Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Austria sau Elvetia

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostClara_Lee, on 26 aprilie 2015 - 08:07, said:

Buna tuturor! Multumesc mult pentru raspunsurile de pana acum. Ce as dori sa mai precizez si eventual voi sa ma corectati daca gresesc. Ca turista am vizitat atat Elvetia cat si Austria chiar de mai multe ori, insa nu am trait acolo efectiv si nu cunosc firea oamenilor (iar asta m-ar interesa destul de mult, daca sunt persoane care traiesc in aceste 2 tari, mi-ar placea sa va exprimati opiniile). Ca si turista elvetienii mi s-au parut mai apropiati de olandezi sau danezi decat de austrieci, insa s-ar putea sa fie doar o impresie nefondata.
De asemenea stiu ca in Austria exista 14 salarii pe an dar nu stiu cate se acorda in Elvetia, iar la fel m-ar mai interesa si cum s-ar pune problema la nivel de asigurari sociale si de sanatate. Din cate am auzit austriecii chiar sunt doritori sa lucreze in Elvetia pentru ca acolo sistemul de pensie bazat pe asa numitii 3 piloni este mult mai practic si mai bine implementat.
In ceea ce priveste Germania cred ca lucrurile intr-adevar sunt pe undeva la mijloc intre Austria si Elvetia, insa tara fiind una foarte mare cred ca s-ar merita eventual o comparatie intre Elvetia/Austria si unele regiuni germane. De exemplu personal noi avem in vedere si zona NRW din Germania, care ca si turisti ne-a placut foarte mult si pare a fi extrem de infloritoare economic, insa iarasi ca turisti nu am putut sa nu remarcam faptul ca sudul germaniei si Elvetia se afla in mijlocul Europei occidentale si foarteusor poti ajunge cu masina in orice colt din aceasta. Insa m-ar interesa si alte pareri Posted Image eventual ale celor care traiesc si muncesc in aceste tari:)

si in ce domeniu va munci sotul deoarece in IT nu I se va da viza de lucru in elvetia ?
in zurich nu prea poti sa lucrezi illegal in IT.
se poate lua viza, dar trebuie ca cel ce vrea viza sa ofere ceva cu adevarat deosebit angajatorului ca sa lupte pt viza. zic lupta deoarece au fost cazuri in care firma a obtinut viza de lucru la nivel de canton dar de la federal a venit a doua zi (nu este o figura de stil) anularea vizei. si s-a repetat figura.
ce faceti ?
de fapt la ora actuala si ceilalti din Europa de vest (cei cu vechime in EU, tari fondatoare) au cota la aprobarile de lucrat in elvetia. acum putini ani nu era asa, aveau total liber la munca in elvetia.

Edited by avenirv, 26 April 2015 - 08:57.


#20
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View PostClara_Lee, on 26 aprilie 2015 - 08:07, said:

Ca turista am vizitat atat Elvetia cat si Austria chiar de mai multe ori, insa nu am trait acolo efectiv si nu cunosc firea oamenilor (iar asta m-ar interesa destul de mult, daca sunt persoane care traiesc in aceste 2 tari, mi-ar placea sa va exprimati opiniile).
Am inteles de la o prietena care traieste de mult timp in Elvetia ca sunt cam xenofobi.

#21
mecoparsapteplus

mecoparsapteplus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 08.05.2012
Elvetia.Pentru studii Geneva.Impreuna cu copii si familia Lausanne.La pensie Posted Image Berna.Zurich si Geneva pt. munca etc.Lugano (!) un loc interesant.

#22
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

De asemenea stiu ca in Austria exista 14 salarii pe an
unii dau. altii nu. ca si in germany de altfel.

Quote

De exemplu personal noi avem in vedere si zona NRW din Germania, care ca si turisti ne-a placut foarte mult si pare a fi extrem de infloritoare economic
realitatea insa, mai ales in IT, spune altceva.
de mers e bine unde se ofera un contract in conditii calumea. iar ca prioritate secundara, ar fi bine ca in zona aia sa exista alternative la acelasi nivel, in caz ca firma aleasa se dovedeste a fi nitzel altfel decat parea la interviu, chestie care se intampla fesenistic de des.

#23
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.02.2007
Alea 14 salarii am inteles ca e plata la 25 de zile lucratoare.

#24
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
poate sa fie, insa nu trebuie. asta tine de contract sau Kollektivvertrag. unele banci plateau (platesc?) 16 salarii anual.

Edited by Pengoon, 27 April 2015 - 17:10.


#25
Syia

Syia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.01.2012

View PostClara_Lee, on 26 aprilie 2015 - 08:07, said:

Buna tuturor! Multumesc mult pentru raspunsurile de pana acum. Ce as dori sa mai precizez si eventual voi sa ma corectati daca gresesc. Ca turista am vizitat atat Elvetia cat si Austria chiar de mai multe ori, insa nu am trait acolo efectiv si nu cunosc firea oamenilor (iar asta m-ar interesa destul de mult, daca sunt persoane care traiesc in aceste 2 tari, mi-ar placea sa va exprimati opiniile). Ca si turista elvetienii mi s-au parut mai apropiati de olandezi sau danezi decat de austrieci, insa s-ar putea sa fie doar o impresie nefondata.
De asemenea stiu ca in Austria exista 14 salarii pe an dar nu stiu cate se acorda in Elvetia, iar la fel m-ar mai interesa si cum s-ar pune problema la nivel de asigurari sociale si de sanatate. Din cate am auzit austriecii chiar sunt doritori sa lucreze in Elvetia pentru ca acolo sistemul de pensie bazat pe asa numitii 3 piloni este mult mai practic si mai bine implementat.
In ceea ce priveste Germania cred ca lucrurile intr-adevar sunt pe undeva la mijloc intre Austria si Elvetia, insa tara fiind una foarte mare cred ca s-ar merita eventual o comparatie intre Elvetia/Austria si unele regiuni germane. De exemplu personal noi avem in vedere si zona NRW din Germania, care ca si turisti ne-a placut foarte mult si pare a fi extrem de infloritoare economic, insa iarasi ca turisti nu am putut sa nu remarcam faptul ca sudul germaniei si Elvetia se afla in mijlocul Europei occidentale si foarteusor poti ajunge cu masina in orice colt din aceasta. Insa m-ar interesa si alte pareri Posted Image eventual ale celor care traiesc si muncesc in aceste tari:)

Cu privire la Germania, eu nu recomand deloc NRW. Am trait acolo 1 an de zile si abia asteptam sa ma intorc in Bayern. Cand lucram in München toata lumea imi zicea ca in Köln e superb, oameni deschisi etc. E pe naiba! In Köln am fost prima data tratati ca niste romani, si la o institutie a statutului cand am fost sa schimbam nr. de inmatriculare al masinii. De tinut cont ca in NRW, din cate am inteles, se afla si cea mai mare comunitate de turci.
Recomand cu desavarsire Bayern-ul, totul e net superior aici: salarii mai mari, infrastructura mai buna, natura mult mai frumoasa, orase mai curate si oameni mult mai civilizati!

Edited by denisapopescu, 30 April 2015 - 09:25.


#26
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postdenisapopescu, on 30 aprilie 2015 - 09:19, said:

Cu privire la Germania, eu nu recomand deloc NRW. Am trait acolo 1 an de zile si abia asteptam sa ma intorc in Bayern. Cand lucram in München toata lumea imi zicea ca in Köln e superb, oameni deschisi etc. E pe naiba! In Köln am fost prima data tratati ca niste romani, si la o institutie a statutului cand am fost sa schimbam nr. de inmatriculare al masinii. De tinut cont ca in NRW, din cate am inteles, se afla si cea mai mare comunitate de turci.
Recomand cu desavarsire Bayern-ul, totul e net superior aici: salarii mai mari, infrastructura mai buna, natura mult mai frumoasa, orase mai curate si oameni mult mai civilizati!

in munich turcii au cumparat biserica sa o faca geamie.
in ingolstadt sunt parca mai multe minarete decat turle de biserica.
unde este industrie sa fie muncitori la banada acolo sunt turcii. pe unde sunt multe uzine auto in germania ? surpriza, bayern.

#27
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
Intre Austria si Elvetia eu va recomand Viena
sunt multe posibilitati pentru cariera, pentru amandoi, e un oras turistic, cultura, transport in comun bun, ai ambasada, dunarea, bike-friendly si aeroport pentru concedii

#28
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
Cu 2 salarii in IT in  Elvetia iti raman destui bani , chiar daca preturile sunt mari, ar fi un trai bun.
Trebuie sa gasiti un angajator care sa fie dispus sa depuna actele pentru permis de munca.Daca stiti germana incercati cu jobs.ch.
Sigur elvetienii sunt reci, dar este o tara minunata , mereu ai ceva nou de vazut , transportul in comun merge foarte bine. Sistemul de sanatate la fel (privat).Se respecta regulile de circulatie cu strictete, de aici i placerea de a conduce relaxat sau de a merge cu bicicleta (chiar si cu copiii in remorca).
Taxele pe salariu sunt mici, undeva a 20%. Chiria e mare dar veniturile sunt si ele mai mari ca in statele din jur.

#29
orthodox

orthodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 14.06.2007
Oare cu o calificare IT și doar cu limba engleză te poți stabili în Elveția ? Ce credeți ?

#30
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013
Pentru initiatorul topicului!

Aspect social
Elvetia este mai putin prietenoasa cu strainii, comparativ cu Austria. Acum daca ne rezumam la orasele mari diferenta se reduce mult, din multe motive absolut evidente, nu mai are rost sa le insir. Insa ca sa locuiesti mai ieftin in chirie, cauti in localitatile/satele apropiate o locuinta, unde nu o sa ai acelasi nivel social ca in oras.
Foarte multi (la birou sa zicem) sunt foarte protocolari si fara glume si tabieturi tipice din mediul de lucru romanesc. Depinde unde nimeresti, dar atmosfera din birourile romanesti nu o s-o gasesti!

Aspect financiar
In Elvetia cam peste tot se poate castiga bine, in special zona Zürich, Bern, Lausanne. Atentie unde gasesti un job, s-ar putea sa nu fie in partea germana si nu ai rezolvat nimic daca nu cunosti italiana sau franceza.
In Austria depinde de Land castigul lunar. Si tot de Land depinde si chiria/cheltuielile lunare, deci se cam potrivesc si in final ramai probabil cu aceeasi bani.
In Elvetia platesti asigurare medicala separat de salar si ti-o configurezi cum vrei tu. Daca esti mai bolnavicios v-a fi mai mare. Spre exemplu poti sa platesti 200 chf/luna sau 400-500 chf/luna. Daca ajungi prin spitale cu opeartii, tratamente/investigatii, pregateste-te sa scoti bani multi din buzunar. Dentist, nu mai are rost sa vorbim :))
In Austria esti asigurat la stat si iti trage lunar procent din salar, similar cu RO. Insa sistemul medical din AT este la cel mai inalt nivel, fara nicio exagerare! Nu platesti nicio interventie chirurgicala, atata timp cat nu e in regim estetic :)
Taxele si asigurarea pentru masina, sunt aproape duble in Elvetia. Aici depinde de multi factori, insa clar e mai scump in Elvetia. Motorina e mai scumpa ca si benzina in Elvetia! Si in momentul de fata cu Francul la nivelul Euro, sunt foarte scumpi carburantii in Elvetia. 1,50 CHF/litru benzina parca am vazut zilele trecute.
Chiriile :)
1500-1800(2000) chf/luna pentru un apartament cu 3,5 camere in Elvetia, insa nu in orasele mari.
In AT 900-1000 €/luna in Land-urile mai bogate si vreo 700-800 in celelalte.
Preturile la alimente si serviciile sunt mult mai mari in Elvetia, exagerate in unele situatii!

Limba
In ambele tari se vorbeste dialect. Nu o sa gasesti germana curata (Hochdeutsch) niciunde. Poate prin Viena sau pe la granita cu Germania, dar sanse foarte mici. In Elvetia e foarte puternic dialectul. Sunt multi nemti care ajung sa lucreze in Elvetia si fac cursuri de invatare a dialectului, vorbesc foarte serios. In Austria mai merge, dar cu aia din "munti" nu o sa te intelegi prea bine :)

Ambele tari iti ofera o calitate a vietii ridicata. Nu poti sa spui care e mai buna. E subiectiv aici.
Ambele au munti, insa ceva mai spectaculos parca arata Elvetia. Dar Tirolul din Austria este de departe cea mai frumoasa zona din partea asta a europei!

Ca si concluzie: cazul ideal e sa lucrezi in Elvetia (la granita cu AT sau DE) si sa locuiesti in Austria sau Germania :)

#31
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
Cum poti sa spui ca sunt scumpi carburantii in Elvetia? La 1.5 Chf ti se pare mult? Chiar si fara sa te raportezi la salarii este sub alte state UE. Daca te raportezi la salarii preturile carburantilor sunt mai mici comparativ cu orice stat UE.

#32
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013
@pstefan nu ai inteles. M-am referit strict la pretul litrului, nu m-am raportat la venituri.
Eu cred ca e diferenta 1,48€ (1,55 CHF) litru Diesel in CH, fata de 1,16€ in AT, Land-ul vecin CH-ului (asta ca sa nu zic 1,10 in Viena)!

#33
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
Nu ajuti pe nimeni aici daca nu compari cu veniturile. Si daca ai salariul in CHF nu te afecteaza cursul CHF(deci sa evaluezi in EUR nu are sens daca alegi sa emigrezi aici),pentru mine preturile nu au crescut cu intarirea francului,doar vacantele sunt mai ieftine.:)

In fond conteaza ce fel de trai iti asiguri cu salariul si cu ce bani ramai. Si aici Elvetia e peste Austria.


In alta ordine de idei mie imi place foarte mult ca nu vad tigani in Berna si imi displace extrem de mult cand sunt agasat de ei in Viena.

Edited by pstefan, 07 May 2015 - 08:10.


#34
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostE91, on 06 mai 2015 - 15:46, said:

Pentru initiatorul topicului!

Aspect social
Elvetia este mai putin prietenoasa cu strainii, comparativ cu Austria. Acum daca ne rezumam la orasele mari diferenta se reduce mult, din multe motive absolut evidente, nu mai are rost sa le insir. Insa ca sa locuiesti mai ieftin in chirie, cauti in localitatile/satele apropiate o locuinta, unde nu o sa ai acelasi nivel social ca in oras.
Foarte multi (la birou sa zicem) sunt foarte protocolari si fara glume si tabieturi tipice din mediul de lucru romanesc. Depinde unde nimeresti, dar atmosfera din birourile romanesti nu o s-o gasesti!

Aspect financiar
In Elvetia cam peste tot se poate castiga bine, in special zona Zürich, Bern, Lausanne. Atentie unde gasesti un job, s-ar putea sa nu fie in partea germana si nu ai rezolvat nimic daca nu cunosti italiana sau franceza.
In Austria depinde de Land castigul lunar. Si tot de Land depinde si chiria/cheltuielile lunare, deci se cam potrivesc si in final ramai probabil cu aceeasi bani.
In Elvetia platesti asigurare medicala separat de salar si ti-o configurezi cum vrei tu. Daca esti mai bolnavicios v-a fi mai mare. Spre exemplu poti sa platesti 200 chf/luna sau 400-500 chf/luna. Daca ajungi prin spitale cu opeartii, tratamente/investigatii, pregateste-te sa scoti bani multi din buzunar. Dentist, nu mai are rost sa vorbim Posted Image)
In Austria esti asigurat la stat si iti trage lunar procent din salar, similar cu RO. Insa sistemul medical din AT este la cel mai inalt nivel, fara nicio exagerare! Nu platesti nicio interventie chirurgicala, atata timp cat nu e in regim estetic Posted Image
Taxele si asigurarea pentru masina, sunt aproape duble in Elvetia. Aici depinde de multi factori, insa clar e mai scump in Elvetia. Motorina e mai scumpa ca si benzina in Elvetia! Si in momentul de fata cu Francul la nivelul Euro, sunt foarte scumpi carburantii in Elvetia. 1,50 CHF/litru benzina parca am vazut zilele trecute.
Chiriile Posted Image
1500-1800(2000) chf/luna pentru un apartament cu 3,5 camere in Elvetia, insa nu in orasele mari.
In AT 900-1000 €/luna in Land-urile mai bogate si vreo 700-800 in celelalte.
Preturile la alimente si serviciile sunt mult mai mari in Elvetia, exagerate in unele situatii!

Limba
In ambele tari se vorbeste dialect. Nu o sa gasesti germana curata (Hochdeutsch) niciunde. Poate prin Viena sau pe la granita cu Germania, dar sanse foarte mici. In Elvetia e foarte puternic dialectul. Sunt multi nemti care ajung sa lucreze in Elvetia si fac cursuri de invatare a dialectului, vorbesc foarte serios. In Austria mai merge, dar cu aia din "munti" nu o sa te intelegi prea bine Posted Image

Ambele tari iti ofera o calitate a vietii ridicata. Nu poti sa spui care e mai buna. E subiectiv aici.
Ambele au munti, insa ceva mai spectaculos parca arata Elvetia. Dar Tirolul din Austria este de departe cea mai frumoasa zona din partea asta a europei!

Ca si concluzie: cazul ideal e sa lucrezi in Elvetia (la granita cu AT sau DE) si sa locuiesti in Austria sau Germania Posted Image

sau franta.

View Postorthodox, on 06 mai 2015 - 12:32, said:

Oare cu o calificare IT și doar cu limba engleză te poți stabili în Elveția ? Ce credeți ?

defineste ce intelegi prin a te stabili.
legal ? ilegal ? vrei cetatenie ?
lucrezi la negru ? ce lucrezi ?
de ex. masiv la marile entitati de biznis limba este engleza. ca ai avea vreun avantaj stiind germana sau franceza, da.

View Postpstefan, on 07 mai 2015 - 08:07, said:

Nu ajuti pe nimeni aici daca nu compari cu veniturile. Si daca ai salariul in CHF nu te afecteaza cursul CHF(deci sa evaluezi in EUR nu are sens daca alegi sa emigrezi aici),pentru mine preturile nu au crescut cu intarirea francului,doar vacantele sunt mai ieftine.Posted Image

In fond conteaza ce fel de trai iti asiguri cu salariul si cu ce bani ramai. Si aici Elvetia e peste Austria.


In alta ordine de idei mie imi place foarte mult ca nu vad tigani in Berna si imi displace extrem de mult cand sunt agasat de ei in Viena.

am vazut tigani kklau in geneva.

Edited by avenirv, 07 May 2015 - 10:40.


#35
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013

View Postpstefan, on 07 mai 2015 - 08:07, said:

Nu ajuti pe nimeni aici daca nu compari cu veniturile. Si daca ai salariul in CHF nu te afecteaza cursul CHF(deci sa evaluezi in EUR nu are sens daca alegi sa emigrezi aici),pentru mine preturile nu au crescut cu intarirea francului,doar vacantele sunt mai ieftine.Posted Image

In fond conteaza ce fel de trai iti asiguri cu salariul si cu ce bani ramai. Si aici Elvetia e peste Austria.


In alta ordine de idei mie imi place foarte mult ca nu vad tigani in Berna si imi displace extrem de mult cand sunt agasat de ei in Viena.
Da, sigur ca la final de luna/an ai mai multi bani in CH decat in AT, insa nu putem vorbi de diferente uriase, gen trei-patru sau chiar cinci ori mai mult, nu, nici vorba. Un anumit procent mai mult...
Si da, gestionarea corecta a banilor face diferenta de cele mai multe ori sau mai bine zis intotdeauna!

Sunt tigani si in CH, dar nu asa multi ca in alte orase mari din EU!


View Postavenirv, on 07 mai 2015 - 10:41, said:

sau franta.
Da si Franta si de ce nu si Italia. Numai ca ei sunt cu limba germana si de aceea m-am raportat la cele doua tari, respectiv la partea germana din CH.

#36
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postpstefan, on 07 mai 2015 - 08:07, said:

In alta ordine de idei mie imi place foarte mult ca nu vad tigani in Berna si imi displace extrem de mult cand sunt agasat de ei in Viena.
Nu veni în Geneva căci vei fi la fel de agasat de concetăţenii noştri coloraţi şi aici... Posted Image

În Lausanne, e chiar mai rău.

Edited by Tinkerbelle, 07 May 2015 - 12:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate