Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Sisteme de supraveghere PNI - Pareri, Testare

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
523 replies to this topic

#73
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 21.01.2013
Solicitarile de testare le astept pe privat.

Despre setarile de mail va pot spune ca problema este in cercetare. Se pare ca Gmail a facut ceva modificari la securitatea logarilor fara sa anunte.

Imediat ce apare o solutie o vom posta aici.

Ca solutie temporara recomand folosirea unei casute postale mai putin cunoscute care nu au o securitate extrema.

#74
emymar

emymar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 19.07.2010
Salutare forumisti,

Ma tenteaza acest sistem si vreau sa stiu daca il foloseste cineva si cat de multumit este de el.

Kit supraveghere video PNI House IPMAX - NVR IP ONVIF si 4 camere HD cu IP 720P 1Mpx cu HDD 1TB inclus - 1.499,99 Lei

Multumesc,

#75
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 21.01.2013
V-am trimis pe privat un firmware actualizat care rezolva aceasta problema cu gmail pentru IPMAX POE.

#76
emymar

emymar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 19.07.2010
Am instalat aplicatia XMEye pentru a vedea camerele si imi apare o eroare dupa ce bag userul/parola si apas Cloud Login. Stie cineva cum se poate rezolva?

Error Warning
Error[Error=-213630]

Am gasit pe 2 site-uri si se pare ca de la ultimul update nu mai merge :(:(:(

https://searchman.co...ulong-hu/xmeye/
https://sensortower....xmeye/884006786

connection error
by jack on 02/19/2016
can't connect since latest update feb 2016 hopefully will be resolved soon
Updated now doesn't work
by Mabs212 on 02/19/2016
Wish I hadn't done the update now can't view cameras with this app and was fine before update .....
Was working until latest update.
by Theresonlyoneginge2 on 02/19/2016
Was fairly intermittent previously but useful, app updated and now I get error=-213630 and I can't got onto cameras, just on the night I needed to use it with the alarm going off in office. Please sort it out, support is nonexistent.

Multumesc

#77
emymar

emymar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 19.07.2010
Cred ca o sa merg pentru inceput pe o camera sa vad cum se comporta. M-am gandit sa aleg acest hard care este la un pret bun pe emag 350 ron, wd-purple-2tb-64mb-sata-3.
Ar fi bine sa aleg un DVR care e compatibil cu mai multe tipuri de camere in caz ca vreau sa le schimb.
Imi puteti recomanda va rog un DVR si o camera raport calitate/pret bun?
Am gasit pe emag asa ceva dar nu stiu cat de ok este la 750 ron.
kit-supraveghere-pni-house-ipmax-rj45-4-x-camera-ip-1mp-alb-pni-ipmax

Edited by emymar, 14 April 2016 - 17:04.


#78
ascendent

ascendent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 27.01.2013
Cu amabilitatea si la recomandarea domnului Marcel(support-PNI) am primit spre testare camera IP 801W (eu vroiam IP 720P).Camera este frumos ambalata iar materialul din care este cofectionata are un aspect premium,materialele sunt de o buna calitate.Pachetul contine:camera+antenna,cablu internet,alimentator,brat pt. montaj,CD cu software si un ghid rapid de instalare.
Punerea in functiune acamerei este foarte simpla .Se alimenteaza camera si ea se conecteaza la internet(am folosit o conexiune wireless).Apoi se instaleaza pe smartphone aplicatia XMEye(am instalat-o din magazin play) se fac setarile conform ghidului rapid de instalare si camera este functionala.Imaginea furnizata este una de calitate,se pot seta mai multe rezolutii –maxim 720p la 25 cadre/secunda.Pentru a avea o imagine buna pe telefon trebuie sa existe o conexiune buna de net.Imaginea pe timp de noapte este buna,detaliile sunt clare.
Aplicatia XMEye raspunde bine la comezi,din app se poate controla rotirea orizontala si verticala a camerei.Rotirea se face foarte silentios.
Se poate inregistra video cu stocare pe telefon,se pot face capturi de ecran,se poate asculta ce se intampla in jurul camerei(nu am reusit comunicarea bidirectionala).Microfonul camerei are o sensibilitate buna,se aude bine fara zgomot de fond.
Din meniul app se poate cofigura alarma la detectarea miscarii cu atentionare pe telefon.Pt a primi atentionarea trebuie ca app sa fie deschisa.Atentionarea se face prin 2 bipuri destul de sonore.
Stocarea se face pe un card de memorie.Se poate face playback si de pe telefon dar daca incerc sa derulez inainte-inapoi se opreste redarea.Daca se descarca fisierele pe telefon nu se pot viziona,pt. vizionare trebuie instalat playerul pe PC care se gaseste pe CD.
Am sa mai revin cu detalii dupa ce o  mai tin sub observatie.
Concluzia este ca raportul pret / calitate este f.bun.

#79
emymar

emymar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 19.07.2010

 ascendent, on 20 aprilie 2016 - 01:54, said:

Cu amabilitatea si la recomandarea domnului Marcel(support-PNI) am primit spre testare camera IP 801W (eu vroiam IP 720P).Camera este frumos ambalata iar materialul din care este cofectionata are un aspect premium,materialele sunt de o buna calitate.Pachetul contine:camera+antenna,cablu internet,alimentator,brat pt. montaj,CD cu software si un ghid rapid de instalare.
Punerea in functiune acamerei este foarte simpla .Se alimenteaza camera si ea se conecteaza la internet(am folosit o conexiune wireless).Apoi se instaleaza pe smartphone aplicatia XMEye(am instalat-o din magazin play) se fac setarile conform ghidului rapid de instalare si camera este functionala.Imaginea furnizata este una de calitate,se pot seta mai multe rezolutii –maxim 720p la 25 cadre/secunda.Pentru a avea o imagine buna pe telefon trebuie sa existe o conexiune buna de net.Imaginea pe timp de noapte este buna,detaliile sunt clare.
Aplicatia XMEye raspunde bine la comezi,din app se poate controla rotirea orizontala si verticala a camerei.Rotirea se face foarte silentios.
Se poate inregistra video cu stocare pe telefon,se pot face capturi de ecran,se poate asculta ce se intampla in jurul camerei(nu am reusit comunicarea bidirectionala).Microfonul camerei are o sensibilitate buna,se aude bine fara zgomot de fond.
Din meniul app se poate cofigura alarma la detectarea miscarii cu atentionare pe telefon.Pt a primi atentionarea trebuie ca app sa fie deschisa.Atentionarea se face prin 2 bipuri destul de sonore.
Stocarea se face pe un card de memorie.Se poate face playback si de pe telefon dar daca incerc sa derulez inainte-inapoi se opreste redarea.Daca se descarca fisierele pe telefon nu se pot viziona,pt. vizionare trebuie instalat playerul pe PC care se gaseste pe CD.
Am sa mai revin cu detalii dupa ce o  mai tin sub observatie.
Concluzia este ca raportul pret / calitate este f.bun.

Pe ce telefon ati instalat aplicatia? La mine de exemplu asa cum am scris mai sus aplicatia nu merge :(

#80
ascendent

ascendent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 27.01.2013
Am instalat pe Xiaomi si Lenovo dar nu am folosit apk-ul de pe cd,am instalat din magazin play.Mai pot fi folosite si alte aplicatii dar asta e cea mai buna.

#81
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 suport_PNI, on 11 aprilie 2016 - 08:37, said:

Ca solutie temporara recomand folosirea unei casute postale mai putin cunoscute care nu au o securitate extrema.
Deci o companie care vinde sisteme de si pentru securitate recomanda "ocolirea" treburilor securizate si folosirea unor chestiuni mai putin sigure? Pe principiul ca Google (adica Nea' Vasile din Dealu' de Vale, de care nu a auzit nimeni) este cam prost si nu se descurca cu echipamentele? Sau nu stie cum sa foloseasca autentificarea la trimitere de pe echipamentele super-securizate? Sau poate Google are pretentii prea mari si e doar un fraier cu idei gratuite?

Sau am inteles gresit?

Edited by dexterash, 21 April 2016 - 03:07.


#82
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 21.01.2013

 dexterash, on 21 aprilie 2016 - 03:02, said:

Sau am inteles gresit?
E posibil sa fi inteles gresit, sau sa nu va fi lovit niciodata de probleme de securitate cu Sisteme de operare, software, aplicatii de la marile companii producatoare.
Daca analizati mai bine contul dumneavoastra de gmail o sa vedeti ca exista optiune de activare/dezactivare acces pentru "aplicatii mai putin sigure" chiar in acest meniu. Aceasta optiune se adreseaza anumitor aplicatii, care nu necesita foarte multa securitate la logare.( capcha, imagini, logare cu numar de telefon, diverse versiuni de SSL, TLS,  etc).

Probabil nu ati folosit, nu folositi, si nu stiti cum e sa utilizati un serviciu de e-mail cu un dispozitiv si dintr-o data sa nu mai functioneze . Cam asa s-a intamplat cu acest furnizor de e-mail.  Cam cum ati proceda in aceasta situatie?
- Cautati informari oficiale de modificari de securitate? Nu exista
- transmiteti producatorului dispozitivului ca acesta nu mai merge, si nu stiti de ce, nici acesta nu stie pentru ca nu este nimic oficial.
- urmeaza o etapa de cercetare care va rezolva problema, dar clientul final are nevoie de solutie macar temporara, lucru pe care noi chiar il facem.

Daca aveti sugestii, sau nevoie de alte informatii va stau la dispozitie pe privat, sau chiar aici pe topic.
Totusi propun ca intotdeauna sa pastram o atitudine constructiva care sa ajute oameni.

Faptul ca atacati fara sa aveti sau sa stiti prea multe detalii, sau sa va fi lovit vreodata de o astfel de problema nu ajuta pe nimeni. Poate doar pe Nea Vasile pe care sut sigur ca nu il cunoasteti.  :)

#83
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
suport_PNI,aveti un pm de la mine va rog frumos se poate sa va uitati.

#84
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 suport_PNI, on 21 aprilie 2016 - 07:44, said:

E posibil sa fi inteles gresit, sau sa nu va fi lovit niciodata de probleme de securitate cu Sisteme de operare, software, aplicatii de la marile companii producatoare.
Sa presupunem ca nu m-am lovit si ca folosim doar logica si niste deductii simple.

Sunt aproximativ 7 miliarde de echipamente standalone conectate la Internet (casnic/comercial/industrial). Dintre ele, sa zicem ca 0.5 miliarde trimit e-mailuri. Din cele 500 de milioane, sa presupunem ca 5 milioane folosesc GMAIL (undeva la 0.07% din total ar folosi cel mai raspandit serviciu de e-mail - sper ca sunteti de acord ca am fost extrem de "restrans" cand am apreciat acest numar). Ce ziceti, daca 5 milioane de echipamente nu mai functioneaza pentru ca a facut Google o prostie, nu s-ar resimti mai tare? Eu tind sa cred ca problema este in alta parte. Posibil sa gresesc, desigur.

#85
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 21.01.2013
Update-ul de firmware care rezolva aceasta problema este disponibil pentru clienti, si a aparut imediat dupa sugestia de a utiliza si alti furnizori de e-mail.

Sau poate asta e problema? Sugestia de a utiliza si alti furnizori de e-mail ?

Important este ca oferim suport continuu, constant pentru produsele noastre, si ajutam clientii cu informatii cat putem de mult.

#86
crocodilul77

crocodilul77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 06.01.2010
  Fiind deja utilizator al unui kit de supraveghere video PNI House IPMAX POE ONE 720P, am vrut să testez și alte produse PNI din categoria sistemelor de supraveghere.

  Astfel, cu amabilitatea colegului suport_PNI, am primit pentru a testa, 3 produse PNI și anume:
  -   un NVR PNI House 960P - 16 canale HD 1.3MP;
  -   o cameră cu IP PNI IP 2MP varifocală de exterior 1080p full HD și
  -   altă cameră cu IP PNI IP 2MP de exterior 1080p full HD.

   În urma testării celor 3 produse, pe o perioadă de doar câteva zile (din cauza lipsei de timp), încerc să vă prezint mai jos concluziile rezultate.

   Cele 3 produse vin împachetate în cutii de carton, de bună calitate, care oferă siguranţă și protecție  în depozitare şi transport. Pe cutii sunt inscripţionate principalele informaţii referitoare la conţinutul şi performanţele produselor. Pentru a realiza un review cât mai util, am considerat a fi necesar adăugarea unor fotografii făcute atât din momentul despachetării, cât și pe parcursul efectuării testelor.

1.   NVR PNI House 960P - 16 canale HD 1.3MP – are o construcție elegantă și vine însoțit de următoarele elemente:
  • telecomandă (fără baterii),
  • mouse optic cu fir,
  • cablu alimentare,
  • alimentator 12 V, 4 A,
  • un cd ce conține aplicațiile pentru PC și
  • un Ghid rapid de utilizare, în limba română și engleză.
Attached File  20160419_175211.jpg   289.58K   29 downloads Attached File  20160419_175246.jpg   316.24K   30 downloads Attached File  20160419_180920.jpg   256.93K   32 downloadsAttached File  20160419_180920.jpg   256.93K   32 downloads Attached File  20160419_180937.jpg   316.11K   38 downloads Attached File  20160419_181446.jpg   395.31K   40 downloads

Principalele caracteristici ale nvr-ului sunt:
  • număr canale de monitorizare și înregistrare:
    • 16 camere de supraveghere de 1.3 Mpx (960 P) sau
    • 8 camere de supraveghere de 2.0 Mpx (1080P) sau
    • 4 camere de supraveghere de 5 Mpx
  • suportă maxim 2 x4 Tb HDD ( vine fără hdd, eu l-am testat cu un hdd WD Purple de 1 Tb),
  • are placa de rețea de 10/100/1000 Mbps, cu posibilitate de conectare la internet prin IP fix, dinamic sau PPPoE;
  • servicii rețea: email, DDNS, FTP, RTSP, cloud;
  • compresie video H.264;
  • rezoluție înregistrare (testat cu cele 2 camere FULL HD):
    • Stream principal (flux principal): 1080P sau 720P sau D1;
    • Sub stream (flux secundar): D1 sau CIF
  • fram-uri pe secundă: maxim 25;
  • are mai multe posibilități de decodare: timp real 1, timp real 2, mijloc, fluență preferată 1-4;
  • se pot conecta la el camere care suportă protocolul ONVIF;
  • posibilitate control camere compatibile cu system de rotire pe orizontală și verticală;
  • posibilitate suprascriere Hdd (atunci când se umple) sau oprirea înregistrării;
  • posibilitate afișare, emitere sunet (de la buzzer-ul montat pe placa nvr-ului), upload FTP sau transmitere email-uri la detecție, lipsă semnal, alarmă;
  • posibilitate înregistrare manuală, redundantă, continuă, la mișcare, alarmă, programat pe anumite intervale de ore și/sau zile cu lungimea maximă a fișerului video de 120 minute;
  • posibilitate marcare anumite zone care să nu fie luate în considerare la înregistrarea prin mișcare;
  • posibilitate setare sensibilitate detecție mișcare;
  • posibilitate realizare back-up pentru înregistrări;
  • posibilitate afișare a una, 4, 8 sau 16 camere simultan pe ecran sau realizarea unui tur al camerelor, în funcție de numărul de canale selectat;
  • ieșirea video se poate face prin portul vga sau hdmi, pe un monitor sau televizor, cu o rezoluție maximă de 1920x1080;
  • posibilitate redenumire camere;
  • are 2 mufe rca pentru audio, una de intrare și alta de ieșire, pentru înregistrare cu sunet (la camerele care au această posibilitate sau prin adaugarea unui microfon);
  • are o mufa usb frontală pentru mouse (eu am folosit un mouse wireless care a mers fără probleme);
  • are 2 mufe usb (în spate), una usb 2.0 și una usb 3.0;
  Meniul NVR-ului este tradus în mai multe limbi internaționale, printre care și limba română (eu am preferat limba engleză) și este foarte ușor de utilizat.

Un plus pentru acest nvr este tehnologia P2P, prin intermediul căreia poți accesa NVR-ul de oriunde din lume, chiar dacă în locația în care se află există IP dinamic, fără a mai fi nevoie de port forward la routere sau alte setări.
Se pot vizualiza în timp real înregistrarile de pe orice dispozitiv (laptop, PC sau telefon) prin Internet, fie direct din browser (eu l-am testat pe Internet Explorer și Firefox) fie cu ajutorul aplicatiei dedicate (eu l-am testat pe Android cu XMEye – descărcată din magazin play) aflată pe CD-ul din pachet.


Vizualizarea de la distanță se poate face folosind stream-ul principal sau sub stream (la rezoluțiile prezentare mai sus). În cazul în care conexiunea de internet nu are suficientă viteză pentru a oferi o imagine cursivă, se poate folosi sub stream-ul.

Imaginile înregistrate pe HDD-ul local sunt la rezoluție şi calitate maximă, chiar dacă rezoluția de vizualizare, în direct pe monitor/televizor, diferă (are rezoluție maximă doar când se afișează o singură cameră, în rest este rezoluția setată la sub stream).

Cu ajutorul aplicației prezente pe cd-ul ce însoțește NVR-ul (CMS) se pot efectua înregistrări și direct pe PC sau se poate face remote la NVR.

De asemenea, NVR-ul:
  • permite copierea înregistrărilor, local, pe un stick de memorie USB, prin interfața produsului sau la distanța, prin Internet, direct pe un PC,
  • efectuarea de backup-uri atât pe stick-uri USB cât și pe hard-uri externe,
  • dispune de căutare inteligentă (24h, 2h, 1h, 30min.) a înregistrărilor ce pot fi pot fi redate pe maxim 4 canalele simultan.
2. Camera IP PNI IP 2MP varifocală de exterior 1080p full HD este o cameră tip bullet care are o carcasa metalică, de culoare gri-mat, care conferă o rezistenţă sporită la acțiuni mecanice sau de mediu, cu protecţie IP66 (etanşă la praf şi protejată împotriva jeturilor puternice de apă). Este prevăzută cu o apărătoare reglabilă împotriva soarelui sau intemperiilor.

Camera, așa cum se vede și în poze, vine însoțită de următoarele elemente:
  • suportul de prindere;
  • garnitură de etanșare la piciorul de prindere (4+4);
  • un capac de etanșare a mufei de rețea, astfel încât aceasta să fie protejată împotriva apei;
  • dibluri de prindere cu holșuruburile aferente;
  • imbusul pentru reglarea camerei;
  • certificatul de garanție;
  • un cd ce conține aplicațiile pentru PC și
  • un Ghid rapid de utilizare, în limba română și engleză.
   Attached File  20160419_175601.jpg   330.34K   43 downloads Attached File  20160419_175629.jpg   294.69K   32 downloadsAttached File  20160419_175719.jpg   206.93K   38 downloadsAttached File  20160419_175838.jpg   422.09K   35 downloads
Un minus al camerei ar fi faptul că aceasta nu vine însoțită și de alimentator, lucru care presupune achiziționarea unuia de 12V, 2A (asta dacă nu ai unul pe acasă sau dispui de o sursă de alimentare cu mai multe ieșiri).

De asemenea, puțin incomod mi s-a părut suportul camerei. Sistemul de fixare este în 4 puncte, iar reglarea camerei presupune folosirea unui imbus, lucru care nu este prea comod atunci când te aflii la înălțime.

Principalele caracteristici ale camerei sunt:
  • senzorul de imagine: CMOS;
  • rezoluția: 1080P FULL HD;
  • senzor: 2Mpx;
  • lentila: varifocală 2.8 - 12 mm, lucrul care mi s-a părut foarte util pentru că permite setarea manuală a zoom-ului și focalizării, în funcție de necesitățile fiecăruia(mai jos sunt prezentate câteva capturi făcute cu zoom-ul reglat la maxim și minim pentru a vedea diferența);
  • conexiune rețea: 10/100 Mbps, cu posibilitate de conectare la internet prin IP fix, dinamic sau PPPoE, fără a depinde de un nvr – trebuie doar conectată la rețeaua locală;
  • 42 de leduri IR care își fac treaba foarte bine noaptea, asigurâng un flux de imagini clare (din păcate, configurația locației mele nu mi-a permis testarea acesteia pe o suprafață /distanță mare);
  • servicii rețea: IP filter, email, DDNS, NTP, ARSP,UPNP, AlarmServer, DAS, FTP, RTSP, cloud;
  • compresie video H.264;
  • rezoluție înregistrare/redare:
    • Stream principal (flux principal): 1080P sau 720 P sau D1;
    • Sub stream (flux secundar): D1 sau CIF
  • fram-uri pe secundă: maxim 25;
  • suportă protocolul ONVIF;
  • posibilitate înregistrare manuală, redundantă, continuă, la mișcare, alarmă, programat pe anumite intervale de ore și/sau zile cu lungimea maximă a fișerului video de 120 minute;
  • posibilitate marcare anumite zone care să nu fie luate în considerare la înregistrarea prin mișcare;
  • posibilitate setare sensibilitate detecție mișcare;
  • posibilitate blurare anumită zonă (se poate acoperi cu o bandă neagră zona care nu vrei să apară în filmare) – foarte utilă această funcție;
  • posibilitate redenumire cameră;
Camera dispune de anumite setări suplimentare, dintre care amintesc:

AGC - Automatic Gain Control
Aceasta tehnologie functioneaza ca un amplificator, marind calitatea imaginilor surprinse in conditii de lumina scazuta. Cu AGC activat imaginea este mai luminoasa si mai inteligibila. Din pacate, orice interferenta din imagine va fi amplificata de asemenea.

Auto-Iris
Camerele de supraveghere au nevoie să măsoare nivelul de lumina din mediul înconjurator pentru a stabili câta lumina este necesară formării imaginii. În prezent, cea mai avansată metodă pentru această sarcină se numește “Auto-Iris”, ce permite camerei să controleze irisul lentilei pentru o mai bună funcționare în condiții schimbătoare de lumină.

AES - Automatic Electronic Shutter
Tehnologie electronica in interiorul camerei ce regleaza sensibilitatea la lumina, si astfel luminozitatea semnalului video. Acest lucru se realizeaza crescand sau scazand viteza cu care imaginile sunt captate. AES este alternativa mai ieftina a Auto-Iris-ului. Auto-iris-ul regleaza luminozitatea mecanic, marind sau micsorand deschiderea irisului din lentila camerei. Folosind AES, o lentila standard va fi folosita cu o setare medie, iar partea electronica din camera va modifica viteza shutter-ului (obturator).
Pe scurt, mai multe “poze” pe secunda (obturator rapid) = imagini mai intunecate, dar mai fluide. Mai putine “poze” pe secunda (obturator lent) = imagini mai luminoase, dar mai putin fluide. Avantaje: pret mai bun fata de Auto-Iris. Dezavantaje: imagine mai putin “proaspata”, claritate mai slaba pentru obiecte in miscare. Atentie: AES si Auto-Iris nu sunt compatibile; aveti grija sa dezactivati AES cand Auto-Iris este folosit.

BLC - Backlight compensation
In imagini unde in spatele obiectului sau persoanei de interes se afla o sursa puternica de lumina, BLC regleaza expunerea intregii imagini pentru a scoate in evidenta si obiectele intunecate. WDR este o varianta mult mai eficienta decat BLC deoarece acopera mai multe zone distincte.

IR CUT - blochează undele medii de infraroșu.

Camerele au fost instalate la 3.5-4m înălţime, cât mai apropiate una de cealaltă, pentru a se putea vedea diferența de lentilă. Imaginile captate au fost de calitate foarte bună (ținând cont că e full hd), dar pentru a funcționa fără întreruperi, rețeau locală trebuie să suporte traficul mare pe care il fac camerele (să fie gigabit).   

Astfel, e recomandat, ca atât router-ul cât și switch-ul, să fie gigabit iar cablurile de rețea să fie de calitate (recomandat ar fi să fie cat 6).

  Rețeua mea locală unde am testat produsele nu este gigabit (urmează să o refac), lucru pentru care am fost nevoit să fac anumite compromisuri la setările camerelor pentru a avea o fluență și calitate bună. În acest sens, din codarea camerelor, am selectat la opțiunea Bit Rate Type, valoarea CBR (rată de biți constantă) în loc de VBR (rată de biți variabilă), iar la opțiunea I Frame Interval, am selectat valoarea maximă, adică 12.

  Explicațiile pentru cele 2 opțiuni, VBR și CBR, așa cum le-am găsit pe net, sunt:
  • cu VBR (rată de biți variabilă), poate fi mentinut un nivel predefinit de calitate a imaginii indiferent de mișcare sau de lipsa acesteia într-o scenă. Acest lucru înseamnă că utilizarea lățimii de bandă va crește atunci când există o activitate într-o scenă și va scădea atunci când nu există nici o mișcare. Deoarece rata de biți poate varia, chiar și atunci când este definita o rată de biți medie, infrastructura de rețea (lățimea de bandă disponibilă) trebuie să fie în măsură pentru a se potrivi unei capacități de producție video de calitate.
  • utilizand o latime de banda limitata, este recomandat modul CBR (rată de biți constantă), ce poate fi predefinit de către utilizator. Dezavantajul CBR este că, atunci când de exemplu, a crescut activitatea intr-o scena ce teoretic ar conduce la o rată de biți ridicata, mai mare decât rata tinta predefinita, rezulta o imagine de calitate redusa.
  După realizarea acestor setări, camerele au funcționat foarte bine, fără a se mai întrerupe. Menționez că în nvr-ul testat, am mai conectat și cele 4 camere HD ale mele din kitul PNI House IPMAX POE ONE 720P, în total 6 camere (2 FULL HD și 4 HD).

3.  Camera IP PNI IP 2MP de exterior 1080p full HD, ca și camera prezentata mai sus, este o cameră tip bullet care are o carcasa metalică, de culoare gri, care conferă o rezistenţă sporită la acțiuni mecanice sau de mediu, cu protecţie IP66 (etanşă la praf şi protejată împotriva jeturilor puternice de apă). Dimensiunile camerei, comparativ cu cea cu lentilă varifocală, sunt mult mai reduse, făcând camera cât mai greu vizibilă.

Camera este foarte ușor de montat, având un sistem de fixare în 3 puncte și de reglare tip bilă.

Camera, așa cum se vede și în poze, vine însoțită de următoarele elemente:
  • suportul de prindere;
  • o garnitură de etanșare la piciorul de prindere;
  • un capac de etanșare a mufei de rețea, astfel încât aceasta să fie protejată împotriva apei;
  • dibluri de prindere cu holșuruburile aferente (3+3);
  • certificatul de garanție;
  • un cd ce conține aplicațiile pentru PC și
  • un Ghid rapid de utilizare, în limba română și engleză.
  Attached File  20160419_180129.jpg   319.11K   31 downloadsAttached File  20160419_180158.jpg   287.6K   28 downloadsAttached File  20160419_180227.jpg   295.83K   29 downloads Attached File  20160419_180010.jpg   364.23K   44 downloads
Un minus al camerei ar fi faptul, la fel ca la cealaltă, ca nu vine însoțită și de alimentator, lucru care presupune achiziționarea unuia de 12V, 2A.

  Principalele caracteristici ale camerei, precum și meniul, sunt identice cu cea prezentată mai sus, mai puțin următoarele:
  • lentila: 3.6 mm;
  • leduri IR: 36
   Per total mă declar foarte mulțumit atât de NVR cât și de cele 2 camere. Comparativ cu cele 4 camere ale mele HD, este diferență mare de calitate (cum este și normal, de la 1Mpx la 2 Mpx) în favoarea cele FULL HD.

   În concluzie, ținând cont de calitatea imaginii, adaptarea în condiţii dificile de lumină, sensibilitatea senzorului, puterea reflectorului IR şi raportând totul la preţul de achiziţie, rezultă un raport foarte bun calitate-preţ, fapt ce m-a determinat să păstrez cele 3 produse, urmând a le înlocui și pe celelalte camere HD cu unele FULL HD.

   Nu aș vrea să închei fără să mulțumesc echipei de la OnlineShop care, prin faptul că oferă produsele pentru testare gratuită timp de două săptămâni, denotă încrederea pe care o au în calitatea produselor pe care le comercializează.

Attached File  20160419_182134.jpg   269.63K   73 downloadsAttached File  201604231937361461429456937.jpg   332.64K   75 downloadsAttached File  201604231939381461429578056.jpg   513.75K   72 downloadsAttached File  201604251316471461579407917.jpg   411.5K   71 downloadsAttached File  201604232130431461436243906.jpg   196.92K   72 downloadsAttached File  201604232132361461436356663.jpg   184.56K   70 downloads


Edited by crocodilul77, 25 April 2016 - 13:21.


#87
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006
Buna ziua Domilor de la suport PNI.

Am achizitionat 2 canere IP720P le-am configurat/conectat, etc., totul a decurs ok.
Va rog sa-mi spuneti cum as putea sa vizualizez cele 2 camere prin aplicatia Master P2P prin conectare la reteaua mobila(pe telefon).Prin wifi retea P2P functioneaza, in aplicatia Master P2P dau doar cautare si imi apar IP camerelor care sunt conectate la router.(le-am configurat un IP static)
Cand ma conectez la reteau mobila ca sa pot vizualiza camerele, adaug doar IP retelei de internet si userul si pass, numai ca pot configura doar o camera, la a 2 a nu ma pot conecta.

Cea nume trebuie sa fac?

Multumesc anticipat.
P.S. din pacate nu am avut timp sa citesc toate comentariile din acest topic, insa daca s-a mai discutat va rog sa-mi spuneti sa caut.

#88
toor0p

toor0p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.08.2011
Salut! Am achizitionat un sistem PNI House PTZ1000, ma poate ajuta cineva cum sa il configurez ca sa functioneze pe mobil? Sistemul este conecatat la un router TPLink iar conexiunea la internet este cu IP static. Pe lan functioneaza foarte bine dar nu stiu cum sa il fac asa mearga si pe mobil. Ce aplicatie trebuie sa instalez pe android? Mersi!

#89
florinm72

florinm72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 12.03.2007
Eu folosesc aplicaţia MEye v4.0.0
Am setat DVR-ul cu IP fix, apoi în configurarea router-ului am forward-at IP-ul DVR-ului pe portul 34567. Trebuie să aflii dacă routerul tău se conectează tot timpul în Internet cu acelaşi IP. Poţi folosi http://adresameaip.go4it.ro/ (de exemplu). Dacă IP-ul diferă la fiecare conexiune a router-ului, poţi utiliza aplicaţia de pe CD-ul echipamentului cu opţiunea P2P, utilizând serialul DVR-ului. În acest caz nu mai este nevoie de IP fix sau forward la port.
Este necesar să setezi pe DVR o parolă de admin sau pe user pentru a nu se conecta oricine...

#90
toor0p

toor0p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.08.2011
Si unde mai exact in setarile DVR-ului setez IP-ul fix? La network am pus ip'ul routerului ala cu 192.168.., acolo pun ip'ul fix?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate