Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Camil Ressu Residence - Aleea Fizicienilor nr 18-18A

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#55
Indubitabil009

Indubitabil009

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.04.2015

View PostDanIlieB, on 28 mai 2015 - 09:27, said:

Sincer nu sunt surprins deloc de raspunsul dvs Indubitabil 009...si imi permit sa explic niste notiuni haotic prinse din zbor...
- ag-ul a fost marit treptat de la 0.2g in cazul P100/1992 la ag=0.3 g in P100/2013, din simplu motiv ca a crescut intervalul mediu de recurenta (IMR) de la 50 ani la 225 ani...Ingineria seismica fiind fundamentata pe metode semiprobabilistice de calcul, prin marirea intervalelor, cresc si probabilitatile...in acest  moment se proiecteaza pentru IMR = 225 ani şi 20% probabilitate de depăşire în 50 de ani.
- dar...un lucru pe care l-ati omis este reducerea valorii maxime din spectrul de raspuns elastic de la 2.75 la 2.50...adica tradus un spectru de răspuns este reprezentarea valorilor de vârf ale răspunsului seismic (în termeni de deplasare, viteză, acceleraţie, etc.) al unui sistem funcţie de perioada proprie de vibraţie Tn (fie pulsaţia sau frecvenţa de vibraţie proprie), pentru o valoare fixă a fracţiunii din amortizare critică ξ=0.05. În domeniul ingineriei civile spectrele sunt construite în general folosind perioada proprie de vibraţie ca şi abscisă. (scuze am intrat in detalii ca sa stiti ce sa introduceti ca parametri in calcul pentru ca vedeti dvs, programele astea de modelare cu element finit "e complicate rau" si tutorialele  "de pe net" nu sunt asa explicite).
- in alta ordine de idei, orice teren are deformatii, important este ca acestea sa fie uniforme si sa nu duca la creearea de tensiuni suplimentare in structura si sa nu se depaseasca limita de plasticitate a terenului...cat despre comportarea sa in domeniul dinamic, masurile constructive, luate si in cazul structurii de fata sunt creearea unei fundatii cu rigiditate mare in comparatie cu suprastructura, de tip radier precum si tronsonarea acesteia astfel incat sa nu se suprapuna doua maxime de unda pe acelasi tronson...

Multumesc, si imi cer scuze fata de restul participantilor daca am deviat discutia. Speram sa pot purta o discutie ceva mai constructiva cu Indubitabil 009, un schimb de idei si viziune, dar...asa, ca sa citez din dumnealui, ceea ce am spus eu si ceilalti sunt mai mult pentru cei care nu au studii/cunostinte in acest domeniu, desi singur s-a oferit sa ne calculeze structura...concluziile le trageti dvs.
Consider ca nu are rost sa imi bat capul prea multe cu persoane necunoscute. Nu stiu, faci parte din echipa de proiectare sau executie?
Sincer, la modul in care ai abordat problema  ma faci sa cred ca habar nu ai care este treaba cu elementul finit, si nici macar cum se face si ce este discretizarea (o notiune simpla in ziua de azi), pe acolo cred ca te situezi tu. Care este lungimea maxima a unui tronson? Ai idee sau vorbim ca sa ne aflam in treaba?

Fara sa va jignesc, dar daca la voi a incerca este sinonim cu a promite...atunci promiteti sa nu incercati nimic.

Ideea acestui forum era sa aflam detalii despre aceasta cladire. Multumim pentru participare.

Cu respect.

Edited by Indubitabil009, 28 May 2015 - 13:31.


#56
DanIlieB

DanIlieB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 17.04.2014
Stimate domn Indubitabil 009, chiar mi-ati inseninat ziua!
Va invit la unul din cursurile mele sa va convingeti ca am habar de element finit.
Cat de lungimea unui tronson,e definita de normativul CR2-1-1-1.1/2013, Tabelul 3.1. Pentru acest tip de structura - cu planseu monolit - este 60 m.
Detalii despre structura, au mai solicitat si alti viitori proprietari, si le-au fost oferite in cel mai transparent mod, fara nici cea mai mica retinere. Sunt cel putin doua persoane in aceasta conversatie.
Multumesc, si daca intr-adevar sunteti proprietar asa cum sustineti, daca aveti nevoie de detalii suplimentare, printr-un mesaj privat cu datele de identificare (numele in care a fost facuta rezervarea), va punem la dispozitie tot ce doriti legat de structura.

#57
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

View PostIndubitabil009, on 28 mai 2015 - 13:29, said:


Consider ca nu are rost sa imi bat capul prea multe cu persoane necunoscute. Nu stiu, faci parte din echipa de proiectare sau executie?
Sincer, la modul in care ai abordat problema  ma faci sa cred ca habar nu ai care este treaba cu elementul finit, si nici macar cum se face si ce este discretizarea (o notiune simpla in ziua de azi), pe acolo cred ca te situezi tu. Care este lungimea maxima a unui tronson? Ai idee sau vorbim ca sa ne aflam in treaba?

Fara sa va jignesc, dar daca la voi a incerca este sinonim cu a promite...atunci promiteti sa nu incercati nimic.

Ideea acestui forum era sa aflam detalii despre aceasta cladire. Multumim pentru participare.

Cu respect.

Dan este fratele meu, iar împreuna suntem echipa de proiectare a structurii de rezistența pentru acest bloc, dar si pentru celelalte blocuri ale dlui Soava!

Experiența noastră nu este de ieri, am trecut de mult de etapa "stâlpi pătrați", ușor de calculat ca in facultate! Celor care au solicitat modelul de calcul si s-au identificat, am pus la dispoziție toate informațiile si s-au verificat calculele, iar dacă te identificai de la început ca un viitor proprietar, nu te catalogam ca si cârcotaș.

In fine, imobilul nu are de ce sa iti facă griji! Garantam prin faptul ca locuim in imobile proiectate de noi si construite de Dl Şoavă!

#58
Eusavu

Eusavu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.04.2015
Ne puteti spune care mai este stadiul lucrarilor? Poate aveti si poze, daca se poate. Multumesc.

Edited by Eusavu, 21 June 2015 - 15:41.


#59
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

View PostEusavu, on 21 iunie 2015 - 15:41, said:

Ne puteti spune care mai este stadiul lucrarilor? Poate aveti si poze, daca se poate. Multumesc.

Astea sunt făcute vineri, lucrau la centuri tronson 2 si la Zidarie pod/mansarda pe tronson 1. Pana pe 10-15.07 cred ca va fi acoperit cu astereală si tabla si se va termina si Zidăria la etaj 5. E cam gata la roșu.

Attached Files



#60
administratorbloc

administratorbloc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.06.2015
Posted Image

#61
zadros

zadros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 01.06.2008
Imi puteti spune bugetul pt finisaje?

#62
Eusavu

Eusavu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.04.2015
Am vazut ca la exterior s-a dat decorativa la scara 2. Are cineva informatii despre stadiul lucrarilor la interior?

#63
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

View PostEusavu, on 31 iulie 2015 - 19:26, said:

Am vazut ca la exterior s-a dat decorativa la scara 2. Are cineva informatii despre stadiul lucrarilor la interior?


S-a cam intrat la toate etajele, in bloc intrand toate echipele care trebuie sa fie acolo si care sunt bine distribuite pe capacitatea lor de munca.
Pana in Decembrie, cand e termenul de predare, va fi totul gata, mai ales ca blocul a stat deschis pana acum si chiar s-a uscat bine tencuiala la interior si se poate lucra lejer, fara timpi morti de uscare a gletului.
In plus, avem tot interesul sa terminam la timp avand in vedere ca avem deja vandute 60 din cele 96 de apartamente (62.5%).

#64
Eusavu

Eusavu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.04.2015

View PostProhilRezidential, on 31 iulie 2015 - 20:45, said:



S-a cam intrat la toate etajele, in bloc intrand toate echipele care trebuie sa fie acolo si care sunt bine distribuite pe capacitatea lor de munca.
Pana in Decembrie, cand e termenul de predare, va fi totul gata, mai ales ca blocul a stat deschis pana acum si chiar s-a uscat bine tencuiala la interior si se poate lucra lejer, fara timpi morti de uscare a gletului.
In plus, avem tot interesul sa terminam la timp avand in vedere ca avem deja vandute 60 din cele 96 de apartamente (62.5%).

Sunt sigur ca se lucreaza si ca blocul va fi gata la inceputul lunii decembrie. Dar as dori sa stiu, daca se poate, la ce se lucreaza efectiv. Stie cineva cand se incepe montarea gresiei si faiantei? Care sunt modelele disponibile propuse de dezvoltator?
Va multumesc.

#65
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

View PostEusavu, on 01 august 2015 - 09:19, said:



Sunt sigur ca se lucreaza si ca blocul va fi gata la inceputul lunii decembrie. Dar as dori sa stiu, daca se poate, la ce se lucreaza efectiv. Stie cineva cand se incepe montarea gresiei si faiantei? Care sunt modelele disponibile propuse de dezvoltator?
Va multumesc.

Din ce știu eu încă nu s-a adus gresie si faianța in locație, dar se vor aduce pana la mijlocul lunii August si se va începe cu câteva apartamente din cele încă nevândute, ca model, din care puteți alege ce va place. Acum se merge mai tare pe gleturi pentru a se profita de vremea calda si a se usca mai repede!

#66
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014
Stadiu fizic actual

Attached Files



#67
donstelik91

donstelik91

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.05.2015
Stadiul finisajelor interioare? Din ce am văzut săptămână trecuta se monta gresie si faianta la etajul 1 și parter.

#68
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

View Postdonstelik91, on 15 august 2015 - 11:22, said:

Stadiul finisajelor interioare? Din ce am văzut săptămână trecuta se monta gresie si faianta la etajul 1 și parter.

La finisaje cred ca se lucrează si mai sus, fiind mai avansati in apartamentele încă libere. Fiind multe vândute, așteptam viitorii proprietari sa își aleagă din variantele noastre modelele de gresie si faianța, sau sa vina cu ce le place lor. Oricum, totul e in grafic!

#69
ttt_i

ttt_i

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 16.08.2015
Acest bloc va fi împrejmuit cu gard sau vor fi lăsaţi oamenii străzii sau câinii să bântuie prin zonă, după ce va fi gata.
De asemeni, iluminatul exterior, spaţiile verzi, intră în arhitectura blocului?
Mulţumesc

#70
adrian.paul

adrian.paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 18.10.2006
Propun gard de beton de 2 m, sticla pisata pe el, sarma ghimpata si reflectoare pe fiecare latura.

#71
zadros

zadros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 01.06.2008
@Prohil: Cand se estimeaza ca vor fi toate finisajele disponibile pentru alegere?

#72
egiu

egiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.09.2014

View Postzadros, on 21 august 2015 - 12:44, said:

@Prohil: Cand se estimeaza ca vor fi toate finisajele disponibile pentru alegere?

Eu am fost pe santier zilele trecute, si mi-au aratat gresia, faianta si parchetul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate