Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Metropolitan Residence Aviatiei

- - - - -
  • Please log in to reply
901 replies to this topic

#865
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Vezi la partea cu RDS-ul sau alta companie.
Ca sa cableze cartierul,o sa trebuiasca sa bage pe langa blocuri,poate prin pamant cablurile.
In momentul in care RDS-ul sau alta companie de cablu sparge o singura caramida din cartier,o sa spuna ca se pierde garantia la lucrare deoarece au intervenit altii din afara cartierului.
Daca,sa spunem ca langa acel bloc unde a sapat compania de cablu,se va sparge vreo teava,va fi vreo infiltratie in subsoluri,atunci adio garantie deoarece vor spune ca s-au facut lucrari in perioada garantiei.

#866
adymoise06

adymoise06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 11.02.2007
Pana acolo e drum lung. RDS-ul nu intra pe terenul lui fără voia lui. Iar tot imobilul este înconjurat de o parcela de 5-10 cm pe care doar el este proprietar și noi avem drept de trecere. A știut sa își aranjeze bine treaba. :)

#867
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Tocmai..asta ziceam si eu.
Iar daca o sa aveti acordul,atunci adio garantie.

#868
Parsifal88

Parsifal88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.07.2017
Cam restrictiva interpretarea asta a garantiei, RDS-ul nu face lucrari la structura blocului, nu se pierde asa usor; evident, va fi nevoie de proces cu el dar nu vad cum va fi de acord sa faca ceva de bunavoie. Oricum, succes! Apartamentele sunt frumoase dar o sa mai aveti de tras.

#869
adymoise06

adymoise06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 11.02.2007
Apartamentele sunt frumoase, spațioase și bine împărțite. Prețul pe mp este bun. Finisajele au un preț mai mult decât decent, la fel și calitatea finisajelor. Dar evident ca fiecare chestie buna are și alte mici probleme, nimic nu e perfect. :) mie nu mi se pare o tragedie ce se întâmpla, dar într-adevăr nu este deloc plăcut. Cu răbdare se vor rezolva toate.

Week-End fain! :)

#870
Brad17

Brad17

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.06.2017
Cum e acum, după ploile astea?

#871
titicaca

titicaca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.11.2006
Daca iti nu ati semnat nimic cu ei si totusi vreti sa cumparati, intrebati-i de exemplu de interfon (pe care Metropolitan nu vrea sa il mai monteze) Sfatul meu este sa nu mai semnati pana nu il monteaza, sau macar sa il mentionati in contract (nu in PV, chiar in contract, ca obligatie a Metropolitan). Acelasi lucru despre parcare - usi acces lipsa etc.
Cei care ne-am mutat deja nu prea ii mai putem influenta. Daca nu v-au luat inca banii, aveti un cuvant de spus - nu il irositi.

#872
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
si cu toate astea complexul e locuit peste 50% dupa luminile, aprinse seara, ce se vad din exterior.

Edited by arg, 31 July 2017 - 11:52.


#873
Ratonus

Ratonus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.07.2015
Daca inca mai doreste cineva sa cumpere de la Metropolitan Residence, va sfatuiesc sa va reorientati, Sincer va spun, daca as putea sa dau timpul inapoi, nu as mai achizitiona niciodata de la un asemenea "dezvoltator".

Suntem deja la sfarsitul lui iulie 2017 si sunt foarte multe lucruri in neregula in complexul din Aviatie.Voi enumera cateva mai grave pentru a va putea faceti o idee :

- nu exista scenariu pentru incendiu nici in acest moment, asa inseamnca ca, daca se intampla ceva in parcarea subterana sau oriunde in complex, firmele de asigurari pot sa nu despagubeasca asiguratii
- parcarea subterana arata foarte rau chiar si in acest moment.
         a) Sunt infiltratii peste tot, la -2 a inceput sa se formeze mucegai si miroase ingrozitor.
         B) sistemul de ventilatie nu e terminat si nimeni nu stie cand va fi
         c) sunt niste gauri foarte mari date in peretii de la -2, cel mai probabil pentru un proiect abandonat. Aceste gauri sunt neacoperite si prin ele curge apa in momentul cand ploua
-lifturile se defecteaza in fiecare zi deoarece muncitorii care lucreaza in complex, in special cei de la Metropolitan, le folosesc pentru a transporta materiale fara a le proteja
-iar locatarii sunt amenintati cu diverse atunci cand isi cer drepturile

La toate sesizarile locatarilor pe adresa de reclamatii, s-a raspuns prin faptul ca toate problemele vor fi sau au fost rezolvate, dar s-a constatat apoi ca nimic nu s-a realizat din cele comunicate.

Mai mult,in ultima perioada au aparut niste facturi abuzive pentru paza din complex si totul a culminat cu evenimentul de sambata, 29 iulie, cand acest asa zis dezvoltator a oprit pentru ceva timp curentul in spatiile comune. A facut acest lucru pentru niste asa zise datorii ale proprietarilor fata de el, in conditiile in care toate promisiunile facute de el au fost doar niste minciuni.

Nu stiu daca are rost sa mai continui cu problemele din acest complex, pentru a sublinia neseriozitatea acestui dezvoltator si a Metropolitan Residence.

#874
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Cred ca am mai scris acum un an si ceva pe aici. Fratilor in Romania cand cumperi apartamente noi, prima data te interesezi cine construieste. NU te uiti la suprafete, design, bulshit... ci cine construieste, asta e important. Contracte, clauze si procese tin de serialele americane. la noi e altceva cand vine vorba de imobiliare, intr-o tara normala "complexuri" de genul asta nu ar primi in veci receptia de la primarie

#875
aladinu

aladinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.02.2006
Cam la asa ceva o sa se ajunga si in Aviatieti, si nu numai, este doar o chestiune de timp!

Nr dosar 6837/1748/2017
"Admite cererea de asigurare dovezi formulata de [...]. Dispune efectuarea raportului de expertiza specialitatea constructii, solicitat de reclamanti, cu urmatoarele obiective:
- constatarea starii imobilului apartament nr.[...] din Popesti Leordeni, str. Drumul Fermei, nr.[...], bl.[...], et.[...], jud. Ilfov, la data efectuarii expertizei, cu verificarea structurii de rezistenta a imobilului bloc, a hidroizolatiei acestuia, a tencuielilor exterioare si interioare,
- identificarea eventualelor vicii ascunse,
- stabilirea cauzelor ce au condus la desprinderea tencuielii tavanelor si prabusirii acesteia,
- indicarea reparatiilor necesare remedierii viciilor identificate si stabilirea valorii acestor lucrari."

Ansamblu dezvoltat de Metropolitan Residence

#876
salal

salal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 22.03.2017
Văleu, Robertino a luat deja doi ani cu suspendare pentru asta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n99dtFDriSw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dacă îl pierde şi pe ăsta face pârnaie. Ce aveţi cu săracul om de afaceri?

#877
Brad17

Brad17

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.06.2017
salal,  e genial clipul. Din păcate, procesul cu tavanul căzut în Popești este un proces civil. Dar nu-i târziu. .....

#878
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Sa nu exageram totusi.
Nu a cazut tavanul,a cazut tencuiala.
Este o mica-mare diferenta.
Daca "dorel"cand a preparat materialul,a gresit putin reteta,normal ca nu a facut priza cum trebuie.
Dar de la tencuiala cazuta si pana la tavan cazut..este exagerare.
Nu spun ca este normal sa se intample asa ceva,dar eu stau de 4 ani acolo si nu mi-a cazut tavanul,vreun perete sau nu mai stiu eu ce.

#879
salal

salal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 22.03.2017

 Brad17, on 05 septembrie 2017 - 17:34, said:

salal,  e genial clipul������. Din păcate, procesul cu tavanul căzut în Popești este un proces civil. Dar nu-i târziu. .....

Dap, merge pus ca ringtone pe telefon. Am uitat să pun sursa: http://www.ciutescu....tia-se-platesc/
Șmecher Robertino. A ridicat și excepție de neconstituționalitate la CCR: http://www.monitorul...nal-191271.html
Vezi doamne legea nu e bună și nu e foarte clar de ce e ilegal să dai oamenilor să bea ape cu fecale. Agerime de Popești. Bine că ăia la CCR sunt sănătoși la cap și i-au respins-o.

Edited by salal, 06 September 2017 - 14:00.


#880
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Ciutescu e un latrau care urla de ceva timp pe facebook.
Avea si el vise sa intre in politica desi la fiecare postare zicea ca nu e interesat ci doar vrea sa fie bine in Popesti.
Cand a dat cu nasul de politica,l-au aruncat aia ca pe o masea stricata.
Fantezia lui zilnica era sa injure primarul si nimic altceva.
Zilele astea,mai e unu taconi pe grupuri,care abereaza si ala la greu si nu exista zi fara cateva interventii ale lui.
Nici asta nu vrea in politica dar daca apare ocazia ar sari primul.
Sa nu fiu inteles gresit:
In ceea ce spun,au dreptate.Nu a fost facut nimic in Popestiul Nou in afara de multe constructii.
Canalizare nu,drumuri nu,etc,etc.
Doar ca cei doi nu sunt cine stie ce intelectuali,ci doar latratori de serviciu care au fanii lor,evident.
Cat despre Robertino&Co..au fost si sunt probleme cu racordarile la canal care se pare ca sunt putin ilegale si locatarii au avut si ei de tras pana s-au mutat,exact ca in cazul de aici.
Dar sincer,dupa 4 ani de stat in cartier,deja dezboltatorii sunt parfum pe langa imbecilitatile care se intampla acolo si specimenele de oameni care exista.
Aveam si noi un parc in cartier si din cauza la 4 proprietari a fost desfintat.
Dupa ce o sa va asezati si o sa va linistiti,deja dezvoltatorii vor fi istorie in acel cartier dar vor ramane oamenii"speciali",care vor crea alte probleme.

#881
AlexP1981

AlexP1981

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.05.2015
Lucrurile nu s-au schimbat in Metropolitan Aviatiei:
- remedierea viciilor ascunse de catre din Metropolitan este aproape inexistenta;
- parcarea nu a fost predata nici in ziua de azi, desi dl Georgescu a promis predarea acum un an!!!;
- inca mai exista zone cu infiltratii la subsoluri, sesizabile in urma ploilor
- la subsolul -2 domneste mucegaiul

#882
adymoise06

adymoise06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 11.02.2007
Salutare! Eu stau aici de câteva luni și mi-am mai exprimat opinia acum ceva timp. Mie personal mi se pare ca se și exagerează mult. Se vehiculează și probleme cu mizeria și praful din parcare, dar sa fim serioși, când cumperi un apartament intr-un complex neterminat, trebuie sa îți asumi aceste probleme. Toate vor fi rezolvate pana la urma. Dezvoltatorul vrea sa scape de noi și de parcare și de tot. Pana când nu va fi gata parcarea, (mare lucru nu mai e de făcut in opinia mea) nu va fi preluată. Cu răbdare se rezolva toate. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate