IMGB sunt 15 blocuri,probabil vreo 1000 apartamente si nimeni nu a vazut cartea tehnica.

#843
Gogu Steriade

Gogu Steriade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.12.2005

View PostBrad17, on 22 iunie 2017 - 07:58, said:

Atunci înțelept este sa nu cumperi!
Posted Image Posted Image

#844
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostGogu Steriade, on 22 iunie 2017 - 09:07, said:

Posted Image Posted Image
totusi locatia si pozitia sunt foarte bune... pacat.

#845
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Apropo de cartea tehnica, ce va asteptati sa vedeti in ea? voi stiti cum semneaza dirigintii procesele verbale?! va spun eu, ca primarii Posted Image Plus de asta cartea tehnica ar trebui sa aibe mii de pagini, spor la citit procese verbale si avize Posted Image

Edited by badsica, 22 June 2017 - 10:59.


#846
Gogu Steriade

Gogu Steriade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.12.2005

View Postarg, on 22 iunie 2017 - 09:17, said:

totusi locatia si pozitia sunt foarte bune... pacat.
Asa este..de aceea am si cumparat (cei care am cumparat). Din pacate, dupa cum s-a tot "varsat cerneala" pe acest thread, nu prea sunt optiuni mai bune (si la acelasi pret) in zona aceasta.

Nu stiu daca as putea spune ceva pozitiv despre experienta din ultimii 2 ani, avuta cu acest complex (i.e. finisaje, amenajarea exterioara, parcare, boxe, relatia cu dezvoltatorul, etc), in schimb pot spune ca ma bucura existenta multor vecini ok. Sper ca in cativa ani, sa ne putem gospodari mai eficient, incat sa transformam acest complex intr-un camin linistit si armonios.

Cat despre cei care merg acum sa vizioneze locatia, sa aiba in vedere faptul ca acest complex trebuia finalizat in vara lui 2015...asadar, daca "pica" la vorbe de genu' "parcarea va fi gata in x zile", sa-si puna intrebari :D
Adica, cei care am cumparat in faza initiala, macar aveam motive sa speram ca lucrurile totusi vor avansa. Acum, daca as merge la o vizionare, m-as intoarce inca de cum as intra pe straduta respectiva (neregulile se vad si fara sa patrunzi in incinta, iar un tur in jurul complexului este suficient sa-ti faci o idee).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate