Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Minciuna "Android" Platforma mobila nr. $

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,394
  • Înscris: 20.05.2005
Foarte bine, sa foloseasca fiecare ce ii place mai mult.
Sa existe toate, concurenta face bine la consumatori.
Pare din ce in ce mai evident, ca la un moment dat, windows-ul va exista inclusiv pe telefoane (acum este pe desktop/laptop + tablete).
La varsta pe care o am nu mai schimb ecosistemul (desi acum cca 10 ani eram pe Linux si dezvoltam aplicatii web).

Androidul incepe sa aiba probleme cu resursele si cere telefoane foarte puternice pentru o experienta asemanatoare cu concurenta.

Edited by gdans, 19 April 2015 - 22:33.


#38
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postanoniymus, on 19 aprilie 2015 - 13:20, said:

Pentru ca si nivelul de redare si rezolutiile video au crescut.
Si rezolutia la tel nu a crescut?

Edited by alin62, 19 April 2015 - 22:59.


#39
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Rezolutia ochilor insa nu creste.

#40
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Nu dar acum telefoanele se apropie de o imagine "plăcută " ochiului.

#41
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,394
  • Înscris: 20.05.2005

View PostZinus, on 19 aprilie 2015 - 22:02, said:

@gdan, android iti permite sa dezvolti aplicatiile pe orice SO, deoarece gasesti ide-uri, compilatoare, etc pentru java pe orice sistem, pe cand C# exista doar pe windows, ide-urile sunt doar pe windows si nu toti oameni folosesc windows, uni utilizatori folosesc linux  (printre care ma numar si eu), alti mac os, uni se inteleg mai bine cu freebsd, etc.

Din punctul meu de vedere ai mai multe evaluari eronate :

- pe un utilizator de smartphone nu il intereseaza cu ce limbaj si sub ce SO lucreaza ci performantele, iar aici Android cu JVM+Java este pe ultimul loc.
- vorbesti ca si cum toti utilizatorii de smartphone sunt dezvoltatori, ceea ce nu e cazul, doar o fractiune f. mica sunt.
- ma indoiesc ca poti sa iei tot codul java de pe mobil (care are API-ul adaptat la hardware-ul particular al unui smartphone) si sa-l pui pe linux, windows sau OSX.
  nici in sens invers nu putem vorbi de compatibilitate, dovada este cat de mult au durat portarile aplicatiilor pe mobile.
- as presupune ca majoritatea posesorilor de telefoane Android au desktop/laptop cu windows.
- este eronata si sugestia (fanilor Android) ca este mai ieftina platforma Android;
   in mod clar nu este, este mai scumpa decat cea WP deoarece pentru aceleasi performante finale este nevoie de un device Android mai scump
   pentru a compensa performantele slabe JVM + Java.

Vorbesc in cunostinta de cauza fiind un fost programator in Java inca de acum cca 15 ani.
Limbajul si API-ul Java sunt faine dar implementarea este dezastruoasa; in windows fiecare program instantiaza propria masina virtuala Java (JVM)
ducand la un consum de memorie exagerat alaturi de viteza mici de executie.

La Android aplicatiile partajeaza aceeasi JVM dar asta duce la instabilitate deoarece orice aplicatie poate bloca JVM (componenta a SO), cam ca la Win95/98.
JVM este un layer suplimentar care duce la consum de memorie suplimentara si viteza mica (procesare suplimentara);
daca mai adaugam si interpretarea data de programele Java, avem explicatia deplina pentru performantele slabe.

Daca Android ar fi fost doar un nucleu linux particularizat pentru mobile si cu programele (executabile) scrise in C++, ar fi fost cu totul altceva,
Android ar fi fost la concurenta cu platforma Apple la performante, dar la preturi mult mai mici si eu un adept al acestei solutii.

Edited by gdans, 20 April 2015 - 17:48.


#42
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View Postf300, on 19 aprilie 2015 - 19:29, said:


Iti aduc aminte gresit. T28 are grosime de 15 mm pe cind monstrul de Note 4 e la 8.5 mm iar iPhone 6 6.9mm, adica mai putin de jumate. Asa daca iti iei un televizor de 2m logic o sa fie mai mare decit unul de 50 cm dar asta nu inseamna ca tehnologia e mai naspa sau ca te minte producatorul.

Vrei sa comparam T28 cu Xiaomi Note al meu ? Sau cum Samsung Galaxy Note?

#43
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
@gdans, ai dreptate, pe utilizatori nu ii intereseaza limbajul, pe ei in intereseaza aplicatiile, care sunt scrise de dezvoltatori, iar dezvoltatorilor le pasa de limbaj si sub ce SO lucreaza.

Edited by Zinus, 20 April 2015 - 17:34.


#44
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postsammydo, on 20 aprilie 2015 - 17:25, said:

Vrei sa comparam T28 cu Xiaomi Note al meu ? Sau cum Samsung Galaxy Note?

Eu nu dar un aiurit dinainte se pare ca da.

#45
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,394
  • Înscris: 20.05.2005

View PostZinus, on 20 aprilie 2015 - 17:33, said:

@gdans, ai dreptate, pe utilizatori nu ii intereseaza limbajul, pe ei in intereseaza aplicatiile, care sunt scrise de dezvoltatori, iar dezvoltatorilor le pasa de limbaj si sub ce SO lucreaza.

Numarul de dezvoltatori care folosesc MS Visual Studio (chiar si la versiunile gratuite exista posibilitatea dezvoltarii pentru Windows Phone) nu este deloc neglijabil.
Intelege ca pe mine nu ma deranjeaza microkernelul linux din Android (si la modul general *nix) ci componentele Java+JVM, citeste ce am mai completat in postarea anterioara.
Am o parere foarte proasta despre Java+JVM, indiferent de SO, dinainte de a aparea Android.

Un desktop cu un procesor dual core Intel E8400, cu sistem de operare scris in C/C++ si cu aplicatii in C/C++ (windows, linux) se misca excelent dar
un telefon Android cu procesor quad se misca mai prost pe un SO mult mai redus decat windows/linux, ar fi trebuit sa fie mult mai rapid ca desktop-ul..
Oare din ce cauza ?

Nu sunt aspecte subiective ci obiective.


.

Edited by gdans, 20 April 2015 - 18:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate