Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

O treime din romani sunt platiti cu salariul minim pe economie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
216 replies to this topic

#19
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

View PostYOUR_GOD, on 18 aprilie 2015 - 17:13, said:

Patronul respectiv putea mari salariul.
Mi se pare normal sa vrei sa stai acasa pe nimic, decat sa muncesti pe aceeasi suma. Ia gandeste-te daca din banii aia, mai platesti si vreo naveta. Care e diferenta dintre salariul respectiv si somaj? Naveta.

Pai eu ce-am zis? In loc ca patronul sa mai puna 100-200 lei peste salariul minim si sa angajeze romance, prefera sa aduca muncitoare din Bangladesh sau de aiurea. Pur si simplu oamenii nu mai vor sa munceasca pe salariile astea de rahat nici macar la tara, unde, teoretic, cheltuielile sunt mai mici.

Am gasit stirea: locuitorii din Bărbătești refuză să se angajeze la fabrica de confecții textile din comună, deoarece salariul este cel minim pe economie.
"Când am adus acest investitor în Bărbătești, am crezut că se vor bate oamenii pe cele 300 de locuri de muncă. Din păcate, nu a fost așa. Fabrica are acum doar 28 de angajați din toată zona, de pe lângă Horezu. Degeaba am lipit afișe prin stațiile de autobuz și am mers prin comune, pe la primării, să le spunem că avem locuri de muncă, că organizăm cursuri de calificare. N-a venit nimeni, oamenii nu vor să muncească”, a declarat primarul Constantin Banacu. „La o întâlnire a Camerei de Comerț și Industrie, am zis că suntem dispuși să apelăm și la forță de muncă din China sau Filipine. La scurt timp am primit un telefon din partea unui reprezentant al Ambasadei Republicii Bangladesh în România. Mi-a spus că ei au oameni în Pitești și în alte câteva orașe, și că ar putea trimite și la noi muncitoare, că sunt foarte  bune în domeniul confecțiilor textile. M-aș bucura să aducă măcar 50 sau 60 de persoane, că avem unde să le cazăm”. Pentru munca prestată, muncitoarele din Bangladesh ar urma să primească salariul minim pe economie, dar și bonuri de masă și cazare în două școli dezafectate din comună.

#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
In loc ca patronul sa mai puna 100-200 lei peste salariul minim
De unde sa puna, din buzunarul lui?Pune mana si munceste, umple-i buzunarul si-ti va da peste salariul minim la negru inca niste bani. Ca daca-ti mareste salariul in acte, il jefuieste statul pe el mai mult decat pe tine.

#21
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
La gainari din astia sa muncesti tu.
Oamenii aia nu primeau nimic in plus peste salariul minim, rahaturile de care vorbesti tu (si pe care le cunosti probabil din proprie experienta) se fac la micii gainari cu 5-6 angajati, nu la fabrici cu 300 de muncitori.

#22
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Sistemul e de vina1 Ce e la noi nu-i capitalism, e salbaticie, sat fara caini! Tebuie schimbat sistemul de urgenta si pusi in loc oameni capabili pe criterii meritocrate, fiecare pe functia pe care se pricepe! Omul potrivit la locul potrivit, oameni integri si cinstiti si care sa nu se uite dupa capatuiala!
Sistemul asta canceros si-a dovedit incompetenta in 25 de ani si daca o mai tinem tot asa, vai de viitorul copiilor nostri!

#23
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

View Posttoto_riina, on 18 aprilie 2015 - 17:29, said:

ebuie schimbat sistemul de urgenta

Mentalitatea in Romania, din pacate, e ca a specimenului de mai sus, de la postul #21: sa se mearga la "mica intelegere", adica tot la gainarii se gandeste in primul rand, in loc sa se angajeze sau sa angajeze oameni in mod cinstit. Cum sa faci treaba cu astia?!

Edited by Dares, 18 April 2015 - 17:38.


#24
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008

View PostDares, on 18 aprilie 2015 - 17:21, said:



Pai eu ce-am zis? In loc ca patronul sa mai puna 100-200 lei peste salariul minim si sa angajeze romance, prefera sa aduca muncitoare din Bangladesh sau de aiurea. Pur si simplu oamenii nu mai vor sa munceasca pe salariile astea de rahat nici macar la tara, unde, teoretic, cheltuielile sunt mai mici.

Am gasit stirea: locuitorii din Bărbăteşti refuză să se angajeze la fabrica de confecţii textile din comună, deoarece salariul este cel minim pe economie.

Deci cum e ? Cine aduce straini, patronii sau "stanga europeana " ?


#25
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Ca patron, sa iti tii oamenii pe salariul minim si sa ii schimbi mereu (pentru ca nimeni nu sta prea mult in asemenea conditii) dovedeste ca nu exista o viziune a afacerii, e doar o capatuiala pe termen scurt pana la intrarea in faliment. Problema e ca ceilalti care le iau locul astora care inchid cosmeliile dupa 3-4 ani de "afaceri" tot cu astfel de practici lucreaza si de 25 de ani suntem colonie de productie pentru firmele mari din afara.

Edited by Dares, 18 April 2015 - 17:49.


#26
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View Postmyshyk, on 18 aprilie 2015 - 17:26, said:

In loc ca patronul sa mai puna 100-200 lei peste salariul minim
De unde sa puna, din buzunarul lui?Pune mana si munceste, umple-i buzunarul si-ti va da peste salariul minim la negru inca niste bani. Ca daca-ti mareste salariul in acte, il jefuieste statul pe el mai mult decat pe tine.

Pune si patronul mai putina benzina la X6

#27
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Poporul roman trebuie sa constientizeze cine sunt nemernicii de "capitalisti" care au distrus tara asta si bunastarea si toate bogatiile ei si trebuie sa faca curatenie cat mai degraba! Trebuie sa redescoperim si sa slefuim filonul demnitatii nationale, al bunului simt, al muncii "pe bune"! Iohannis trebuie lasat sa-si faca treaba, sa lucreze la aceste aspecte, sa recastige tot ce s-a pierdut, valorile, bunul simt, traditia, meritocratia! Haideti sa-l ajutam constructiv, nu criticand, fiindca critica nu rezolva nimic!
Romania trebuie sa fie respectata de catre Europa si sa-si recastige locul pe care-l merita in lume! Apoi totul va veni de la sine. ;)

#28
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

View Postsilverflower, on 18 aprilie 2015 - 16:56, said:

La peste 30 de ani vechime, cu multe sporuri, în slujbă calificată, tehnică, iau 1000 și cîțiva lei net.
Eu nu as lucra pentru salariul ala nici daca as fi ucenic. E clar cat de "calificat" si "tehnic" esti daca te deranjezi pentru o mie de lei / luna...

#29
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View PostDares, on 18 aprilie 2015 - 17:21, said:

Pai eu ce-am zis? In loc ca patronul sa mai puna 100-200 lei peste salariul minim si sa angajeze romance, prefera sa aduca muncitoare din Bangladesh sau de aiurea. Pur si simplu oamenii nu mai vor sa munceasca pe salariile astea de rahat nici macar la tara, unde, teoretic, cheltuielile sunt mai mici.

Am gasit stirea: locuitorii din Bărbătești refuză să se angajeze la fabrica de confecții textile din comună, deoarece salariul este cel minim pe economie.
"Când am adus acest investitor în Bărbătești, am crezut că se vor bate oamenii pe cele 300 de locuri de muncă. Din păcate, nu a fost așa. Fabrica are acum doar 28 de angajați din toată zona, de pe lângă Horezu. Degeaba am lipit afișe prin stațiile de autobuz și am mers prin comune, pe la primării, să le spunem că avem locuri de muncă, că organizăm cursuri de calificare. N-a venit nimeni, oamenii nu vor să muncească”, a declarat primarul Constantin Banacu. „La o întâlnire a Camerei de Comerț și Industrie, am zis că suntem dispuși să apelăm și la forță de muncă din China sau Filipine. La scurt timp am primit un telefon din partea unui reprezentant al Ambasadei Republicii Bangladesh în România. Mi-a spus că ei au oameni în Pitești și în alte câteva orașe, și că ar putea trimite și la noi muncitoare, că sunt foarte  bune în domeniul confecțiilor textile. M-aș bucura să aducă măcar 50 sau 60 de persoane, că avem unde să le cazăm”. Pentru munca prestată, muncitoarele din Bangladesh ar urma să primească salariul minim pe economie, dar și bonuri de masă și cazare în două școli dezafectate din comună.

Nu cumva sunt astia?Scandal monstru, vineri, la una din fabricile de confectii din Curtea de Arges acolo unde au descins o echipa de inspectori ai ITM Arges. Ce au gasit autoritatile statului acolo a intrecut orice inchipuire si s-a confirmat pe deplin cele reclamate inca din luna decembrie de angajati. In sectia de croitorie amenajata la un etaj al fostei Pamof, ITM a decoperit zeci de angajati care lucrau in conditii improprii la o temperatura extrem de scazuta, fara echipament adecvat si fara alte conditii elementare necesare desfasurarii unei astfel de activitati. Mai mult, inspectorii au gasit in acet o serie de nereguli dar si confirmarea ca salariatii erau platiti cu salarii sub normele legale. Potrivit conducerii ITM Arges, in urma controlului activitatea firmei a fost suspendata temporar iar patronii vor trebui sa dea o serie de explicatii cu neregulile constatate in timpul controlului. Amintim ca este vorba de croitoria ce apartine de SC Daryl New Conf SRL care isi desfasoara activitatea intr-o hala din cladirea fostului Pamof, aceeasi firma care in toamna anului trecut anunta angajari masive si salarii pe masura. Contactat de redactorii ziarului nostru pe tema controlului de vineri, administratorul societatii nu a dorit sa comenteze sustinand ca ar putea face acest lucru dupa vizitele pe care va trebui sa le faca la ITM si chiar la Politie.http://www.ziarulprofit.ro/index.php/sclavagism-la-o-fabrica-de-confectii-itm-pus-lacat-pe-o-croitorie-cu-probleme/

#30
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Posttoto_riina, on 18 aprilie 2015 - 17:46, said:

Poporul roman trebuie sa constientizeze cine sunt nemernicii: comuistii care au distrus tara asta si bunastarea si toate bogatiile ei, incepand din '45 - '47.
Am corectat eu, ca tu bateai campii la greu.

Edited by Barboso, 18 April 2015 - 17:51.


#31
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

View Postgaleo, on 18 aprilie 2015 - 17:49, said:

Nu cumva sunt astia?Scandal monstru, vineri, la una din fabricile de confectii din Curtea de Arges acolo unde au descins o echipa de inspectori ai ITM Arges. Ce au gasit autoritatile statului acolo a intrecut orice inchipuire si s-a confirmat pe deplin cele reclamate inca din luna decembrie de angajati. In sectia de croitorie amenajata la un etaj al fostei Pamof, ITM a decoperit zeci de angajati care lucrau in conditii improprii la o temperatura extrem de scazuta, fara echipament adecvat si fara alte conditii elementare necesare desfasurarii unei astfel de activitati. Mai mult, inspectorii au gasit in acet o serie de nereguli dar si confirmarea ca salariatii erau platiti cu salarii sub normele legale. Potrivit conducerii ITM Arges, in urma controlului activitatea firmei a fost suspendata temporar iar patronii vor trebui sa dea o serie de explicatii cu neregulile constatate in timpul controlului. Amintim ca este vorba de croitoria ce apartine de SC Daryl New Conf SRL care isi desfasoara activitatea intr-o hala din cladirea fostului Pamof, aceeasi firma care in toamna anului trecut anunta angajari masive si salarii pe masura. Contactat de redactorii ziarului nostru pe tema controlului de vineri, administratorul societatii nu a dorit sa comenteze sustinand ca ar putea face acest lucru dupa vizitele pe care va trebui sa le faca la ITM si chiar la Politie.http://www.ziarulprofit.ro/index.php/sclavagism-la-o-fabrica-de-confectii-itm-pus-lacat-pe-o-croitorie-cu-probleme/
Nu sunt aceiasi, dar toate fabricile astea de confectii sunt niste lagare. A avut Moise Guran niste reportaje despre aceste fabrici de textile si erau practic niste amarate inghesuite intr-o sala uriasa, intr-o caldura infernala, zgomot asurzitor... pe salariul minim. Toalele facute de ele se vindeau afara cu preturi de 10 ori mai mari de catre companiile care le contractasera, dar ce mai conteaza asta daca patronul roman e atat de bou incat prefera sa faca lohn in loc sa-si ridice un brand oarecare si sa vanda el hainele respective. In 5-6 ani insa nu cred ca mai tine nici vrajeala asta, deja Romania devine prea scumpa pentru marii vanzatori de toale de fite.

Edited by Dares, 18 April 2015 - 17:58.


#32
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

View Posttoto_riina, on 18 aprilie 2015 - 17:01, said:

Cel mai rau imi pare de profesori si de medici, niste profesii apreciate pe vremuri si remunerate ca lumea, iar acum au ajuns egale la salariu cu femeia de serviciu! Pai ce tragere de inima sa mai aiba un copchil boboc sa vrea sa se faca profesor sau vindecator de oameni, datator de viata?

Din pacate, acum profesorii au ajuns sa fie tinta mistourilor unor semianalfabeti, care  castiga de 2-3 ori mai mult ca ei.

Pai vine soferu' da' tir cu lantu gros la gat si da cu pumnu' n masa : "Ce ba, copilu' meu merita o nota mai mare ! "

Edited by Byblos4, 18 April 2015 - 18:02.


#33
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Mai, dar din aia care traiesc in Romania si recunosc asta nu mai intra pe aici? Ca vad ca din aia  care "vai, dar nu se poate asa ceva, la noi, nici un caz, nu se intampla asa ceva," e plin."
Daca tot va kk pe voi, macar dati-va jos pantalonii inainte.

Edited by myshyk, 18 April 2015 - 18:10.


#34
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postmyshyk, on 18 aprilie 2015 - 17:26, said:

In loc ca patronul sa mai puna 100-200 lei peste salariul minim
De unde sa puna, din buzunarul lui?Pune mana si munceste, umple-i buzunarul si-ti va da peste salariul minim la negru inca niste bani. Ca daca-ti mareste salariul in acte, il jefuieste statul pe el mai mult decat pe tine.
Esti glumet. Lucreaza tu in confectii, trage pana iti sar ochii si asteapta sa-ti mareasca patronul salariul. Apoi mergi in comert sau alte domenii. Daca spui cumva ca esti platit cat meriti, tu faci parte din cei 1% si statistic, parerea ta nu conteaza.

Edited by YOUR_GOD, 18 April 2015 - 18:10.


#35
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Posttoto_riina, on 18 aprilie 2015 - 16:49, said:

Asta-i Romania fratilor, sa mai zica cineva ca se traieste bine, ca o ducem mai bine.
Coaie, ce conteaza cat ai salariul?! Conteaza sa fii fericit la viata sufletului tau!  Vezi la cubanezi si la aia din Africa. Cu ce te incalzeste ca ai bani multi, nu tot 5 sarmale mananci la o masa?

Blestemat sa fie Ferarri cu masinile alea rosii de rahat la care viseaza orice pulific! Am zis!

#36
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

View Posttoto_riina, on 18 aprilie 2015 - 16:49, said:

http://stirileprotv....infografic.html

Asta-i Romania fratilor, sa mai zica cineva ca se traieste bine, ca o ducem mai bine. Bataie de joc pe fata!Posted Image

Astia sunt aia din milionul de slujbe create prin masurile guvernului michimaus?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate