Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

CONSULTARI: Cate topicuri sa aiba dreptul sa deschida un user/zi in Poiana?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
206 replies to this topic

Poll: Despre nr. de topicuri noi deschise de un user pe zi (132 member(s) have cast votes)

Cate topicuri noi sa aiba dreptul sa deschida un user/zi?

  1. unul (73 votes [55.30%] - View)

    Percentage of vote: 55.30%

  2. doua (12 votes [9.09%] - View)

    Percentage of vote: 9.09%

  3. trei (5 votes [3.79%] - View)

    Percentage of vote: 3.79%

  4. nelimitat (42 votes [31.82%] - View)

    Percentage of vote: 31.82%

Vote

#19
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postgigi_4476, on 29 aprilie 2015 - 10:30, said:

pai si Galeo ce se face, in conditiile astea ?!?
Ori le comaseaza Posted Image , ori invata despre "focus" !

#20
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
Dar ce te faci cu Fifi ?

#21
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,896
  • Înscris: 25.01.2007

View Postradumiki, on 29 aprilie 2015 - 10:24, said:

Probabil va ganditi si ce o sa se intample cu userul care deschide al doilea topic in aceea zi?
Parerea mea e ca nu e cazul sa-l avertizez asa cum se intampla pe aria de muzica de ex., stergerea noului topic este o pedeapsa suficienta. Regula ar mai cuprinde si faptul ca daca ai deschis un topic iar acesta a fost sters fiind neregulamentar, stupid, etc, a fost unit cu altul pe aceeasi tema sau mutat pe alta arie nefiind pe specificul discutiei de aici, indiferent de aceste situatii daca ti-ai facut norma de un topic nou deschis, in aceea zi nu se mai accepta altul pe arie.
Ramane insa discutia deschisa... Posted Image

nu se poate bloca automat? nasol...
daca singura pedeapsa e stergerea, stiu cativa care or sa deschida la liber, in speranta ca poate scapa neobservat.
si nu cred ca vre-un moderator sta la infinit sa verifice la fiecare topic, daca respectivul a mai deschis altul.
eventual prima data informat cu privire la regula, a doua oara si ceva puncte/zi de tusa.... macar atat...

#22
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
incurajam clonele

revin cu intrebarea:
statistic (procentual), cati useri deschid mai mult de un topic pe zi (si cat e de deranjant)? pentru ca masura sa se justifice

oricum, ce zicem noi nu chiar conteaza Posted Image
ce hotaraste conducerea, aia e!
mai sunt si ratiuni economice... vizualizari, etc

Edited by Nero-d, 29 April 2015 - 10:50.


#23
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,715
  • Înscris: 13.10.2003

View Postslai, on 29 aprilie 2015 - 10:37, said:

nu se poate bloca automat? nasol...
daca singura pedeapsa e stergerea, stiu cativa care or sa deschida la liber, in speranta ca poate scapa neobservat.
si nu cred ca vre-un moderator sta la infinit sa verifice la fiecare topic, daca respectivul a mai deschis altul.
eventual prima data informat cu privire la regula, a doua oara si ceva puncte/zi de tusa.... macar atat...

Sigur, la recidiva se avertizeaza, nu o sa stau sa sterg la infinit un topic pe care un user se incapataneaza sa-l puna pe forum daca nu mai are dreptul. Daca tot vrea sa discute pe acel subiect are posibilitatea sa apeleze la un prieten sa-l deschida.

View PostNero-d, on 29 aprilie 2015 - 10:46, said:

incurajam clonele

Ma uitam la tine in profil.
Tu nu prea deschizi topicuri noi in Poiana cu toate astea te opui vehement ideii de ati fi ingradit nr. de topicuri noi/zi .
Ai vreun user preferat  care deschide discutii pe gustul tau sau care-i spilul?

Cat despre clone: 15 zile suspendarea contului principal+puncte cate considera moderatorul ca merita+banarea clonei.Posted Image

Edited by radumiki, 29 April 2015 - 10:53.


#24
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu!
dar lupt pentru dreptul tau de a nu fi de acord cu mine!

stii bine ca am useri pe care-i iubesc de i-as strange de gat... dar masura mi se pare "un pic" represiva Posted Image
adica imi imaginez n situatii in care ar fi contraproductiva si ar suferi cine nu trebuie Posted Image
stii cum e justitia... decat sa pedepsim un nevinovat, mai bine sa scape 100 de vinovati

Edited by Nero-d, 29 April 2015 - 10:58.


#25
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,896
  • Înscris: 25.01.2007

View PostNero-d, on 29 aprilie 2015 - 10:51, said:

dar lupt pentru dreptul tau de a nu fi de acord cu mine!
excelent! mai ales ca pana acum 84% din useri nu sunt de acord cu tine.

#26
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Unul pe zi e suficient. Poate chiar unul la doua zile.

#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,099
  • Înscris: 07.11.2006

View Postradumiki, on 29 aprilie 2015 - 09:57, said:

Ma gandesc sa instituim si in Poiana regula ca un user sa nu poata deschide decat un topic nou/zi.
Avem cativa ,,clienti'' care deschid topicuri fara numar... de obicei temele propuse de acestia sunt nesemnificative ca importanta, primul post care in mod normal constituie fundamentul discutiei este tratat superficial. Pur si simplu dintr-un motiv care-mi scapa au apetitul asta sa deschida discutii si sa-si vada nick-ul pe pagina principala a ariei.
Discut in acest moment si cu alti colegi moderatori, admini, etc despre instituirea unei astfel de reguli dar as dori sa aflu si parerea userilor din Poiana.
Sunt colegi care recent au primit avertismente ptr. ca au comentat offtopic pe asfel de topicuri iritati fiind de apetitul unora ptr. discutii noi, vezi aici, aici, aici, aici, etc.
Pe de alta parte sunt si colegi carora le place sa creeze discutii noi (nu le dau numele, ii stim cu totii)  sau altii care de abia asteapta alte teme de discutie pe arie.
Din experienta stiu ca atunci cand apare un eveniment major se deschid de multe ori aproape simultan mai multe topicuri pe acel subiect fiind nevoiti noi moderatorii sa le unim, sterge, etc ptr. a ramane doar unul.
Astept si opinia voastra.

Cand mi-am permis sa va sugerez ca utilizatorii proaspat inscrisi,adica cei 90% care posteaza inutil si aberant,ati sarit pe mine ca asa si pe dincolo,ca-i libertate de expresie,adica abureli,bla-bla-bla.Ba mai mult,au fost si utilizatori "civilizati" care m-au tras de urechi ca am de abia in jur de 2000 de postari din 2006.Pana aici totul in ordine.
Mai departe.
Libertatea de expresie nu mai functioneaza in cazul expus de tine?Ca voi moderatorii aveti de lucru,asta e.Cu totii avem cate ceva de facut.
Pai daca-i forum si are arii unde se pot dezbate orice tampenii si se accepta din partea voastra (moderatori) debitarea de ineptii,asta este.In democratie participa la viata cetatii si alienatii si dobitocii si civilizatii si inteligentii.Asa si aici pe forum.
Avand in vedere ca voi (moderatorii) sunteti la butoane,CE V-A OPRIT,CE VA OPRESTE SI CE VA V-A OPRI sa stergi maculatura?Fara sa ne cereti parerile.

ps.

Si ca sa raspund punctual la problema ridicata de tine,iti zic ca nu sunt de acord cu cele propuse de tine.Nu sunt de acord in actualele conditii de inscriere,postare si functionare a acestui forum.

ps1.
Si ca sa-mi exprim parerea pana la capat,oricum voi (moderatorii) veti face cum vreti si/sau cum vi se impune.Punct.Posted Image

#28
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View Postbabalaul, on 29 aprilie 2015 - 10:37, said:

Dar ce te faci cu Fifi ?

Fifi activeaza doar pe dezbateri, nu are treaba cu Poiana.

#29
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View Postradumiki, on 29 aprilie 2015 - 10:50, said:

Cat despre clone: 15 zile suspendarea contului principal+puncte cate considera moderatorul ca merita+banarea clonei.Posted Image
Scuze ca deviez putin subiectul. Nu exista un numar de puncte care sa da indiferent de moderator? Adica fiecare moderator poate alege cate puncte da pentru un cont ca a clonat? Nu e stabilit un numar fix?

Edited by babalaul, 29 April 2015 - 11:07.


#30
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
1/zi.

#31
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,715
  • Înscris: 13.10.2003

View Postbabalaul, on 29 aprilie 2015 - 11:06, said:

Scuze ca deviez putin subiectul. Nu exista un numar de puncte care sa da indiferent de moderator? Adica fiecare moderator poate alege cate puncte da pentru un cont ca a clonat? Nu e stabilit un numar fix?

Da, este la latitudinea moderatorului cate puncte da ptr. clonare. Fiind insa o chestiune considerata grava in general poti anticipa mai degraba multe (3-4-5) decat putine.
Dar sa nu deviem discutia.
Pana la urma parerea voastra conteaza cel mai mult, de aceea va astept sa votati in chestionar si eventual sa comentati pe topic insa pe cat posibil strict pe acest subiect.

View Postadisz, on 29 aprilie 2015 - 11:05, said:

Libertatea de expresie nu mai functioneaza in cazul expus de tine?Ca voi moderatorii aveti de lucru,asta e.Cu totii avem cate ceva de facut.
Pai daca-i forum si are arii unde se pot dezbate orice tampenii si se accepta din partea voastra (moderatori) debitarea de ineptii,asta este.In democratie participa la viata cetatii si alienatii si dobitocii si civilizatii si inteligentii.Asa si aici pe forum.
Avand in vedere ca voi (moderatorii) sunteti la butoane,CE V-A OPRIT,CE VA OPRESTE SI CE VA V-A OPRI sa stergi maculatura?Fara sa ne cereti parerile.


Nu este vorba ca noi moderatorii avem mai mult de lucru. Asa cum spui, avem butoanele care ne permit dintr-un click sa stergem ,,maculatura''. Este vorba in primul rand de voi userii. Am aratat in primul post mai multi useri avertizati recent insa ei in timp sunt mult mai multi care deranjati de insistenta altor useri de a deschide cat mai multe topicuri pe zi fara ca tema acestora sa fie de mare interes au ripostat neregulamentar. Dau copy-paste pe un articol de pe hotnews (de obicei), pun un comentariu scurt de genul: ,, Ce parere aveti'' sau ,, Asa-i ca X e un mafiot?'', etc iar acest lucru ii deranjeaza pe alti multi useri.
Atunci cand deschizi o noua tema de discutie (repet) trebuie sa-ti asumi o anumita responsabilitate.

Edited by radumiki, 29 April 2015 - 11:34.


#32
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
intreb doar atat:
oare cum de aceasta arie care a fost creata citez:

Quote

am creat aceasta arie pentru ca userii sa poata discuta LIBER
e pe cale sa devina cea mai restrictiva???
si 16 ani, si 50 de posturi, acum si numarul limitat de topicuri... te face sa te intrebi what's next? unde mai e spiritul pionierilor care au deschis aria?, unde mai e libertatea??

nu stiu daca e strict pe subiect...

Edited by Nero-d, 29 April 2015 - 11:35.


#33
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 09.04.2005
Dacă măsura se impune deoarece "anumiți" useri deschid topicuri în prostie de ce nu se iau măsuri împotriva acelor useri? În regulament există deja ceva legat de spamare.

#34
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Eu as propune ca userul sa treaca intai testul psihologic. :)

#35
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View Postradumiki, on 29 aprilie 2015 - 10:24, said:

Probabil va ganditi si ce o sa se intample cu userul care deschide al doilea topic in aceea zi?
Parerea mea e ca nu e cazul sa-l avertizez asa cum se intampla pe aria de muzica de ex., stergerea noului topic este o pedeapsa suficienta. Regula ar mai cuprinde si faptul ca daca ai deschis un topic iar acesta a fost sters fiind neregulamentar, stupid, etc, a fost unit cu altul pe aceeasi tema sau mutat pe alta arie nefiind pe specificul discutiei de aici, indiferent de aceste situatii daca ti-ai facut norma de un topic nou deschis, in aceea zi nu se mai accepta altul pe arie.
Ramane insa discutia deschisa... Posted Image
La fel cum in alte situatii un user nu poate posta in unele arii pana nu face un anumit numar de poastari pe altele, se poate implementa o functie automata care sa-i permita sa posteze un nou subiect dupa 24 de ore.

Se poate?

#36
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postbabalaul, on 29 aprilie 2015 - 10:37, said:

Dar ce te faci cu Fifi ?
O lasi sa puna muzica buna. Pe Dezbateri, nu aici.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate