Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Metropolitan Residence Aviatiei

- - - - -
  • Please log in to reply
901 replies to this topic

#847
Wolt87

Wolt87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.06.2017

View PostGogu Steriade, on 22 iunie 2017 - 10:59, said:

Asa este..de aceea am si cumparat (cei care am cumparat). Din pacate, dupa cum s-a tot "varsat cerneala" pe acest thread, nu prea sunt optiuni mai bune (si la acelasi pret) in zona aceasta.

Nu stiu daca as putea spune ceva pozitiv despre experienta din ultimii 2 ani, avuta cu acest complex (i.e. finisaje, amenajarea exterioara, parcare, boxe, relatia cu dezvoltatorul, etc), in schimb pot spune ca ma bucura existenta multor vecini ok. Sper ca in cativa ani, sa ne putem gospodari mai eficient, incat sa transformam acest complex intr-un camin linistit si armonios.

Cat despre cei care merg acum sa vizioneze locatia, sa aiba in vedere faptul ca acest complex trebuia finalizat in vara lui 2015...asadar, daca "pica" la vorbe de genu' "parcarea va fi gata in x zile", sa-si puna intrebari Posted Image
Adica, cei care am cumparat in faza initiala, macar aveam motive sa speram ca lucrurile totusi vor avansa. Acum, daca as merge la o vizionare, m-as intoarce inca de cum as intra pe straduta respectiva (neregulile se vad si fara sa patrunzi in incinta, iar un tur in jurul complexului este suficient sa-ti faci o idee).

Imi puteti spune cand si cum se spera a se rezolva problema cu apa din parcare de la -2? Si noi suntem interesati de un apartament in complex, dar imi pun probleme daca apa a baltit atata timp acolo sa nu apara si alte probleme la structura.

#848
Gogu Steriade

Gogu Steriade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.12.2005

View PostWolt87, on 22 iunie 2017 - 18:03, said:

Imi puteti spune cand si cum se spera a se rezolva problema cu apa din parcare de la -2?
Nu vreau sa sun malitios, insa ati citit posturile anterioare? Tocmai ce am specificat "sa aiba in vedere faptul ca acest complex trebuia finalizat in vara lui 2015". Asadar, nu exista un raspuns la intrebarea dumneavoastra...cel putin, nu exista un raspuns adevarat (minciuni ati putea primi gratuit totusi).
De mai bine de un an, in complex se lucreaza cu o mana de oameni (marimea unei echipe care lucreaza la o casa cu 2-3 camere). Cam acesta este stilul romanesc de imbogatire...si merge foarte bine, se pare.

#849
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
probabil se sa scoate apa cand vor incepe sa vand locurile de parcare de la acel nivel...

#850
Brad17

Brad17

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.06.2017
Apa din subsoluri este generată de ploi, sunt infiltratii ? Dar în apartamente?

#851
c1234d

c1234d

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 08.07.2015

View PostBrad17, on 26 iunie 2017 - 13:18, said:

Apa din subsoluri este generată de ploi, sunt infiltratii ? Dar Ă®n apartamente?


Salut. Este generata de dl Georgescu si de Metropolitan. Totul este facut in bataie de joc.

Dupa 1 an de locuit in complex, pot sa recomand cu caldura sa nu cumparati de la dl Georgescu apartament intrun complex al dansului.

Parcarea subterana este franjuri si arata ca dupa razboi. Pereti neterminati, gauri date in pereti pt proiecte abandonate, scenariu ISU nu exista, tevi de scurgere ramase in aer prin care se scurge apa etc etc. Am atasat o poza, care descrie destul de bine situatia.

Mai nou am aflat ca ne-a pacalit pe toti cu interfoanele, s-a hotarat dansul sa nu le mai monteze. Ca na, nu ne pacalise de mult cu cate ceva.

De ceva luni nu vrea sa isi mai achite nici cheltuielile comune, conform cotei parte pe care o detine.

La majoritatea sesizarilor pt deterioarea finisajelor etc prin apartament pe care le veti semnala, va va trimite la subcontractorii cu care lucreaza el (care se schimba foarte des...ca na...) sa rezolvati direct cu ei, ca doar de la ei ati cumparat ap, nu de la Georgescu.

Lista de mai sus nu este exhaustiva.

Edited by c1234d, 27 June 2017 - 21:19.


#852
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Ati uitat sa atasati foto.

#853
salal

salal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 22.03.2017
Este vorba de domnul Robertino Georgescu: http://jurnalul.ro/s...eni-730540.html

Să spicuim din articol: "Trei ani de închisoare pentru Robertino Georgescu, dezvoltator imobiliar din Popeşti-Leordeni, pentru că a pus în pericol viaţa oamenilor din zonă. Cu toții au băut luni în șir, fără să știe, apa plină de fecale. Gunoiul vine pe conducta lor de la un cartier de vile aflat în apropiere. Dezvoltatorul și-a pus muncitorii să racordeze ilegal ansamblul pe care l-a construit la canalizarea orașului Popești-Leordeni."

Mare om, mare capitalist.

#854
Gogu Steriade

Gogu Steriade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.12.2005

View Postsalal, on 28 iunie 2017 - 09:18, said:

...mare capitalist.
Apropo, in urma cu cativa ani, cei de la ZF ii cam ridicau in slavi: Link

Ce ar mai fi de zis? Nici ZF nu este vreun Financial Times, nu? Posted Image

Oricum, in Romanica, "ursu' trece, cainii latra". Iar ursu' creste mai mare si mai voinic, acumuleaza avere, apoi isi sterge urmele si devine un mandru si cinstit antreprenor...ca asa-i oriunde domneste coruptia Posted Image

Edited by Gogu Steriade, 28 June 2017 - 10:21.


#855
Brad17

Brad17

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.06.2017
Am vorbit și eu cu un avocat care mi-a spus ca, în situația în care vânzătorul nu respecta obligațiile asumate prin contract privind viciile ascunse și cele aparente trebuie acționat imediat în judecata. Dacă e obligat prin hot judecătorească sa facă reparatiile și nu o respecta atunci săvârșește infracțiunea de nerespectare a hot judecătorești.  Cum el este deja condamnat cu suspendare, nu îi  va fi deloc bine. Pe de alta parte chestia cu monopolul pentru tv, internet și paza nu este legala iar contractele pot fi reziliate unilateral cu sesizare făcută inclusiv la politie și protecția consumatorului. Dar eu m-am cam lămurit.  Am citit și forumurile celorlalte construcții ale lor iar avocatul m-a sfătuit sa mai caut, ca are balta peste.

#856
Dreamspace

Dreamspace

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.05.2015

View PostGogu Steriade, on 28 iunie 2017 - 10:21, said:

Apropo, in urma cu cativa ani, cei de la ZF ii cam ridicau in slavi: Link

Ce ar mai fi de zis? Nici ZF nu este vreun Financial Times, nu? Posted Image

Oricum, in Romanica, "ursu' trece, cainii latra". Iar ursu' creste mai mare si mai voinic, acumuleaza avere, apoi isi sterge urmele si devine un mandru si cinstit antreprenor...ca asa-i oriunde domneste coruptia Posted Image

Articole platite, se practica peste tot prin lume, nu doar la noi. Platesti publicatia respectiva (authority site) sa apari si tu pe acolo cu un interviu / produs / sau un simplu bla bla(povestea ta de succes, plina de clisee) iar lumea afla de tine ce mare afacerist / antreprenor esti. Reclama e sufletul comertului, iar reclama se plateste.

#857
AlexP1981

AlexP1981

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.05.2015

View PostBrad17, on 26 iunie 2017 - 13:18, said:

Apa din subsoluri este generată de ploi, sunt infiltratii ? Dar Ă®n apartamente?
Infiltratiile apar precum ciupercile dupa ploaie si scot la suprafata "bubele" proiectului, despre care dezvoltatorul spune ca sunt demult rezolvate sau ca nu au existat vreodata - infiltratii pe holuri, in zona liftului, in cele doua subsoluri ale parcarii etc. Am parcarea la -2, nu am ajuns inca azi sa vad starea acesteia dupa ploile de dimineata, insa confirm tot ceea ce a scris c1234. Exista mici balti si dupa ploile mai scurte. Asa ca dragi clienti, fiti cu luare aminte atunci cand vizionati acest ansamblu! Nu credeti in vorbele frumoase oferite de catre cei de la vanzari! Site,ul proiectului este saracacios si neapdatat, nu au pagina facebook, asa ca singura sursa de informare a clientilor este acest forum. In curand, realitatea ansamblului va fi mediatizata si la TV!!! Cu siguranta, dezvoltatorul ne va da in judecata pentru "denigrare"...HAHAHA!

#858
Brad17

Brad17

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.06.2017
Te da în judecata pe banii lui. Tu, dacă ai dovezi ca spui adevărul nu poți fi condamnat pentru "denigrare". Dar nu ăsta e problema ci faptul ca o clădire e din start plina de umezeala așa va rămâne. Din păcate.

#859
AlexP1981

AlexP1981

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.05.2015
Cateva poze cu infiltratiile de pe holurile etajelor superioare. Unele au fost rezolvate, altele nu...

Attached Files



#860
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
ups, acolo nu trebuiau sa fie doua grinzi, una langa alta?
cei talba aia pe perete si de ce nu e profil de rost in pardoseala?

Edited by arg, 11 July 2017 - 11:29.


#861
Gogu Steriade

Gogu Steriade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.12.2005

View Postarg, on 11 iulie 2017 - 11:27, said:

ups, acolo nu trebuiau sa fie doua grinzi, una langa alta?
cei talba aia pe perete si de ce nu e profil de rost in pardoseala?
Nu ajuta cu nimic aceste intrebari si habar nu avem (noi locatarii) despre un eventual raspuns.

Tragica este ignoranta dezvoltatorilor fata de aceste probleme (i.e. infiltratii), fiind mai mult dispusi sa termine de vandut ce mai au si sa plece de pe acolo, decat sa rezolve problemele existente. Cam acesta este standardul "apartamente de lux" ;)

#862
dnmail84

dnmail84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.01.2013

View PostBrad17, on 28 iunie 2017 - 17:01, said:

....Pe de alta parte chestia cu monopolul pentru tv, internet și paza nu este legala iar contractele pot fi reziliate unilateral cu sesizare făcută inclusiv la politie și protecția consumatorului.

Vreai sa spui ca nu stiai de contractele de net si paza ? Te-au fortat sa semnezi ?

#863
adymoise06

adymoise06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 11.02.2007
Nu te forțează nimeni sa le semnezi. Doar ca dacă nu le semnezi, nu Primești actul de vânzare cumpărare. Acele acte se semnează înainte de a fi proprietar. :) stii de contractele de net și paza chiar înainte sa semnezi antecontractul. Ți se prezintă de la bun început (cel puțin așa a fost in cazul meu) care sunt firmele și pe ce perioada vei semna cu ele.

#864
Parsifal88

Parsifal88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.07.2017
Partea cu TV-ul si internetul se va putea rezolva simplu dupa ce se face asociatia de proprietari, asta e ultima problema. Se reziliaza contractele, este ilegal sa te tina legat atatia ani daca nu vrei si se cheama RDS-ul care e in cartieri..pentru atatea apartamente sigur o sa fie intresati.

Partea cu infiltratiile nu va fi rezolvata de dezvoltator iar lucrurile arata destul de nasol acolo.

Am fost interesat sa iau si eu un apartament de 2 camere cu 1 loc de parcare dar dupa ce s-a uitat avocatul pe acte a zis sa caut in alta parte, chiar daca imi convenea zona foarte mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate