Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 

CONSULTARI: Cate topicuri sa aiba dreptul sa deschida un user/zi in Poiana?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
206 replies to this topic

Poll: Despre nr. de topicuri noi deschise de un user pe zi (132 member(s) have cast votes)

Cate topicuri noi sa aiba dreptul sa deschida un user/zi?

  1. unul (73 votes [55.30%] - View)

    Percentage of vote: 55.30%

  2. doua (12 votes [9.09%] - View)

    Percentage of vote: 9.09%

  3. trei (5 votes [3.79%] - View)

    Percentage of vote: 3.79%

  4. nelimitat (42 votes [31.82%] - View)

    Percentage of vote: 31.82%

Vote

#199
Marcel_P

Marcel_P

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,113
  • Înscris: 08.02.2013
Cunosc faptul că acel topic e doar pentru mesajele moderatorilor. Şi din acest motiv e închis.
S-a dorit ...  o tentativă de glumă. Dar probabil prost formulată şi care se poate înţelege greşit.
Vă rog să ştergeţi mesajul pentru a nu lăsa loc interpretărilor nedorite ale colegilor de forum mai noi.

Mea culpa! Mă duc să stau la colţ!Posted Image

#200
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,374
  • Înscris: 13.01.2011

 Marcel_P, on 15 mai 2015 - 20:40, said:

Cunosc faptul că acel topic e doar pentru mesajele moderatorilor. Şi din acest motiv e ĂŽnchis.
S-a dorit ...  o tentativă de glumă. Dar probabil prost formulată şi care se poate ĂŽnţelege greşit.
Vă rog să ştergeţi mesajul pentru a nu lăsa loc interpretărilor nedorite ale colegilor de forum mai noi.

Mea culpa! Mă duc să stau la colţ!Posted Image

Ciudat, părea atît de serios formulat  :D

#201
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

 crisstonne, on 15 mai 2015 - 21:21, said:

Ciudat, părea atît de serios formulat  Posted Image
Daca era serios formulat, de ce zici ca e ciudat ? si ranjesti ?

#202
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

 radumiki, on 15 mai 2015 - 10:37, said:

Hei, nimeni nu a afirmat ca moderatorii au intotdeauna dreptate.
Dacă ai putea să-mi satisfaci o curiozitate: mă poți direcționa spre un abuz sau spre o atitudine incorectă a unui moderator de pe Softpedia care a atras cel puțin mustrarea publică a acestuia?

 radumiki, on 15 mai 2015 - 10:37, said:

nu te intrebi de ce atatia  useri sunt de acord cu propunerea? Ei nu se simt cenzurati?
Democrația care nu se bazează pe principii sănătoase este la fel de periculoasă ca lipsa democrației.
Să dăm un exemplu extras din leagănul democrației: grecii au votat - democratic - o administrație care nu vrea să plătească banii pe care țara respectivă i-a luat de la mine, de la tine, de la fiică-ta (ah, scuze, nu i-a luat nici de la tine, nici de la fiică-ta pentru că nu vreau să mă atenționeze crisstonne pentru că, după părerea sa nemotivată și nemotivabilă, m-am luat de fata cuiva), de la britanici, francezi, nemți și slovaci.
Or democrația nu trebuie și nu poate funcționa așa.

#203
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,715
  • Înscris: 13.10.2003

 lmk, on 18 mai 2015 - 11:36, said:

Dacă ai putea să-mi satisfaci o curiozitate: mă poți direcționa spre un abuz sau spre o atitudine incorectă a unui moderator de pe Softpedia care a atras cel puțin mustrarea publică a acestuia?

Democrația care nu se bazează pe principii sănătoase este la fel de periculoasă ca lipsa democrației.
Să dăm un exemplu extras din leagănul democrației: grecii au votat - democratic - o administrație care nu vrea să plătească banii pe care țara respectivă i-a luat de la mine, de la tine, de la fiică-ta (ah, scuze, nu i-a luat nici de la tine, nici de la fiică-ta pentru că nu vreau să mă atenționeze crisstonne pentru că, după părerea sa nemotivată și nemotivabilă, m-am luat de fata cuiva), de la britanici, francezi, nemți și slovaci.
Or democrația nu trebuie și nu poate funcționa așa.

Pot sa-ti dau un exeplu personal cand simplu user fiind am reclamat pe abuzuri un moderator si mi s-a dat dreptate, vezi aici.
Dar sa nu deraiem discutia.
Poate democratia nu trebuie sa functioneze asa, sunt de acord insa in realitate ea asa functioneaza, ca ne place noua sau nu. majoritatea grecilor au ales pe cineva care le-a promis ceva, aici in acest chestionar majoritatea userilor isi doresc instituirea unei anumite reguli cu care altii nu sunt de acord... toata lumea are dreptul sa voteze, sa aduca argumente pro ptr. optiunea lor si contra celeilalte optiuni. Sunt multi useri recunoscuti ca rationali care au votat ptr. instituirea acestei reguli. Convingeti-i sa adopte pozitia voastra, votul actual poate fi anulat si sa voteze altfel, ptr. asta exista dezbaterea aici. Posted Image

#204
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

 radumiki, on 18 mai 2015 - 11:47, said:


Pot sa-ti dau un exeplu personal cand simplu user fiind am reclamat pe abuzuri un moderator si mi s-a dat dreptate, vezi aici.
Dar sa nu deraiem discutia.
Poate democratia nu trebuie sa functioneze asa, sunt de acord insa in realitate ea asa functioneaza, ca ne place noua sau nu. majoritatea grecilor au ales pe cineva care le-a promis ceva, aici in acest chestionar majoritatea userilor isi doresc instituirea unei anumite reguli cu care altii nu sunt de acord... toata lumea are dreptul sa voteze, sa aduca argumente pro ptr. optiunea lor si contra celeilalte optiuni. Sunt multi useri recunoscuti ca rationali care au votat ptr. instituirea acestei reguli. Convingeti-i sa adopte pozitia voastra, votul actual poate fi anulat si sa voteze altfel, ptr. asta exista dezbaterea aici. Posted Image
Pot propune un vot ca moderatorii sa nu mai posteze ?

#205
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014

 radumiki, on 06 mai 2015 - 20:00, said:


Va anunt imediat ce luam decizia finala. Posted Image


Ce inseamna imediat la tine?

De curiozitate doar  Posted Image

#206
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

 radumiki, on 18 mai 2015 - 11:47, said:

aici in acest chestionar majoritatea userilor isi doresc instituirea unei anumite reguli cu care altii nu sunt de acord... toata lumea are dreptul sa voteze, sa aduca argumente pro ptr. optiunea lor si contra celeilalte optiuni. Sunt multi useri recunoscuti ca rationali care au votat ptr. instituirea acestei reguli. Convingeti-i sa adopte pozitia voastra, votul actual poate fi anulat si sa voteze altfel, ptr. asta exista dezbaterea aici. Posted Image
radule, tu faci exact ceea ce te-a deranjat că-ți face altcineva: dorești să restrângi posibilitatea utilizatorilor de a deschide topicuri ceea ce este un lucru rău, indiferent că ai sau nu susținerea unui număr de utilizatori.
Propunerea ta în sine este atât abuzivă cât și jignitoare la adresa utilizatorilor.
Abuzivă pentru că este arbitrară (de ce 1 topic și nu 2, 3 sau 10; ai vreun argument logic bazat pe date obiective - procentul de topicuri deschise pe teme nesemnificative, ce înseamnă nesemnificativ pentru Softpedia pentru că părerea ta este la fel de relevantă că părerea celui care deschide topicul, procentul de utilizatori care au o astfel de atitudine etc).
Jignitoare pentru că se presupune că într-o zi un membru nu poate avea mai mult de 1 subiect semnificativ de supus atenției publice, se presupune că orice al doilea subiect deschis este pe o temă nesemnificativă și, poate cel mai important, se presupune că un topic nesemnificativ încalcă în vreun fel regulamentul Softpedia.

Dacă-mi permiți un citat care prezintă o atitudine inversă celeia pe care o arăți tu:
”pana una alta, un forum de discutii este bazat pe topicuri si cat timp acestea nu incalca regulamentul, nu vad de ce ar fi inchise”

Ceea ce faci tu reprezintă instigare publică la limitarea libertății de expresie; știu, libertatea de expresie nu poate exista în afara unor reguli însă regulile respective sunt date de un set de norme care pe Softpedia se numește Regulament, or, așa cum spunea și persoana din citatul de mai sus, atât timp cât o persoană respectă regulamentul, de ce vrei tu să-i limitezi numărul de subiecte pe care le poate deschide?
Pentru că ție ți se pare că sunt nesemnificative, pentru că tu consideri că sunt tratate superficial, pentru că ești nevoit să-ți faci traba de moderator, unind sau ștergând discuții?!
Păi atunci cum rămâne cu democrația despre care tu zici că ”funcționează așa” și potrivit căreia, atât timp cât membrii Softpedia publică răspunsuri în subiectele acelea nesemnificative pentru tine, se cheamă că subiectele sunt semnificative pentru ei?

#207
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,715
  • Înscris: 13.10.2003
Foarte buna argumentatia ta, m-ai facut sa-mi schimb parerea si sa renunt la ideea de a limita nr. de topicuri deschis de un simplu user. Oricum votul era relativ strans, 55% vs 45% de aceea si ezitam de a lua o decizie finala.
E corect, regulamentul forumului si regulile instituite pe arie ne ajuta suficient in moderare fara a impune restrictii care desi afecteaza doar un nr. restrans de useri si in situatii relativ rar intalnite pot induce perceptia de cenzura.
Cum am luat decizia, inchidem si trimitem topicul jos. Posted Image

Edited by radumiki, 18 May 2015 - 13:19.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate