Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

O treime din romani sunt platiti cu salariul minim pe economie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
216 replies to this topic

#37
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 Dares, on 18 aprilie 2015 - 16:55, said:

Si cand te gandesti ca aparusera diversi arici care spuneau ca nu-i bine sa fie marit salariul minim... sa-l fi lasat la 600 de lei, sau cat era.
,

Tu daca ai avea o shaormerie sau o spalatorie de masini ai da angajatului 2000 de lei brut pe luna?Si daca da cum si daca nu de ce?Ma nene toti aveti virusul spirache.

#38
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 toto_riina, on 18 aprilie 2015 - 17:29, said:

Sistemul e de vina1 Ce e la noi nu-i capitalism, e salbaticie, sat fara caini! Tebuie schimbat sistemul de urgenta si pusi in loc oameni capabili pe criterii meritocrate, fiecare pe functia pe care se pricepe! Omul potrivit la locul potrivit, oameni integri si cinstiti si care sa nu se uite dupa capatuiala!
Sistemul asta canceros si-a dovedit incompetenta in 25 de ani si daca o mai tinem tot asa, vai de viitorul copiilor nostri!

Exact ridica-te Gheorghe ridica-te Ioane....fii capitanul nostru...

Deci, ce propui CONCRET si cine sa puna in aplicare si mai ales cum?

#39
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 Octavian_SK, on 18 aprilie 2015 - 18:31, said:

Exact ridica-te Gheorghe ridica-te Ioane...,

go West

Edited by Airbag, 18 April 2015 - 18:34.


#40
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
sau East...dupa preferinta Posted Image

#41
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Dares, on 18 aprilie 2015 - 16:55, said:

Si cand te gandesti ca aparusera diversi arici care spuneau ca nu-i bine sa fie marit salariul minim... sa-l fi lasat la 600 de lei, sau cat era.
Poti sa-l faci si 6.000. Nu se supara nimeni. Dar sa nu plangi cand si painea va fi de 10 ori mai scumpa...sau vrei sa limitezi si pretul la paine?

Reflecta salariul minim valoarea (in piata) a rezultatului muncii?

#42
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013

 Daian95, on 18 aprilie 2015 - 17:04, said:

O treime sunt platiti cu minim pe economie, iar alta treime nu e departe de minimul pe economie.

ANAF de ce oare este platit sa se ocupe?Posted Image
Ca nu vad nici un control in aceasta zona gri (subterana).

Edited by xmanyacs77, 18 April 2015 - 19:15.


#43
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Nu vreau sa intru in polemica cu predecesorul meu , dar nu inteleg cum se poate calcula ca acum traim mai bine ...
Nu inteleg unitatea de masura .
Atunci aveam tot ce-mi trebuia , tot ce exista in anii aceia , hai sa zic , nu aveam masina ...in rest TOT . Casa , mobila , acareturi ....
Acum am tot ce-mi trebuie , cam tot ce exista in vremurile astea , unele chiar in plus ....
Ce am acum cu adevarat in plus , batai de cap .
Acum este simbata seara , am venit la ora 16 de la munca , inca dau telefoane sa organizez miine o lucrare ( duminica ) , mai fac niste calcule pt un mic proiect ,  astept un meserias , sa-i dau o lucrare ....si este simbata ora 20.24 .....Mare cistig , nu ???
Cistig la naiba . Satisfactie da , da pe munca si pe stres mult peste " omeneste " .

#44
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Colegu', apropo ca spuneai de mobila, cat ai dat pe timpurile alea pe mobila si cat mai costa acum mobila din lemn masiv, cine isi mai permite? PAL-ul la putere, totu-i facut sa se strice repede, sa aiba ei vanzari...jecmaneala! Nu se gandesc ca n-are lumea bani, ca abia si-i dramuieste...Lumea e sarmana, nici nu-i ajunge pt. uniforma copilasului sa-l poata trimite la scoala sa nu rada ceilalti de el +pachetelul si ghiozdan neaparat cu X-MEN...
Eheii dragii mosului, greutati...

Edited by toto_riina, 18 April 2015 - 19:31.


#45
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 maximg, on 18 aprilie 2015 - 19:27, said:

1. Atunci aveam tot ce-mi trebuia ,

2. Acum este simbata seara , am venit la ora 16 de la munca
1. Ori dupa cozi nesfarsite, ori cumparat(e) la negru.

2. Da... ca atunci aveai fiecare sambata "libera".

#46
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 07.07.2009
Trebuie evitat munca la firmele mici, Patroni cauta sa traiasca cat pot de bine si asta pe spinarea ta. Avem salarii de mizerie si ne uitam peste tot vile masini numai zic. Ne place sa traim in lux chiar daca o dacie te duce la fel de bine. Ne luam iphone 4000 lei care te tine 2 ani de regula, poate o bijuterie e mult mai ok si te tine toata viata. Romania e saraca dar cand vine vorba de lauda tinem garda sus. De sine bineinteles, ifose figuri. Ar fi bine sa ne gandim si la tara asta sa fir mai ok sa fim mandri ca traim in ea, si la ala de langa noi sa il ajutam sa nu ne luam x6 ca sa ne laudam, sa faci o fapta buna sa ajuti un om care munceste si va munci si mai bine stimulat avand calitate. Asta e mentalitatea noastra asta e!

#47
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Altfel zis... e bine sa lucrezi in Bucuresti/Ilfov Posted Image

Consider ca era mai important sa vorbeasca despre salarii nete decat cele brute. Cui ii pasa cat e salariul brut? Conteaza cat iei in mana.

Edited by Soulstream, 18 April 2015 - 20:12.


#48
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Barboso, on 18 aprilie 2015 - 19:34, said:

1. Ori dupa cozi nesfarsite, ori cumparat(e) la negru.
2. Da... ca atunci aveai fiecare sambata "libera".
1. Vezi cum este lumea ?! Atunci stateai la coada sau luai cu interventii , acum muncesti 12 sau 16 ore pe zi sa ai acel ceva ....
Timpul pierdut este cam acelasi . doar am schimbat statul la coada si birfa cu munca pe brinci ....
2.....ce viata .... Atunci la 15.30 te uitati ca vine timpul de plecare si pe unde sa o tai mai repede ...acum la 15.30 , zici ca esti la jumatatea zilei ....

#49
miran

miran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 08.06.2007
"De bani se plang toti dar de minte nimeni."
Proverb romanesc (in mod ironic).

#50
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 maximg, on 18 aprilie 2015 - 20:17, said:

1. acum muncesti 12 sau 16 ore pe zi sa ai acel ceva ....

2. Timpul pierdut este cam acelasi .
1. Sau poate ca nu.  Niciodata n-am muncit atat.  Sau aveam program 12 / 48.

2. Chiar dac-ar fi asa cum zici tu, prefer sa muncesc decat sa stau la coada.  O chestie mai frustranta si mai umilitoare decat cozile alea n-am cunoscut in viata mea.

#51
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,086
  • Înscris: 04.03.2014
Deci, salariul net minim e 725 lei pentru care angajatorul plateste in total 1200 lei. (8700 si 14400 pe an)

Hai sa il transformam in ore efective de munca.

365zile din care scadem 20 ca si concediu de odihna,104 care sunt sambete si duminici, si vre10 zile sarbatori legale.  Va rezulta?

raman 231zile la 8 ore sunt 1848 ore.  

Rezulta o plata de 4,7 lei pe ora efectiva...adica 1 euro :/

#52
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Ce-ti place sa te scarpini cu mana stanga dupa urechea dreapta !  Era tare greu sa iei direct orele lucrate lunar, sa faci calculul...   :lol:

#53
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 toto_riina, on 18 aprilie 2015 - 17:01, said:

Peste 18000 de medici plecati, profesori la fel, dar la munca de jos.
La treaba aia, te inseli...

 toto_riina, on 18 aprilie 2015 - 19:31, said:

Colegu', apropo ca spuneai de mobila, cat ai dat pe timpurile alea pe mobila si cat mai costa acum mobila din lemn masiv, cine isi mai permite?
Mobila pt poulime era si atunci din PAL.
Eu nu am avut mobila din lemn masiv decat dupa '89.

#54
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,086
  • Înscris: 04.03.2014
Hai sa punem discursul si altfel...  Familie de 4 persoane,mediu rural...ajutorul social e cam 400 lei pe pe luna, 4800 pe an. Daca un membru a familiei se angajeaza castiga 8700 si pierde ajutorul social.  Diferenta dintre a sta pe ajutorsocial si munca pe salariul minim(1 persoana angajata pe familie) e de aprox 70 eur pe luna sau 850 eur pe an.

Orice persoana dusa de o ratiune fie ea cat de banala poate castiga mai mult de 850 euro pe an cu o mica gospodarie si ceva zile muncite la negru.  Sa nu mai vorbim de faptul ca avem granite deschise, relativ oricine poate merge la capsuni in Spania, sau in "lagarele" alea nemtesti unde muncesti 14 ore pe zi 30 zile pe luna  dar castigi 1000 euro plus macarea, daca mai scazi un 150 euro de transport ramai exact cu aia 850 euro de care vorbeam mai sus.

Deci pentru multi nu e doar lenea ci ratiunea si logica.  De aici rezulta ca Romania nu e o tara unde se poate gasi(usor) forta de munca la salariul minim pe economie.  Ar fi fost eventual daca nu era ajutorul social si Europa deschisa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate