Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

CONSULTARI: Cate topicuri sa aiba dreptul sa deschida un user/zi in Poiana?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
206 replies to this topic

Poll: Despre nr. de topicuri noi deschise de un user pe zi (132 member(s) have cast votes)

Cate topicuri noi sa aiba dreptul sa deschida un user/zi?

  1. unul (73 votes [55.30%] - View)

    Percentage of vote: 55.30%

  2. doua (12 votes [9.09%] - View)

    Percentage of vote: 9.09%

  3. trei (5 votes [3.79%] - View)

    Percentage of vote: 3.79%

  4. nelimitat (42 votes [31.82%] - View)

    Percentage of vote: 31.82%

Vote

#1
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003
Ma gandesc sa instituim si in Poiana regula ca un user sa nu poata deschide decat un topic nou/zi.
Avem cativa ,,clienti'' care deschid topicuri fara numar... de obicei temele propuse de acestia sunt nesemnificative ca importanta, primul post care in mod normal constituie fundamentul discutiei este tratat superficial. Pur si simplu dintr-un motiv care-mi scapa au apetitul asta sa deschida discutii si sa-si vada nick-ul pe pagina principala a ariei.
Discut in acest moment si cu alti colegi moderatori, admini, etc despre instituirea unei astfel de reguli dar as dori sa aflu si parerea userilor din Poiana.
Sunt colegi care recent au primit avertismente ptr. ca au comentat offtopic pe asfel de topicuri iritati fiind de apetitul unora ptr. discutii noi, vezi aici, aici, aici, aici, etc.
Pe de alta parte sunt si colegi carora le place sa creeze discutii noi (nu le dau numele, ii stim cu totii)  sau altii care de abia asteapta alte teme de discutie pe arie.
Din experienta stiu ca atunci cand apare un eveniment major se deschid de multe ori aproape simultan mai multe topicuri pe acel subiect fiind nevoiti noi moderatorii sa le unim, sterge, etc ptr. a ramane doar unul.
Astept si opinia voastra.

Edited by radumiki, 29 April 2015 - 10:19.


#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,872
  • Înscris: 25.01.2007
foart de acord aprob pozitiv!
ba chiar nu s-ar putea unul la 3 zile, sau mai bine, unul pe saptamana?!??????

#3
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Trei mi se pare un numar rezonabil.

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ZERO!!!

un topic e un topic... vrei?, postezi pe el!, nu vrei? nu!
dupa masura cu 50 de posturi, asta cu limitarea numarului de topice/zi deja devine restrictiva... nu stiu charlie ce-ar zice
adica sunt de acord sa nu se mai deschida topice aiurea pentru toate presupusele subiecte dar nu sunt de acord cu masura limitarii
ar trebui gasita alta metoda (nu ma intrebati care ca nu-i treaba mea)

acum, din statistici... cat de prezent e fenomenul??? ca sa justifice masura? adica de cate ori se intampla ca un user sa deschida mai multe topicuri/zi in poiana?

Edited by Nero-d, 29 April 2015 - 10:16.


#5
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Unul pe zi e de ajuns !

#6
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,348
  • Înscris: 29.07.2013
Unul e suficient. De regula, cand vrei sa deschizi un topic, ar trebui sa ai minimum de bun simt si sa cauti daca nu cumva tema este deja abordata !

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Unul pe zi.

Pentru cei cu apetit o să fie de ajuns treizeci de subiecte/lună pe care să le gestioneze.

Chiar dacă mai mor din ele pe parcursul unei luni rămîn destule la care să se întoarcă şi să dea replici & altele.

#8
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
Topicuri noi 1/zi. Topicuri vechi, cate vrea.

Edited by babalaul, 29 April 2015 - 10:15.


#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai le deschide direct vechi...

mai bine s-ar baga o taxa pe topic

sa se mai faca o subarie: Poiana lui Can-Can Posted Image

mai conteaza si calitatea, nu doar cantitatea... (in acest sens, orice restrictii ar fi binevenite)

Edited by Nero-d, 29 April 2015 - 10:30.


#10
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
niciunul. I se da pm moderatorului ariei cu numele topicului iar daca el considera ca este nevoie de acest topic il deschide cu mentionarea userului care a propus acel topic

daca moderatorul considera ca nu este necesar sa deschida un nou topic se da reply cu un scurt nu. daca exista deja un topic atunci I se va da userului linkul

consider ca numai in felul acesta se va face putina ordine, iar mozii nu vor mai pierde atata timp

este doar parerea mea, nu am dat cu parul....

#11
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003
Probabil va ganditi si ce o sa se intample cu userul care deschide al doilea topic in aceea zi?
Parerea mea e ca nu e cazul sa-l avertizez asa cum se intampla pe aria de muzica de ex., stergerea noului topic este o pedeapsa suficienta. Regula ar mai cuprinde si faptul ca daca ai deschis un topic iar acesta a fost sters fiind neregulamentar, stupid, etc, a fost unit cu altul pe aceeasi tema sau mutat pe alta arie nefiind pe specificul discutiei de aici, indiferent de aceste situatii daca ti-ai facut norma de un topic nou deschis, in aceea zi nu se mai accepta altul pe arie.
Ramane insa discutia deschisa... Posted Image

#12
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View Postconu71, on 29 aprilie 2015 - 10:19, said:

este doar parerea mea, nu am dat cu parul....
Si daca mie mi se nazare ca la ora 3 dimineata(pe langa mancatu' cartofilor cu maioneza) sa deschid un topic in Poiana? Posted Image

E prea restrictiva sugestia ta.

Edited by Alecsandru010, 29 April 2015 - 10:26.


#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Sase, maxim sase.

#14
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View Postradumiki, on 29 aprilie 2015 - 10:24, said:

Probabil va ganditi si ce o sa se intample cu userul care deschide al doilea topic in aceea zi?
Parerea mea e ca nu e cazul sa-l avertizez asa cum se intampla pe aria de muzica de ex., stergerea noului topic este o pedeapsa suficienta. Regula ar mai cuprinde si faptul ca daca ai deschis un topic iar acesta a fost sters fiind neregulamentar, stupid, etc, a fost unit cu altul pe aceeasi tema sau mutat pe alta arie nefiind pe specificul discutiei de aici, indiferent de aceste situatii daca ti-ai facut norma de un topic nou deschis, in aceea zi nu se mai accepta altul pe arie.
Ramane insa discutia deschisa... Posted Image
Daca primul topic este despre o idiotenie, iar al doilea e interesant, cum faci alegerea?

#15
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003

View Postconu71, on 29 aprilie 2015 - 10:19, said:

niciunul. I se da pm moderatorului ariei cu numele topicului iar daca el considera ca este nevoie de acest topic il deschide cu mentionarea userului care a propus acel topic

daca moderatorul considera ca nu este necesar sa deschida un nou topic se da reply cu un scurt nu. daca exista deja un topic atunci I se va da userului linkul

consider ca numai in felul acesta se va face putina ordine, iar mozii nu vor mai pierde atata timp

este doar parerea mea, nu am dat cu parul....

Propunerea ta nu se poate pune in practica. Sa presupunem ca are loc un eveniment major pe care userii doresc firesc sa discute si nu este nici un moderator online in momentul respectiv (se intampla).

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Supunem la vot popular fiecare initiativa de topic nou.

#17
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007

View PostFAP, on 29 aprilie 2015 - 10:04, said:

Unul pe zi e de ajuns !
pai si Galeo ce se face, in conditiile astea ?!?

#18
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003

View Postbabalaul, on 29 aprilie 2015 - 10:27, said:

Daca primul topic este despre o idiotenie, iar al doilea e interesant, cum faci alegerea?

Pai ti-am spus, daca e stupid se sterge sau inchide.
E nevoie insa si de o minima autoanaliza atunci cand deschizi o discutie noua. Putina responsabilizare nu strica nici pe forum, parerea mea.  Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate