Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Austria sau Elvetia

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
Clara_Lee

Clara_Lee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.04.2015
Unde este calitatea vietii mai buna? Sotul meu lucreaza in IT si amandoi cunoastem foarte bine germana. Am dori sa emigram in viitorul an intr-o tara germanica...asteptam pareri:)

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Elvetia ofera o calitate a vietii mai buna decat Austria. Locuiesc intr-una dintre aceste tari.

Edited by OriginalCopy, 25 April 2015 - 18:13.


#3
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Elvetia ar fi mai buna. Dar si Austria are un nivel foarte ridicat. Cele doua tari sunt net superioare Romaniei.

#4
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
In der Schweiz, klar... :)

#5
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011
Eu locuiesc in Spania si din ce am auzit de la astia in Elvetia se traieste cel mai bine, motiv pentru care multi spanioli emigreaza in Elvetia...

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Daian95, on 25 aprilie 2015 - 17:30, said:

......Cele doua tari sunt net superioare Romaniei.
Nu pot sa cred! Posted Image

#7
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
romanii au nevoie de viza de lucru in elvetia. inca.

#8
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.02.2007
Topul celor mai fericiti oameni: http://81c27a5d9c326...n.com/WHR15.pdf
1. Elvetia
2. Islanda?!
...
13. Austria
...
85. Zambia
86. Romania ... mandri ca suntem romani
87. Serbia

Quote

Eurobarometrul, realizat în cele 28 de state membre, indică următoarele:
◾peste 80% dintre respondenții din Danemarca, Luxemburg, Finlanda și Olanda consideră că, în țara lor, condițiile de lucru sunt bune. La nivel individual, Danemarca se situează, din nou, pe primul loc, 94% dintre lucrători declarându-se satisfăcuți de condițiile oferite la locul lor de muncă. Austria și Belgia se situează pe locul al doilea în clasament; în aceste țări, 9 din 10 lucrători sunt mulțumiți de condițiile de muncă. Urmează apoi la mică distanță Finlanda (89%), Marea Britanie și Estonia (ambele cu 88%);

◾la polul opus, Grecia prezintă cea mai mică rată de satisfacție la nivel național (16%) și este singura țară în care mai puțin de jumătate dintre participanții la sondaj se declară mulțumiți de condițiile lor de muncă actuale (38%);

◾într-o mai mică măsură, nivelurile de satisfacție sunt mai reduse la nivel național în țări precum Croația (18%), Spania (20%), Italia (25%), Bulgaria (31%), Slovenia, Portugalia și România (32%), dar și în Slovacia (36%) sau Polonia (38%).

http://ec.europa.eu/...crepante_ro.htm ... banuiesc ca elvetia lipseste

#9
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005

 Clara_Lee, on 25 aprilie 2015 - 17:22, said:

... intr-o tara germanica...
interesează-te şi de luxemburg (deşi nu prea vezi soarele... dar e civilizat)
http://en.jobs.lu/it...mming_jobs.aspx

#10
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Si eu m-as duce in Elvetia....
Am trecut p`acolo si cred ca merita!

#11
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Daca nu stit ce sa alegeti, puteti sa va legati la ochi si trageti la nimereala una din aceste doua tari si care cade, aia sa fie. Rau nu va va fi... "Cius"

#12
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 ericmario, on 25 aprilie 2015 - 17:39, said:

Nu pot sa cred! Posted Image

Asa-i ca e socant :) Nu credeam ca exista state in Europa de Vest mai puternice decat tara noastra.

#13
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Desi castigurile sunt mari in Elvetia si cheltuielile sunt pe masura si la final nu vei avea profit foarte mare, dar vei trai intr-un mediu mult mai placut decat in alte tari preferate de romani.

Din ce discutam cu un omolog elvetian, am inteles ca statul ii sprijina cu credite pentru case, masini si altele si acolo, cel putin in regiunea lui mai toti iau in rate, iar peisajul e superb si aerul parca e mai aer ca la noi, eu lucrand cu o companie multinationala cu sediul in Elvetia si am fost invitati la ei.
Austria este o tara foarte convenabila fiind ceva mai accesibila pentru noi atat geografic cat si financiar, iar daca sunteti iubitori de sporturi montane, go 4 it Posted Image merita ca dimineata sa iesi la alergare pe la marginea unui orasel de munte iar mersul la schi sa fie precum mersul la mall Posted Image

Edited by connectorxp, 25 April 2015 - 20:39.


#14
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Poate iti este de folos: http://www.numbeo.co..._by_country.jsp

#15
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 Clara_Lee, on 25 aprilie 2015 - 17:22, said:

Unde este calitatea vietii mai buna? Sotul meu lucreaza in IT si amandoi cunoastem foarte bine germana. Am dori sa emigram in viitorul an intr-o tara germanica...asteptam pareri:)
Eu zic sa veniti undeva la mijloc,Germany.Posted Image

#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 daniel:), on 25 aprilie 2015 - 17:48, said:

Topul celor mai fericiti oameni: http://81c27a5d9c326...n.com/WHR15.pdf
1. Elvetia
2. Islanda?!
...
13. Austria
...
85. Zambia
86. Romania ... mandri ca suntem romani
87. Serbia



http://ec.europa.eu/...crepante_ro.htm ... banuiesc ca elvetia lipseste
La fel cum lipseste Luxemburg!

 Daian95, on 25 aprilie 2015 - 19:12, said:


Asa-i ca e socant Posted Image Nu credeam ca exista state in Europa de Vest mai puternice decat tara noastra.
Nici eu nu credeam ca in 2015, inca exista oameni care nu stiu cu ce se mananca sarcasmul.Posted Image

#17
Ritter

Ritter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.12.2006
Atat in Viena cat si in Zurich, atmosfera si perceptia asupra oamenilor mi s-a parut identica. La fel si arhitectura. Probabil ca natiile sunt foarte apropiate.
Tine doar de gustul vostru unde sa va stabiliti.

Edited by Ritter, 26 April 2015 - 05:15.


#18
Clara_Lee

Clara_Lee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.04.2015
Buna tuturor! Multumesc mult pentru raspunsurile de pana acum. Ce as dori sa mai precizez si eventual voi sa ma corectati daca gresesc. Ca turista am vizitat atat Elvetia cat si Austria chiar de mai multe ori, insa nu am trait acolo efectiv si nu cunosc firea oamenilor (iar asta m-ar interesa destul de mult, daca sunt persoane care traiesc in aceste 2 tari, mi-ar placea sa va exprimati opiniile). Ca si turista elvetienii mi s-au parut mai apropiati de olandezi sau danezi decat de austrieci, insa s-ar putea sa fie doar o impresie nefondata.
De asemenea stiu ca in Austria exista 14 salarii pe an dar nu stiu cate se acorda in Elvetia, iar la fel m-ar mai interesa si cum s-ar pune problema la nivel de asigurari sociale si de sanatate. Din cate am auzit austriecii chiar sunt doritori sa lucreze in Elvetia pentru ca acolo sistemul de pensie bazat pe asa numitii 3 piloni este mult mai practic si mai bine implementat.
In ceea ce priveste Germania cred ca lucrurile intr-adevar sunt pe undeva la mijloc intre Austria si Elvetia, insa tara fiind una foarte mare cred ca s-ar merita eventual o comparatie intre Elvetia/Austria si unele regiuni germane. De exemplu personal noi avem in vedere si zona NRW din Germania, care ca si turisti ne-a placut foarte mult si pare a fi extrem de infloritoare economic, insa iarasi ca turisti nu am putut sa nu remarcam faptul ca sudul germaniei si Elvetia se afla in mijlocul Europei occidentale si foarteusor poti ajunge cu masina in orice colt din aceasta. Insa m-ar interesa si alte pareri Posted Image eventual ale celor care traiesc si muncesc in aceste tari:)

Edited by Clara_Lee, 26 April 2015 - 08:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate